MetallicGR

Poll: Πόσο χρήσιμο είναι το overclocking στις μέρες μας;

Πόσο χρήσιμο είναι το overclocking στις μέρες μας;   

25 members have voted

  1. 1. Πόσο χρήσιμο είναι το overclocking στις μέρες μας;

    • Είναι το πρώτο πράγμα που κάνω.
      5
    • Αρκετά χρήσιμο.
      4
    • Δεν είναι προτεραιότητα, αλλά το κάνω.
      11
    • Καθόλου χρήσιμο.
      6


Recommended Posts

Πόσο χρήσιμο είναι το overclocking στις μέρες μας;

 

Η ιδέα και μόνο της δωρεάν επεξεργαστικής ισχύος που μπορεί να μας δώσει ένα component είναι από μόνη της κάτι εντυπωσιακό. Είτε μιλάμε για κάρτες γραφικών είτε για επεξεργαστές η μέθοδος του overclocking έχει τη δυνατότητα να ξεκλειδώσει κάποιες από τις 'κρυφές' επιδόσεις του υποσυστήματος και αυτό με τη σειρά του έχει βλέψεις να φτάσει το ακριβότερο hardware που κοιτούσαμε στο (ψηφιακό) ράφι του καταστήματος.

 

 

54793.jpg.23fc869d134547c5a692883535c2fdc4.jpg

Φωτογραφία από τη παρουσίαση της MSI GTX 980 Ti Lightning.

 

Κάνοντας πιο ευπρόσιτο το overclocking, αρκετοί χρήστες έχουν ήδη προβεί σε διάφορες και εύκολες κινήσεις για να αυξήσουν τις επιδόσεις τους στο hardware που έχουν πλησιάζοντας ή και σε πιο σπάνιες περιπτώσεις, ξεπερνώντας το ακριβότερο υποσύστημα. Αν και υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για την αύξηση των επιδόσεων του υποσυστήματος, η ψύξη καθώς και οι αντοχές του hardware είναι αυτές που θα οριοθετήσουν τα αποτελέσματά μας - και αυτό δε θα πάψει να υφίσταται όσο έχουμε συμβατικά chips πυριτίου στο προσκήνιο. Σύνθετοι τρόποι κατασκευής και προηγμένα συστήματα κλειδώματος όμως δείχνουν να αποτρέπουν το overclocking σε κάποια προϊόντα και έτσι το ακριβότερο προϊόν αποτελεί μονόδρομο για υψηλότερες επιδόσεις, αλλά όταν καταφέρουμε να υπερχρονίσουμε το hardware μας, το συναίσθημα είναι μοναδικό.

 

Εσείς τι πιστεύετε; Πόσο χρήσιμο είναι το overclocking στις μέρες μας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα καθόλου χρήσιμο εάν κάτι δουλεύει καλά το αφήνεις στην ησυχία του . Με το Overclock θες μεγαλύτερο και τροφοδοτικό για να αντέξει την εξτρά τάση που θα "φάει" μια ακριβότερη και μεγαλύτερη ψήκτρα ή υδροψυξη για να κράτα τις θερμοκρασίες χαμηλά . Μια μητρική που να είναι για overclock έχουν χοντρό pcb και μέσα εξτρα χαλκό  που είναι και ποιο ακριβές  για να μπορούν να διαχειριστούν το ρεύμα και την θερμότητα .

Πολλα λεφτά θες για ένα τελικό αποτέλεσμα που μπορεί στην τελική να μην αξίζει.

Τον δικο μου ryzen 5 3600 τον εχω στο χαλαρο σε silent mode μου τον κλειδώνει στα 2200mhz  και ειναι μια  χαρα και Οταν είναι να παίξω έχω το gaming mode on μου το κάνει αυτόματο overclock σύμφωνα με τα όρια του cpu και του κατασκευαστή της μητρικής.  

vote Δεν είναι προτεραιότητα, αλλά το κάνω

  

Link to comment
Share on other sites

Παλιά σίγουρα. Πλέον όσο περνάνε τα χρόνια θα έλεγα όχι, κυρίως γιατί οι επεξεργαστές τείνουν να τρέχουν στα μέγιστα από μονοί τους μέσω διάφορων feature (βλέπε PBO, autoOC κτλ σε AMD). Το ίδιο πάει να γίνει και για GPUs. Το μόνο που έχει νόημα πλέον είναι το OC σε DRAM. Επίσης όσο περνάνε τα χρόνια όλο και προτιμώ ένα σύστημα με 100% ευστάθεια και "λιγότερη" απόδοση παρά ένα πιο γρήγορο σύστημα που δεν ξέρεις πότε θα σε προδώσει. Επίσης προτιμώ την ησυχία στο μηχάνημα κάτι που συνήθως χάνεται με το OC. Στο μέλλον πιστεύω οτι το casual OC θα αντικατασταθεί με το Undervolting.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, klapeto said:

Παλιά σίγουρα. Πλέον όσο περνάνε τα χρόνια θα έλεγα όχι, κυρίως γιατί οι επεξεργαστές τείνουν να τρέχουν στα μέγιστα από μονοί τους μέσω διάφορων feature (βλέπε PBO, autoOC κτλ σε AMD). Το ίδιο πάει να γίνει και για GPUs. Το μόνο που έχει νόημα πλέον είναι το OC σε DRAM. Επίσης όσο περνάνε τα χρόνια όλο και προτιμώ ένα σύστημα με 100% ευστάθεια και "λιγότερη" απόδοση παρά ένα πιο γρήγορο σύστημα που δεν ξέρεις πότε θα σε προδώσει. Επίσης προτιμώ την ησυχία στο μηχάνημα κάτι που συνήθως χάνεται με το OC. Στο μέλλον πιστεύω οτι το casual OC θα αντικατασταθεί με το Undervolting.

Νομίζω ότι αυτή η απάντηση με κάλυψε πλήρως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Τώρα πια με τα PBO, TVB κ.τ.λ. μόνοι τους οι κατασκευαστές προσπαθούν να πάρουν και το τελευταίο δυνατό κέρδος, οπότε το overclocking έχει χάσει κάτι από αυτό που πρόσφερε παλιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now