JC_Denton

Τιμολογήθηκαν 4 εκδόσεις των Windows 7 !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649889add3fd02.png[/WRAPLEFT]Μετά την είδηση που έκανε το γύρο του κόσμου σχετικά με τις εκδόσεις των νέων Windows 7, μια ακόμα αποκάλυψη, αυτή τη φορά από το Expreview, μας δείχνει την τιμολόγηση των εκδόσεων των 7, κάτι που οι περισσότεροι περίμεναν με αγωνία, ώστε να δουν το πως και αν θα αναβαθμίσουν στο νέο λειτουργικό, όταν αυτό βγει στα τέλη του 2009 - αρχές του 2010.

Έτσι, ξεκινώντας με τη βασική έκδοση, που είναι τα Windows 7 Starter, η τιμή αγγίζει τα 199.95 δολάρια, αρκετά υψηλή αν όντως υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εφαρμογών που μπορούμε να τρέξουμε.

Λέμε αρκετά υψηλή, γιατί η αμέσως επόμενη έκδοση που τιμολογήθηκε είναι η Windows 7 Home Premium, που κοστίζει 259.95 δολάρια, προσφέροντάς μας πολύ περισσότερα από την Starter. Προχωρώντας στη Windows 7 Professional, φτάνουμε στα 299.95 δολάρια, τα οποία ίσως φαντάζουν πολλά, αν σκεφτούμε ότι η τιμή των Windows 7 Ultimate ανακοινώθηκε πως θα είναι τα 319.95 δολάρια.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τα Windows 7 Home Basic και τα Windows 7 Enterprise δεν είναι ακόμα γνωστές, μιας και οι τιμές τους δεν έχουν ακόμα ανακοινωθεί.

Παρ' όλα αυτά, το σίγουρο είναι ότι τα νέα αυτά θα δημιουργήσουν ένα νέο κύμα συζητήσεων σε όλα τα fora ανά τον κόσμο, αναζωπυρώνοντας το ενδιαφέρον για τα επερχόμενα Windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ ποια έκδοση προορίζουν για netbooks και πόσο θα τη χρεώνουν...

Τα Windows 7 Starter είναι για τα netbooks αλλά και πάλι όλες οι εκδόσεις μου φαίνονται πανάκριβες.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι υψηλές! Δεν μπορώ να καταάβω γτ οι τιμολογική πολιτική της Micro$oft είναι έτσι! Αν θες 300ε κάθε2-3 χρόνια για λειτουργικό και άλλα τόσα για τις εφαρμογές; του Office όλοι θα καταλήξουν σε Linux & OpenOffice! Είναι πολλά τα λευτά Άρη!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Ρητορικη κυριως.

Ποσοι απο εμας που κλαιγομαστε για την τιμη εχουμε αγορασμενα windows και ποσοι "αγορασμενα" windows.

Ε δεν φαντάζομαι και πολλοί να τα έχουν αγορασμένα, μην πω 2-3 :P

Οι τιμές είναι υψηλές! Δεν μπορώ να καταάβω γτ οι τιμολογική πολιτική της Micro$oft είναι έτσι! Αν θες 300ε κάθε2-3 χρόνια για λειτουργικό και άλλα τόσα για τις εφαρμογές; του Office όλοι θα καταλήξουν σε Linux & OpenOffice! Είναι πολλά τα λευτά Άρη!

Εδώ δεν πληρώνει άνθρωπος 20-30 ευρώ το χρόνο για Antivirus, δεν το καταλαβαίνετε;

Επίσης, προφανώς μιλάμε για retail τιμές;

Δεύτερον, υπάρχει και η upgrade έκδοση πάντα, αλλά όταν δεν τα έχεις πληρώσει ποτέ, δεν ξέρεις τι είναι αυτά, διαόλου πράγματα :D

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εμείς σαν απλοί users μπορούμε να τα πάρουμε "πιο φθηνά" αλλά όλες οι επιχειρήσεις από ένα περίπτερο μέχρι και εταιρίες μεγάλου βελινεκούς δεν μπορούν! Από την άλλη κάποιος που θέλει σίγουρα πράγματα στο PC και όχι πειραματισμούς με λογισμικά που έχουν "σοκολάτα crunch" θα τα βάλει!

Τώρα γιατο θέμα του Antivirus ούτε εγώ τα έχω δόσει ακόμα αλλά το σκέφτομαι να το κάνω για να έχω το κεφάλι μου ίσυχο! Εξάλλου δίνουν και 2 άδειες οπότε τα πάς μισά μισά με ένα φίλο και σου πάει 25 ε. NO big deal ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατα...

Φτάσαμε στο σημείο να βγαίνει κόσμος και να γράφει πόσο έξυπνος νιώθει που θα παρανομήσει. Όσοι δεν πληρώνετε στη M$ και χρησιμοποιείτε παράνομο λογισμικό, είστε κοινοί κλέφτες και καλά θα κάνετε να μην το παραδέχεστε δημόσια.

Προσωπικά θίγομαι και προσβάλλομαι όταν κάποιοι γράφουν "όλοι μας τα έχουμε κατεβασμένα", υπονοώντας ότι και εγώ και ο κάθε αναγνώστης είναι κλέφτης.

Οι μάγκες, αν θέλουν να αντιδράσουν να επιλέξουν άλλους τρόπους αντίδρασης και όχι την "ψευτομαγκιά" της κλοπής και της παρανομίας. Γιατί όσο είστε "μάγκες" χρησιμοποιώντας πειρατικό λογισμικό, τόσο ο κόσμος θα "κλειδώνεται" στην Μ$ και τόσο πιο ακριβή θα είναι η κάθε νέα έκδοση των win.

Προσωπικά θεωρώ ότι αυτοί οι "μάγκες" κάνουν διπλό κακό: Αφενός κλέβουν, αφετέρου βοηθούν την M$ να παραμείνει μόνιμο μονοπώλιο.

Υ.Γ. Λυπάμαι που χαλάω τη ζαχαρένια σας, αλλά όποιος χρησιμοποιεί παράνομα λογισμικό είναι κοινός κλέφτης (και μη χρησιμοποιήσει κανείς ως επιχείρημα τα mp3 και τις ταινίες - αυτά ανήκουν σε εντελώς διαφορετική κατηγορία και είναι άλλη μεγάλη κουβέντα)

Link to comment
Share on other sites

αγορασμενα τα εχω. 2 χ xp pro, vista premium και office 2007. τα premium καθονται οποτε οταν βγει αναβαθμιση των 7 περνω αυτη και γλειτωνω μερος των χρηματων που θα εδινα για καινουρια

Link to comment
Share on other sites

τα premium καθονται οποτε οταν βγει αναβαθμιση των 7 περνω αυτη και γλειτωνω μερος των χρηματων που θα εδινα για καινουρια

Ισχύει κατι τέτοιο ??? έχω ultimate και business original , αρα 2 windows 7 :(....:(....:(....:(....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Μπορεί να είναι υψηλές οι τιμές αλλά πιστεύω πως θα κυκλοφορήσουν πάλι οι αντίστοιχες DSP εκδόσεις και για τα windows 7, που θα δικαιολογείται η αγορά τους μαζί με την αγορά ενός mouse π.χ.

Επίσης για όποιον είναι φοιτητής (ίσως και να το ξέρετε) υπάρχει ένα πρόγραμμα συνεργασίας της Microsoft με τα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Λέγεται MSDNAA και όποιος έχει κωδικό μπορεί να κάνει online εγγραφή και να κατεβάσει αντίγραφο των XP και Vista (προς το παρόν, πιστεύω πως θα βάλουν και τα W7 όταν βγούνε) και ο κωδικός ενεργοποίησης στέλνεται με email. Εγώ έτσι έχω κατεβάσει τα Vista

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θίγομαι και προσβάλλομαι όταν κάποιοι γράφουν "όλοι μας τα έχουμε κατεβασμένα", υπονοώντας ότι και εγώ και ο κάθε αναγνώστης είναι κλέφτης.

χιλια συγγνωμη συντεκνε... αλλα οταν μιλας για linux και amd γινεσαι πιο γραφικος και απο το ηλιοβασιλεμα της Σαντορινης....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now