JC_Denton

AMD Phenom II 940 - νέες πληροφορίες !

Recommended Posts

Άντε ρε παιδιά και με τρώει η τσέπη μου... Θα τα σκάσω για penryn 45nm ή θα δώσω κάτι παραπάνω για mobo+Deneb, προσεγγίζοντας όμως επιδόσεις ι7?

Βάλε καβούρια και μην αγοράσεις τπτ τώρα. Στη φάση και στο καταναλωτικό προφίλ σου (γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικό), θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο λιγότερο από ένα μήνα, για να μπορέσουμε να βγάλουμε όλα τα νούμερα με τις συγκρίσεις που κάναμε/κάνουμε, για να δεις τι παίζει.

Από όσα προλάβαμε για λίγο να δούμε, συμπεριφέρονται πολύ πολύ καλά για την τιμή τους, πράγμα που ίσως να τους κάνει και best buy. Από o/c να δούμε μερικά πράγματα θέλουμε (που μάλλον θα είναι πολύ καλοί και εκεί) και θα έχουμε πλήρες πόρισμα.

Έχει υπωθεί πολλές φορές πλέον ... Σε επιδόσεις είναι κάτι ενδιάμεσα σε Kentsfield και Yorkfield (αν και πάει προς Kentsfield πλευρά) ή αλλιώς περίπου 20 - 25% χειρότεροι από Yorkfield ;)

Nowhere near i7 ... ;)

Κοίτα, σε καμία περίπτωση, όταν έχεις ενεργοποιημένο το HT (και αυτό να μη σου ρίχνει τις επιδόσεις λόγω κακού προγραμματισμού), δεν μπορούν να κερδίσουν έναν i7. Όμως υποψιάζομαι ότι με αέρα θα ανεβαίνουν ψηλότερα, πράγμα που ίσως τους δώσει ένα καλό πλεονέκτημα - έστω και ταυτόσημων επιδόσεων, με λιγότερα λεφτά.

Αλλά νομίζω ότι τους Penryn μπορούν να τους κοντράρουν άνετα. Όταν ξεκινήσω να φτιάχνω τα διαγράμματα και δω αναλυτικά τις διαφορές, θα προσπαθήσω να ενημερώσω.

Στο τονίζω όμως, μην ξεχνάς ότι μάλλον είναι πολύ καλοί o/cers. Αν πάει με αέρα στα 4-4.2 ο Phenom II, την ώρα που ο Penryn βαριά έχει τα 3.8 (24/7 πάντα), νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

In the end, και πάλι η Intel είναι μπροστά, λόγω i7, αλλά η AMD δεν είναι ΤΟΣΟ πίσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε ασ το δουλεμα :hehe:

Ο Nehalem π.χ., αν αντεχει να φαει και 90αρες, δε θα με νοιαζει αν με αερα στο Orthos πιανει 80-85 βαθμούς. Όταν τον είδα να πηγαίνει 100 και να μη μασάει, λέω εδώ είμαστε.

Όταν όμως οι Penryn είναι ευαισθητούληδες (85 βαθμοί και αντίο), ε δεν μπορώ σε σύστημα που κάνει encoding, παίζω παιχνίδια με τις ώρες και γενικά το ταλαιπωρώ με Multitasks, να τον έχω στα όρια.

Αλήθεια, το όριο των Deneb ποιο είναι???:(....

(PS + OT - Αύριο κάνε καμια βόλτα από το The Mall, εκεί θα μαι ;))

Edit: Μπορει βρε Μπιλ, δεν ξέρω...

Πάντως εμείς θα κάνουμε ένα clock-per-clock και μερικά o/c tests και θα δούμε τι ψάρια πιάνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Nope δεν έχω :(

Απλά μεταφέρω rumors, και κάποια facts ;)

Ένα 20% είναι σίγουρα ... το λέει και ο gorillas :P

επειδή επιμένεις.

Θα περάσω τώρα windows στον q6600 πάνω στην evo ώστε να έχω μια σίγουρη και τεκμηριωμένη άποψη

Link to comment
Share on other sites

Έχει υπωθεί πολλές φορές πλέον ... Σε επιδόσεις είναι κάτι ενδιάμεσα σε Kentsfield και Yorkfield (αν και πάει προς Kentsfield πλευρά) ή αλλιώς περίπου 20 - 25% χειρότεροι από Yorkfield ;)

Nowhere near i7 ... ;)

Eχουν πανω απο 25% διαφορα οι kentsfield με τους yorkfield???

καποιος ειδικος να απαντησει παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Βρε ασ το δουλεμα :hehe:

Ο Nehalem π.χ., αν αντεχει να φαει και 90αρες, δε θα με νοιαζει αν με αερα στο Orthos πιανει 80-85 βαθμούς. Όταν τον είδα να πηγαίνει 100 και να μη μασάει, λέω εδώ είμαστε.

Όταν όμως οι Penryn είναι ευαισθητούληδες (85 βαθμοί και αντίο), ε δεν μπορώ σε σύστημα που κάνει encoding, παίζω παιχνίδια με τις ώρες και γενικά το ταλαιπωρώ με Multitasks, να τον έχω στα όρια.

Αλήθεια, το όριο των Deneb ποιο είναι???:(....

(PS + OT - Αύριο κάνε καμια βόλτα από το The Mall, εκεί θα μαι ;))

Edit: Μπορει βρε Μπιλ, δεν ξέρω...

Πάντως εμείς θα κάνουμε ένα clock-per-clock και μερικά o/c tests και θα δούμε τι ψάρια πιάνει ;)

Οταν λες οτι ο i7 αντεχει να φαει και 90αρες θερμοκρασιες και τον εχεις δει στα 100 να μη μασαει τι εννοεις? Γιατι εγω εχω δει σε καποια forum κομματια που στους 90+ βαθμους πετανε μπλε οθονες...

Link to comment
Share on other sites

Μπά όχι δε μασάνε :P Τον είχα βάλει στα 3GHz με τη μαμά ψύκτρα (προφανώς έβαλα παραπάνω παστούλα απ' ότι έπρεπε) και σε full load έβλεπα κάτι 96άρια στο χαλαρό :) Παρόλα αυτά δεν έκανε κίχ..:) Τώρα αν άλλοι αντιμετώπισαν προβλήματα...i dont know =)

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε αεροπορικώς ήρθαν;Πότε πρόλαβαν.Πριν λίγο ήμουν στην σελίδα του πλαισιου και κοιτούσα τον i7 940 και πατάω αριστερά που λέει επεξεργαστες και μου βγάζει στο δεξιό μέρος της σελίδας τους Phenom.......

Link to comment
Share on other sites

Ένα κατάστημα το οποίο προμηθεύεται απ την 8βιτ και ΔΕΝ φυτοζωεί δεν θα τον βάλει με τίποτα κάτω από 270 - 280

Σωστός, αλλά και παραεισαγωγή να έχει κάνει, πάλι εκεί θα βάλει την τιμή.

Και νομίζω πως μετά τις γιορτές κάπου εκεί θα πέσει η τιμή του σε όλα τα καταστήματα.

Η πλάκα θα είναι να ζητήσει κάποιος RMA από τέτοιο κατάστημα που πουλάει στα 250...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now