JC_Denton

AMD Phenom II 940 - νέες πληροφορίες !

Recommended Posts

Και εγώ είχα ακούσει για ~25% χειρότερες επιδόσεις από Yorkfield, μετά όμως μίλησα με τον informal @ xtremesystems, και μου λέει ~10% κάτω από Yorkfield ... :D Οπότε σταμάτησα να ασχολούμαι με ποσοστά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργη η φάση πάντως.

Αν δεν δούμε AM3(DDR3 δλδης) και ένα chipset της προκοπής δεν θα μπορέσουμε να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα.

Η συμπεριφορά είναι λίγο περίεργη.

Εκεί που βλέπεις ξέρω γω το vantage το cpu score άπατο(σχετικό) το gpu score είναι πάνω για ~700 πόντους και αναρωτιέσαι δλδ.

Στο winrar ας πούμε η διαφορά είναι ελάχιστη.

Πάντα με το HT off στον i7 έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι έτσι που τα λες ... Δεν έχουν όλοι Deneb σπίτια τους ... Μόνο οι διάφοροι beta testers και κάποια άτομα που βρίσκονται σε θέσεις όπου μπορούν να έχουν Deneb στο lab τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό για να έχουν και οι 2 4 threads.Με το ΗΤ ΟΝ εννοείται ότι φεύγει ο i7.

Τι σημασία έχει; Αν μπορεί να το κάνει ας το κάνει... Γιατί "πετσοκόβουν" το cpu? Δεν καταλαβαίνω τη λογική...

Link to comment
Share on other sites

Το απενεργοποιήσαμε για να είναι πιο "δίκαιη" η σύγκριση απέναντι στον i7 και για να έχουμε και μια ιδέα τι παίζει απέναντι στους penryn μιας και δεν έχουμε ακόμα άμεση σύγκριση.

Και μην ξεχνάμε ότι multithreading εφαρμογές υπάρχουν ελάχιστες στην καθημερινή χρήση,για αυτό και δεν το πάω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, δε μιλάμε για HW πλεονέκτημα (π.χ. παραπάνω πυρήνες). Αν αγοράσω εγώ i7, θα απενεργοποιήσω το HT; Το θέμα είναι να δούμε τι κάνει ο deneb vs i7, όπου ο τελευταίος να είναι με "φουλ γκάζι"... Τέλος πάντων, εσείς έχετε το κομμάτι και ξέρετε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

βρε καλέ μου άνθρωπε.

Θές νούμερα του i7 940 με τπ HT on?

Κοίτα το review στο Turbo on/HT on.

Ούτως η άλλως το vantage του nehalem είναι απ το review των i7 ;)

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε σε λιγότερο από ένα μήνα τι έχει να μας παρουσιάσει η AMD πάντως το μόνο θετικό με τις φήμες είναι ότι επηρεάζει τις τιμές κ δεν μπορεί να κάνει του κεφαλιού του η Intel.

Link to comment
Share on other sites

Έχει υπωθεί πολλές φορές πλέον ... Σε επιδόσεις είναι κάτι ενδιάμεσα σε Kentsfield και Yorkfield (αν και πάει προς Kentsfield πλευρά) ή αλλιώς περίπου 20 - 25% χειρότεροι από Yorkfield ;)

Nowhere near i7 ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now