ghost

Win XP σε sata controller

Recommended Posts

Exω μια μητρικη 5ετίας που δεν δεχεται sata δισκους. Της εχω συνδεδεμενο εναν sata δισκο μεσω ενος pci sata controller.

Υπαρχει δυνατοτητα να εγκαταταθουν τα Win XP Pro SP2 σε αυτον τον δισκο?

Link to comment
Share on other sites

Ok το ζητημα.

Ειχα την εντυπωση οτι οι sata drivers ειναι στανταρ... Τωρα καταλαβα οτι για καθε μητρικη ή pci controller ειναι διαφορετικοι:D

Δηλάδη ενα cd-rom που εχω με Win XP Pro SP2 και ενσωματομενους sata drivers για μια μητρικη που δεν εχω πια, ειναι αχρηστο και να το πεταξω?

Εν τω μεταξυ, εγω τωρα τους drivers τους βρηκα στο cd-rom της καρτας (αγορασμενη προ διετιας). Το cd αυτο εχει πολλους drivers για διαφορες περιπτωσεις:

satadr.png

Eγω εβαλα αυτους που εχω τσεκαρει "SATA Non-Raid_2 ports" (2 ports εχει) εφοσον δεν ενδιαφερομαι για Raid(δεν θα υπαρχει αλλος δισκος).

Θα μπορουσα να βαλω και απ τoυς folders "SATA Raid_2 ports" και "SATA Express_2 ports".

Aπ τη στιγμη ομως που η εγκατασταση μου εγινε κανονικα με τη πρωτη περιπτωση, σημαινει οτι αυτη ηταν η σωστη?

Αν δοκιμαζα με τις αλλες δυο περιπτωσεις, παλι θα γινοταν η εγκατασταση?

Αν ναι, τοτε μηπως δεν εκανα τη σωστη επιλογη και υπαρξουν προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα το google/site/support/f.a.q./manual/στειλε email του/στον κατασκευαστή της καρτας σου και ρώτα. Το CDROM αυτό είναι ένα generic cdrom του κινέζου που έφτιαξε την pci, όπως βλέπεις έχει και drivers για καρτα ethernet & usb επανω. Δεν υπάρχει περίπτωση ουτε μια στο εκατομύριο να μπορει να σε βοηθήσει κάποιος στο ερωτημα σου από την στιγμή μάλιστα που δεν αναφέρεις καν για ποια καρτα πρόκειτε.

Καλή τύχη !!!

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται οτι δεν γνωριζω ποιος ειναι ο κατασκευαστης της καρτας. Στο τιμολογιο αγορας λεει μόνο "Kαρτα sata controller 2p"... Αν γνωριζα θα πηγαινα στο site του να κατεβασω τους νεωτερους.

Ενα ερωτημα ειναι, εφοσον η εγκατασταση εγινε ok, σημαινει οτι εβαλα τους σωστους drivers(αλλιως η εγκατασταση δεν θα γινοταν?)

Υπαρχει περιπτωση η εγκατασταση να γινοταν και με καποιον αλλον απ τους drivers του image?

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζα αυτους που ειναι στον folder "SATA Raid_2port" δεν θα δουλευε? Η καρτα υποστηριζει πληρως τη RAID λειτουργια.

Αν εβαζα αυτους που ειναι στον folder "SATAII 3Gbps_Non-Raid"? H καρτα υποστηριζει sata2 δισκους(αυτος που εβαλα εγω ειναι sata1).

Οπως ειπα, οι drivers ειναι τουλαχιστον 2ετίας, αν εβαζα τους πιο προσφατους θα ειχαν καλυτερες επιδοσεις τα Windows ή ο δισκος? Ή δεν παιζει ρολο?

Επαναφερω και ενα ερωτημα που δεν απαντηθηκε:

Ενα cd-rom που εχω με Win XP Pro SP2 και ενσωματομενους sata drivers για μια μητρικη που δεν εχω πια, ειναι αχρηστο και να το πεταξω?

try & fail

Για κανε μια μεταφραση, τι σημαινει αυτο?...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now