MetallicGR

Ποια mainstream GPU θα διαλέγατε;

Ποια mainstream GPU θα διαλέγατε;  

31 members have voted

  1. 1. Ποια mainstream GPU θα διαλέγατε;

    • AMD Radeon RX 570
      3
    • AMD Radeon RX 580
      6
    • AMD Radeon RX 590
      2
    • NVIDIA GTX 1660 Ti
      13
    • NVIDIA GTX 1660
      1
    • NVIDIA GTX 1060 6GB
      2
    • Άλλη; Πες μας!
      4


Recommended Posts

Από σήμερα και στο εξής η mainstream αγορά διαθέτει πλήθος καρτών γραφικών με τις πιο πρόσφατες τις GTX 1660 από την NVIDIA. Η AMD παίζει με τις τελευταίες Polaris όπως την RX 590 που πλέον κοντράρονται σε αρκετά καταστήματα με την νεοφερθείσα 1660 από το στρατόπεδο της NVIDIA, που φέρνει μαζί βελτιώσεις κυρίως στον τομέα της απόδοσης ανά watt.

 

Σε ένα υποθετικό σενάριο λοιπόν, ποια mainstream GPU από τη λίστα θα επιλέγατε και γιατί;

 

 

 

nvidiagtx1660ti.thumb.jpg.bb8b0e57c3245a80427c5357e4ddd213.jpg

 

 

 

 

 

Βρείτε μας στα Social: fb.jpgtwitter.jpginsta.jpgyt.png

Link to comment
Share on other sites

Μια rx 570 4gb μεχρι 140 ευρω με 2 παιχνιδια δωρο ειναι πολυ καλο deal.  Τωρα με την gtx 1660  η 580 ειναι λιγο ανουσια αγορα, αλλα αν πεσει η τιμη της στα 170-180 και εχει και τα 2 παιχνιδια δωρο ακομα ειναι αρκετα HΟΤ προσφορα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσω gpu πάντα ψάχνω την καλύτερη συμβατότητα με Linux και την ικανότητα για KVM passthrough. Οι drivers της nvidia είναι κλειστοί καθώς και συνήθως χαλάνε σε αναβαθμίσεις kernel. Επίσης μποϊκοτάρει ενεργά το KVM passthrough άρα η μονή επιλογή είναι Polaris προς το παρών.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχω, αν και την ειχα παρει ακριβοτερα πριν 1.5++ χρονο.....!!!! 

 

αλλα ΑΝ θα αγοραζα σημερα..,  θα πηγαινα ή για πακετο της 580 -8gb + παιχνιδια, ή για την 590.  

κι αυτο για να το αιτιολογησω, παντα μου αρεσε που η AMD ειχε καλυτερο RAW Power απο την αντιστοιχη NVIDIA. ενω η NVIDIA βασιζεται περισσοτερο στην καλυτερη "συμβατοτητα" των παιχνιδιων με τις καρτες της....!  "Nvidia meant to be played"  και τα σχετικα........!!!  

Edited by cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, cabdik said:

Αυτη που εχω, αν και την ειχα παρει ακριβοτερα πριν 1.5++ χρονο.....!!!! 

 

αλλα ΑΝ θα αγοραζα σημερα..,  θα πηγαινα ή για πακετο της 580 -8gb + παιχνιδια, ή για την 590.  

κι αυτο για να το αιτιολογησω, παντα μου αρεσε που η AMD ειχε καλυτερο RAW Power απο την αντιστοιχη NVIDIA. ενω η NVIDIA βασιζεται περισσοτερο στην καλυτερη "συμβατοτητα" των παιχνιδιων με τις καρτες της....!  "Nvidia meant to be played"  και τα σχετικα........!!!  

Τι κάνει ο παππούς 8320? Κρατάει ακόμη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, STORM1978 said:

Τι κάνει ο παππούς 8320? Κρατάει ακόμη?

βεβαιως....! μαι χαρα με καλυπτει ακομα.  δεν ημουν ποτε ο extreme gamer για να εχω υψηλες απαιτησεις.

 

απλα, παντα ηθελα ενα πισι που να παιζει ανετα και χωρςι κολληματα καποια παιχνιδια. ειναι υπεραριστος...!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχαν βγει οι Ryzen, ακόμη με τον 8350 θα ήμουν. Ήταν τέρας, κρατούσε τα 5ghz με 1.42V άνετα και κρύα με την Seidon 240m.

Αλλά ο 1700 και πλέον ο 2700Χ, τον εξαφάνισαν από τον χάρτη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι. Ειδικα τωρα, που η AMD βρηκε μια καλη "συνταγη" και εφτιαξε επεξεργασταρες...!!!    

 

 

Κι εγω οταν με το καλο μπορεσω, θα παω σε AM4 πλατφορμα...!! Αν δεν εχει βγει η ΑΜ5 μεχρι τοτε..........:hehe::hehe::hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Με τιμές skroutz σήμερα, μάλλον RX 580, ειδικά μετά το video που είδα από LTT για την 1660. Αλλά προσωπικά θα ήθελα κάτι παραπάνω σε επιδόσεις οπότε ελπίζω να μην με απογοητεύσουν οι Navi και να αλλάξω επιτέλους την 280Χ που ζορίζεται στα 1440p, αλλιώς θα σκεφτώ και για RTX 2060.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής μόνο με nvidia δεν είχα θέμα. Προτίμησα την r9 380 παλιότερα αλλά οι drivers σκέτη απογοήτευση, περιμένω τη νέα γενιά μήπως κάνω γενική αλλαγή. Βέβαια όντας λάτρης των gpu του 200ευρου, δυστυχώς πλέον ξέφυγαν οι τιμές χωρίς να δίνουν κάτι καλύτερο. 1660ΤΙ θα επέλεγα αν ήταν να πάρω οπωσδήποτε σήμερα, βέβαια πολύ ακριβή για την κατηγορία της

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now