esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Θέλω να δω αν θα τον κάψουν τον τύπο (για να δικαιολογήσουν τα πάντα και να ικανοποιήσουν τη λαική οργή) ή θα τη φάει μαλακά για να διατηρήσει το κράτος τους άρρηκτους δεσμούς με την αστυνομία

Δεν είναι λύση αυτή, κανείς δεν αξίζει το θάνατο. Αυτό που χρειάζεται είναι η Αστυνομία να κάνει το έργο της μακριά από πολιτικές επιρροές που καθορίζουν τη στάση της, να μαζέψει το προσωπικό της από τους περισσότερους τους μ.....ες που περιφρουρεί, να αναδιοργανωθεί και να υπάρχει καλύτερη εκπαίδευση και επιλογή προσωπικού. Πρέπει να είναι υπηρέτες του ελληνικού λαού και όχι ο αντίπαλός του.

Link to comment
Share on other sites

Μικρός είσαι ακόμα και δικαιολογήσαι.

Αλλά...

Ντροπή οι μπάτσοι όταν δεν κάνουνε τίποτα.

Όταν κινδυνεύετε στον δρόμο ή σας ληστεύουνε κωλόπαιδα, ναι κωλόπαιδα, γιατί αν ανοίξετε λίγο τα μάτια σας θα δείτε τι ηλικίες είχανε αυτά που πήγανε και πετάγανε πέτρες και κλέβανε τα μαγαζιά, λέτε γιατί δεν κάνει τίποτα η αστυνομία.

Όταν κάνει κάτι, γιατί το κάνει.

Δηλαδή εσύ αν πιάσεις έναν ληστή που μπαίνει στο σπίτι σου για να το καταστρέψει και να σε κλέψει, θα τον πιάσεις και θα του πείς και ευχαριστώ δηλαδή έτσι ?

Ώρες ώρες μερικοί γίνεστε χειρότεροι και από τους δημοσιοκάφρους.

Χτυπάγανε λέει τα ΜΑΤ τα παιδιά... ναι μωρέ τα καημένα... άδικα τα βαρέσανε... δεν έκαναν και τίποτα... κατέστραψαν τις περιουσίες του κόσμου και του κράτους ( τις οποίες θα πληρώσουμε εμείς σαν μαλάκες με νέες αυξήσεις σε φόρους και οποιαδήποτε πουστιά έρθει στο μικροκουφιοκεφαλίδικο μυαλό των μεγαλύτερων κομπιναδόρων του πλανήτη, των πολιτικών ).

Δηλαδή προηγουμένως η κοπέλα και τα άλλα 500 μαλακισμένα που έκαναν μπουρδέλο όλη την Αθήνα, που εξαιτίας αυτών έχασε ένας σωρό κόσμος τις περιουσίες τους, πολλοί άνθρωποι θα μείνουνε δίχως δουλειά στην χειρότερη ομολογουμένως περίοδο των τελευταίων ετών, αυτά τα κωλόπαιδα που κλέψανε ότι βρήκανε μπροστά τους ( που κατά τα άλλα εξέφραζαν λέει την αγανάκτησή τους για τον άδικο(?) * sorry αλλά δίχως στοιχεία και δίχως να ξέρω τι πραγματικά έγινε δεν θα το παίξω μάντης να πω άγιο το παιδί, και άδικα και μπλα μπλα... μπορεί όντως να μην έκανε τίποτα και να έκανε μαλακία ο μπάτσος, μπορεί και από την άλλη το 15χρονο μόνο άγιο να μην ήτανε και δεν ξέρω και γω τι να κουβαλούσε/έκανε/έβγαλε...* χαμό του Αλέξη, ήτανε καλοί ? ή μήπως ήτανε κακοί, και μόλις τους συλλάβουνε τα ΜΑΤ γίνονται καλοί, παίρνουν άμεση άφεση αμαρτιών και γίνονται αγγελάκια ?

Κάθε φορά που γίνονται πορείες, στο 90% αυτών γίνονται επισόδεια, και είναι πιο γνωστό και από τον M. Jackson αυτό.

Τι δουλειά είχε το "αθώο κοριτσάκι" εκεί ?

Μην λέμε μαλακίες τώρα, κωλόπαιδο θηλυκού γένους ήτανε.

Πάντως ωραίος λαός είμαστε........

Φιλε Billpeppas εγω αυτο το εγραψα γιατι ακουσα αυτο π εχει βαλει ο mos ποιο πανω αμα θες πηγαινε και ακουσε το θα ανατριχιασεις γιατι μαλακες μπατσοι πιανουν μικρα παιδια (14-15) και τα πλακονουν στο ξυλο χωρις να εχουν κανει τιποτα για αυτο το εγραψα αυτο!!!!!!!! σε συμβουλευω παντως να πας να το δεις ειναι ενα site π εχει βαλει ο mos και λεει οτι ανατριχιαζει!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι μαλακες μπατσοι πιανουν μικρα παιδια (14-15) και τα πλακονουν στο ξυλο χωρις να εχουν κανει τιποτα για αυτο το εγραψα αυτο!!!!!!!!

μην παιρνεις και ορκο......

τα μικρα παιδια οπως λες δεν εχουν καμια θεση εκει εξ`αρχης...

Link to comment
Share on other sites

To μικρό παιδί έχει κάθε δικαίωμα να βρίσκεται στο επίκεντρο μιας αντίδρασης και έκφρασης ιδεολογίας.

Αυτό που δεν πρέπει να κάνει όμως, είναι να βρίσκεται στο επίκεντρο καταστροφών, βοηθώντας και το ίδιο, νομίζοντας πως έτσι κάνει μια "επανάσταση".

Η έκφραση της ιδέας είναι μια από τις απόλυτες αρχές του ανθρώπου, κανείς δεν πρέπει να τη στερεί.

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγχέεται με την καταστροφολαγνεία του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Η κηδεια του παιδιου ειναι σημερα και θα γινει χαμος για αλλη μια φορα γιατι αυτα τα κολοπαιδια δεν θα αφησουν ολων αυτον τον κοσμο να αποχαιρετισει το μικρο αυτο παιδι κριμα και εγω π μενω και νεα σμυρνη θα την καψουνε για αλλη μια φορα οπως γινεται παντα κριμα . ΣΕ ΤΙ ΧΑΟΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μην παιρνεις και ορκο......

τα μικρα παιδια οπως λες δεν εχουν καμια θεση εκει εξ`αρχης...

Για αυτα ειδικα τα 2 παιδια παιρνω ορκο γιατι δεν φταιγανε σε τιποτα απολυτος απλος εκαναν μια πορεια για αυτο το παιδι αμα ακουσεις το κλιπακι π εχει ο mos θα καταλαβεις!

Link to comment
Share on other sites

Για αυτα ειδικα τα 2 παιδια παιρνω ορκο γιατι δεν φταιγανε σε τιποτα απολυτος απλος εκαναν μια πορεια για αυτο το παιδι αμα ακουσεις το κλιπακι π εχει ο mos θα καταλαβεις!

Το κλιπάκι είναι το ίδιο βαρυσήμαντο με το να πω ότι είδα τον Einstein εχθές να διαδηλώνει μαζί με τους υπόλοιπους καλούς ανθρώπους που τα σπάσανε όλα.

Το τι θα πεί ο κάθε "δημοσιογράφος" δυστυχώς πλέον τείνει να είναι περισσότερο μια υπερβολή ( exaggeration ) με σκοπό την ακροαματικότητα.

Την αξιοπιστία τους την ξέρουμε πολύ καλά χρόνια τώρα... ότι βολεύει μαρτυράνε, ότι δεν κάνουνε την πάπια.

Εχθές έδειχνε live πλάνα που είχανε πιάσει ένα κωλόπαιδο ( 17-18 χρονών φαινότανε ) το οποίο είχε πέσει ξαπλωμένος στο έδαφος και απλά ένας από τα ΜΑΤ του έπιασε το αριστερό χέρι και προσπαθούσε να του περάσει χειροπέδες και να λέει ο δημοσιοκάφρος του ΑΝΤ1 "να βλέπετε εδώ 10 αστυνομικοί που έχουνε πέσει πάνω σε ένα παιδί και το χτυπάνε!"

Και αναρωτιέμαι τώρα εγω... μήπως δεν βλέπω καλά ή αλλού είναι ο δημοσιοκάφρος αποκατεσταλμένος τους και αλλού είναι η κάμερα, ή μας περνάνε για μαλάκες ?

Έχεις χειροπιαστές αποδείξεις ότι τα πράγματα ήτανε ακριβώς έτσι και τόσο δραμματικά όσο τα γκάριζε ο δημοσιοκάφρος ?

Είσαι σίγουρος ότι το κωλόπαιδο δεν αντιστάθηκε, δεν τους πέταγε αντικείμενα και δεν είχε κάνει ζημιές σε περιουσίες προηγουμένως ?

Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν λειτουργούν αύριο τα σχολεία; 2-3 μου είπαν ότι δεν έχουμε

Ένας φίλος μου με μητέρα καθηγήτρια μου επιβεβαίωσε οτι αύριο δεν θα έχουμε.

Τουλάχιστον τα γυμνάσια δεν ξέρω για τα Λύκεια αλλα ούτε και εσείς δεν πρέπει να κάνετε...

Link to comment
Share on other sites

billpeppas δε διαφωνώ αλλά ούτε συμφωνώ με όσα λες.

φίλες μου (απόλυτα ήρεμες κοπέλες) έχουν φάει ξύλο, κλωτσιές, κλομπ επειδή απλά ήταν στο κέντρο για τις φοιτητικές κινητοποιήσεις.

φίλος μου επειδή φόραγε σκουλαρίκι.

οι δημοσιογράφοι όντως τη δουλειά τους κοιτάνε να βελτιστοποιήσουν αλλά τα γιουχαρίσματα και οι ποικίλες φωνές στο κλιπάκι πως τις έφτιαξε ο δημοσιογράφος?

δεν είναι το μόνο κλιπάκι πάντως.

μη τα βλέπεις μονόπλευρα, δεν είναι όλοι 'κωλόπαιδα' ή μπαχαλάκιδες.

Link to comment
Share on other sites

φίλες μου (απόλυτα ήρεμες κοπέλες) έχουν φάει ξύλο, κλωτσιές, κλομπ επειδή απλά ήταν στο κέντρο για τις φοιτητικές κινητοποιήσεις

Οι φίλες σου προφανώς είπαν τα πράγματα από τη δική τους σκοπιά, που είναι πάντα η μισή αλήθεια. Ακόμα κι αν ήταν ολόκληρη, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Ας προστατεύουν οι ίδιοι οι μαθητές και οι φοιτητές τις πορείες τους, όπως έγινε το 1995, μετά την άρση του ασύλου του 1994. Ξέχασαν πως το έκαναν? Αλλά δεν τους χαλάει το σκηνικό, γιατί οι περισσότεροι είναι κομματικά υποκινούμενοι και πάντα τους ευχαριστεί η ζημιά στην όποια κυβέρνηση.

φίλος μου επειδή φόραγε σκουλαρίκι.

Σωστά. Αυτό, σε αντίθεση με το αποπάνω, είναι όλη η αλήθεια, το πιστεύω. Περπάταγε αγέρωχος στο δρόμο, ήρθε ο μπάτσος κι άρχισε να τον κοπανάει. Ρωτάει το παλικάρι, "γιατί ρε φίλε βαράς;" και του απαντάει ο μπάτσος, "γιατί φοράς σκουλαρίκι..."

οι δημοσιογράφοι όντως τη δουλειά τους κοιτάνε να βελτιστοποιήσουν αλλά τα γιουχαρίσματα και οι ποικίλες φωνές στο κλιπάκι πως τις έφτιαξε ο δημοσιογράφος?

Δεν είπε κανείς ότι είναι φτιαχτό. Απλά, σκέφτηκες ότι είναι μόνο ένα μέρος του όλου σκηνικού? Γιατί κανείς δεν έχει 10 λεπτά πριν, να δούμε πως έφτασε μέχρι εκεί η κατάσταση...;

μη τα βλέπεις μονόπλευρα, δεν είναι όλοι 'κωλόπαιδα' ή μπαχαλάκιδες.

Προφανώς κι όχι. Αλλά δυσκολεύομαι να βρω τους καλούς στο χάος. Κι παρόλο που πιστεύω ότι είναι οι περισσότεροι, δε φαίνεται να υπερισχύουν, εκτός κι αν δε θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

Εχω να πω οτι εχω αντριχιασει με αυτο το πραγμα ειναι φοβερο τι κανουν οι μπατσοι ειναι απλος φοβερο ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ !!!!!!!! ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ!!!
Φιλε Billpeppas εγω αυτο το εγραψα γιατι ακουσα αυτο π εχει βαλει ο mos ποιο πανω αμα θες πηγαινε και ακουσε το θα ανατριχιασεις γιατι μαλακες μπατσοι πιανουν μικρα παιδια (14-15) και τα πλακονουν στο ξυλο χωρις να εχουν κανει τιποτα για αυτο το εγραψα αυτο!!!!!!!! σε συμβουλευω παντως να πας να το δεις ειναι ενα site π εχει βαλει ο mos και λεει οτι ανατριχιαζει!!!
Αυτη την στιγμη τα κολοπαιδα ειναι κατω απο το μαγαζι του πατερα μου και σπανε οτι βρουν μπροστα τους εκει διπλα ειναι ενα αστυνομικο τμημα !!!

Ενδιαφέρον.

Ξαφνικά κινδυνεύει η περιουσία σου και κατηγορείς τους μπάτσους ότι δεν κάνουν τπτ,πριν όμως κινδυνεύσει έλεγες γιατί πλακώνουν τα 15χρονια και 16χρονα που τώρα τα λές κωλόπαιδα.

Link to comment
Share on other sites

http://news.yahoo.com/nphotos/slideshow/photo//081208/481/04bcda866abc43299c870224816cd5f8/

Δυσκολεύεσαι γιατί τα ΜΜΕ ελάχιστα έδειξαν σκηνές ή σχολίασαν τη μαζικότητα και το κόσμο της πορείας.

"Ελάχιστα μέτρα μετά τα Προπύλαια, στο ύψος του ξενοδοχείου «Τιτάνια», έπεσαν τα πρώτα δακρυγόνα, με αποτέλεσμα να διασπαστεί ο κύριος όγκος της πορείας και να ανασυγκροτηθεί λίγο αργότερα. Μικρές ομάδες δράσης άρχισαν να προκαλούν φθορές και καταστροφές στα στενά γύρω από την Ομόνοια. Ασκληπιού, Χαριλάου Τρικούπη, Μπενάκη φλέγονταν από το μένος όσων είχαν παρεισφρήσει στην πορεία.

Κάποιες από τις ομάδες που είχαν διασπαστεί με τα δακρυγόνα προσπάθησαν να ενσωματωθούν στην πορεία του ΠΑΜΕ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η πορεία του ΠΑΜΕ, που ξεκίνησε από τη Σταδίου, συνέχισε στην πλατεία Δημαρχείου, την Αθηνάς, την Ερμού και από το Σύνταγμα διαλύθηκε στην αρχή της Συγγρού, δεν επέτρεψε σε κανέναν κουκουλοφόρο να ενσωματωθεί λόγω της ισχυρής περιφρούρησης που είχε. Διατηρώντας καθ όλη τη διάρκεια της πορείας το ΠΑΜΕ τη διπλή ανθρώπινη αλυσίδα, άφησε απέξω κάθε ταραχοποιό στοιχείο."

from : http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8777&pubid=1988738

Link to comment
Share on other sites

Sol δεν είπα να προστατέψουν την πορεία. Αυτό ξέρουν να το κάνουν. Αλλά έτσι κοιτάνε τον εαυτό τους και μόνο. Η πορεία από μόνη της, δίνει δικαίωμα στα @@κια να κάνουν ότι θέλουν και ας μην μπουν σε αυτή.

Βρες κάποιον που μετείχε στην πορεία του Πολυτεχνείου το 1995 και ρώτα τον γιατί δεν έγιναν επεισόδια... Ρώτα τον αν εμφανίστηκαν αναρχικοί και τι έγινε με αυτούς τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη τα κολοπαιδα ειναι κατω απο το μαγαζι του πατερα μου και σπανε οτι βρουν μπροστα τους εκει διπλα ειναι ενα αστυνομικο τμημα !!!

Ηρέμησε λίγο ... Ο mos και o mos, o mos έγραψε, o mos ανατρίχιασε ... Ε εντάξει, πρέπει δηλαδή να ανατριχιάσουν και οι υπόλοιποι ... Απλά έγραψα πως αισθάνθηκα εκείνη τη στιγμή που άκουγα το clip, χωρίς να ξέρω αν φταίνε τα παιδιά που τρώνε ξύλο, αν έκανα/έδειξαν/είπαν κάτι στους αστυνομικούς πριν αρχίσει το όλο επεισόδειο ... Άλλο το συναίσθημα, και άλλο το τί συναίβει στην πραγματικότητα, άλλο το ποιος έχει δίκιο - μην συγχέεις ανόμοια πράγματα ...

Συμφωνώ giorgos th. μαζί σου, ο πρύτανης πρέπει να φύγει ... όσο για τον τσίπρα gorillako, no comments :hehe:, τον ηλίθιο ...

Πάντως αυτό που έχει μεγάλη πλάκα, είναι οι δηλώσεις που κάνει ο Παυλόπουλος ... Τη μια λέει πως θα φύγει, την άλλη πως η κυβέρνηση χρειάζεται την κοινωνική συνδρομή όλων μας, και μετά πως η κυβέρνηση θα κάνει πράξεις μέσα σε ένα νόμιμο πλαίσιο για να αντιμετωπιστούν όλα αυτά ...

Ποιες πράξεις ? Γιατί δεν λένε και μας ? :hehe:

Και τώρα ακούω την γελοία αυτή έκτακτη εκπομπή στον Άλφα, την Έκρηξη Οργής, που ξεκινά παίζοντας το In the End - Linkin Park, και λέει σε κάποια φάση ο δημοσιογράφος :

"Είδαμε άντρες των ΜΑΤ, να χαστουκίζουν παιδιά - γονείς - καθηγητές, να τους χτυπούν, ακόμα και να χαστουκίζουν (ξαναλέει) παιδιά που πετούσαν πέτρες ... Aυτήν την στιγμή, κάνουν προσαγωγές ατόμων που καμία σχέση δεν είχαν με τα επεισόδια (βλέπεις τις φάτσες τους και γελάς εντωμεταξύ :P) ... Μία κοπέλα που αγανάκτησε επειδή οι αστυνομικοί έσπασαν το ειρηνικό πλήθος διαδηλωτών, έφτυσε έναν αστυνομικό και αυτός την έσερνε στη βουλή (καλά να πάθει το πουτανάκι :D)"

Όξω πούστη κι άσχημε ... :hehe: Για να κάνουμε και μια πλακίτσα :D

Ε μα, το μαλάκα !

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω αν και τότε ήμουν 12. Στις πιο τελευταίες πάντως έχω δει ξύλο μεταξύ των τύπων με τα κράνη που μυστηριωδώς εμφανίζονται χρονικά απέξω από την Α.Π. και των διαδηλωτών ανεξαρτήτως μπλοκ. Μετά η πορεία τερματίζει - διαλύεται και μετά τα γνωστά μπαχαλοεπεισόδια

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η αστυνομία μέχρι τώρα τους άφηνε να κάνουν τις ζημιές μόνο και μόνο για να μην πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις το όλο θέμα.Μέτα το πέρας της κηδείας του μικρού Αλέξη, νομίζω πως θα λάβει αυστηρότερα μέτρα και αν πάλι οι γνωστοί-άγνωστοι συνεχίσουν ακόμα τότε λογικά θα πάρει θέση και ο στρατός......Πρέπει κάποτε να τελειώσει η κατάσταση αυτή.Αν όντως κάποιος θέλει να διαμαρτυρηθεί ας το κάνει χωρίς να ενοχλεί τους άλλους(κατασηματάρχες κλπ) και χωρίς να καλεί τους ανρχικούς, ίσα ίσα να τους απωθεί, αυτό είναι το καλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είναι τραγικό το σκηνικό...

-Εχθές

Μα που είναι η αστυνομία, καταστρέφονται οι περιουσίες μας, γιατί δεν κάνουν τίποτα!;;;;!!!!;;;

-Σήμερα

Μα γιατί ήρθε η αστυνομία;;; Αν δεν είχαν έρθει δε θα γινόταν τίποτα, ήρθαν και προκάλεσαν τον κόσμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιογράφοι Γιώργο, δημοσιογράφοι.

Μαζί με τους πολιτικούς ( με σχεδόν μηδενικούς εξαιρουμένους ) η χειρότερη φάρα.

Η άλλη η Δρούζα λέει γιατι ρίξανε τα ΜΑΤ δακρυγόνα ενώ ήτανε μπροστά μπροστά παιδιά και γονείς και καμεραμάν... με στο βάθος να υπάρχουνε τα γνωστά "καλά" μας πιτσιρίκια που κλωτσάγανε και προσπαθούσανε να σπάσουνε τον κλοιό των ΜΑΤ...

Κανείς μα κανείς δεν ερωτάται... τι στο διάολο γυρεύουνε να πάνε εκεί οι γονείς με τα παιδιά τους ?

Ωραίοι γονείς.

Άντε και εις ανώτερα ( να τους αγοράσετε υλικά και guides για μολότωφ, tear gas masks, κλπ )...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα πήρε μια κοπέλα που εξηγούσε ότι τα ΜΑΤ δε μπορούν να κάνουν τίποτα, κι απλά προσπαθούν να τους μαζέψουν κάπου για να περιορίζουν τις ζημιές και την έκταση, χωρίς να τους σκοτώσουν στο ξύλο και το @@ΔΙ, της το έκλεισε για να βγάλει μιά που τις έκλεψαν τις γραβάτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now