Rage

Χ99 built... με τη βοηθεια σας!

Recommended Posts

Eτοιμος για αγορες απο σημερα και ξεκιναμε...

-Εχω τεραστιο θεμα στην επιλογη μητρικης. Εδω θελω max σπρωξιμο(πρρρρρτττ, ηρεμα) προς καποια κατευθυνση. Mε εχει μπερδεψει το θεμα της τιμης εδω. Απο 250 μεχρι....^%$&$#. Ασε που ειναι ολες ασχημες :P . Mονο η sabertooth μου αρεσε και η Asus WS που φευγει πολυ σε τιμη και δε ξερω αν αξιζει τοσο.

-Για CPU ειμαι μεταξυ... 5820Κ vs Xeon E5-1600v3. Δλδ μαξ στο 500αρικο η cpu.

-GPU θα παω σε 970-980gtx.

-Kουτι σε 540air εκτος αν υπαρχει αλλη προταση σε cube που δεν γνωριζω.

-Μνημες θα ηθελα μια προταση για 16gb

-SSD χρειαζομαι προταση.

-Ψυξη θα ηθελα κατι σε ετοιμη υδροψηξη.

-Τροφοδοτικα κλπ δεν με απασχολουν τοσο μιας υπαρχουν απειρες επιλογες.

[h=1][/h]

Link to comment
Share on other sites

Μητρική νομίζω πολύ ωραία στα λεφτά της είναι η gigabyte x99-gaming 5p μνήμες g.skill ripjaws 4 2666 4x4 ακριβώς τις ίδιες που έχω, ssd 850 evo 250gb, aio θα έλεγα την enermax που πήρε o [MENTION=408]antonis[/MENTION] έχει αντίστοιχο build με 5820k και τον κρατάει πολύ χαμηλά στα 4.3ghz.

Με μια 980 msi μαύρο κόκκινο, τις ram που σου είπα θα είναι μια σκέτη ομορφιά όπως είναι και το δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα άλλαξε το mobo με αυτό

Gigabyte X99-UD4P (rev. 1.0) | Skroutz.gr

ή αυτό

Gigabyte X99-Gaming 5P (rev. 1.0) | Skroutz.gr

Η διαφορά από το mobo που έχεις τώρα είναι ότι έχουν το oc socket οπότε υπάρχει πολύ καλύτερο compatibility με τις μνήμες και φυσικά πολύ καλύτερο oc.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αντί να δώσω τα έξτρα σε μόβο τα βάλω για τον πιο ακριβό cpu. Toυλαχιστον εκεί θα δω και ουσιαστική διάφορα.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ούτε με τον 5930κ θα δεις διαφορά (ίσως κλοκαρει καλύτερα )αν θες να ξοδέψεις βάλε 256gb ssd η 32gb ραμ

εκτός αν λες τον 5960χ εκει ναι θα δεις διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

Για μένα άλλαξε το mobo με αυτό

Gigabyte X99-UD4P (rev. 1.0) | Skroutz.gr

ή αυτό

Gigabyte X99-Gaming 5P (rev. 1.0) | Skroutz.gr

Η διαφορά από το mobo που έχεις τώρα είναι ότι έχουν το oc socket οπότε υπάρχει πολύ καλύτερο compatibility με τις μνήμες και φυσικά πολύ καλύτερο oc.

Δεν τις βρισκω ετοιμοπαραδοτες στο skroutz γμτ. Kαι ειναι λιγο βιαστικο το θεμα αποκτησης... :/

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βιάζεσαι με το θέμα του SSD, περίμενε να βγει ο 950 PRO και μετά αποφασίζεις. Η τιμή του θα είναι περίπου στα επίπεδα του SM951.

Αν βιάζεσαι, πας για 951.

Link to comment
Share on other sites

Την κανω τη δουλεια μου αρχικα και με τους δισκους που ηδη εχω.

Το θεμα μου ειναι η μητρικη. Δεν υπαρχει σχεδον τπτ ετοιμοπαραδοτο. Καποια απο τα πολυ ακριβα κομματια ισως και παλι δυσκολα.

Θελω να τα παρω και ολα απο ενα μαγαζι και αυτο με δυσκολευει πιο πολυ.

Αν εχετε καποιο καταστημα που αγοραζεται και ειναι εκτος σκρουτζ στειλτε κανα p.m.

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Και γω για ssd θα σου ελεγα Γιωργο!!

Ειναι δυσκολο το ετοιμοπαραδοτο στις μερες μας.

Εγω παντως στο eshop βρισκω λιγο πιο ευκολα καποια πραγματα.

Αντε με το καλο!!!

εδιτ

καρτα γραφικων δεν βλεπω :P

Link to comment
Share on other sites

Gpu θα μπει μια προχειρη που εχω στην ακρη για αρχη Γιωργο μεχρι να βρω καποια ισως απο μεταχειρο σε καλη τιμη. Εκτος αν παθω αμοκ και παρω κατι new.

Θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

πασα οσο δν τους δινεις την παραγγελια για να σ φερουν τα προιοντα τοσο κ αυτοι θα το εχουν εκτος διαθεσιμοτητας

οι εισαγωγες-αγορες στην Ελλαδα εχουν πεσει παρα πολυ ελεω capital control.. οποτε οι περισσοτεροι δεν γεμιζουν ευκολα τα ραφια τους αν δν ξερουν για κατι σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμοπαραδωτα προϊόντα θα ψωνισω μονο και ας αναγκάστηκε να πάρω κάτι πιο ακριβό.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι bootable. Tον ssd τον θέλω μόνο για λειτουργικό κ προγράμματα.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bootable είναι εννοείται. Έχω δοκιμάσει εγώ σε X99 (ASRock) και έχω στήσει και 7αρια.

Απλά να ξέρεις πως η θύρα Μ.2 πρέπει να είναι 3.0 x4 αλλιώς παίζει να δεις μειωμένες ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω και παραγγελνω τωρα ονλινε.

Μητρικη Χ99 rampage vs Sabertooth... Ετσι γιατι μου την εδωσε απο το πολυ ψαξε ψαξε.

Ακουωωωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now