Duder

Και εγένετο...Vvikoo!

Recommended Posts

[wrapleft]http://img3.freeimagehosting.net/uploads/de1aff0829.jpg[/wrapleft]Μία νέα εταιρία παραγωγής καρτών γραφικών έκανε την εμφάνισή της. Το όνομα αυτής: Vvikoo.

Πρόκειται για ευρωπαϊκή εταιρία με βάση στο Παρίσι και έχει στο οπλοστάσιό της τόσο chipsets από ATI/AMD όσο και από nVidia αλλά και κάποιες factory overclocked cards.

[ Διαβάστε περισσότερα εδώ...]

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να 'ναι, τα boards έρχονται έτοιμα για την τοποθέτηση του σημαντικότερου στοιχείου...του αυτοκόλλητου στην ψύκτρα και τον ανεμιστήρα.

2 εργ. βγάζουνε τις κάρτες...από εκεί και πέρα relabeling.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να 'ναι, τα boards έρχονται έτοιμα για την τοποθέτηση του σημαντικότερου στοιχείου...του αυτοκόλλητου στην ψύκτρα και τον ανεμιστήρα.

2 εργ. βγάζουνε τις κάρτες...από εκεί και πέρα relabeling.

Λογικό μου ακούγεται, αλλά τότε γιατί υπάρχει χρηματική απόκλιση από κάρτα σε κάρτα; Π.χ. η 2900ΧΤ της Asus έχει καμιά 30άρα αυρώ περίσσοτερο από τις άλλες...

Link to comment
Share on other sites

Branding, τιμές που τις παίρνουν από τους BBA ( ποικίλουν ανά ποσότητα... ) κλπ κλπ ( και φυσικά...το αυτοκόλλητο της Asus είναι πιο ακριβό από της Twintech παραδείγματος χάρη :D )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο αυτο...Αλλωστε αν εχεις παρατηρησει η Twintech π.χ. εχει τεραστια ποσοστα σε RMA σε σχεση με τις αλλες..Και υπαρχουν και αλλες διαφορες.Οπως ειπα σε Albatron και EVGA 8800GTX ειδα και με την ιδια φαινομενικα ψυξη πιο μεγαλους χρονισμους στην EVGA...

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο θα πιάσεις είναι και θέμα κομματιού όμως μην ξεχνιόμαστε.

Το ότι εσύ με 5 κάρτες της eVGA π.χ. έπιασες την τάδε συχνότητα δεν σημαίνει ότι ένας άλλος με την Y μάρκα έπιασε λιγότερο ή ότι δεν θα σε περάσει.

Όσο για τα RMA δεν μπορείς να ξέρεις τα ακριβή νούμερα δεν μπορείς να πείς κάτι ( δεν νομίζω να δουλεύεις σε όλες τις εταιρίες καρτών γραφικών έτσι ? :D ) συγκεκριμένο.

Πόσο μάλλον όταν δεν μπορείς να ξέρεις και το πόσες επιστρέφονται από "user error" και πόσες που 'χάλασαν' "κανονικά" από μόνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου ακούγεται, αλλά τότε γιατί υπάρχει χρηματική απόκλιση από κάρτα σε κάρτα; Π.χ. η 2900ΧΤ της Asus έχει καμιά 30άρα αυρώ περίσσοτερο από τις άλλες...

Πληρωνεις το ονομα και οχι την καρτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!Σιγουρα οι καρτες ειναι ολες ιδιες και απο το ιδιο εργοστασιο με διαφορετικα αυτοκολητα!!!Αλλα καποιες εχουν διαφορετικες μνημες!αυτο πως καθοριζετε?Βγαινουν 2 pcb με διαφορετικες μνημες???Και κατι αλλο!!Οι ψυκτρες ειναι μεν της nvidia αλλα ποιος τοις τοποθετει??δηλαδη για καποιες στραβοπατημενες ψυκτρες ποιος ευθηνετε???

Link to comment
Share on other sites

Και γω τόσα χρόνια ετρεχα και έσκαγα παραπάνω στις κάρτες γραφικών για να πάρω τις "κάλες μάρκες" 'οπως Asus και Gigabyte...

Edit: Δηλαδή αυτά που διάβαζα στο νετ, ότι πχ οι Asus είναι πιο ποιοτικές δεν είναι αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Οχι αληθεια ειναι!!Οι asus εχουν τα καλυτερα αυτοκολητα και ωραια κουτια!!!:hysterical:Παντως αν η asus εβγαζε οντως δικια της καρτα μονο ποιοτικη δεν θα ηταν κατα την γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα RMA δεν μπορείς να ξέρεις τα ακριβή νούμερα δεν μπορείς να πείς κάτι ( δεν νομίζω να δουλεύεις σε όλες τις εταιρίες καρτών γραφικών έτσι ? :D ) συγκεκριμένο.

Πόσο μάλλον όταν δεν μπορείς να ξέρεις και το πόσες επιστρέφονται από "user error" και πόσες που 'χάλασαν' "κανονικά" από μόνες τους.

Εχω γνωστο και μου ειπε οτι οι Twintech ειναι χειροτερες και απο τις Αlbatron.Τωρα αν και αυτος δεν ξερει:read:

Link to comment
Share on other sites

Εχω γνωστο και μου ειπε οτι οι Twintech ειναι χειροτερες και απο τις Αlbatron.Τωρα αν και αυτος δεν ξερει:read:

Μάλλον λέμε ότι να 'ναι...

Τέσπα δεν θα τσακωθούμε για μ*****ς, οπότε όπως θέλει ας έχει...

Τώρα πως ο φίλος σου λέει ότι οι Twintech είναι χειρότερες από τις Albatron όταν και οι δύο παίρνουν τις κάρτες έτοιμες από το ίδιο ακριβώς εργοστάσιο με τα ίδια ακριβώς components μόνο αυτός ξέρει :gizmo:

Link to comment
Share on other sites

Οι Τwintech ειναι απο Taiwan, απλά το ΕU γραφείο τους είναι στην Γαλλία....:)

Οι Vvikoo είναι απο την ΑΒΙΤ γέννημα-θρέμα , απλά είπαν να μην το αναφέρουν γιατί οι προηγούμενες ABIT VGAs είχαν πάει κατά διαόλου...:P

PS Όλες ίδιες είναι..:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now