gdp77

Βοήθεια για άμεση αγορά HDD

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω HDD 640 GB

Βρίσκομαι μεταξύ της αγοράς

Seagate 7200.11 640GB

και

WD Caviar Black 640GB

Δε θέλω να αρχίσετε "πάρε τον τάδε γιατί οι δείνα χτυπάνε". Προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με καμία από τις δύο εταιρείες ποτέ.

Χρειάζομαι μια αντικειμενική γνώμη για το ποιος είναι πιο γρήγορος είτε από κάποιο review (please δώστε link) είτε από προσωπική εμπειρία (please δώστε screen-shots).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

billpeppas, θεωρώ ότι είναι θέμα ατυχίας να σου χτυπήσει δίσκος. Δε μπαίνω στη λογική ότι οι τάδε ή οι δείνα χτυπάνε περισσότερο, εφόσον δεν υπάρχουν αντικειμενικά μετρήσιμα δεδομένα.

Έχεις κάποια δεδομένα για την ταχύτητα των εν λόγω μοντέλων?

π.χ. Μου κάνει τρομερή εντύπωση που οι 7200.11 φαίνεται να ξεσκίζουν και ράπτορες στo write speed

Link to comment
Share on other sites

billpeppas, θεωρώ ότι είναι θέμα ατυχίας να σου χτυπήσει δίσκος. Δε μπαίνω στη λογική ότι οι τάδε ή οι δείνα χτυπάνε περισσότερο, εφόσον δεν υπάρχουν αντικειμενικά μετρήσιμα δεδομένα.

Έχεις κάποια δεδομένα για την ταχύτητα των εν λόγω μοντέλων?

π.χ. Μου κάνει τρομερή εντύπωση που οι 7200.11 φαίνεται να ξεσκίζουν και ράπτορες στo write speed

Αν θες τον πιο γρήγορο 7200RPM SATA δίσκο, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε τον Samsung SpinPoint T F1 1TB.

Για τους Seagate 7200.11 δεν το λέω για το θέμα χτυπήματος, αλλά γενικώς αυτή την εποχή η Seagate τα έχει κάνει σκατά, με κέντρο τα προβληματικά firmware και τους δίσκους με τάσεις αυτοκτονίας.

Οι πιθανότητες είναι αρκετά κακές για τους 7200.11

Αν επιμένεις ok, but if you come back "crying" I'll post "I told ya" :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεωρώ τις διαφορές ταχυτήτων αμελητέες και αγοράζω βασιζόμενος σε αξιοπιστία, διαθεσιμότητα και τιμή.

Είμαι παραδοσιακός αγοραστής Seagate αλλά η σειρά 7200.11 έχει ελλατωματικές παρτίδες και τους αποφεύγουμε. Έχει ήξη βγει η σειρά 7200.12.

Στο PC μου έχω 3 διαφορετικές μάρκες. WD, Seagate και Samsung. Ο ένας Raptor μου χτύπησε, οι 2 500άρηδες 7200.11 δουλεύουν μια χαρά και έχω ακόμα 3 640 WD και έναν 640 Samsung.

Τους μεγάλυς δίσκους τους έχω για αποθήκευση και τον Raptor για το λειτουργικό.

Αν θες ταχύτητα χτυπάς Raptor ή τα χώνεις γερά για γρήγορο SSD.

Τα λίγα ΜΒ/s ή το 1ms στους συμβατικούς δίσκους δεν έχει νόημα για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω σε ΈΝΑ δίσκο 640GB. Άρα και οι Raptor και οι SSD αποκλείονται :-)

Μετά από κάποια review που διάβασα για τον WD Black 1TB, κλείνω προς WD black, σε συνδυασμό με το μεγάλο ντόρο για προβλήματα στους 7200.11

Link to comment
Share on other sites

Αν θα πάρεις τόσα γιγα, πάρε αν θές τον SAMSUNG 1TB να είσαι κομπλέ, εμπειρικά πάντα...

Αν αποφασίσεις Seagate, το ΠΡΩΤΟ πράμα που θα δεις θα είναι, να ΜΗΝ ειναι με firmware SD, και Western πάλι, η "ασφαλής επιλογή".

Απο εκεί και πέρα για ταχύτητες μεταξύ 16 + 32, ότι να ναι, απλά ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ (και αυτό θα το μάθεις μετά απο κανα 2-3 μήνες που θα τον έχεις χρησιμοποιήσει)

Link to comment
Share on other sites

CAVIAR BLACK με κλειστά μάτια.

Ασε τους SEAGATE. Oταν αποφασίσουν να τους κάνουν δίσκους τότε μιλάμε.

Προς το παρόν είναι "σκουπίδια"

Και έχω δει άπειρους 750 και 1TB να γυρνάνε πίσω και να μην ποστάρουν στο BIOS είτε καινούριοι είτε ξαφνικά μετά απο κάνα

μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν κανεις θελει HD Tach ή ο,τιδηποτε αλλο απο WD 640AAKS ευχαριστως να κανω τα τεστ. (ενας σε ICH9R και οι αλλοι 3 σε AMD SB700).

Αλλα θα τα βλεπετε ολα τετραπλά (εχω 4 ναι :P :lol: )

Ενδεικτικα παντως, καπου 95ΜΒ/s πανε average.

Φυσικα εγω τους πηρα 59/59/56/54 ευρω και οχι 65+ που τους εχουν τωρα...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now