aloisios

I7 BUILT UP STEP BY STEP

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Εχω τα παρακατω parts:

---asus p6t deluxe o/c palm

---asus gtx295

---coolermaster m850 realpower

---trust 5,1 surround speaker set

---lg w2452t-pf 24''

---intel core i7-920

---vista 64-bit

---coolermaster nv-690c nvidia edition

---sony optiarc blu ray

---sony optiarc ad-7203s bulk

---corsair dominator 1600 6gb

---noctua se1366 cpu cooler

---seagate barracuda 7200.11 500gb sata2

Θελω την γνωμη σας για τα παραπανω κομματια,το αποτελεσμα που θα εχω για extreme gaming και επισης θα ηθελα να μου

πειτε εαν μπορω να βρω καπου step by step οδηγιες για να στησω αυτο το

pc.Εννοειτε οτι υπαρχει φιλος που γνωριζει πως να το στησει αλλα θα ηθελα και ενα guide.Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τωρα θα εβγαζα τον σκληρο της Seagate και θα εβλεπα προς Wesren Digital πλευρα...

Επισης για ψυχτρα την True black....και με μια καλυτερη καρτα ηχου...

Κατα τα αλλα εμενα μου αρεσει το συστηματακι....

Link to comment
Share on other sites

Kαλά είσαι σε γενικές γραμμές, όμως καλύτερα(φθηνότερα) να πάρεις την απλή Ρ6Τ, τώρα για την GTX295 δεν ξέρω ας πουν και οι άλλοι εγώ θα έπερνα όμως την GTX285!Για κουτί θα πήγαινα στο ΗΑF 932!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τα replys αλλα δεν μου ειπατε που μπορω να βρω online

οδηγιες για να στησω το pc!

kαι εγω το haf ηθελα αλλα δεν το ειχαν διαθεσιμω απο εκει που πηρα

hardware.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλες aloisios :T:

Όταν λές οδηγίες πώς να στο στήσεις εννοείς πώς να "κουμπώσεις" τα κομμάτια το ένα πάνω στο άλλο ή κάτι άλλο?

Θές να το κάνουμε μαζί σιγά και κάθε απορίαπου έχεις να την λές σε έμας? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα παιδια και παλι!

Ναι αυτο εννοω,πως κουμπωνουν τα κομματια μεταξυ τους ετσι ωστε να ειναι 100%

ετοιμο το pc.Φυσικα εγραψα και πιο πανω οτι αυτο θα το κανουμε μαζι με φιλο που ειναι

η δουλεια του την τεταρτη που θα ανεβω Αθηνα.Τα κομματια ειναι ειδη εκει και δεν υπαρχει δυνατοτητα για αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το παιδί ξέρει γιατί θέλεις guide? :P

Διαβάζοντας εδώ μπορείς να βρείς παμπολλα guides αλλά το καθένα είναι για παλαιότερα συστήματα.

Μπορείς επίσης να ψάξεις και στο youtube που σίγουρα θα έχει και Video-Guide άμα θές απλά να εγκλιματιστείς :)

Για πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις και σεταρίσματα, απλά ρωτάς εμάς εδώ και σου λέμε :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τωρα θα εβγαζα τον σκληρο της Seagate και θα εβλεπα προς Wesren Digital πλευρα...

Την μισή αλήθεια λες στο παληκάρι... αν έχει Firmware SD15 τότε ναι να τον αλλάξει, αλλιώς δεν υπάρχει κανα θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Firmware AS firmware JC, το θέμα είναι ότι είτε λόγω firmware είτε λόγω κακών παρτίδων η Seagate έχει χάσει την αξιοπιστία της αυτό τον καιρό, και εγω αυτόν τον καιρό δεν θα έπαιρνα ούτε και θα πρότεινα σε κανέναν να πάρει δίσκο seagate.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ειπα και πιο πανω τα κομματια ειναι αγορασμενα.

Εαν βγει κανενα προβλημα στους σκληρους θα τους αλλαξουμε,τουλαχιστον δεν ειναι και το πιο ακριβο part.Θα ηθελα να μου πειτε ομως οποιος εχει στησει παρομοια συστηματα εαν θα συναντισουμε τιποτα ιδιαιτεροτητες ετσι ωστε να ειμαστε προετοιμασμενοι απο την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προσοχη θα δωσεις στην τοποθετηση του Cpu πανω στο socket...τι εννοω? θα πρεπει να τοποθετησεις με λεπτες κινησεις εφοσον δεν το εχεις ξανακανει πανω στο σοκετ προσεχοντας τα pins της μητρικης...

Αφου τοποθετησεις τον cpu θα κλεισεις το socket με την χειρολαβη-διακοπτη...

Επειτα θα τοποθετησεις την ψυχτρα και θα αρχισεις να βιδωνεις σταβρωτα σιγα σιγα δηλαδη οχι μονοκοματα την καθε βιδα....ααα ξεχασα πρεπει να βαλεις σαφως το backplate απο πισω αλλιως οι βιδες θα ειναι στον αερα :D

Στην συνεχεια θα συνδεσεις την μητρικη με το τροφοδοτικο, θα δεις ειναι το πιο μεγαλο....μετα θα βαλεις το 6-pin στην cpu για να εχει και εκεινη με την σειρα της ρευμα...Μην το συνδεσεις ακομα με την πριζα.

Υστερα θα βαλεις τις μνημες προσεχοντας την σχισμη που εχουν στο κατω μερος να συμπιπτη με την γραμμη που εχουν οι θυρες την μητρικης για τις μνημες...

Επισης ακολουθει μετα η τοποθετηση της καρτα γραφικων στην πρωτη θυρα PCI Express, για να καταλαβεις ποια ειναι θα δεις ειναι η πρωτη απο την πλευρα του επεξεργαστη...η οποια βρίσκεται πιο μεσα σε σχεση με τις αλλες. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!: Στο τελος της θυρας PCI θα δεις ενα κλιψακι....θα πρεπει να το κανεις προς τα πισω για να βαλεις την καρτα γραφικών. Μην ξεχασεις να της δωσεις και εκεινης ρευμα με τα δύο 6-pin που εχει...(νομιζω)

Τελος συνδεεις τον σκληρο με την μητρικη με το Sata καλωδιο, το DVD και αυτο με SATA, και τα τροφοδοτείς και αυτα με ρευμα...

ΑΑΑΑΑ ξεχασα συνδεεις και το ανεμιστηρι της ψυχτρα με την μητρικη...η θυρα με το οποιο συνδεεις το ανεμιστηρι βρισκεται πανω δεξια στην μητρικη θα δεις λεει cpu fan.

Aυτα προς το παρων ελπιζω να σε καλυψα οτι απορια εχεις εδω ειμαστε να στη λυσουμε...:)

Link to comment
Share on other sites

Παντελιδη εισαι πρωτος,

μαλλον εχεις στησει πολλα i7 και ξερεις τα μυστικα τους,την τεταρτη θα γινει το set up και δεν πιστευω να προκυψει τιποτα.Το μονο προβλημα ειναι μηπως δεν χωραει το κουτι την ψυκτρα,εχει βαλει κανεις την noctua?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ειναι ενα προβλημα....αμα δεν χωραει...βαζεις στην τελικη την ψυχτρα της intel την στοκ....

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο μην ξεχασεις να βαλεις παστα πανω στον επεξεργαστη ωστε να γινεται επαγωγη της θερμοτητας...

Παστα θα βρεις στο πλαισιο...Ζητας την arctic silver 5 η απο καπου αλλου πιο φθηνη ειναι η ceramique

Link to comment
Share on other sites

μα τωρα γινεται ενα τοσο ωραιο συστημα να εχει την stock ψυκτρα?

θα κοιταξουμε να την βαλουμε με καποια πατεντα,70 ευρω εχει!

Αλλιως θα την αλλαξω με καποια μικροτερη.

Link to comment
Share on other sites

Στην συνεχεια θα συνδεσεις την μητρικη με το τροφοδοτικο, θα δεις ειναι το πιο μεγαλο....μετα θα βαλεις το 6-pin στην cpu για να εχει και εκεινη με την σειρα της ρευμα...Μην το συνδεσεις ακομα με την πριζα
Παστελίδη.Ν.Σ. αν βάλει το 6pin στην CPU μπορεί να έχει major fail.

Το 8pin (μπορεί να είνα 4+4 pin) βάλε.

@aloisios: Μέχρι την Tετάρτη έχει ΠΟΛΛΕΣ μέρες μπροστά σου, και αφού τα κομμάτια είναι standard, τότε πήγαινε στο site του κατασκευαστή της μητρική σου και κατέβασε το/τα PDF(s) manuals και διάβασέ τα αργά και προσεκτικά (RTFM agglisti), έχουν εικονίτσες σχεδιαγράμματα και τα σχετικά. Δεν θες άλλη βοήθεια από κανέναν. Ότι απορίες έχεις κάνε post και ρώτα, αλλά μην περιμένεις να σου στήσει κανείς το μηχάνημα εξ' αποστάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Sinch7 τα εχω κατεβασει τα manual και δεν περιμενω να μου το στησουν εξ'αποστασεως γιατι δεν θελω να γινει καμια μ@λ@κια και να κλαιω τα 2,5 χιλιαρικα,απλος οπως ειπαν και πιο πανω μπαινω στο κλιμα.Εγω το μονο που μπορω να στηνω ειναι ψαροντουφεκα!

Οπως και να εχει thanks για την διευκρινηση!

Παιδια λετε αμα ειναι κατι αλλο να το προλαβουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

επιτελους στησαμε το pc και ολα πηγαν μια χαρα!Μια μικρη δυσκολια παρουσιαστηκε στην τοποθετηση της ψυκτρας επιδη ειχαμε βιδωσει τους ανταπτορες αναποδα αλλα ολα ok στο τελος.Η noctua εκατσε στο κουτι (coolermaster nv-690) λες και φτιαχτηκε ειδικα για αυτο!

Επισης το συστημα τελικα εχει τους παρακατω ανεμιστηρες:

120 μπροστα,120 στον πατο,2χ120 στην ψυκτρα,120 στο πλαι και τριπλο airflow στις μνημες.

Οι πρωτες μετρησεις εδειξαν την θερμοκρασια σε χαμηλα επιπεδα.

Τωρα αυτα που θελω να ρωτησω ειναι γιατι επιασα 9000 marks στο extreme mode Και αν αυτο ειναι normal για το συγκεκρημενο pc.

Επισης μου λεει καποιος τα λαμπακια που εχει πισω της η gtx295 τι χρωμα πρεπει να ειναι και τι σημαινουν?

Μηπως εκανα μ@λ@κια και πηρα 64-bit λειτουργικο αφου οι περισσοτερες εφαρμογες και οι drivers δεν τα υποστηριζουν?

Παιδια εχω και αλλες αποριες αλλα θα σας τα λεω λιγα-λιγα για να μην σας κουραζω,thanks!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εκανα μ@λ@κια και πηρα 64-bit λειτουργικο αφου οι περισσοτερες εφαρμογες και οι drivers δεν τα υποστηριζουν?

:que:...:que:...:que:...

Σε ποια προγράμματα και drivers είχες πρόβλημα...?

Link to comment
Share on other sites

Στο daemon tools ειχα ενα κολημα που δεν ειναι για 64μπιτα και εκανε μια ωρα να κανει log out.Eπισης ολοι οι drivers της asus p6t παρουσιαζουν καποιες ασταθιες η ισως ειναι η ιδεα μου!

Παιδια πεστε μου και για τα υπολοιπα requests!

Link to comment
Share on other sites

A μπορει να μην το ειδα,τα προβληματα που παρουσιαζονται ηταν καποιες δυσκολιες στο log out,καποιες αδικαιολογητες καθυστερησεις στο ανοιγμα πολλων εφαρμογων ταυτοχρονα και γενικος δεν βλεπω να ειναι ακομα 'στρωμενο' το pc.

Ακομα και εγω ψαχνομαι και μην νομιζεις οτι ειμαι και kανενας guru!

Παιδια αν μπορειτε μπειτε μου και για τις αλλες αποριες που εχω και αν μπορεις jc_denton προτεινε μου τιποτα χρησιμες εφαρμογες για να δουλευουν καλα με τα 64-bit.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now