MetallicGR

Η Google δε βγάζει αρκετά από το YouTube

Recommended Posts

Το θέμα είναι οτι οι ακριβοπληρωμένοι, είναι ακριβοπληρωμένοι γιατί φέρνουν το μισθό τους πίσω στο πολλαπλάσιο (ή τουλάχιστον υπάρχει η προσδοκία προς το μέρος τους - εκεί είναι κ το ρίσκο αυτού που επενδύει πάνω τους) είτε ειναι τραγουδιάρες τύπου ΡιΧάνα, είτε κούτσουρα που κλωτσάνε μπάλες είτε CEO πολυεθνικών.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι κοροϊδευόμαστε.

Και για να το κλείσουμε, γιατί δε θα οδηγήσει κάπου, εγώ προσωπικά, κι ενώ είχα μια τεράστια συλλογή από DVD (>500) και δίσκους (LP > 7.000 & CD > 600), τα πούλησα σχεδόν όλα, έχω κρατήσει ελάχιστα LP/CD και πλέον δεν τους δίνω ούτε ?. Ζούνε ήδη στη χλίδα, και εγώ χαρτζιλίκι για ναρκωτικά δεν τους δίνω.

Τώρα, αν το Google νομίζει ότι δε βγάζει χρήματα και το κάνει συνδρομητικό, απλά θα πάω αλλού και θα έχω ενεργοποιημένο και το AdBlock.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Όλο και περισσότερες εταιρείες αρχίζουν να παίρνουν χαμπάρι ότι ο τεράστιος αριθμός unique visitors και views/pageviews, ναι μεν μπορεί να αυξήσει το income σου μέσω διαφημίσεων, αλλά όσο το content αυτό καθ' αυτό παραμένει free, τα έσοδα θα είναι dependent & limited. Dependent επειδή εξαρτώνται από την ποιότητα και τον όγκο των διαφημίσεων που προβάλλονται. Limited επειδή το content παραμένει free, οπότε περιορίζεσαι στις διαφημίσεις.

Πάρτε για παράδειγμα το Twitch. Το ad revenue για έναν διάσημο streamer 3 χρόνια πριν ήταν σχεδόν δεκαπλάσιο σε σχέση με σήμερα. Απ' την ώρα που έγινε διάσημο το adblock, οι streamers βασίζονται περισσότερο στους subscribers και τα donations, παρά στις διαφημίσεις για να βγάλουν χρήματα. Το Twitch το γνωρίζει πολύ καλά αυτό και καιρό τώρα προσπαθεί να βρει ένα τρόπο να παρακάμψει το adblock. Τα μεγάλα streams που δείχνουν τουρνουά από counter, hearthstone, lol κτλ, έχουν πια ενσωματώσει τις διαφημίσεις μες στα breaks τους ώστε οι sponsors να παίρνουν εγγυημένο awareness. Όχι ότι δεν προβάλλουν και ads με τον πατροπαράδοτο τρόπο, αλλά είναι ζήτημα να τις βλέπει το 10%.

Διάφορες ιστοσελίδες έχουν πλέον βάλει μηνύματα που εμφανίζονται σε members ή απλούς visitors, τα οποία αναφέρουν εν ολίγοις ότι "γνωρίζουμε πως χρησιμοποιείτε το adblock extension. Το revenue μας έρχεται κατ' εξοχήν από διαφημίσεις. Αν θέλετε κλείστε το adblock όταν επισκέπτεστε το site μας".

Στο youtube όταν αποφασίσεις να κάνεις monetize το content σου, σου δίνονται τρεις δυνατότητες επιλογής διαφήμισης. Αυτή που παίζει πριν το video και πρέπει να περάσουν 5 sec για να την κάνεις skip, το overlay που εμφανίζεται μετά τα πρώτα 15sec στο κάτω μέρος του video και μπορείς απλά να το κλείσεις, και οι διαφημίσεις που δεν γίνονται bypass και πρέπει να τις δεις αναγκαστικά πριν το video. ΟΛΕΣ γίνονται skip με το adblock. Αυτό δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα στους youtube partners και ιδιαίτερα στις μικρές εκπομπές. Για να βγάλεις πια σοβαρά χρήματα από το youtube, εκτός από έξυπνες ιδέες και καλό execution, πρέπει αφού μεγαλώσεις να υπογράψεις deal με κάποιο απ' τα μεγάλα networks (πχ Maker Studios), όπου σε πληρώνουν σε πρώτο στάδιο γκαραντί, ανεξαρτήτως του πόσα views έχει το video σου. Αρκεί μόνο να ανεβάζεις videos συχνά και τακτικά ώστε το engage με τους viewers να είναι συνεχόμενο. Σε δεύτερο στάδιο, αναλόγως την συμφωνία που κάνεις μαζί τους και τα views σου, κρατάνε ξέρω 'γω το 30% από το ad revenue ως ανταμοιβή για τις υπηρεσίες που σου προσφέρουν (νέος εξοπλισμός, shooting του content σου στις εγκαταστάσεις τους, αύξηση του exposure σου με την δυνατότητα εμφάνισής σου σε άλλα youtube shows κ.α). Φυσικά πάντα βγαίνουν κερδισμένοι, αφού σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν όροι μες στα deals για royalties in perpetuity από άλλα σου κανάλια, royalties ή equity στην εταιρεία που δημιουργείς για να πουλάς κούπες και μπλουζάκια με το λογότυπό σου, πλήρη ή μερική ιδιοκτησία του intellectual property σου σε περίπτωση που κόψεις το deal μαζί τους και άλλα πολλά.

Έχετε δει τι έγινε στην Αμερική με το Hulu? Free TV Shows and Movies - Watch Your Favorite TV Episodes and Movies Online | Hulu Θα σας δώσω ένα γρήγορο παράδειγμα, κλείνοντας έτσι το κουραστικό μου post. Το southparkstudios ιδρύθηκε το 2008 και μέχρι πριν από κάμποσους μήνες, προσέφερε στην Αμερική unlimited access σε όλα τα επεισόδια SouthPark και από τις 18 seasons. Αρχικά δεν είχε καθόλου διαφημίσεις. Το 2009 ξεκίνησαν να προβάλλουν μία διαφήμιση κάθε 5 λεπτά. Το 2010 ξεκίνησαν να προβάλλουν 3 διαφημίσεις πριν ξεκινήσει το επεισόδιο + τις ενδιάμεσες που προυπήρχαν. Μαθεύτηκε το adblock και ba-bam, οι περισσότεροι ξέχασαν και πάλι τι πάει να πει διαφήμιση. Γιατί λοιπόν να περιορίζουν τα έσοδά τους, απ' την στιγμή που το southparkstudios είναι το μεγαλύτερο online μέρος για να δεις επεισόδια της αγαπημένης σου σειράς σε Full HD ποιότητα; Enters Hulu. Στην Αμερική πια λοιπόν, μπορείς να δεις μόνο μερικά free επεισόδια από παλιότερες seasons. Αν θες να έχεις full access όπως τώρα, πρέπει να κάνεις subscribe στο Hulu Plus και να πληρώνεις $7.99 το μήνα. Φυσικά αυτό σου εξασφαλίζει και access σε διάφορα άλλα hit tv shows, όπως το Modern Family για παράδειγμα.

Εννοείται φυσικά ότι ο αριθμός των Hulu powered shows αυξάνεται συνεχώς, γιατί ποιος θα έλεγε όχι σε περισσότερα χρήματα. Απ' την μια πλευρά φαίνεται άδικο για τους viewers, απ' την άλλη είναι άδικο για τις εταιρείες. Το συνδρομητικό περιεχόμενο είναι ένας τρόπος για αυτούς να μειώσουν το customer acquisition cost, δαπανώντας περισσότερα σε ευέλικτες και συγκεκριμενοποιημένες marketing καμπάνιες. Στόχος τους είναι να αυξάνουν μέρα με τη μέρα το conversion rate των free viewers σε paid customers. Το βρίσκω λογικό, όχι όμως απαραίτητο. Δεν ξέρω πότε θα καταφθάσουν αυτές οι τακτικές και στην Ελλάδα, ελπίζω ότι μέχρι τότε θα είναι λιγότερο τσουχτερές.

Underrated post

Πάντως αν η Google έχει πρόβλημα με τα έσοδα απο το youtube, δεν το βλέπω να καταλήγει σε καλό. Αυτό το "συνδρομιτικό περιεχόμενο" δεν νομίζω οτι θα είναι μικρής έκτασης, και ίσως προσκαλέσει και youtubers να γίνουν μέρος απο αυτο. Εάν δεν δουλέψει τίποτα απο αυτά που σκοπεύει να κάνει η Google με το youtube και τα έσοδα μείνουν ακόμα μικρά σε σχέση με τα έξοδα, ίσως το κλείσει και τελείως. Για φανταστείτε το...

Link to comment
Share on other sites

Underrated post

Πάντως αν η Google έχει πρόβλημα με τα έσοδα απο το youtube, δεν το βλέπω να καταλήγει σε καλό. Αυτό το "συνδρομιτικό περιεχόμενο" δεν νομίζω οτι θα είναι μικρής έκτασης, και ίσως προσκαλέσει και youtubers να γίνουν μέρος απο αυτο. Εάν δεν δουλέψει τίποτα απο αυτά που σκοπεύει να κάνει η Google με το youtube και τα έσοδα μείνουν ακόμα μικρά σε σχέση με τα έξοδα, ίσως το κλείσει και τελείως. Για φανταστείτε το...

Δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας για το αν κλείσει ή όχι. Ακόμη και να ζοριστεί υπερβολικά πολύ (που δεν συμβαίνει αυτό προς το παρόν), θα κάνουν νέο γύρο από investments και that's it :P

Link to comment
Share on other sites

Άλλες υπηρεσίες , προγράμματα , site κ.τ.λ χάνουν εκατομμύρια $ κάθε χρόνο και υπάρχουν ακόμα και θα κλείσει το youtube που έχει γίνει το de facto για online βίντεο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now