stavros

Poll: Πόσα cores και threads έχει το main σύστημά σας;

Πόσα cores και threads έχει το main σύστημά σας;  

84 members have voted

  1. 1. Πόσα cores και threads έχει το main σύστημά σας;

    • 2 Cores / 2 Threads
      1
    • 4 Cores / 4 Threads
      16
    • 4 Cores / 8 Threads
      21
    • 6 Cores / 6 Threads
      9
    • 6 Cores / 12 Threads
      17
    • 8 Cores / 8 Threads
      5
    • 8 Cores / 16 Threads
      14
    • 10 Cores / 20 Threads
      4
    • 12 Cores / 24 Threads
      2
    • 14 Cores / 28 Threads
      0
    • 16 Cores / 32 Threads
      0
    • 18 Cores / 36 Threads
      0
    • 20 Cores / 40 Threads
      0
    • περισσότερα
      2
    • 2 Cores / 4 Threads
      0


Recommended Posts

Στο παρελθόν, μεταξύ των αποκαλυπτηρίων του πρώτου Ryzen CPU (New Horizon Event) και της ημέρας κυκλοφορίας των πρώτων Ryzen 7, σας είχαμε ρωτήσει για το πλήθος των CPU Cores που χρειάζεστε.

 

Σημείωση: Στο Poll είναι ενεργοποιημένη η επιλογή Multiple choice, προκειμένου αν θέλετε να αναφερθείτε στο σύστημα της οικείας ή του γραφείου σας.

 

Η αρχιτεκτονική των νέων επεξεργαστών της AMD επιτρέπει την ενσωμάτωση πληθώρας πυρήνων (και Threads), στο σημείο που σήμερα συζητάμε την έλευση του επερχόμενου πρώτου 16-πύρηνου mainstream CPU, Ryzen 9 3950X ή τους 64 πύρηνους EPYC. Το γεγονός αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αναγκαστική αύξηση των πυρήνων των CPUs και στο μπλε στρατόπεδο (Intel), το οποίο για να αντεπέξελθει στον ανταγωνισμό, αναγκάστηκε να αφήσει πίσω του τα 4 πύρηνα CPUs και παράλληλα να αυξήσει της συχνότητες λειτουργίας τους φθάνοντας στα 5GHz all cores στον αναμενόμενο i9-9900KS (Special Edition).

 

 

Όλα τα παραπάνω μόνο θετικά μπορούν να χαρακτηριστούν για τον τελικό καταναλωτή, καθώς ο ανταγωνισμός δε φέρνει μόνο καλύτερες επιδόσεις, αλλά και καλύτερες τιμές. Αφού πιστεύουμε πως πλέον η αγορά είναι σε θέση να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις σας από το παλαιότερο Poll, σήμερα σας ρωτάμε:

 

 

"Πόσα cores και threads έχει το main σύστημά σας;" 

 

 

1.png.119219d6ec6670397a166be5f1cd9367.png

 

 

 

 

 

 

 

 

Βρείτε μας στα Social: fb.jpgtwitter.jpginsta.jpgyt.png

Link to comment
Share on other sites

i7-8700k (6c/12t) στο σπίτι και i5-8500 (6c/6t) στο γραφείο.

 

Edit

Για gaming και λίγο video editing μια χαρά είμαι στο σπίτι, βέβαια δεν θα με πείραζε να έχω και παραπάνω να κάνω πιο γρήγορο editing, αλλά από τη στιγμή που είναι περιστασιακό δεν υπάρχει λόγος για έξοδα.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Οκτώ πυρήνες δεκαέξι threads σπίτι με τον 2700x.

 

Στο γραφείο πάλι είμαι μπροστά. :hehe:

10 cores 20 threads στον 7900x που είναι πασπαρτού πλατφόρμα για κείμενα ίντερνετ. :hehe:

8 core 8 threads στον 9700Κ των ρηβιου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ειναι αναλογα την χρηση, αλλα καλο θα ηταν να φτιαχτει ενα Poll με τα ποσα Threads θα επρεπε να εχει ενα συστημα. Εγω ψηφιζω το ελαχιστο 6/12 και το ανωτερο 8/16. Ειδικα με τα σημερινα δεδομενα οταν βλεπεις ryzen 5 2600 στα 130-150 ευρω και τωρα πλεον τον δυνατοτερο του αδερφακι r5 3600 στα 200  δεν χρειαζεται να κοιτας κατι αλλο. 

 

Edited by babis1993
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, babis1993 said:

Φυσικα ειναι αναλογα την χρηση, αλλα καλο θα ηταν να φτιαχτει ενα Poll με τα ποσα Threads θα επρεπε να εχει ενα συστημα. Εγω ψηφιζω το ελαχιστο 6/12 και το ανωτερο 8/16. Ειδικα με τα σημερινα δεδομενα οταν βλεπεις ryzen 5 2600 στα 130-150 ευρω και τωρα πλεον τον δυνατοτερο του αδερφακι r5 3600 στα 200  δεν χρειαζεται να κοιτας κατι αλλο. 

 

Το υπόψη poll αφορά σε πόσα c/t έχει το main σύστημα την παρούσα στιγμή και όχι πόσα θα έπρεπε ή θέλατε να έχει. Το τελευταίο θα μπορούσε να το αναφέρει ο καθένας σε post όπως πολύ σωστά έκανες και εσύ. 

 

Σωστό και το poll που προτείνες και κάτι αντίστοιχο έχουμε κάνει στο παρελθόν και αναφέρεται στο κείμενο. Από τη στιγμή που σήμερα η αγορά καλύπτει και με το παραπάνω, τις ανάγκες για κάθε χρήση, η ερώτηση αποσκοπεί στο να δούμε αν τελικά οι χρήστες ικανοποίησαν με τη σειρά τους τις δικές τους ανάγκες και αν ακολούθησαν το "ρεύμα" της εποχής. Γενικά, κάποιες χρήσεις είναι αχόρταγες σε πυρήνες.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, antonis said:

i7 5820k και δεν βλέπω να αλλάζει για καιρό ακόμα.

same here, ισως να αλλάξω την κάρτα γραφικών γιατί η 960 δείχνει τα χρόνια της, αλλα απο θέμα cpu είμαι κομπλέ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2019 at 1:02 PM, stavros said:

4/8 γράφεις στο προφίλ σου :P

 

Στο σκοτάδι μας έχεις.

 

Δεν έχω game mode ανοικτό όχι :hehe:

Αλλάζω συνέχεια συστήματα οπότε έχω αφήσει του αείμνηστου 4770κ.

Link to comment
Share on other sites

Και από εκεί που το 4C/8T άρχιζε να είναι premium και το 6C/12T ουάου, ήρθε η AMD και τα ισοπέδωσε όλα και το 4C/4Τ έγινε το budget και το 6C/12T mainstream.

:T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now