Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό section και αν δεν είμαι συγχωρέστε με και ας γίνει μεταφορά του θέματος.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: με μπάτζετ στα 800-900 ευρώ θα ήθελα να κάνω μια νέα σύνθεση σταθερού. Ενδιαφέρομαι για κουτί, psu,mobo,cpu,ram,gpu,ssd αν και έχω έναν hdd 320gb σχεδόν καινούριο θα ήθελα και μια πρόταση για νέο hdd. Ακόμη θα ήθελα και οθόνη. Τα υπόλοιπα περιφερειακά υπάρχουν απλά για οθόνη θα ήθελα μια νέα. Η χρήση του pc θα είναι για games και για video editing. Θα το εκτιμούσα πολύ αν είχα τις προτάσεις σας για βοήθεια. Ακόμη κάτι που θέλω να προσθέσω είναι ότι δεν με ενδιαφέρει οτιδήποτε σε AMD-ATI.

Link to comment
Share on other sites

Κουτί είναι εντελώς υποκειμενικό..είναι θέμα γούστου καθαρά! Μπες στο eshop και δες κανένα να δω τι σου αρέσει!

YUTVZKy.png

Για ξεκλείδωτο cpu για oc και καλύτερη κάρτα γραφικών χρειαζόμαστε αρκετά λεφτά ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Για Video editing θες πυρήνες, άρα θα ήταν σοφότερτο είτε να "κόψεις" από μητρική και να πας σε κάποιον i7 (εάν δεν ασχολείσαι με oc χωρίς K στο τέλος), είτε να βάλεις άλλα 150? στον επεξεργαστή για κάποιον 4790(K). Τα υπόλοιπα φαίνονται όλα αξιόλογα. Επίσης θα μπορείς να χρησιμοιποιήσεις και την 960 για το editing με CUDA ελαφραίνοντας λίγο το CPU, ανάλογα βέβαια το software που δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Και ο AMD FX-8320E 3.2GHZ με μία M5A99X EVO R2.0 είναι ωραίο combo για render κτλ αλλά για τα video θέλεις 16GB RAM, θέλεις και ssd, θέλεις και ψύκτρα, θέλεις και κάτι σε 280/960 θέλεις και οθόνη...

Νομίζω ότι ή πρέπει να ανεβάσεις το budget ή να κόψεις κάτι.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Και ο AMD FX-8320E 3.2GHZ με μία M5A99X EVO R2.0 είναι ωραίο combo για render κτλ αλλά για τα video θέλεις 16GB RAM, θέλεις και ssd, θέλεις και ψύκτρα, θέλεις και κάτι σε 280/960 θέλεις και οθόνη...
Ακόμη κάτι που θέλω να προσθέσω είναι ότι δεν με ενδιαφέρει οτιδήποτε σε AMD-ATI.

:hehe: Πόσο μ αρέσει αυτή η πρόταση :hehe:

Νομίζω ότι ή πρέπει να ανεβάσεις το budget ή να κόψεις κάτι.

Βάλε άλλα 500 ευρώ να στο κάνω έπος :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

:hehe: Δεν το πρόσεξα [MENTION=1118]venisk[/MENTION] - έχεις δίκιο.

Πάντως ένας 8320E @ 4,5GHz είναι ότι πρέπει για να έχει render "πίσω" και καλή απόκριση ενώ δουλεύεις σε κάτι άλλο, ειδικά από windows 8.1 και μετά. Αλλά η αλήθεια είναι ότι ούτε στις καλύτερες τιμές τους είναι τα AMD αυτές τις μέρες, ούτε μπορείς να μείνεις με stock cooler...

Link to comment
Share on other sites

Ας μείνουμε στην intel όπως θέλει και ας δούμε αν μπορείς καταρχάς να βάλει κάτι παραπάνω! Η amd με 900 ευρώ δεν είναι επιλογή! Αν ήθελε pc με 600 ευρώ θα σου έλεγα ok αλλά τώρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου προταση απλα θα πρεπει να γνωριζεις οτι η θα πεσεις σε επεξεργαστη που δεν το προτεινω απο την στιγμη που θελεις video editing η να μην βαλεις δισκο που μπορεις να προσθεσεις αργοτερα.

4790.jpg

4790.jpg

4790.jpg

4790.jpg.8d7123daf38469b0274d94ec8ee6fb6

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις συνθέσεις. Να κάνω ένα μικρό update σε αυτά που είχα πει ότι μπορούμε να μην προσθέσουμε την οθόνη τώρα αφού έχω απλά θέλω μια νέα και μπορούμε να το αφήσουμε για ένα μήνα τουλάχιστον αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now