JC_Denton

Μαζικές απολύσεις προσωπικού, από πολλές εταιρείες, λόγω της κρίσης . . .

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/464971a5c335144.jpg[/WRAPLEFT]Σίγουρα η κρίση του τραπεζικού συστήματος των ΗΠΑ ήταν ικανή να φέρει άσχημες επιπτώσεις στην παγκόσμια οικονομία, κάνοντας πολλές μεγάλες επιχειρήσεις να χάσουν σημαντικά μερίδια της χρηματιστηριακής τους αξίας. Αυτό όμως που δείχνει να έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο είναι ο ρυθμός των απολύσεων στις διάφορες χώρες, από όλες τις εταιρείες, είτε αυτές επηρρεάστηκαν άμεσα από την κρίση είτε όχι.

Αυτό το λυπηρό για εκατοντάδες χιλιάδες εργαζομένους σκηνικό δείχνει πως επαναλαμβάνεται για ακόμα μια φορά, με τέτοιο ρυθμό μάλιστα, που αναγκαστήκαμε να συνδυάσουμε αρκετές ειδήσεις σε μία, ώστε να καταλάβετε το μέγεθος της "ζημιάς".

Ξεκινάμε με την AMD - η μεγάλη κατασκευάστρια CPU, chipset και GPU ανακοίνωσε ότι θα μειώσει το εργατικό της δυναμικό, απολύωντας 1100 εργαζομένους και εφαρμόζοντας μειώσεις μισθών στους υπαλλήλους που εργάζονται στη διαχείριση, σε μια προσπάθειά της να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες της οικονομικής κρίσης.

Η μείωση των μισθών θα επηρρεάσει ακόμα και τους κορυφαίους Dirk Meyer και Hector Ruiz, οι οποίοι θα δουν τους μισθούς τους να μειώνονται κατά 20%, ενώ όσοι είναι με τίτλο Αντι-Προέδρου και πάνω θα τους δουν να χάνουν ένα 15%. Όσοι κάνουν υπερωρίες δουλεύοντας στην εταιρεία θα χάσουν ένα 5% του μισθού τους, σε σχέση με αυτούς που δεν κάνουν, οι οποίοι θα δουν μια μείωση της τάξης του 10%.

Οι αναλυτές ήδη έχουν βρει το λόγο για τον οποίο γίνονται όλα αυτά, μιας και λένε ότι το τυπικά καλύτερο τρίμηνο του έτους για τη AMD είναι στα όρια του να καταγράψει 25% μείωση τζίρου, πράγμα που δικαιολογεί τις κινήσεις αυτές.

Θυμόμαστε ότι η AMD είχε ανακοινώσει μια μείωση προσωπικού της τάξης του 10% της εργατικής της δύναμης τον Απρίλιο, καθώς και ένα 3% το Νοέμβριο. Με αυτές τις νέες μειώσεις, χάνει ένα 9% ακόμα, εκ του οποίου οι 200 από τους υπαλλήλους ακούγεται ότι άνηκαν σε ένα project της εταιρείας για κατασκευή επεξεργαστών για handheld συσκευές.

Τα νέα όμως δε σταματάνε εδώ. Σειρά έχει η πασίγνωστη Autodesk, κατασκευάστρια των AutoCAD και άλλων επαγγελματικών εφαρμογών, η οποία με τη σειρά της, λόγω της οικονομικής κρίσης και των χαμηλών εσόδων του 4ου τριμήνου του έτους, θα διώξει περίπου 750 άτομα (10% της εργατικής της δύναμης), με σκοπό να επανέλθουν στο σωστό "δρόμο" και να ορθοποδήσουν ξανά.

Αλλά κάπου εδώ αρχίζουν τα ακόμα χειρότερα νέα. Σύμφωνα με τις φήμες που εξαπλώθηκαν στο διαδίκτυο τις τελευταίες μέρες, ήρθε η ώρα για την κρίση να χτυπήσει και τον επόμενο γίγαντα, μετά την Intel.

O λόγος φυσικά για τη Microsoft των εκατοντάδων δις δολαρίων σε χρηματιστηριακή αξία. Σύμφωνα με τη Wall Street Journal η εταιρεία ετοιμάζεται για μαζικές απολύσεις προσωπικού, σε μια ευρεία κλίμακα. Προς το παρόν δεν έχει γίνει κάποια κίνηση, μιας και όπως το άρθρο λέει, η Microsoft προσπαθεί να κόψει το κόστος από άλλες πηγές, έτσι ώστε να κρατήσει τους πιστούς της υπαλλήλους, αλλά κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα.

Μάλιστα, ο αριθμός των θέσεων που ακούγεται ότι είναι αυτή τη στιγμή σε ρίσκο είναι γύρω στις 15000, με το νούμερο αυτό να φαντάζει υπερβολικό - οι απολύσεις αναμένεται να είναι πολύ λιγότερες, όπως λένε οι εκτιμήσεις. Περισσότερα βέβαια θα μάθουμε σύντομα, όταν η εταιρεία ανακοινώσει τα αποτελέσματα για την πορεία του 4ου τριμήνου του 2008.

Τα πράγματα πραγματικά δε δείχνουν καλά λοιπόν. Μέσα σε όλα αυτά, η τεράστια αλυσίδα Circuit City, με τα 567 καταστήματα και τους 30000 υπαλλήλους ακούγεται ότι "έβαλε λουκέτο", κάνοντας ακόμα περισσότερους να είναι αβέβαιοι για το μέλλον τους.

Το αν τα δυσμενή αποτελέσματα ενός ή και περισσότερων τριμήνων πάντως είναι ικανά να "αναγκάσουν" εταιρείες κολοσσούς να διώχνουν τους υπαλλήλους τους, με πρόφαση την πολυακουσμένη και χιλιοπαιγμένη "παγκόσμια οικονομική κρίση", δεν ξέρουμε αν ισχύει πάντα, σε όλες τις περιπτώσεις.

Διαβάστε περισσότερα

εδώ, εδώ, εδώ και εδώ . . .

Link to comment
Share on other sites

όταν μου έχει χαλάσει 3 φορες το xbox360 σε ένα χρόνο,όταν πήρα τα svista που σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να ξανά αλλάξω...με ρώτησαν τι άποψη έχω?έτσι όπως έστρωσαν έτσι και θα κοιμηθούν...

@jax7480 πιο ώριμος από εσένα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

όταν μου έχει χαλάσει 3 φορες το xbox360 σε ένα χρόνο,όταν πήρα τα svista που σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να ξανά αλλάξω...με ρώτησαν τι άποψη έχω?έτσι όπως έστρωσαν έτσι και θα κοιμηθούν...

@jax7480 πιο ώριμος από εσένα πάντως...

Η TV σου έχει χαλάσει ποτέ ?

Σου έχει κοπεί ποτέ το τηλέφωνο ?

Σου έχει πέσει ποτέ η γραμμή στο κινητό ?

Σου έχει κολλήσει το κινητό ?

Σου κάηκε καμμιά λάμπα ?

Παράτα τα όλα μωρέ... κωλοπράγματα :D

Σοβαρά τώρα, θες να μας πείσεις ότι είσαι πιο ώριμος από τον jax7480 ή οποιονδήποτε άλλο εδώ μέσα ?

υ.γ. Εσύ δεν είσαι που είπες "να έκλεινε η nVIDIA να ησυχάσουμε" σε άλλο thread ? :victory:...

Link to comment
Share on other sites

Η TV σου έχει χαλάσει ποτέ ?

Σου έχει κοπεί ποτέ το τηλέφωνο ?

Σου έχει πέσει ποτέ η γραμμή στο κινητό ?

Σου έχει κολλήσει το κινητό ?

Σου κάηκε καμμιά λάμπα ?

Παράτα τα όλα μωρέ... κωλοπράγματα :D

Σοβαρά τώρα, θες να μας πείσεις ότι είσαι πιο ώριμος από τον jax7480 ή οποιονδήποτε άλλο εδώ μέσα ?

υ.γ. Εσύ δεν είσαι που είπες "να έκλεινε η nVIDIA να ησυχάσουμε" σε άλλο thread ? :victory:...

από το να ρίχνω καντήλια καλύτερα να ρίχνω ευχές όταν με κοροϊδεύουνε η εταιρίες...

και η tv μου χάλασε και το κινητό μου κόλλησε κτλ...αλλα όχι 3 φορες μέσα στον χρόνο...γιαφτο και πέταξα το xbox360 και πήρα ps3 και ησύχασα...

Y.Γ.στον jax4780 ήταν απάντηση στο post του...αλήθεια υπάρχει κανόνας στο site που να λέει όχι προσβλητικές επίθεσης σε αλλα άτομα?

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ανοίχτηκε ένα θέμα το οποίο θα μας "αγγίξει" όπως πάνε τα πράγματα και αντί να πούμε κάτι σοβαρό καθόμαστε και λέμε ότι άσχετο μας έρθει στο κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Tormi σε περίπτωση που δεν το έχεις αντιληφθεί, δεν είναι η κάθε Microsoft που θα λουστεί το πρόβλημα της χασούρας, αλλά οι εργαζόμενοί της.

Τώρα αν εύχεσαι να απολυθούν χιλιάδες εργαζόμενοι επειδή σου χάλασε το xbox, νταξ δεν τίθεται καν ερώτημα ανωριμότητας, αλλά στοιχειώδους λογικής.

Link to comment
Share on other sites

όταν μου έχει χαλάσει 3 φορες το xbox360 σε ένα χρόνο,όταν πήρα τα svista που σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να ξανά αλλάξω...με ρώτησαν τι άποψη έχω?έτσι όπως έστρωσαν έτσι και θα κοιμηθούν...

@jax7480 πιο ώριμος από εσένα πάντως...

Tι σχεση εχει οτι σου χαλασε το xbox με τα οικονομικα προβληματα των εταιρειων που κατα κυριο λογω για αυτο απολυουν ενα μερος των εργαζομενων τους?????

ΕDIT: Δηλαδη απολυουν εργαζομενους επειδη χαλασε το xbox σου????

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ.στον jax4780 ήταν απάντηση στο post του...αλήθεια υπάρχει κανόνας στο site που να λέει όχι προσβλητικές επίθεσης σε αλλα άτομα?

ναι υπάρχει, δεν είδα τίποτα προσβλητικό στο παρόν thread

(the code is more what you'd call "guidelines" than actual rules)

Link to comment
Share on other sites

1.δεν χάλασε το ίδιο xbox αλλα υποτίθεται ολοκαίνουργιο που μου στείλανε...

2.δεν είμαι μονο εγώ που του χάλασε το xbox,εδώ k 3 χρονια πολύ βλέπουν τα xbox τους να καίγονται το ένα μετά το άλλο...γράψε RRoD στην αναζήτηση και θα καταλάβεις...

tespa.δεν συνεχίζω άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν επιτρεπεται καποια εταιρεια να εχει μια φορα στα 5 χρονια μια προβληματικη σειρα?

Εδω τα αμαξια που τα αγοραζουμε εναντι πολλων χιλιαδων ευρω εχουν προβληματικα καποια parts τους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν επιτρεπεται καποια εταιρεια να εχει μια φορα στα 5 χρονια μια προβληματικη σειρα?

Εδω τα αμαξια που τα αγοραζουμε εναντι πολλων χιλιαδων ευρω εχουν προβληματικα καποια parts τους.

προβληματική σειρά?εδώ και 3 χρονια και δεν έχει διορθωθεί?η μήπως ο ορισμός τις αρπαχτής...

Link to comment
Share on other sites

προβληματική σειρά?εδώ και 3 χρονια και δεν έχει διορθωθεί?η μήπως ο ορισμός τις αρπαχτής...

αααα πες το ετσι. τοτε αλλαζει... Να απολυθουν τοτε οι εργαζομενοι..

65nm ιζ γιορ φρεντ

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ (ή δε θέλω) να πιστέψω ότι αυτά που λες τα εννοείς,άλλα ότι απλά δεν παίρνεις πίσω τα λόγια σου γιατί βάζεις το "εγώ" σου πάνω απ'όλα. (δε θες να παραδεχθείς ότι κάνεις λάθος)

Και όπως σου'πε και ο liopyr,δεν είναι η Microsoft που θα έχει το πρόβλημα,άλλα οι εργαζόμενοι που θα χάσουν τις δουλειές τους.Άμα ήσουν μεγαλύτερος και είχες οικογένεια ούτε που θα σου πέρναγε απ'το μυαλό αυτά που έγραψες στο πρώτο πόστ.

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ.στον jax4780 ήταν απάντηση στο post του...αλήθεια υπάρχει κανόνας στο site που να λέει όχι προσβλητικές επίθεσης σε αλλα άτομα?

Θα πρεπε?

Εγώ πιστεύω ότι επέλεξες να κάνεις το λάθος σχόλιο, σε λάθος στιγμή. Το να αφορούσε η είδηση κάποια οικονομική στενότητα της Microsoft, με πτώση των μετοχών της και μείωση των επενδύσεων, θα μπορούσε να "δικαιολογήσει" μια τέτοια σου αντίδραση. Δεν είναι λίγοι αυτοί που δε χωνεύουν τη Microsoft και ακόμα περισσότεροι αυτοί που το εκδηλώνουν με κάθε αφορμή.

Σε μια είδηση όμως που μιλάει για την πιθανή απόλυση χιλιάδων εργαζομένων, οι οποίοι θα βρεθούν σε μια υπερβολικά δύσκολη θέση (δε νομίζω να κάνει κάποιος μαζικές προσλήψεις στις ΗΠΑ εκτός από το...στρατό τους), το σχόλιό σου ήταν τουλάχιστον άστοχο. Οι άνθρωποι αυτοί δε φταίνε σε τίποτα (εκτός αν σου φταίνε εξαιτίας του ότι δεν "αντιδρούν" στα όσα κάνει η MS, οπότε θα πρέπει να τα βάλεις με κοντά 5 δις κόσμο που δεν αντιδρά σε όλη την κατάσταση που ζούμε σήμερα).

Εν τέλει, ο Ζάχος μπορεί να το είπε απότομα, αλλά όντως αγγίζει τα όρια της ανωριμότητας, εξαιτίας μιας προσωπικής σου κόντρας με την MS, να κάνεις ένα τέτοιο σχόλιο στο θέμα που αφορά απολύσεις εργαζομένων.

Είναι σα να μη σου βγήκε καλό το Renault και όταν ανακοίνωσαν μαζικές απολύσεις εσύ να χαιρόσουν...

Link to comment
Share on other sites

Tormi, αν ήσουν υπάλληλος της Μicrosoft και σε απολύανε θα έλεγες καλά μου κάνανε που φτιάχναμε χαλασμένα xbox?

Άλλο υπεύθυνη στάση εταιρείας(που συνεπάγεται από ένα καλό after sales αν έκανε τη πατάτα είτε ένα καλό presale testing) και άλλο η μοίρα χιλιάδων εργαζόμενων....Όπως λένε και οι πιο πάνω να υποθέσω πως δικαιολογείται εν μέρει από το νεαρό της ηλικίας σου.

Link to comment
Share on other sites

πρώτα από όλα θέλω να μου απαντήσετε εσείς η "ώριμη" αν έχετε mp3,ταινίες,παιχνίδια,προγράμματα κτλ πειρατικά?

ξέρετε πιστεύω πως η πειρατεία έχει αυτές τις επιπτώσεις σε μια εταιρία(απόλυση εργαζομενων)

φυσικά και το ξέρετε...αλλα εκείνη συν στιγμή που κατεβάζετε-αγοράζετε το πειρατικό σας ενδιαφέρει η τσέπη σας...

δεύτερον δεν μιλάμε για απλούς "εργαζομενουνς",(η κυρια κατερίνα η καθαρίστρια που την απολύσανε και δεν έχει να θρέψη την οικογένεια...)μιλάμε για ανθρώπους που τον μισθό σας τον έχουν για πλακα...και εκτος αυτού άμα βγούνε την επομενη μέρα και πούνε είμαι προγραμματιστής και έχω εργαστεί στην microsoft θα μαζευτούνε μιλούνια που θα θέλουν να τους προσλάβουν...οποτε θέμα ανεργίας δεν τίθεται...

και εξάλλου η microsoft θα δίωξη τους "άχρηστους" από την εταιρία η οποιοι θα φταίνε για αυτήν την κατάντια...δεν θα κάνει κλήρωση και η ατυχη θα αποχωρήσουν...

και στο κάτω κάτω πoιoί είστε εσείς που θα με κρίνετε,θεoί?

αυτή είναι η άποψη μου για την microsoft και σε οποιον αρέσει αν θέλετε εσείς παίξτε το πονόψυχη,δεν ήρθα εγώ να σας πω γιατί το παίζεται πονόψυχη...

Y.Γ.ξέρω ότι μετά από αυτό το post θα βγούνε πάλι η "γνωστη" υπερασπιστές του καλού και του δικαιου που θα με ξανά κρίνουνε για αυτά που ηπα...

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου είπε εσένα πως ανάμεσα στους απολυμένους δε θα είναι και καθαρίστριες?

Και απο που συμπέρανες εσύ ότι φεύγοντας απο την Microsoft θα πιάσουν δουλειά αλλού? Ειδικά εν μέσω οικονομικής κρίσης,όπου οι όλες οι εταιρίες προχωράνε σε μαζικές απολύσεις,η πιθανότητες για κάποιον να προσληφθεί είναι μικρές.

Και για την "κατάντια" όπως εσύ αναφέρεις δεν ευθύνοντε αποκλειστικά οι όποιοι προγραμματιστές.Φταίει η πολιτική της Microsoft,ή της κάθε εταιρίας.

...και του δικαιου που θα με ξανά κρίνουνε για αυτά που ηπα...

usa?

Link to comment
Share on other sites

στην ερώτηση μου δεν απάντησες "ώριμε"...

Και ποιος σου είπε εσένα πως ανάμεσα στους απολυμένους δε θα είναι και καθαρίστριες?

Και απο που συμπέρανες εσύ ότι φεύγοντας απο την Microsoft θα πιάσουν δουλειά αλλού? Ειδικά εν μέσω οικονομικής κρίσης,όπου οι όλες οι εταιρίες προχωράνε σε μαζικές απολύσεις,η πιθανότητες για κάποιον να προσληφθεί είναι μικρές.

Και για την "κατάντια" όπως εσύ αναφέρεις δεν ευθύνοντε αποκλειστικά οι όποιοι προγραμματιστές.Φταίει η πολιτική της Microsoft,ή της κάθε εταιρίας.

είσαι τόσο αφελής να πιστεύεις ότι θα δίωξη την καθαρίστρια?

μήπως νομίζεις κιόλας ότι διώχνοντας την καθαρίστρια θα έβγαινε από την οικονομική κρίση με τα λιγοστά λεφτά που παίρνει η καθαρίστρια :que:...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now