Recommended Posts

Σόφο με τα XP είσαι εδώ ? :D

Πάντως Χρήστο το 640MB Maxmem + ~1200 - 1250MB CW δεν είναι πλέον ο καλύτερος συνδυασμός για i7 SuperPi 32M runs. Με 640MB Maxmem + διαφορετικό CW ή 670MB Maxmem + 2 διαφορετικά CW, μπορεί να έχεις λιγότερο Real Αvailable Memory (ακόμα και 10MB λιγότερο) αλλά πολύ καλύτερο efficiency και εν τέλει καλύτερο χρόνο ... Δεν γνωρίζω για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό, όμως σε συστήματα με i7 965 + Foxconn Bloodrage / Rampage 2 Extreme και i7 965 + EVGA Classified αυτό ήταν το αποτέλεσμα.

Νομίζω ότι με σωστό λειτουργικό, registry tweaking, 670MB Maxmem και ~1.6GB CW έχεις καλύτερο efficiency. Ακόμα και ο Jody που έπαιζε με 700MB CW το ανέβασε κατά πολύ (πάρα πολύ), τώρα με τους i7.

Επίσης αν ο Άρης έβαζε όπως ήταν 640MB Maxmem χωρίς να άλλαζε το μέγεθος του CW θα έπαιρνε χειρότερο αποτέλεσμα.

Σόφο, φαντάσου να αλλάξεις και sub-timings δηλαδή :T:. Ε 5MHz κάτω τουλάχιστον ?

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ναι με τα XP σου είμαι εκεί....:hehe:

Θα δοκιμάσω αύριο αν βρω χρόνο για δοκιμές με τα subtimings!

Επειδή όταν άρχισε αυτός ο διαγωνισμός Γιώργο κάποιος αν θυμάμαι είχε πει ότι σκοπός είναι αν μάθουμε ότι περισσότερο μπορούμε για το 32Μ και κάποιος να μην το είπε αυτό ισχύει ε τέτοιου είδους διαγωνισμούς καλό θα ήταν όποιος ανεβάζει αποτέλεσμα να μας λέει αναλυτικά τι tweaks έκανε......ok το CW ας μην μας το πει....

Ας κάνω λοιπόν εγώ την αρχή, έπεξα με τα tweaks που μου είπες εσύ Γιώργο και που κυκλοφορούν και στο internet(με λίγο ψάξιμο κάτι γίνεται:D):

LargeSystemCache=1

DisablePagingExecutive=1

ClearPageFileAtShutdown=1

NtfsDisable8dotNameCreation=1

NtfsDisableLastAccessUpdate=1

Πριν τρέξω το 32Μ έτρεξα 3x16k, 1x128k, 2x1M....

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου tweaks μεχρι τωρα είναι τα κλασικα για windows, maxmem 600 και αν σας πω το cw θα γελατε με την ψυχη σας, 4GB.......αφου δεν τελειωνε και μετα εκανα καμια δεκαρια Pi 16k για να επανελθει το συστημα..:hehe:

Απλα τα windows θελουν καθαρισμα γιατι ναι μεν ειναι server 2003

αλλα ειναι πληρη και φυσικα μετα ολα τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

intel E8600 @ 3281.8Mhz - 12.59.563 - 6*547 - 911 Mhz 7-6-5-15

Βελτιώνοντας λίγο ακόμα χρόνο μου. Πήγε αρκετά καλά έχω την εντύπωση. Ο πρώτος στο xtremesystems με περνάει για 17ΜΗz. Ελπίζω να το νικήσω.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=167233

13pi32c.jpg

13-pi32c.JPG

13-pi32c.JPG

13-pi32c.JPG

13-pi32c.JPG.39863c0c2189902bf3323b3b9f6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια παράκληση. Τα scores που δεν γίνονται για το LCC μην τα ποστάρετε εδώ, αλλά στο 32M benchmarking thread του hwbox.

Γιατί αν μετά τα βάλω στην λίστα, ο κόσμος δεν τα έχει εύκαιρα για reference εφόσον είναι άλλα των άλλων ο χρόνος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τίποτα με κανέναν, ούτε θέλω να αμαυρώσω τις προσπάθειες του Χρήστου και του Άρη :), απλά αν δεν είναι το score τουλάχιστον XX.50.XXX δεν νομίζω ότι ταιριάζει καθώς ξεφεύγει πολύ. :T:

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, πάντως πρέπει να το παραδεχτείτε, το βραδυνό benching λέει πολύ :D

KChris & aristidis: Δεν έβαλα αυτό και αυτό το run σας αντίστοιχα, γιατί από το πρώτο λείπει το Memset και από το δεύτερo το CPU-Tweaker/Memset :( Sorry αναγράφεται στους κανόνες ως κάτι το υποχρεωτικό. :T:

Επίσης έσβησα τα runs που βρίσκονταν κάτω από τα XXmin48sec γιατί όπως είπα παραπάνω δεν πληρούν τις προϋποθέσεις του LCC. :(

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

intel E8600@ 3278.8 - 12m 59.641s - 6*546.5 - 910 7-6-5-15 - x48

Φροντίζοντας να μην ξεχάσω κάποιο παράθυρο αυτή τη φορά, ποστάρω ακόμα ένα σκορ λίγο καλύτερο από το προηγούμενο.

13pi32e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο KChris :T:

Για άλλη μια φορά συγνώμη για την ταλαιπωρία (που σε έβαλα να τρέξεις ξανά το run), αλλά δεν ήθελα κάποιος να βγει να πει ότι κάνω εξαιρέσεις. Ό,τι ισχύει, ισχύει για όλους ;)

Έτσι και αλλιώς, σου έδωσα ένα κίνητρο για ακόμα καλύτερο run :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Δεν υπάρχει πρόβλημα!!! Λογικά θα υπάρξει και καλύτερος χρόνος. Κάποια timings πέφτουν και άλλο. Μόνο αυτό ο tRFC δεν πέφτει παρόλο που είναι D9GTR. Άμα το κατεβάσω κάτω από 55 κάνει επανεκίνηση η μητρική. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει το ψάχνω ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δίνω 2.2V!!!! Μετρημένο με πολύμετρο. Αρχίζω να νομίζω ότι μπορεί να φταίει η evo μου. Όποιος έχει κάποια ιδέα ας την πει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες μνημες εχεις ρααα?

Cellsock η Diablo...?

Την πάτησες. Κάτι corsair xms3 ver3.1 1600 7-7-7-20 με D9GTR. Είχα βάλει και κάτι diablo πάνω αλλά και πάλι δεν έπεφτε κάτω από 55.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now