GoriLLakoS

OCZ Vertex Series SATA II 2.5" SSD Released !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547d7a65cada11.jpg[/WRAPLEFT]Η παντοκρατορία των SSD της OCZ αντεπιτίθεται και μια ακόμα νέα σειρά μας ανακοινώνει. Η νέα αυτή σειρά ονομάζεται "Vertex". Οι SSDs της κλασσικά θα κυκλοφορήσουν σε χωρητικότητες των 30GB, 60GB, 120GB & 250GB με 32MB Onboard Cache για τους δύο μικρούς και 64MB Onboard Cache για τους δύο μεγάλους. Όλοι θα κυκλοφορήσουν στις 2.5" , με διαστάσεις 100.2 x 70 x 9.3mm και βάρος μόλις 77g.

Το ωραίο όμως της όλης κατάστασης είναι πώς οι ταχύτητες τους ξεπερνάνε κατα πολύ κάθε προήγουμενο OCZ SSD που έχει κυκλοφορήσει φτάνοντας μέχρι τα 200MB/sec για ανάγνωση και μέχρι τα 160MB/sec για εγγραφή, με το seek time να διαμορφώνεται σε κάτι λιγότερο απο 0.1ms .

Διάφορες άλλες πληροφορίες που μας δίνει η OCZ μέσα απο το site της αλλά είναι οι ίδιες για όλες σχεδόν τις σειρές της είναι η θερμοκρασία λειτουργίας των Vertex που είναι απο -10C έως και +70C και η θερμοκρασία που μπορούν να αποθηκευτούν είναι απο -55C έως +140C. Η κατανάλωση σε λειτουργία είναι 2W και σε Stand By 0.5W, το Shock Resistant φτάνει τα 1500G, υποστηρίζουν Raid και έχουν μέση διάρκεια ζωής γύρω στις 1.5εκ. ώρες. Τέλος, όλοι οι Solid State Drive έρχονται με 2 χρόνια εγγύησης !

Τα Part Number των δίσκων είναι τα ακόλουθα :

30GB - OCZSSD2-1VTX30G

60GB - OCZSSD2-1VTX60G

120GB- OCZSSD2-1VTX120G

250GB - OCZSSD2-1VTX250G

OVC Vertex SSD Photo :

vertex_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει και τον jmicron controller. Και με την τιμη στα 250$ για τα 60GB ειναι οτι πρεπει να για το laptop μου που πρεπει να φυγει απο τις 5400 :$..:$..

Link to comment
Share on other sites

ας αποσύρει πρώτα όλους αυτούς που έχει βγάλει ως τώρα και ας αντικαταστήσει τους δίσκους που πήραν (με jmicron) όσοι την τίμησαν για να αποκαταστήσει το όνομά της στους SSD....

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα βλεπω δισκο που σε stand by να τρωει παραπανω ρευμα (5W) απο οτι σε λειτουργια 2W. H μαμα σελιδα λεει 0.5Watt . Καποιος να το διορθωσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα νομίζω οτι αποδεικνύεται ότι δέν αξίζει να δώσεις τα λεφτά σου σε SSD.

Απορώ γιατί τέτοιες εταιρείες "χάλασαν" το όνομα τους για χάρη του εντυπωσιασμού με beta εκδόσεις (δεν γίνεται κάθε δίμηνο να βγάζουν νέες εκδόσεις) , αντί να κάνουν υπομονή και να βγάλουν τελικά και δοκιμασμένα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

ας αποσύρει πρώτα όλους αυτούς που έχει βγάλει ως τώρα και ας αντικαταστήσει τους δίσκους που πήραν (με jmicron) όσοι την τίμησαν για να αποκαταστήσει το όνομά της στους SSD....

Τους V1 του απέσυρε.

Όλοι οι υπόλοιποι παίζουν κανονικά και συνεχίζουν.

Προφανώς κατεβάζει τιμές στους παλιούς και στηρίζει τους νέους...ή κάνει νέες σειρές , τις διαφοροποιεί απο τις άλλες και τα πουλάει όλα μαζί.

Πρωτη φορα βλεπω δισκο που σε stand by να τρωει παραπανω ρευμα (5W) απο οτι σε λειτουργια 2W. H μαμα σελιδα λεει 0.5Watt . Καποιος να το διορθωσει.

Το διόρθωσα... :T: ήταν τυπογραφικό :)

Οι δίσκοι αυτοί είναι SLC ?

Θα το επιβαιβεώσω άυριο και θα ενημερώσω :)

Κάθε μέρα νομίζω οτι αποδεικνύεται ότι δέν αξίζει να δώσεις τα λεφτά σου σε SSD.

Απορώ γιατί τέτοιες εταιρείες "χάλασαν" το όνομα τους για χάρη του εντυπωσιασμού με beta εκδόσεις (δεν γίνεται κάθε δίμηνο να βγάζουν νέες εκδόσεις) , αντί να κάνουν υπομονή και να βγάλουν τελικά και δοκιμασμένα προϊόντα.

Δεν νομίζω να είναι θέμα εντυπωσιασμού tasatva και αυτό το στηρίζω πώς όλοι θέλουν να πουλήσουν, οπότε ότι βγαίνει και είναι available γι'αυτούς το πάιρνουν και το πουλάνε. Τώρα αμα οι εταιρίες με τα nand flash ICs και τους controllers βγάζουν νέα revision κάθε δύο μήνες, είναι πρόβλημα....γιατί εκτός απο την Intel και την Samsung που τα φτιάχνουν όλα μόνες τους...όλοι οι άλλοι στην ουσιά κάνουν rebrand.

Εδώ καλά καλά λένε πως όλοι έχουν 1.5m hours lifetime...και στην ουσία κανένας δεν το δοκίμασε πρίν βγεί. Όλα στηρίζονται στην υπόθεση ή στην τεχνολογία που τα παράγει.

Link to comment
Share on other sites

...

και οσο αφορά την τιμή:

$129 - 30GB - OCZSSD2-1VTX30G περίπου 100 ?

$249 - 60GB - OCZSSD2-1VTX60G - 190 ?

$469 - 120GB- OCZSSD2-1VTX120G - 360 ?

$869 - 250GB - OCZSSD2-1VTX250G - 660 ?

ocz product page

http://www.ocztechnology.com/products/flash_drives/ocz_vertex_series_sata_ii_2_5-ssd

<table width="15" border="0" cellpadding="0" cellspacing="3" height="1"></table>Με βλέπω με 1 60αρη αν και θα ήθελα 2 για RAID 0

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ενδεικτική τιμή που εχει ανακοινωθεί σε δολάρια και εκανα την μετατροπή σε ευρώ στο περίπου.

Οι τιμές που λές είναι πολύ κοντά στις τιμές που έχει η OCZ στον τιμόκατάλογο της χονδρικής προς εταιρίες(χωρίς ΦΠΑ δηλαδή)...δηλαδή τα ποσά που δίνεις είναι οκ...αλλά ξεχνάς το ΦΠΑ κάθε χώρας καθώς επίσης και το margin.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά αυτό εννοείται, οτι δηλαδη δεν συμπεριλαμβάνεται το ΦΠΑ και φυσικά στην ευρώπη η τιμή ειναι και λίγο πιο πάνω εκτός αυτού, σε σχέση με την αμερικάνικη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι...απλά κάνε το πιο λιανά στον κόσμο γιατί μετά θα λένε ότι θέλουν :P

Οι τιμές λοιπόν που λέει ο φίλος RAMfreak είναι τιμές που πουλάει η OCZ σε διανομείς...:)

Ναι συγνώμη δικό μου το λάθος, επρεπε να εξηγήσω.:)

Επiσης αν κοιτάξουμε λίγο τις τιμές της προηγούμενης σειράς (Core V2 σειρά και η καινούρια Core V3 = Vertex) στα αντίστοιχα μεγέθη στα καταστήματα της Ελλάδας κάπου εκεί θα κυμαίνεται η τιμή:).

Link to comment
Share on other sites

χμμ προσωπικά μου φαίνονται ακόμα λίγο αλμυροί.

ίσως είναι και το ψυχολογικό 30GB < 34 του raptor μου που στεγάζει το λογισμικό.

ο 60άρης μου πέφτει ακριβός

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να δουμε κανα review πρωτα γιατι μετα τα προηγουμενα μοντελακια η OCZ πρεπει να δειξει τελειως διαφορετικο προσωπο στον κοσμο, για να φυγει απο την black list.

Μακαρι ολα να ειναι ετσι οπως πρεπει αυτη την φορα γιατι οι τιμες ειναι ιδανικες πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now