esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

αρση του καθε ασυλου αμεσα..........

και ειδικα του Πολυτεχνειου.....

ας βγει ο πρυτανης να το πει και την επομενη ωρα να γινει τετοιο ντου που να μην μεινει καγκελο.....

ξαναμπαινεις μεσα μετα ή δεν ξαναμπαινεις?

Αν δεν υπήρχε αυτό ακόμη χούντα θα είχαμε ,ο Παναθηναϊκός θα είχε γίνει και πρωταθλητής champions league(για να πειράξουμε και κανέναν :P ) ούτε να ποστάρουμε σε αυτά τα φόρουμς δε θα μπορούσαμε, θα είμασταν ακόμη τριτοκοσμικοί και θα έλεγα και εγώ και όλοι ζήτω η 21η Απριλίου....Το άσυλο πρέπει να υπάρχει για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών αλλά όχι να γίνεται κατάχρηση, είναι ευθύνη των ίδιων των μελών του να προσέχουν το μέτρο αυτό. Ακόμη και προσωρινά να γίνει αυτό, απλά για να γίνει ότι είναι να γίνει, τις επόμενες μέρες θα γίνουν τα ίδια και χειρότερα, όχι απλά θα ξαναμπούν, αλλά θα γίνουν και χειρότερα.

Μην γίνεσαι και εσύ Ευαγγελάτος:

"Γιατί δεν κάνουνε κάτι τα ΜΑΤ"

"Γιατί βαράνε τα ΜΑΤ τους διαδηλωτές που τους επιτίθονται"

"Γιατί δεν κάθονται τα ΜΑΤ να φάνε και ξύλο από τους "αρχικούς""

Αποφασίστε τελικά τι θέλετε.

Το κράτος( που δίνει εντολή στα ΜΑΤ)είναι υποχρεωμένο να φρουρεί τη δημόσια και ιδιωτική περιουσία και η Αστυνομία να συλλαμβάνουν όποιον κάνει παράνομες ενέργειες με έντυμο τρόπο εκτός και αν απειληθεί η ζωή τους.Μη μου πείτε πως η κοπελιά που τη δέρνουν τους απείλησε τη ζωή, αν είδατε τηλεόραση...

Η συνάντηση γίνεται τώρα, κι όχι το πρωί.

Εγώ δεν ξέρω αν θα προλάβουν να κάνουν κάτι, πριν κάποιος γαλονάς αποφασίσει να φέρει τα άρματα μάχης...

Τη τελευταία φορά που έγινε αυτό έπεσε κυβέρνηση και πήραν άλλοι το μισό μιας μεγαλονήσου.

Δε προσπαθώ να σας τη πω, μην εκλάβετε έτσι τα πόστ μου, κουβέντα κάνουμε και κακώς γίνεται έτσι.

edit: Κρίμα πάντως που η κατάσταση χειροτερεύει, πρέπει να υπάρξει αυτοσυγκράτηση από όλους, τέτοια κοινωνική αναταραχή μόνο κακά φέρνει έτσι πως ξετυλίγεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπήρχε αυτό ακόμη χούντα θα είχαμε ,ο Παναθηναϊκός θα είχε γίνει και πρωταθλητής champions league(για να πειράξουμε και κανέναν :P ) ούτε να ποστάρουμε σε αυτά τα φόρουμς δε θα μπορούσαμε, θα είμασταν ακόμη τριτοκοσμικοί και θα έλεγα και εγώ και όλοι ζήτω η 21η Απριλίου....Το άσυλο πρέπει να υπάρχει για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών αλλά όχι να γίνεται κατάχρηση, είναι ευθύνη των ίδιων των μελών του να προσέχουν το μέτρο αυτό. Ακόμη και προσωρινά να γίνει αυτό, απλά για να γίνει ότι είναι να γίνει, τις επόμενες μέρες θα γίνουν τα ίδια και χειρότερα, όχι απλά θα ξαναμπούν, αλλά θα γίνουν και χειρότερα.

ελευθερη διακινηση ιδεων ναι συμφωνω απολυτα......

οχι ανδρο κουκουλοφορων οπως γινεται τα τελευταια χρονια...

οι νεοδημοκρατικοφιλελευθεροσοσιαλιστικοανθρωποκεντρικες αρχες μας μαραναν......

κατα τα αλλα καλα παμε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις καίνε τα κτίρια γύρω από την εθνική βιβλιοθήκη τα κωλόπαιδα ! Την έβαλαν στο στόχαστρο ...

Καίνε το σπίτι του Κωστή Παλαμά ...

Στα Χανιά, το πράγμα πήρε ανησυχητικές διαστάσεις ... Καίνε το κτίριο της Νομαρχίας ... Έχουν καταστρέψει 5 υποκαταστήματα τραπεζών ... και μιλάμε για τα Χανιά που είναι μικρό το κέντρο ... Αν συνεχίσουν έτσι όλο το βράδυ, όλο το κέντρο θα το κάψουν ... :(

Ποπο, το σπίτι μου είναι 15 - 20 λεπτά με τα πόδια από τα επεισόδια ... Και εγώ είμαι Ρέθυμνο :(

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι παιδιά. Κάποιοι θα την πληρώσουν άσχημα και επί της ουσίας τίποτα δε καταφέρνει η αστυνομία. Δεν άκουσα για περιορισμό των επισοδίων, ίσαμε που τέτοια περιστατικά δημιουργούν περιτέρω έξαρση βίας και από τις 2 μεριές.... Σε αυτή τη περίπτωση οι αστυνόμοι που υποτίθεται ότι είναι επαγγελματίες πρέπει να δείξουν αυτοσυγκράτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω να πω οτι εχω αντριχιασει με αυτο το πραγμα ειναι φοβερο τι κανουν οι μπατσοι ειναι απλος φοβερο ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ !!!!!!!! ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ!!!

Μικρός είσαι ακόμα και δικαιολογήσαι.

Αλλά...

Ντροπή οι μπάτσοι όταν δεν κάνουνε τίποτα.

Όταν κινδυνεύετε στον δρόμο ή σας ληστεύουνε κωλόπαιδα, ναι κωλόπαιδα, γιατί αν ανοίξετε λίγο τα μάτια σας θα δείτε τι ηλικίες είχανε αυτά που πήγανε και πετάγανε πέτρες και κλέβανε τα μαγαζιά, λέτε γιατί δεν κάνει τίποτα η αστυνομία.

Όταν κάνει κάτι, γιατί το κάνει.

Δηλαδή εσύ αν πιάσεις έναν ληστή που μπαίνει στο σπίτι σου για να το καταστρέψει και να σε κλέψει, θα τον πιάσεις και θα του πείς και ευχαριστώ δηλαδή έτσι ?

Ώρες ώρες μερικοί γίνεστε χειρότεροι και από τους δημοσιοκάφρους.

Χτυπάγανε λέει τα ΜΑΤ τα παιδιά... ναι μωρέ τα καημένα... άδικα τα βαρέσανε... δεν έκαναν και τίποτα... κατέστραψαν τις περιουσίες του κόσμου και του κράτους ( τις οποίες θα πληρώσουμε εμείς σαν μαλάκες με νέες αυξήσεις σε φόρους και οποιαδήποτε πουστιά έρθει στο μικροκουφιοκεφαλίδικο μυαλό των μεγαλύτερων κομπιναδόρων του πλανήτη, των πολιτικών ).

Δηλαδή προηγουμένως η κοπέλα και τα άλλα 500 μαλακισμένα που έκαναν μπουρδέλο όλη την Αθήνα, που εξαιτίας αυτών έχασε ένας σωρό κόσμος τις περιουσίες τους, πολλοί άνθρωποι θα μείνουνε δίχως δουλειά στην χειρότερη ομολογουμένως περίοδο των τελευταίων ετών, αυτά τα κωλόπαιδα που κλέψανε ότι βρήκανε μπροστά τους ( που κατά τα άλλα εξέφραζαν λέει την αγανάκτησή τους για τον άδικο(?) * sorry αλλά δίχως στοιχεία και δίχως να ξέρω τι πραγματικά έγινε δεν θα το παίξω μάντης να πω άγιο το παιδί, και άδικα και μπλα μπλα... μπορεί όντως να μην έκανε τίποτα και να έκανε μαλακία ο μπάτσος, μπορεί και από την άλλη το 15χρονο μόνο άγιο να μην ήτανε και δεν ξέρω και γω τι να κουβαλούσε/έκανε/έβγαλε...* χαμό του Αλέξη, ήτανε καλοί ? ή μήπως ήτανε κακοί, και μόλις τους συλλάβουνε τα ΜΑΤ γίνονται καλοί, παίρνουν άμεση άφεση αμαρτιών και γίνονται αγγελάκια ?

Κάθε φορά που γίνονται πορείες, στο 90% αυτών γίνονται επισόδεια, και είναι πιο γνωστό και από τον M. Jackson αυτό.

Τι δουλειά είχε το "αθώο κοριτσάκι" εκεί ?

Μην λέμε μαλακίες τώρα, κωλόπαιδο θηλυκού γένους ήτανε.

Πάντως ωραίος λαός είμαστε........

Link to comment
Share on other sites

Ρε με δουλέυετε?

Εδώ διαλύεται όλη η Ελλάδα και βγαίνει ο Γιωργάκης στα κανάλια και λέει τις μαλακίες του για την κυβέρνηση...αντί να βοήθησει πάει και κράζει αυτό ο τιποτένιος τύπος που ούτε να μιλάει δεν ξέρει. Πραγματικά, ο μόνος που θα μπορούσε να πεισει είναι τίποτα αμερικανάκια απο έργα.

Ο Τσίπρας λέει και αυτός τις φαμφαρολογίες του και το πάιζει ηθοποιός θεάτρου με το υφάκι που τα λέει...λολ αρχοντόβλαχε.

Η Παπαρίγα, μέγιστη του είδους της κατηγορέι τα πάντα(τόσα χρόνια, δεν χρειάζεται καν να διαβάζει απο χαρτί)

Τι άλλο θα δώ θεέ μου.

Οι αστυνόμοι βοηθάνε και σαπίζουν στο ξέλο ανθρώπους, οι μαλάκες λένε πώς ασκεί βία. Η αστυνομία δεν κάνει τίποτα για να μην κράζει ο κόσμος, οι μαλάκες πάλι αλλάζουν και λένε πώς η αστυνομία είναι άχρηστη και δεν κάνει τίποτα.

Δεν πάτε να μέινετε σε άλλη χώρα όλοι εσείς? ή αλλιώς σκάστε να ηρεμήσουμε.

Εγω θεωρώ πώς έχει κυβέρνηση η χώρα...αλλά όπως πάμε μας βλέπω σε 4-5 χρόνια να έχουμε Γερμανική διοίκηση και νομοθεσία και να μην κουνιέται φίλο...άιντε με όλους τους καραγκιώζιδες που γαμάνε τα πάντα στο πέρασμα τους.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, εγώ καταλαβαίνω από τη μεριά της ΕΛΑΣ μια πλήρη ανοργανωσιά ή ένα καλοστημένο σχέδιο κατόπιν ανωτέρας εντολής. Από τη μια δε κάνουν κάτι ουσιαστικό για να αποτρέψουν τα επεισόδια, από την άλλη έχουν συλλάβει κάποιους, που να δούμε πόσοι θα κατηγορηθούν πραγματικά και πόσοι φτάινε, πολύ φοβάμαι ότι πιάσανε τους πιο αδύναμους κρίκους. Όσο για το ότι βαράνε, όσο και αν δεν σας αρέσει, από τη στιγμή που είναι επαγγελματίες πρέπει να τηρούν ένα επίπεδο. Το ότι δε το τηρούν οι κουκουλοφόροι δεν είναι δικαιολογία για να βαράνε και οι αστυνομικοί.

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο απο μενα στον Κακλαμανη που εκανε χθες το βραδυ την παρεμβαση του....

πολυ σωστα μιλησε....

Αισχος στον πρυτανη του Πολυτεχνειου.........να παραιτηθει αμεσα.....οποιος ακουσε τι δηλωσε θα καταλαβει γιατι το λεω....

ας δουμε και πως θα κυλησουν τα πραγματα τις επομενες μερες...........

πολυ κρισιμες.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε με δουλέυετε?

Εδώ διαλύεται όλη η Ελλάδα και βγαίνει ο Γιωργάκης στα κανάλια και λέει τις μαλακίες του για την κυβέρνηση...αντί να βοήθησει πάει και κράζει αυτό ο τιποτένιος τύπος που ούτε να μιλάει δεν ξέρει. Πραγματικά, ο μόνος που θα μπορούσε να πεισει είναι τίποτα αμερικανάκια απο έργα.

Ο Τσίπρας λέει και αυτός τις φαμφαρολογίες του και το πάιζει ηθοποιός θεάτρου με το υφάκι που τα λέει...λολ αρχοντόβλαχε.

Η Παπαρίγα, μέγιστη του είδους της κατηγορέι τα πάντα(τόσα χρόνια, δεν χρειάζεται καν να διαβάζει απο χαρτί)

Τι άλλο θα δώ θεέ μου.

Οι αστυνόμοι βοηθάνε και σαπίζουν στο ξέλο ανθρώπους, οι μαλάκες λένε πώς ασκεί βία. Η αστυνομία δεν κάνει τίποτα για να μην κράζει ο κόσμος, οι μαλάκες πάλι αλλάζουν και λένε πώς η αστυνομία είναι άχρηστη και δεν κάνει τίποτα.

Δεν πάτε να μέινετε σε άλλη χώρα όλοι εσείς? ή αλλιώς σκάστε να ηρεμήσουμε.

Εγω θεωρώ πώς έχει κυβέρνηση η χώρα...αλλά όπως πάμε μας βλέπω σε 4-5 χρόνια να έχουμε Γερμανική διοίκηση και νομοθεσία και να μην κουνιέται φίλο...άιντε με όλους τους καραγκιώζιδες που γαμάνε τα πάντα στο πέρασμα τους.

Η πολιτική εκμετάλλευση δύσκολων καταστάσεων είναι κάτι που επιδιώκουν όλοι. Ότι πρέπει να ηρεμήσουμε , πρέπει , αλλά όχι, να μη φύγουμε, να δούμε πως μπορούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να κάνουμε καλύτερη τη χώρα. Κάποιες καταστάσεις οδήγησαν στη δημιουργία τέτοιας ομάδας ατόμων, δεν εμφανίστηκαν τυχαία και δεν υπήρχε πάντοτε τόσο μεγάλο ρεύμα. Είναι αρκετοί αυτοί που τα σπάνε, μεθαύριο αν χειροτερέψει η κατάσταση στη χώρα, μπορεί να είναι περισσότεροι, μπορεί να είμαι εγώ μπορεί να είσαι και εσύ στα επισόδια.

Link to comment
Share on other sites

οι μπάτσοι αυτοακυρώθηκαν Bill εφόσον απέτυχαν επανελλειμένα να ασκήσουν το λειτούργημα τους

Βλέπε ζαρντινιέρα, πράσσινα σταράκια, ξύλο σε ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ξύλο σε συνταξιούχους, ξύλο σε μετανάστες, επεισόδια πέρσυ για τις φοιτητικές κοινοτοποιήσεις. Αυτά δεν είναι μεμονωμένα περιστατικά αστυνομικής βίας. Μέχρι που φτάσαμε στο θάνατο του πιτσιρίκου.

Οι τύποι έχουν αποτύχει παταγωδώς, ούτε εγώ είμαι με τους μπαχαλάκιδες γιατί αμφιβάλλω για τα κίνητρα τους αλλά καταλαβαίνω το αποτέλεσμα τους.

Δεν είναι πως δε μπορούν να τους σταματήσουν, δε θέλουν γιατί πλεον τα έχουν σκατώσει τόσο που δε ξέρουν τι να κάνουν.

Ελπίζω να αλλάξει κάτι από όλη αυτή την ιστορία.

Θέλω να δω αν θα τον κάψουν τον τύπο (για να δικαιολογήσουν τα πάντα και να ικανοποιήσουν τη λαική οργή) ή θα τη φάει μαλακά για να διατηρήσει το κράτος τους άρρηκτους δεσμούς με την αστυνομία

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now