ghost

Αγορά Ηχείων

Recommended Posts

Θελω να αγορασω ενα ζευγαρι ηχειων του οποιου η αποκλειστικη χρηση θα ειναι για την παρακολουθηση ταινιων (το pc ειναι συνδεδεμενο με τηλεοραση και ο ηχος αυτη τη στιγμη βγαινει απ τα μπροστινα ηχειακια της, 10W+10W).

Η ενταση δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μεγαλη γιατι τα ηχεια θα ειναι κοντα στα αυτια μου δεξια+αριστερα. Το pc εχει την καρτα ηχου Audigy 2 ΖS.

Με αυτα τα δεδομενα, ποια μου προτεινετε να αγορασω?

Να παρω 2.1 ή 2 σκετα?

Τελος σημειωνω οτι τα καλωδια συνδεσης θα πρεπει να ειναι 3-4 μετρα(οσο απεχει η τηλεοραση). Αρα φανταζομαι οτι θα πρεπει να τα αγορασω χωριστα. Πως τα ζηταω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για μένα είναι καλύτερο το 2.1 όσον αφορά τις ανάγκες σου. Οπότε, πάμε στα καλύτερα (σύμφωνα με πολύ κόσμο) που μπορείς να βρεις για το PC είναι τα Altec Lansing 5021 (http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=altec+5021)

Είναι πολύ ποιοτικά και πραγματικά αξίζουν - με τη ZS δε θα χουν κανένα πρόβλημα, αλλά σίγουρα θα είναι ακόμα καλύτερα αν τους βαζες καμια Xonar π.χ. :D

Link to comment
Share on other sites

Oxι βρε συ, αστειευεσαι?... 155?-181? για να βλεπω divX και avi?

Kατι πολυ φτηνοτερο μου αρκει.

Και τωρα που το σκεφτηκα, εφοσον απ το subwoofer θα βγαινει ηχος δεν μου κανουν 2.1, θα ηθελα 2 σκετα...

Ξερεις κατι σε ασυρματα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είναι γενικός κανόνας ότι εν τέλει, καταλήγουμε στο καλύτερο (αν ακούσεις μουσική π.χ. από τα 5021 και μετά από τα Logitech X-240 π.χ., θα καταλάβεις πολύ μεγάλη διαφορά στην ποιότητα).

Όπως και να χει:

1) Γιατί δε θες sub? Δε σε βολεύει στο χώρο?

2) Ασύρματα...δεν ξέρω πολλά. Κάτι σε Philips θυμάμαι, αλλά δεν είμαι σίγουρος...:/

Link to comment
Share on other sites

1) Nαι... ο ηχος πρεπει να βγαινει μόνο απ τα 2 ηχεια που θα ειναι δεξια+αριστερα απ τ αυτια μου. Η τηλεοραση απεχει 3 μετρα, το subwoofer θα ειναι επισης σ αυτη την αποσταση και δεν θελω να βγαινει απο κει ηχος!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι χωρίς το sub χάνεις κάθε συχνότητα από τα ~100Hz και κάτω (γιατί τα "φτηνά" ηχεία δεν μπορούν να πάνε κάτω από 100), πράγμα που σημαίνει πως "όλο" το μπάσο χάνεται, right?

Οι περισσότεροι το θέλουν το sub, εκτός βέβαια αν σου κατσε φάση που να ενοχλούνται κάποιοι από αυτό.

Όπως και να χει, δες αυτά εδώ για 2.0:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=915203&Manufacturer=Logitech&category=69977637&catalog=19

Και αυτά για 2.1 (μπορείς να κλείσεις το sub εντελώς, ή να το έχεις πολύ λίγο ανοιχτό - τα θεωρώ καλύτερη επιλογή στην περίπτωσή σου):

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=858595&Manufacturer=Logitech&category=69977637&catalog=19

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω για τις απαντησεις, να σε ρωτησω και κατι αλλο ομως, τα 2.0 ηχεια συνδεονται μεταξυ τους? Αν ναι δεν με βολευει κατι τετοιο γιατι το καλώδιο θα περναει απο πανω μου.

Και αλλη μια ερωτηση: Μπορουν τα ηχεια να συνδεθουν ταυτοχρονα και με την τηλεοραση και με το pc?

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα δε νομίζω να συνδέονται, δεν το χω δοκιμάσει βέβαια...

Όσο για το αν συνδέονται μεταξύ τους, ναι, συνδέονται...Αναγκαστικά ή πας σε ακουστικά ή σε ασύρματα από ότι καταλαβαίνω...:(

Link to comment
Share on other sites

Ghost, αν και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις για να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο σετάκι, θα σου πρότεινα να πάρεις καλύτερα 2.1. Το subwoofer, ειδικά για τις ταίνιες που θα βλέπεις στην τηλεόραση, αξίζει...

Τωρά μιας και έχω ένα απλό (παλιό) σετ 2.0 ηχείων, ναί τα ηχεία αυτά συνδέονται μετάξυ τους.

Όσον αφορά τα καλώδια σύνδεσης που αναφέρει στο πρώτο post, αν ψάξεις θα δεις ότι μπορείς να τα προεκτείνεις. Εγώ είχα βρει από το e-shop κάτι καλώδιακια (αρκετά φθήνα απ'ότι θυμάμαι) για να προεκτείνω τα πίσω ηχεία των Χ-540.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα πηρα τα Logitech X-40 και ο πωλητης μου ειπε οτι εχουν ισχυ 10 βατ...Στο κουτι γραφει

-total rms power: 5 w rms(2.5x2)

-total peak power: 10w

Μηπως υπαρχει αλλη μετρηση για το πανω μεγαφωνο και αλλη για το κατω? (οπως βλεπετε, το καθε ηχειο εχει 2 μεγαφωνα).

Προεκταση καλωδιου τελικα ειχα και τη χρησιμοποιω για συνδεση με τπ PC στη πρασινη τρυπα της καρτας ηχου.

Στην lcd τηλεοραση πως συνδεονται?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now