esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

ήθελα να μοιράσω χαστούκια σήμερα αλλά έμεινα στο ύψος μου 1,86 δεν έπεσα στο επίπεδο τους :hehe:

25 χρονών τεμπέληδες που ζούνε με την σύνταξη της γιαγιάς και δεν πάνε να βρουν μια δουλειά (όποιος θέλει να βρει βρίσκει δόξα το θεό χωράφια έχουμε ξενοδοχεία έχουμε εδώ στο νησί) αλλά το παίζουνε επαναστάτες.

ότι ψηφίσαμε ψηφίσαμε παιδιά ότι είναι να γίνει θα γίνει οπότε chill out και περιμένετε να δούμε τι θα γίνει .

και μην ξεχάσω τανα AMD εσύ φταις για όλα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έλα τι έγινε, κοιμάστε; Στο ξαφνικό βαρεσε μια 40αρα ο μπεμπης και τρεχαμε.. :(

Μήπως του έληξε το Anti Virus? :hehe: (j/k)

Περαστικά σας ρέι!

Κοίτα ρε ο Βασίλης που μας την λέει!

Τον θυμάστε παιδιά; Παλιά; Που ήταν admin και έμπαινε; :hehe::P

:hehe: Και τωρα μπάινω αλλά δεν σε βλέπω!

Έβγαλες τα BitCoins στην Λωζάνη ή όχι ακόμα? :hehe:

Ωωωωωωωωωωωωω!

Χοντρό :hehe:

Λογιστήριο πάλι έλα...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ περήφανος για την πόλη μου 74% ΟΧΙ...και παίζουν ΠΟΛΛΑ λεφτά εδώ.. :) Όσο τουρισμό έχουμε Ιούνιο άλλοι έχουν όλο το χρόνο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ρε δεν πάμε καλά τσακώθηκε πριν λίγο εδώ στη γειτονιά πατέρας με γιο

ο πατέρας έριξε ναι λόγο φόβου ο γιος όχι επειδή ξύπνησε στραβά και επειδή είναι αντιδραστικό κωλόπαιδο που μου παίρνει τα αυτιά με το παπί κάθε μέρα :hehe:

σήμερα παίζει να χώρισαν και ζευγάρια

Link to comment
Share on other sites

ρε δεν πάμε καλά τσακώθηκε πριν λίγο εδώ στη γειτονιά πατέρας με γιο

ο πατέρας έριξε ναι λόγο φόβου ο γιος όχι επειδή ξύπνησε στραβά και επειδή είναι αντιδραστικό κωλόπαιδο που μου παίρνει τα αυτιά με το παπί κάθε μέρα :hehe:

σήμερα παίζει να χώρισαν και ζευγάρια

αποτυπωση ΚΑΘΕ γειτονιας και ελληνικης οικογενειας η γειτονια σου, και οι γειτονιες ολων μας

(εκτος αν ζεις στη γειτονια του mega channer :hehe::P )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!:cool:

Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά!

Τα πράγματα είναι δύσκολα και οι άνθρωποι μαλώνουν μεταξύ τους.:(

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περήφανη Ελλάδα και λαός... και μεθαύριο θα πάνε ΠΕΡΗΦΑΝΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΚΑ και αγύριστα...

Βασίλη μου, το να παρακαλάς για δανεικά είναι τίποτα. Ίσως μας βοηθήσει να καταλάβουμε ότι μπορούμε να σταθούμε στα πόδια μας αν το θελήσουμε. Δυστυχώς το θέμα είναι πολύ μεγάλο για να αναλυθεί σε μερικά posts. Το αν χρωστάμε, τι χρωστάμε και πως τα χρωστάμε δεν είναι τόσο απλό και δεν είναι τυχαίο που πολλές ευρωπαϊκές χώρες ετοιμάζονται για δανεικά η μία μετά την άλλη. Ο αδερφός μου είναι Φιλανδία, κι ετοιμάζονται για ΔΝΤ. Είναι κι αυτοί τεμπέληδες; Καταλάβετε ότι έχουμε πόλεμο, οικονομικό.

Πόλεμο είχαμε και το 40. Είπαμε και τότε ΌΧΙ. Το αποτέλεσμα; Μας ξέσκισαν. Σκοτώθηκαν χιλιάδες, πέθαναν άλλοι τόσοι, μας βίασαν, μας ταλαιπώρησαν, μας ξεφτίλισαν. Τώρα όμως, 75 χρόνια μετά, είμαστε περήφανοι που ήμασταν ο μόνος λαός που αντιστάθηκε. Θα μπορούσαμε να γίνουμε Ολλανδοί, Αυστριακοί, Νορβηγοί, Φιλανδοί, Βέλγοι, να ανοίξουμε τις πόρτες στους Ναζί, να περάσουμε μια χαρά, και όταν έληγε ο πόλεμος να συνεχίσουμε τη ζωούλα μας με μια κακή ανάμνηση. Εμείς επιλέξαμε το δύσκολο δρόμο, της αντίστασης, του να μη σκύψουμε το κεφάλι, να πολεμήσουμε με όποιες συνέπειες κι αν υπήρχαν. Γράψαμε ιστορία. Αυτό είναι οι Έλληνες και είμαι περήφανος που έστω κι αργά, ξύπνησαν μερικοί.

Link to comment
Share on other sites

Πόλεμο είχαμε και το 40. Είπαμε και τότε ΌΧΙ. Το αποτέλεσμα; Μας ξέσκισαν. Σκοτώθηκαν χιλιάδες, πέθαναν άλλοι τόσοι, μας βίασαν, μας ταλαιπώρησαν, μας ξεφτίλισαν. Τώρα όμως, 75 χρόνια μετά, είμαστε περήφανοι που ήμασταν ο μόνος λαός που αντιστάθηκε. Θα μπορούσαμε να γίνουμε Ολλανδοί, Αυστριακοί, Νορβηγοί, Φιλανδοί, Βέλγοι, να ανοίξουμε τις πόρτες στους Ναζί, να περάσουμε μια χαρά, και όταν έληγε ο πόλεμος να συνεχίσουμε τη ζωούλα μας με μια κακή ανάμνηση. Εμείς επιλέξαμε το δύσκολο δρόμο, της αντίστασης, του να μη σκύψουμε το κεφάλι, να πολεμήσουμε με όποιες συνέπειες κι αν υπήρχαν. Γράψαμε ιστορία. Αυτό είναι οι Έλληνες και είμαι περήφανος που έστω κι αργά, ξύπνησαν μερικοί.

:que:...

Εγώ γιατί με μια αναζήτηση των 5 λεπτών βρίσκω οτι μια χαρά πόλεμο/εισβολή κάναν και στους Νορβηγούς και στους Ολλανδούς και στους Βέλγους;

Καταλαβαίνω οτι επειδή είμαστε υπεργαμάτοι Έλληνες όταν εμείς κάναμε πόλεμο/αντίσταση αυτοί θα τρώγανε goulash, αλλά δεν είμαστε και οι μόνοι που κάναν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί με μια αναζήτηση των 5 λεπτών βρίσκω οτι μια χαρά πόλεμο/εισβολή κάναν και στους Νορβηγούς και στους Ολλανδούς και στους Βέλγους;

Καταλαβαίνω οτι επειδή είμαστε υπεργαμάτοι Έλληνες όταν εμείς κάναμε πόλεμο/αντίσταση αυτοί θα τρώγανε goulash, αλλά δεν είμαστε και οι μόνοι που κάναν κάτι.

Πόλεμο;

Στρατιωτικές απώλειες (σύνολο κι από αυτούς που υπηρέτησαν στις μονάδες των Συμμάχων, όχι μόνο της αντίστασης):

Ολλανδία: 6700

Νορβηγία: 2000

Βέλγιο : 12000

Δανία: 0

Σουηδία: 100

Ελλάδα: 35.100

Συνολικές απώλειες (εκτελέσεις, πείνα, αρρώστιες)

Ολλανδία: 187000

Νορβηγία: 8200

Βέλγιο : 76000

Δανία: 6000

Σουηδία: 2000

Ελλάδα: ~ 600.000

Αν βάλεις δε τα ποσοστά επί του πληθυσμού, είμαστε στο ~10%, με υψηλότερη την Πολωνία, ~17% και τις λοιπές Ευρωπαϊκές χώρες κάτω του 6%. Η Γερμανία που έκανε τον πόλεμο είχε 8% και η ΕΣΣΔ, που τους έστελνε χωρίς όπλα να πεθάνουν, έφτασε το 14%.

Οι Ολλανδοί αντιστάθηκαν ΜΙΑ ημέρα, στις 15 Μαίου του 1940, όπου βομβαρδίστηκε το Ρότερνταμ. Την επόμενη ημέρα παραδόθηκαν.

Οι Βέλγοι αντιστάθηκαν 18 ημέρες.

Όμως, όλοι τους τήρησαν ουδέτερη στάση από την αρχή, μπας και τη γλιτώσουν. Εμείς παρόλο που είχαμε φασιστική κυβέρνηση (ο Μεταξάς ήταν δικτάτορας), επιλέξαμε την αντίσταση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now