MetallicGR

Waterblock για τους Intel 750 Series PCIe SSD από την EK WaterBlocks

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Waterblock για τους Intel 750 Series PCIe SSDα από την EK WaterBlocks]http://www.hwbox.gr/images/news_images/ek.jpg[/NEWS_IMG] Η Σλοβένικη EKWB λανσάρει ένα νέο full cover water-block για τους Intel 750 Series PCIe SSDs της αγοράς.

Η γνωστή εταιρία εισέρχεται και στην ψύξη των δίσκων στερεάς κατάστασης με το νέο EK-FC I750 SSD. Υποστηρίζει τον Intel 750 Series SSD στην PCIe μορφή του και καλύπτει ολόκληρη την επιφάνεια του PCB ενώ έχει σχεδιαστεί σε συνεργασία φυσικά με την Intel. Το bloc k διαθέτει τα γνωστά EK-FC Terminal με G1/4 threads στις απολήξεις ενώ συμπεριλαμβάνεται και ξεχωριστό τερματικό με τις θύρες στραμμένες κατά 90 μοίρες. Η τιμή του EK-FC I750 SSD στο EK Webshop ανέρχεται στα 89,95? και η διαθεσιμότητά του ξεκινά άμεσα.

[img_alt=Waterblock για τους Intel 750 Series PCIe SSDα από την EK WaterBlocks]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53909.png[/img_alt]

[img_alt=Waterblock για τους Intel 750 Series PCIe SSDα από την EK WaterBlocks]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture53908.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλή είναι η εταιρία αυτή σε Υδρόψυξη ? (μήν με κραξεται είναι το μοναδικό κομμάτι σε Υπολογιστή που δέν έχω ασχοληθεί ακόμα !!)

Σκεφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του >>EK WATER BLOCKS EK-XLC PREDATOR 240 EK WATER BLOCKS EK-XLC PREDATOR 240 COMPLETE WATERCOOLING - ΥΔΡΟΨΥΞΗ (PER.815537)

και όλα μου φαίνονται καλά ...αλλά με χαλάει η (2 χρονια εγγύηση) όταν βλέπω άλλες εταιρίες με 5 χρόνια ...οπότε (να μην πώ για την σκέψη διαροής που ούτε θέλω να φαντάζομαι).

Σαν τεχνικός ψάχνοντας το βλέπω οτι είναι πολύ αξιόλογο απο θέμα υλικών ...και αναρωτιέμαι γιατί 2 χρόνια μόνο ??...αντλία ?? θέμα συντήρησης ??

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλή είναι η εταιρία αυτή σε Υδρόψυξη ? (μήν με κραξεται είναι το μοναδικό κομμάτι σε Υπολογιστή που δέν έχω ασχοληθεί ακόμα !!)

Σκεφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του >>EK WATER BLOCKS EK-XLC PREDATOR 240 EK WATER BLOCKS EK-XLC PREDATOR 240 COMPLETE WATERCOOLING - ΥΔΡΟΨΥΞΗ (PER.815537)

και όλα μου φαίνονται καλά ...αλλά με χαλάει η (2 χρονια εγγύηση) όταν βλέπω άλλες εταιρίες με 5 χρόνια ...οπότε (να μην πώ για την σκέψη διαροής που ούτε θέλω να φαντάζομαι).

Σαν τεχνικός ψάχνοντας το βλέπω οτι είναι πολύ αξιόλογο απο θέμα υλικών ...και αναρωτιέμαι γιατί 2 χρόνια μόνο ??...αντλία ?? θέμα συντήρησης ??

ΕΙΝΑΙ καλή εταιρία αλλά το συγκεκριμένο το μοσχοπουλάει. Δες προς H220-x αν μπορέσεις να το εντοπίσεις κάπου βολικά imho.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο άχρηστο ρε παιδιά; Για τις RAM είναι χρήσιμο το wc δηλαδή; Έχεις custom υδρόψυξη δηλαδή 300-600 ευρώ, έναν pcie ssd 400 ή 1000 ευρώ και θα τσιγκουνευτείς 80-100 ευρώ για την ευκαιρία να βάλεις 2 ακόμα σωλήνες στο loop; (-Ναι) Εγώ δεν θα το έκανα, εκτός αν ήταν για build για showing off σε events κλπ. Πέρα από την πλάκα νομίζω ότι όταν κρυώνουν αυτού του τύπου οι SSD κρατάνε περισσότερο στον χρόνο (ειδικά για τον controller). Ειδικά για έναν 1000 ευρώ 1.2TB SSD νομίζω τα 100 ευρώ δεν τα τσιγκουνεύεσαι.

offtopic: και εγώ την Η220-x προτείνω για AIO που μπορείς να μετατρέψεις-αλλάξεις μελλοντικά. Νομίζω το rad χωράει και σε περισσότερα κουτιά σε σχέση με την λύση της EK.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now