La_MoRt

UEFI συστήματα Windows και image

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.

Όταν έχουμε εγκατεστημένα Windows σε ένα PC σε UEFI boot πως μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα image του δίσκου και να το περάσουμε σε έναν άλλον χρησιμοποιώντας παραδείγματος χάριν το clonezilla ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα; Όσες φορές μου έχει τύχει δεν έχω καταφέρει με κανένα τρόπο να κάνω το image πάντα κάνω φορματ από την αρχή. Μια ακόμα ερώτηση σε τι βοηθάει ένα λειτουργικό να είναι εγκατεστημένο σε UEFI έχει να κάνει με τα προεγκατεστημένα λειτουργικά, ή είναι κάποιος άλλος ο λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει.

Όταν έχουμε εγκατεστημένα Windows σε ένα PC σε UEFI boot πως μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα image του δίσκου και να το περάσουμε σε έναν άλλον χρησιμοποιώντας παραδείγματος χάριν το clonezilla ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα; Όσες φορές μου έχει τύχει δεν έχω καταφέρει με κανένα τρόπο να κάνω το image πάντα κάνω φορματ από την αρχή. Μια ακόμα ερώτηση σε τι βοηθάει ένα λειτουργικό να είναι εγκατεστημένο σε UEFI έχει να κάνει με τα προεγκατεστημένα λειτουργικά, ή είναι κάποιος άλλος ο λόγος;

Macrium Reflect σε στικακι το φτιάχνεις μέσα από το προγραμμα. Το UEFI είναι το μέλλον και καλο θα είναι να περνάς τα νέα λειτουργικά όπως τα 10 μόνο σε αυτό, σε ssd με 10αρια κερδίζεις κάτω από 10 δευτερόλεπτα boot σε. desktop εάν τα περάσεις uefi.

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά όταν προσπαθείς να κάνεις image ακόμα και με το macrium γιατί το δοκίμασα όταν πας να το περάσεις στο δίσκο το καινούριο αν για παράδειγμα αλλάξεις δίσκο στον υπολογιστή, δε λειτουργεί. Δοκίμασα και ένα manual που βρήκα στο φορουμ του macrium για uefi. Μπαίνεις μέσα στο cmd δημιουργείς τα partitions και περνάς μόνο το C και μετά κάνεις repair αλλά ακόμα και έτσι δε έπαιξε.. Υπάρχει κανένας δοκιμασμένος οδηγός που να παίζει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μέσα από το BIOS να απενεργοποιήσεις το Secure boot. Πρόσφατα ανακάλυψα πως όταν είναι ενεργοποιημένο δεν μπορείς να κάνεις image ένα uefi GPT partition...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now