tave

Ripjaws 4 - unknown, δεν δουλεύει το xmp

Recommended Posts

Έστησα σήμερα το pc και δεν μου αναγνωρίζει τις ραμ.

Στο speecy και το cpuz τις βγάζει 16Gb unknown και δεν εμφανίζει πουθενά το quad channel.

Οταν πήγα να ανοίξω το xmp άνοιξε κανονικά στο bios έγραψε 2800 αλλα το pc δεν άνοιγε.

Τι μπορεί να φταει;

Link to comment
Share on other sites

Στις προηγούμενες gskill που είχα (tridentx) είχα ανοίξει απλά το xmp και έπαιξαν κατευθείαν στα 2400.

Εδώ δηλαδή πρεπει να κανω overclock manual?

Τα φώτα σας γιατι δεν τα πάω καλά με το overclock..

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι τοποθετημένες στα slot που γράφει το Manual; (DDR4_1_1A, DDR4_3_1B, DDR4_7_1D, DDR4_5_1C)

2. BIOS έχεις το τελευταίο F13a; Επίσης δοκίμασε ένα clear cmos.

Με τι voltage είναι τρέχουν οι RAM; Εάν το έχεις στο auto δοκίμασε 1.35V καρφωτά και στα τέσσερα κανάλια, ειδάλλως έχεις αδύναμο IMC.

Επίσης καλό είναι να μας δώσεις το Part number (μοντέλο) τους.

edit

3. CPUZ έχεις το τελευταίο;

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

βγάλε και ξανά βάλε το cpu μπορεί να τις δει . το pc δουλεύει δηλαδή απλά δεν αναγνωρίζει τις ραμ στα 2800 ? βαλτες μια στα 2400 που δεν θέλει άλλο στραπ

Link to comment
Share on other sites

Τωρα προλοβα να το κοιταξω..

Λοιπον, εκανα update το bios απο F5 που ηταν σε F13a. Και παλι δεν με αφηνει να ανοιξω το xmp. Οταν το ανοιγω παει να μπουταρει και γραφει boot failure και η μονη επιλογη που μου εχει ειναι load defaults and continue. Το pc χωρις xmp δουλευει κανονικα.

ο κωδικος απο τις ραμ ειναι F4-2800C16Q-16GRK (πριν τις παραγγειλω ειχα κοιταξει στο site της gigabyte και ειχα δει οτι ειναι συμβατες.

Οσο για το quad channel το μονο που εκανα ειναι οτι εβαλα τις ραμ στα 4 γκρι slot (νομιζα οτι αρκει).

Στο speecy συνεχιζει να μου βγαζει 16Gb unknown και μετα το update στο bios

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις o/c απλά θα πας στις ρυθμίσεις των μνημών στο bios και θα βάλεις χειροκίνητα τους αριθμούς που γράφει στο κουτάκι των μνημών που αγόρασες π.χ 11-13-13-30 τόσο απλά...δεν χρειάζεται να δουλεύουν σε xmp οι μνήμες.

Κάντο να ανοίξει έτσι απλά το pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να βάλω τα timing χειροκίνητα.. Πρέπει να αλλάξω και τα volt σε 1.35?

το θέμα είναι ότι μου βγάζει τις μνήμες unknown.. Στις tridentx πχ μου έβγαζε όλα τα στοιχεία στο cpuz.. Τώρα δεν μου βγάζει τίποτα. Κανονικά δεν έπρεπε να φαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε απασχολεί αυτό! Ναι φυσικά και θα βάλεις 1.35v χειροκίνητα! Βάλε επίσης χειροκίνητα 2666mhz να ανοίξει το pc σου και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι η μητρική έχει το reference socket της Intel γι' αυτό και έχεις θέμα στα 2800. Αν ναι, ακόμα και στο QVL να υπάρχουν οι μνήμες θες συγκεκριμένο επεξεργαστή με "σωστό" IMC αλλά κυρίως θες να βάλεις τις μνήμες με σειρά.

Άρχισε με το channel b και 1 μνήμη μόνο. Φόρτωσε το XMP και δες ότι παίζει. Αν είναι οκ πήγαινε στο channel A μετά στο channel D etc.

Αν δεν παίζει στο channel B τότε δοκίμασε άλλη μνήμη μέχρι να βρεις αυτή που παίζει.

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι η μητρική έχει το reference socket της Intel γι' αυτό και έχεις θέμα στα 2800. Αν ναι, ακόμα και στο QVL να υπάρχουν οι μνήμες θες συγκεκριμένο επεξεργαστή με "σωστό" IMC αλλά κυρίως θες να βάλεις τις μνήμες με σειρά.

Άρχισε με το channel b και 1 μνήμη μόνο. Φόρτωσε το XMP και δες ότι παίζει. Αν είναι οκ πήγαινε στο channel A μετά στο channel D etc.

Αν δεν παίζει στο channel B τότε δοκίμασε άλλη μνήμη μέχρι να βρεις αυτή που παίζει.

Πως θα βρω σε ποιο σλοτ ειναι το καθε channel? Στο channel b δοκιμαζω και τις 4 μεχρι να βρω ποια παιζει και συνεχιζω στο επομενο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προσπάθησα να κάνω αυτό που είπε ο sofos στο #17

Ξεκίνησα με channel B. το xmp δούλεψε και στο cpuz μου έβγαλε όλα τα στοιχεια για τις μνήμες. Στο speecy έγραφε 4.00Gb Single-Channel unknown @1403mhz

Πάω channel A. To xmp πάλι δουλεύει αλλά το cpuz σταματάει πάλι να δείχνει τα στοιχεια από τις μνήμες. Στο speecy έγραφε 8.00Gb Dual-Channel unknown @1403mhz.

Μετά channel D. To xmp δουλεύει και το cpuz συνεχίζει να μην δείχνει στοιχεια στις ram. Στο speecy έγραφε 12.00Gb Triple-Channel unknown @1403mhz.

Όταν έβαλα το τελευταίο dimm συνεχίζει να κάνει ακριβώς το ίδιο. To cpuz δεν έδειχνε τίποτα και το speecy 16.00Gb unknown @1403Mhz (χωρίς Quad-Channel).

Δεν χρειάστηκε να αλλάξω σειρά στις ραμ. Το ΧΜΡ δούλευε κατευθείαν.

Για κάποιο λόγο μόλις δούλεψε το xmp ο επεξεργαστής έγινε από μόνος του overclock 4.2Ghz χωρίς να πειράξω τίποτα.

To speecy από ότι κατάλαβα στα channel λέει ότι νάνε. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν όντως έχω quad-channel?

To cpuz ξέρει κάνεις γιατί σταμάτησε να δείχνει τα στοιχεια?

EDIT

Τα έκανα όλα από την αρχή. Δοκίμασα να βάλω τις ραμ στα μαύρα σλοτ και το pc δεν ανοίγει καν.

Τις έβαλα με την σειρά στα γκρι σλοτ και τωρα το cpuz δείχνει κανονικά τα στοιχεία.

Το θέμα είναι ότι ο επεξεργαστής συνεχίζει να δουλεύει στα 4.2 χωρίς εγώ να έχω πειράξει κάτι και ότι δεν ξέρω αν δουλεύει το quad channel.

Edited by tave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now