VeRxus

Νέο (πρώτο) build, δίλειμμα μεταξύ z97-x99 -future proofabillity

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα builds σας παιδια!

Επειδή το color scheme μου είναι μαύρο/μπλε (παλιό όνειρο) τι λέτε γι αυτό;

CPU: i7 4790k 380ευρώ

MOBO: Asrock z97 extreme3/extreme4 126/150ευρώ

PSU: superflower 750W 80+gold 100ευρώ

RAM: 8gb DDR3 λογικά μάλλον kingston -> ~80ευρώ

HDD: WD 1tb caviar blue (2 νομίζω είναι 2 much αλλα αν χρειαστώ additional storage προτιμώ να πάρω άλλον έναν 256 ssd :D)

και gpu είτε: gigabyte gtx 970 στα 390 έιτε gigabyte r9 290 sta 323

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ολοκλήρωσα το build, είναι όπως το παραπάνω με 4790κ, το θέμα είναι 290 + 16gb ram ή 370+8gb ram? Έχετε να προτείνετε κάτι;

370?

αν εννοεις 970 τοτε προτεινω 290+16gb

Link to comment
Share on other sites

την συνθεση με τον 5820k στην εκανα επειδη σκεφτοσουν για future proof κλπ.. οποτε αυτη ηταν η δυνατοτερη επιλογη στα 1300ευρω

σου εξηγησα οτι θυσιαζεις πολλα χρηματα αλλα παιρνεις το καλυτερο

αν ειναι να καταληξεις σε 4790k τοτε γιατι δεν παιρνεις καλυτερα εναν AMD FX 8XXX ? στα παιχνιδια δεν θα δεις διαφορες κ θα γλυτωσεις καποια χρηματα

ασε που οταν βγει το directx12 θα κερδισεις ακομα περισσοτερα fps οποτε στην τελικη θα εχεις κανει το πιο vfm συστημα

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φίλε δεν είχα δει το σχόλιό σου. Είχα σκεφτεί τονν 8350 αλλά μου ε΄χια πει ότι είναι παλιό cpu με παλιό socket χωρίς upgrade path κλπ κλπ. Τελικά απορρίπτω το Χ99 και έλεγα να πάω σε Ζ97. Μπορείς εσύ και οι υπόλοιποι να διαλευκάνετε το τοπίο για τον 8350 και AM3+; Aπο άποψη everyday use θα έχω τεράστια διαφορά σε σχέση με εναν 4790; Επίσης στο μέλλον (σε κανα χρόνο) θέλω να πειραματιστώ με ενα custom loop. Που θα έβγαζε περισσότερο value? Αύριο θα κάνω την παραγγελία και ενώ έχω καταστλάξει παντού αυτό είναι το τελευταίο εμπόδιο.

Υ.Γ: Αν πάω σε 8350 συνίσταται να πάω σε 290/290Χ gpu για να εκμεταλευτούν το mantle?

Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινή χρήση οι διαφορές είναι μηδενικές. Αυτό που είπες περί upgrade path ισχύει αλλά για εμένα έχει διαφορετική έννοια. Πχ, δε με νοιάζει που το AM3+ δε θα πάρει νέο CPU, αλλά με ενδιαφέρει να υποστηρίζει και νέα πρότυπα και τεχνολογίες που θα χρησιμοποιήσω, όπως την M.2 στην πλήρη ταχύτητά της (32Gbps).

Για αυτόν τον λόγο το Z97 με τον 4790Κ είναι μονόδρομος όταν ζητάς κάτι futureproof. Κατ εμέ όλα αυτά. :)

PS. σχετικά με το ΥΓ, όχι δεν έχει σχέση ο επεξεργαστής. Οι 290/290Χ θα τρέξουν mantle κανονικά άσχετα με την πλατφόρμα στην οποία βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φίλε δεν είχα δει το σχόλιό σου. Είχα σκεφτεί τονν 8350 αλλά μου ε΄χια πει ότι είναι παλιό cpu με παλιό socket χωρίς upgrade path κλπ κλπ. Τελικά απορρίπτω το Χ99 και έλεγα να πάω σε Ζ97. Μπορείς εσύ και οι υπόλοιποι να διαλευκάνετε το τοπίο για τον 8350 και AM3+; Aπο άποψη everyday use θα έχω τεράστια διαφορά σε σχέση με εναν 4790; Επίσης στο μέλλον (σε κανα χρόνο) θέλω να πειραματιστώ με ενα custom loop. Που θα έβγαζε περισσότερο value? Αύριο θα κάνω την παραγγελία και ενώ έχω καταστλάξει παντού αυτό είναι το τελευταίο εμπόδιο.

Υ.Γ: Αν πάω σε 8350 συνίσταται να πάω σε 290/290Χ gpu για να εκμεταλευτούν το mantle?

εγω πασα οσο καιρο ειχα τον 8320 δεν ειδα κανενα προβλημα, καμια καθυστερηση κ ουδεν θεμα με fps στα παιχνιδια

αν θες να σου φυγει η ιδεα του 4790Κ διαβασε αυτο εδω http://www.hwbox.gr/anabathmiseis-hardware/37209-i7-4790k.html

ειχα το διλλημα να αλλαξω επεξεργαστη γτ νομιζα οτι θα ειναι καλυτερος.. αλλα τελικα τα παιδια μ ειπαν οτι πανω στην χρηση που δουλευεις τον υπολογιστη δεν θα δεις διαφορα.. οποτε καταλαβα οτι τα εξτρα 200ευρω π ζηταει ο intel δεν αξιζουν για κανενα λογο

το mantle ακυρωθηκε απο την amd λογο dx12..

τωρα οσο αφορα το directx12 οι φημες λενε οτι θα δουμε σημαντικες διαφορες στην αυξηση των fps,, κ δν ειναι λιγοι αυτοι π λενε οτι με εναν επεξεργαστη FX 8XXX κ με μια καλη καρτα γραφικων θα εχουν ενα ακομα καλυτερο gaming συστημα

μονο π ολα αυτα ακομα ειναι φημες.. ναι καποιοι μας εδειξαν ορισμενα αποτελεσματα στο τι μπορει να κανει το dx12 αλλα παντα υπαρχει η πιθανοτητα να ειναι πατατα κ να μην κανει τα θαυματα π ολοι περιμενουν

εγω παντως αν ηθελα να φτιαξω εναν υπολογιστη για παιχνιδια παλι τον amd fx 8320 θα επαιρνα.. περιμενοντας βεβαια κ τα τελικα αποτελεσματα απο dx12

δεν ειμαι amd-boy ουτε intel...

οταν ειναι για τετοιου ιδους αγορες παντα το συμφερον μου κοιταω.. γτ αν ειναι να δωσω εξτρα 200ευρω για να δω 15fps παραπανω στο καθε παιχνιδι ε οχι δν προκειται να το κανω

Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινή χρήση οι διαφορές είναι μηδενικές. Αυτό που είπες περί upgrade path ισχύει αλλά για εμένα έχει διαφορετική έννοια. Πχ, δε με νοιάζει που το AM3+ δε θα πάρει νέο CPU, αλλά με ενδιαφέρει να υποστηρίζει και νέα πρότυπα και τεχνολογίες που θα χρησιμοποιήσω, όπως την M.2 στην πλήρη ταχύτητά της (32Gbps).

Για αυτόν τον λόγο το Z97 με τον 4790Κ είναι μονόδρομος όταν ζητάς κάτι futureproof. Κατ εμέ όλα αυτά. :)

PS. σχετικά με το ΥΓ, όχι δεν έχει σχέση ο επεξεργαστής. Οι 290/290Χ θα τρέξουν mantle κανονικά άσχετα με την πλατφόρμα στην οποία βρίσκονται.

Με το κατ εμέ όλα αυτα τι εννοείς φίλε MetallicGR? :)

Σχετικά με το mantle οκ, είχα την εντύπωση ότι είναι κάποιο combo της AMD αλλά μάλλον είμαι λάθος :Ρ.

Link to comment
Share on other sites

εγω πασα οσο καιρο ειχα τον 8320 δεν ειδα κανενα προβλημα, καμια καθυστερηση κ ουδεν θεμα με fps στα παιχνιδια

αν θες να σου φυγει η ιδεα του 4790Κ διαβασε αυτο εδω http://www.hwbox.gr/anabathmiseis-hardware/37209-i7-4790k.html

ειχα το διλλημα να αλλαξω επεξεργαστη γτ νομιζα οτι θα ειναι καλυτερος.. αλλα τελικα τα παιδια μ ειπαν οτι πανω στην χρηση που δουλευεις τον υπολογιστη δεν θα δεις διαφορα.. οποτε καταλαβα οτι τα εξτρα 200ευρω π ζηταει ο intel δεν αξιζουν για κανενα λογο

το mantle ακυρωθηκε απο την amd λογο dx12..

τωρα οσο αφορα το directx12 οι φημες λενε οτι θα δουμε σημαντικες διαφορες στην αυξηση των fps,, κ δν ειναι λιγοι αυτοι π λενε οτι με εναν επεξεργαστη FX 8XXX κ με μια καλη καρτα γραφικων θα εχουν ενα ακομα καλυτερο gaming συστημα

μονο π ολα αυτα ακομα ειναι φημες.. ναι καποιοι μας εδειξαν ορισμενα αποτελεσματα στο τι μπορει να κανει το dx12 αλλα παντα υπαρχει η πιθανοτητα να ειναι πατατα κ να μην κανει τα θαυματα π ολοι περιμενουν

εγω παντως αν ηθελα να φτιαξω εναν υπολογιστη για παιχνιδια παλι τον amd fx 8320 θα επαιρνα.. περιμενοντας βεβαια κ τα τελικα αποτελεσματα απο dx12

δεν ειμαι amd-boy ουτε intel...

οταν ειναι για τετοιου ιδους αγορες παντα το συμφερον μου κοιταω.. γτ αν ειναι να δωσω εξτρα 200ευρω για να δω 15fps παραπανω στο καθε παιχνιδι ε οχι δν προκειται να το κανω

Κατάλαβα την κατάστασή σου όμως η διαφορά είναι ότι εσύ είχες ήδη κάτι πολύ καλό και αρκετό για την χρήση σου όμως εγώ είμαι στο 0, χωρίς κανένα κομμάτι hw εκτός από την 212 evo και έναν adata ssd pro 256gb. Επίσης το post ήταν ένα χρόνο πριν :Ρ.

Το κυρίως θέμα μου είναι αν τώρα (αύριο συγκεκριμένα που θα παραγγείλω) αξίζει να πάω σε ένα τόσο παλιό socket AM3+ και έναν 8350 δεδομένου ότι φτιάχνω πρώτη φορά το σύστημα μου ή να πάω σε 4790Κ με +200 ευρώ.

Ο λόγος που ζητάω βοήθεια είναι ότι δεν είχα προηγούμενη εμπειρία με builds. H χρήση που κάνω είναι κυρίως gaming (και optimised παιχνίδια της blizzard κυρίως αλλά και κάποια ποιο βαριά όπως DA, Skyrim κλπ) και daily browsing, κανα VM με backtrack/kali κλπ. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με rendering ούτε video editing και ιστορίες ούτε καλά καλά overclocking (με την διαφορά όμως ότι με αυτό θέλω να ασχοληθώ ενώ τα άλλα θα μου άρεσε να έχω την δυνατότηα να τα δοκιμάσω). Το μόνο που θα με ενδιέφερε θα ήταν ίσως το steam workshop.

Θα δω ουσιαστική διαφορά στο daily use με τον 4790Κ ή είμαι καλά και με τον 8350? Τα χρήματα υπάρχουν όμως επειδή θέλω να κάνω και το custom loop δεν θα ήθελα να ξοδέψω περιττά :). Επίσης θα μπορούσατε να μου απαντήσετε, υποκειμενικά σίγουρα που θα έβγαζε περισσότερο worth το loop?

Συγγνώμη για τον καταιγγισμό ερωτήσεων αλλά είναι πρώτο build και είμαι πολύ αναποφάσιστος.

Link to comment
Share on other sites

επειδη σε βλεπω πολυ ανυπομονο διοτι καιγεσαι να παρεις αμεσα υπολογιστη, επελεξε 4790k

αν παλι εχεις τον χρονο σου, τοτε περιμενεις με βαση τα παραπανω που σ εξηγησα

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Farmas σε προηγούμενο post αν θες o/c πήγαινε σε 8350 ή μάλλον ακόμα καλύτερα σε 8320.

Αν θες out of the box performance efficiency κτλ πήγαινε σε 4790k.

Σε daily usage όπως λες διαφορές δεν θα δεις. Σε παιχνίδια αν δεν κόβεσαι από την gpu ο 4790 θα σου δώσει περισσότερα fps

αλλά αν δεν έχεις οθόνη 120/144Ηz δεν σε νοιάζει.

Υποκειμενικά εντελώς περισσότερο worth το loop θα έβγαζε στην 290 που λες να πάρεις.

Ότι και αν αποφασίσεις καλές αγορές

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14182]FarmaS[/MENTION] ανυπόμονος δεν είμαι αν σκεφτείς ότι κοιτάζω/,αζεύω λεφτά γι αυτην τηνα γορά εδώ και 2 μήνες (ήδη αν πάω σε 4790Κ gpu θα πάρω τον επόμενο μήνα και θα είμαι με integrated graphics γιατί δεν με φτάνουν τα λεφτά για γτχ970 όμως δεν έχω πρόβλημα αφού ούτως ή άλλως αυτόν τον μήνα έχω τρεξίματα με την σχολή και κάτι projects οπότε δεν θα ασχληθώ αρκετά με το pc). Παρ' όλα 'υτα θα ήθελα να τελειώνω με το θέμα γιατί το έχω ζαλίσει και έχει καταντήσει κουραστικό :Ρ. Την υπομονή την συνιστάς για να ξεκαθαρίσει το τοπίο με το dx12?

Σχετικά με αυτό διάβασα το παρακάτω δημοσίευμα της amd (!) (sounds official) όμως μου φένεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, τι λέτε;

[MENTION=14245]Oikopedofagos[/MENTION] σίγουρα θα κάνω o/c με ενδιαφέρει πολύ. Αυτήν την στιγμή και για κάμποσο καιρό ακόμα είμαι σε 1080p fullhd monitor και δεν έχω πλανο αναβάθμισης αλλά και 50 αντί για 60 να έχω δεν έχω πρόβλημα :Ρ. Μπορείς να μου πεις γιατί προτείνεις περισσότερο τον 8320 :) ;

Link to comment
Share on other sites

καταρχας την gtx 970 ξεχασε την

αν μετα το φιασκο με τα 3.5gb κλπ κλπ αγορασεις την καρτα τοτε τζαμπα μαγκες θα τους κανεις

προχθες ο amdnord ειπε πως ενα παλικαρι ειχε θεμα με την καρτα επειδη ζητουσε παραπανω απο 3.5gb http://www.hwbox.gr/general-games/40398-gta-v-pos-trexei-stin-pc-platforma.html#post545399

τωρα να σου πω την αληθεια πασα για την υπομονη δεν ξερω... αν ηταν να μεινω αφραγκος λογικα ναι θα περιμενα

Link to comment
Share on other sites

Το δημοσίευμα αναφέρεται σε draw calls, και γενικά αυτά που γράφει ισχύουν. Απλά κοιτάς νούμερα από ένα benchmark που φτιάχτηκε για να μετράει τα draw calls, και το οποίο λέει ότι με το directx 12 η επικοινωνία μεταξύ cpu-gpu μπορεί να βελτιωθεί κατά τόσο.

Ο λόγος που προτείνω τον 8320 είναι ο λόγος που ξεκινήσανε οι περισσότεροι χομπίστες το o/c. Αγοράζαμε φτηνό hardware και το ανεβάζαμε για να πάει καλύτερα.

Η intel από τους i 2xxx και μετά έκοψε αυτή την δυνατότητα αφήνοντας μόνο τα top και άρα ακριβά μοντέλα ξεκλείδωτα και αφαιρώντας την δυνατότητα o/c από blck.

Ο 8320 δεν διαφέρει σε τπτ από τον 8350 πέραν των stock χρονισμών. Κοινώς είτε πάρεις 8320 είτε 8350 μετά το o/c τα ρολόγια θα είναι περίπου

τα ίδια. Πάντα εξαρτάται βέβαια από το τι κομμάτι θα σου τύχει.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν πας έναν 4690k ή έναν 4790k στα 4.5ghz δεν αρκεί? Οικονομικά σίγουρα συμφέρει να πας σε amd..σε απόδοση όμως όχι, απλά πράγματα!

ναι ειναι δικαιολογημενα τα 200ευρω για +15 fps κ με το dx12 να ερχεται με την προυποθεση οτι θα βοηθησει τους παντες κ τα παντα

ολα τα παιχνιδια θεωρουνται playble απο 60fps κ πανω

αν εσυ εχεις 150fps κ εγω 130 δεν θα καταλαβουμε την διαφορα στον αιωνα τον απαντα

Link to comment
Share on other sites

Το δημοσίευμα αναφέρεται σε draw calls, και γενικά αυτά που γράφει ισχύουν. Απλά κοιτάς νούμερα από ένα benchmark που φτιάχτηκε για να μετράει τα draw calls, και το οποίο λέει ότι με το directx 12 η επικοινωνία μεταξύ cpu-gpu μπορεί να βελτιωθεί κατά τόσο.

Ο λόγος που προτείνω τον 8320 είναι ο λόγος που ξεκινήσανε οι περισσότεροι χομπίστες το o/c. Αγοράζαμε φτηνό hardware και το ανεβάζαμε για να πάει καλύτερα.

Η intel από τους i 2xxx και μετά έκοψε αυτή την δυνατότητα αφήνοντας μόνο τα top και άρα ακριβά μοντέλα ξεκλείδωτα και αφαιρώντας την δυνατότητα o/c από blck.

Ο 8320 δεν διαφέρει σε τπτ από τον 8350 πέραν των stock χρονισμών. Κοινώς είτε πάρεις 8320 είτε 8350 μετά το o/c τα ρολόγια θα είναι περίπου

τα ίδια. Πάντα εξαρτάται βέβαια από το τι κομμάτι θα σου τύχει.

Κατάλαβα, ευχαριστω για την διευκρίνισημ θα το έχω υπόψην. Ο 8320 στα 140ευρώ που πάει στον digital master φένεται πολύ καλός :Ρ. Σε περίπτωση που τον πάρω με την 212 evo ίσως γίνει ένα decent o/c και μετά είναι και η loopa να ακολουθεί :Ρ.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν πας έναν 4690k ή έναν 4790k στα 4.5ghz δεν αρκεί? Οικονομικά σίγουρα συμφέρει να πας σε amd..σε απόδοση όμως όχι, απλά πράγματα!

Προφανώς και αρκεί. Απλά το να πας ένα 4790k που πρακτικά δουλεύει 4,2Ghz default στα 4,5Ghz δεν αξίζει. Δηλαδή στα 4,2Ghz ήταν λίγο και στα 4,5 αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν πας έναν 4690k ή έναν 4790k στα 4.5ghz δεν αρκεί? Οικονομικά σίγουρα συμφέρει να πας σε amd..σε απόδοση όμως όχι, απλά πράγματα!

Φίλε venisk, μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο τι εννοείς απόδοση :);

Η αλήθεια είναι ότι έχω τα χρήματα να πάω σε 4790Κ. Κάνω απλά λίγη υπομονή, μένω με integrated graphics (ούτως ή άλλως με αυτά είμαι και τώρα από τον i5 του λάπτοπ :Ρ) και παίρνω gpu τον επόμενο μήνα.

Απλά αν με τον 8320 δεν θα δω μεγάλη διαφορά σε σχέση με τον 4790Κ που να δικαιολογεί τα 260ευρώ παραπάνω, τότε δεν ξέρω γιατί να πάω εκεί, Ίσως να μου ταίριαζε καλύτερα ένας i5 αλλά θα ήθελα να έχω στην διάθεση μου περρισότερους πυρήνες είτε χειροπιαστούς είτε μέσω hyper-threading.

Link to comment
Share on other sites

Με το turbo...εγώ μιλάω να δουλεύει καρφί όλη την ώρα στα 4.5...αλλά κάνει πολυ περισσότερα απο το 8320.

Φίλε venisk, μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο τι εννοείς απόδοση

Περισσότερη δύναμη παντού και πάντα! Θα συμφωνούσα με τον i5 απλά πρέπει να χεις στα υπόψιν σου ότι ο i7 έχει 8 threads και αυτό φαίνεται όταν αρχίσεις και ζορίζεις το pc! Κάνε λίγο υπομονή και πάρε αργότερα vga..δεν θα το μετανιώσεις!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1118]venisk[/MENTION] Με το turbo πάει 4,4Ghz, σε full load χωρίς avx2.0 είναι 4,2Ghz και σε load με avx 2.0 πάει στο base του 4,0Ghz.

Πρακτικά σχεδόν τπτ δεν χρησιμοποιεί avx2.0, οπότε ο επεξεργαστής δουλεύει στα 4,2Ghz. Τουλάχιστον ο δικός μου αυτό κάνει.

Υ.Γ. Καλορίζικο το νέο cpu-mobo-ram

Link to comment
Share on other sites

Με το turbo...εγώ μιλάω να δουλεύει καρφί όλη την ώρα στα 4.5...αλλά κάνει πολυ περισσότερα απο το 8320.

Περισσότερη δύναμη παντού και πάντα! Θα συμφωνούσα με τον i5 απλά πρέπει να χεις στα υπόψιν σου ότι ο i7 έχει 8 threads και αυτό φαίνεται όταν αρχίσεις και ζορίζεις το pc! Κάνε λίγο υπομονή και πάρε αργότερα vga..δεν θα το μετανιώσεις!

Άρα πιστεύεις πως αξίζει τα 250 ευρώ παραπάνω από τον 8320;

Σχετικά με την vga δεν έχω πρόβλημα κάνω υπομονή :Ρ. Απλά προσπαθώ να κάνω την σωστή επιλογή :).

Link to comment
Share on other sites

Άρα πιστεύεις πως αξίζει τα 250 ευρώ παραπάνω από τον 8320;

Φυσικά...μιλάμε για το σημαντικότερο κομμάτι hw στον υπολογιστή..αν αυτό είναι χαμηλής απόδοσης όλα τα άλλα ακολουθούν..μνήμες ssd κάρτες γραφικών κλπ.

Το θέμα intel vs amd είναι καθαρά χρηματικό, δεν έχει να κάνει αν τον πάς στα 5ghz, δεν είναι clock per clock κόντρα απόδωσης εδώ και αρκετά χρόνια. Αν έχεις τα χρήματα και μπορείς αγοράζεις intel γιατί έχει καλύτερες cpu και καλύτερη πλατφόρμα, αν δεν έχεις αγοράζεις amd και κάνεις αξιοπρεπώς την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now