HyperionX

Επιτέλους Υδροψυξη...😃

Recommended Posts

Καλησπεριζω τη παρέα και για άλλη μια φορά θέλω τη βοήθεια σας. ..

πήρα την απόφαση να πάω σε custom loop γτ από τα AIO μόνο h110i gt μου άρεσε αλλά δε το βρίσκω. ..

για αρχή θα βάλω μόνο cpu αφού στη κάρτα οι ανεμιστήρες δε δουλεύουν σχεδον πότε σε non gaming καταστάσεις. Προς το παρόν είμαι με στοκ φαν :slap:

Ευτυχώς που έχει δροσιά ακομη :hehe

Στο ψητό. ..σύστημα 4790Κ vii formula μέσα σε corsair 900d

budget 500 ευρω συζητησιμΑ

και αν γίνεται να τα βρούμε όλα από ένα μαγαζί το χω καλύτερο. .γτ αυτή την εποχή είμαι ολ ντει Λονγκ δουλειά και δε προλαβαίνω τπτ

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε αν αξίζει τον κόπο το κομμάτι σου (αν δεν το κάνεις για τα looks) και νομίζω ότι με βάση αυτά

4 x NOCTUA NF-F12 INDUSTRIALPPC-3000 PWM - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ (PER.651299)

WATERCOOL HTSF2 LTX RADIATOR 480MM - ΥΔΡΟΨΥΞΗ (PER.812189)

EK WATER BLOCKS EK-D5 VARIO X-RES 100 INCL. PUMP - ΥΔΡΟΨΥΞΗ (PER.641308)

WATERCOOL HEATKILLER CPU REV3.0 1155/1156/1150 BLACK NICKEL - ΥΔΡΟΨΥΞΗ (PER.812123)

ξεκινάς ΤΕΡΜΑ γερά & overkill. Ναι το ξέρω ότι δεν έχω βάλει fittings, σωλήνες και υγρά και σχεδόν σου έφαγα το budget, αλλά μιλάμε για baller λούπα που βάζεις και κάρτα πάνω αν θέλεις χωρίς επιπλέον rad. Γιατί αν είναι να πληρώνεις για 240άρια και μετριότερες αντλίες, καλύτερα να πάρεις μια Triton και αράξεις imho...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει και ο θόρυβος (εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ) θα σου πρότεινα να μείνεις μακρυά

από τους τους noctua nf-f12 είναι απλά τραγικοί, το μόνο καλό που μπορώ να πω για τους nf-12 είναι το άψογο pwm control ακόμα και 10%(160rpm).

Τους αντικατέστησα με αυτούς EK-Vardar F1-120 (1150rpm) - 120mm - Fans - Radiators, Fans & Accessories

και η διαφορά είναι τεράστια και σε θόρυβο και σε θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Τους Vardar τους είχα δοκιμάσει σε air cooler και έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη: μια κακή αντιγραφή Gentle Typhoon μου φάνηκαν, και σαν κατασκευή πιο φτηνιάρικοι από τους Helix (οι οποίοι για ψυγείο τα σπάνε αλλά άντε βρες τους), αλλά μπορεί σε ψυγείο να απέδιδαν καλύτερα λόγω πίεσης.

Πάντως "απλά τραγικοί" οι NF-F12... not really, in my book.

Link to comment
Share on other sites

Τους Helix δεν τους ξέρω μπορείς να βάλει κάποιο link? Πιστεύω ότι μαγική συνταγή στους ανεμιστήρες δεν υπάρχει. Για μένα οτιδήποτε πάνω από 1200 rpm με ενοχλεί ειδικά σε pc με πολλούς ανεμιστήρες. Όταν εφτιαχνα τo loop ήμουν ανάμεσα σε noctua και noiseblocker. Είχα την nh-d14 και με τα low-noise adapters ήταν μια χαρά, επίσης έχω και την σειρά s12a που πραγματικά δεν κάνουν θόρυβο. Οπότε πήγα και φόρτωσα f12. Απογοήτευση έπρεπε να ρίξω τις στροφές κάτω από 1000 για να μην με ενοχλεί.

Βέβαια όπως έγραψα αναγνωρίζω και την ποιότητα κατασκευής αλλά και την δυνατότητά τους να δουλεύουν ακόμα και σε υπερβολικά χαμηλές στροφές, οπότε με τις σύγχρονες μητρικές μπορείς να φτιάξεις ένα fan curve όπου γενικά δεν θα τους ακούς.

Το μόνο που λέω είναι ότι όσον αφορά το θέμα θορύβου είναι απλά τραγικοί.

Με τους vardar αγόρασα πρόσφατα δοκιμαστικά για το ένα ψυγείο και εντυπωσιάστηκα. Δεν είναι περισσότερο αθόβυβοι στις ίδιες στροφές

με τους f12 αλλά επειδή

ο αέρας που περνάει μέσα απο το ψυγείο είναι αισθητά περισσότερος μπορείς να ρίξεις πολύ τις στροφές και να έχεις την ίδια

θερμοκρασία νερού με λιγότερες στροφές από ότι με τους f12.

Εδώ κράταω μια επιφύλαξη μήπως επειδή τα ψυγεία μου είναι της ek οι συγκεκριμένοι είναι optimized με αυτά τα ψυγεία.

Link to comment
Share on other sites

Απο το ελληνικο καταστημα eworld σου προτεινω την εξης συνθεση.

watercooling_cpu.jpg

Τωρα αν σκεφτεσαι να βαλεις και μελλοντικα σε καρτες γραφικων απλα αλλαζεις το ψυγειο σε 4πλο η απλα προσθετεις ενα ακομη.

thum_154955053904716f0.jpg

thum_154955053904716f0.jpg

watercooling_cpu.jpg

thum_154955053904716f0.jpg

watercooling_cpu.jpg

thum_154955053904716f0.jpg.3178db4bdc525

watercooling_cpu.jpg.97a6c3949e91b6fc916

Edited by ejic
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...

σημερα που δεν εχει δουλεια το ψαχνω λιγο...

ψυγειο πηραμε ηδη HARDWARE LABS BLACK ICE RADIATOR SR1 480 BLACK - ΥΔΡΟΨΥΞΗ (PER.809344)

cpu block εχω καταληξει σε ek supermacy evo

τα υπολοιπα ψαχνω...

το bay reservoir δε μου αρεσει καθολου στο 900D παω για tube(και το dvd που εχω βαλει ή θα το βγαλω ή θα κανω καμια πατεντα να μη φαινεται...)

στο reservoir δεν εχω βρει κατι ακομη οποτε ριχτε ιδεες

με το παραπανω ψυγειο τι fans πανε?

σκεφτομαι noctua που προτεινε o crio ή noiseblocker NOISEBLOCKER NB-ELOOP FAN B12-P 120MM PWM - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ (PER.641541)

Link to comment
Share on other sites

Για 4core δεν χρειάζεται να δώσει τόσα λεφτά ρε..εδώ εγώ με αυτά που έχω, στο 2 η αντλία από το 5 και τα fans 800rpm...

f8ZcR0c.png

Καλά τι θερμοκρασία έχεις στο δωμάτιο; :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόλις άνοιξα το πισι.. Αργότερα που θα πάω σπίτι θα βάλω κ μετά από 1 ώρα ανοιχτό.. Μέσα στο δωμάτιο καμια 20ρια..

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω επιλέξει αυτό το συνδυασμό αντλίας/δοχείου, γιατί προτιμώ να πιάνει όμορφα και σωστά δύο θέσεις 5.25, παρά να ψάχνω να βρω τι πατέντα πρέπει να κάνω.

[ATTACH=CONFIG]42995[/ATTACH]

Αυτή η λύση έχει το πλεονέκτημα ότι δε σε περιορίζει στη θέση που θα τη βάλεις, αλλά ανάλογα το κουτί πρέπει να κάνεις την ανάλογη πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα πήρα όλα. .Τώρα θέλω φαν κοντρολερ έχετε να προτείνετε κάτι καλό? Επίσης οι κοντρολερ είναι συμβατοί και με 3 πιν και 4πιν pwm?

Γτ πήρα ένα σετ Corsair sp120 pwn γτ είχα άλλους δυο

http://www.e-shop.gr/corsair-air-series-sp120-pwm-high-performance-edition-high-static-pressure-fan-twin-pack-p-PER.641167

Link to comment
Share on other sites

Είχα 2 από παλιά. ..Μέχρι 1200 ρπμ ήτανε μια χαρά. ..και πήρα άλλους 2

κάποια στιγμή θα πάρω καλύτερους.

Επειδή η μητρική δεν έχει τόσες θέσεις λέω να πάρω κοντρολερ

με pwm splitter θα κάνω δουλειά ή θα έχω θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now