Jim@kiS

Επιλογη για 3x2gb ddr3

Recommended Posts

Για σας παιδες 8ελω αλλη μια φορα τα φωτα σας...

φτιαχνω νεο pc και δεν ξερω με τι ram να παω....

Σκεφτομαι να δωσω απο 150-170 αντε και λιγο παρα πανω αν εχουν διαφορα στις επιδοσεις....Απο plaisio αν γινεται...

Ακουω αποψεις....Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές μεταξύ ενός απλού kit στα 1600 και ενός καλύτερου στα 1800 είναι πολύ μικρές στην καθημερινότητα. Εσένα σε ενδιαφέρει το benching ή απλά θες καλές επιδόσεις για 24/7?

Link to comment
Share on other sites

μ αρέσουν κ είναι γύρω στα λεφτά που δίνεις corsair-plaisio

Κ οικονομικότερες λύσεις που απλά εσύ πρέπει να τις βάλεις στα 1600mhz στο bios.. ocz-plaisio

πάντως έχει δίκιο ο JC_Denton ανάλογα τι θέλεις να κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν ρίξει το multi δεν θα έχει πρόβλημα, για αυτό και στο άλλο thread είπα ότι οι εν λόγω mushkin φαίνονται μια χαρά. Αν οπωσδήποτε θες 6GB kit και highly overclockable τότε κοίταξε για κάτι ακριβότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τ επαναλαμβάνεις συνέχεια το κατάλαβα ρε..

Οπότε αν είναι να τις ρίξει αυτός γιατί ν μην τις πάρει έτοιμες?..έτσι κ αλλιώς κ οι 1600 ανεβαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Για ακριβοτερο δεν μπορω παιδες δεν υπαρχουν λεφτα ειδη παιρνω τον 920...Απλα ελεγα να παω σε πολυ καλη mobo...Σε 3x2gb παντα σε τι λετε να παω???Τωρα αν ειναι λιγο παραπανω σε λεφτα και δω τρελες διαφορες σε αποδοσεις να τα δωσω....ελεγα για μια μικρη αναβα8μιση και εχω φτασει να τα αλλαζω ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Timings 9-10-9-24

Με τόσο latency είναι απλά τραγικές..

Δηλαδη τι timings θα ήθελες σε 6GB Kit στα 2000ΜHz ?

Elpida Hyper ICs έχουνε μέσα, όχι Hynix τσατραπάτρα.

Στα Mhz που πάιζουν και σε όποιον ξέριε να τις ψάξει επάνω σε X58 μαι χαρά θα έιναι.

Μην θυμάσαι τα 3-2-2-5 της DDR1 333MHz και σε παρασύρουν.

Φίλε Jim, το ποιο καλό θα ήταν να πάρεις 2GB Dimms x 3 στα 1333MHz που έχουν 30? το ένα και βάλεις τα υπόλοιπα 100? και άλλα λίγα να τσιμπήσεις έναν SSD.

Πιο μεγάλη διαφορά θα δείς απο αυτό παρά αν πάς για 1600άρες ή 1800άρες.

Διαφορετικά θα έλεγα πώς αυτές είναι μια χαρά value for money

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1271229&HYMNIMIMEGETHOS=3+x+2GB&category=69977727&catalog=20

και αυτές πολύ καλές για τα λεφτά τους αλλά ίσως να μην τις χρειάζεσαι

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1271237&catalog=20&HYMNIMIMEGETHOS=3+x+2GB&category=69977727&page=3

Γενικά, ότι κοιτάς σε μεγάλες συχνότητες κοίτα να έχουν τάση λειτουργίας 1,65V, οι περισσότερες είναι καινούριες με νέα ICs :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια επειδη εσενα 8α ακουσω γοριλακο πες μου σε τι μνημες να παω?Δεν λεω να παω ακομα σε ssd ειναι λιγο ακριβοι και λιγο του φοβου ακομα...οποτε για αρχη σε τι μαρκα λες να παω???

και μετα πες μου πιες αντε μεχρι 180ε....

ι7 θα ειναι με ενα καλο mobo η ud5 η rampage extreme η dfi lanparty η p6t deluxe

βλεπεις και μου λες....

Link to comment
Share on other sites

Στο τρίτο μου post επιλέγω σαν δεύτερη επιλογή αυτές δεν νομίζω πως είναι καλύτερες οι Mushkin..

Λογικά δεν έχουν xmp οπότε πρέπει να τις βάλεις εσύ στα 1600mhz..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οι αλλες γιατι κανουν πχ 175?Τι διαφορες εχουν???

ειναι ιδιες και εχουν 100 ευρο πανω??:S

Για παραδειγμα αυτες...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1225952&page=2&Manufacturer=Mushkin&category=69977727&catalog=20

Με λιγα λογια να μην παω σε corsair εε?Σας ακουω ολους με τις mushkin τοσο καλες ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μνήμες καλές είναι. Απλά οι Corsair σε αυτήν την κατηγορία είναι λιγάκι υπερτιμημένες (σαν να μιλάμε για τα υπερτιμημένα Enermax PSUs :hehe:), για αυτό προτείνουμε Mushkin.

Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα αυτες...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...727&catalog=20

Γιατί έχουν πολύ καλές αποκρίσεις!όσο χαμηλότερα latency τόσο γρηγορότερα ανταποκρίνονται οι μνήμες..

Ξέρεις πως να βάλεις τις μνήμες σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα από το bios? πάμε από τ βασικά γιατί πιστεύω πως δεν καταλαβαίνεις τίποτα από όσα λέμε οπότε δεν έχουν κ νόημα..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να είναι και τα δύο Elpida Hyper ICs αλλά τα ακριβά να έιναι AA ας πούμε και τα φτηνά να είναι A διαλογής.

Επιπλέον πάιζει και θέμα OCability αλλά και testing πρίν απο την τοποθέτησή τους στα pcb :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχουν πολύ καλές αποκρίσεις!όσο χαμηλότερα latency τόσο γρηγορότερα ανταποκρίνονται οι μνήμες..

Ξέρεις πως να βάλεις τις μνήμες σε μια συγκεκριμένη ταχύτητα από το bios? πάμε από τ βασικά γιατί πιστεύω πως δεν καταλαβαίνεις τίποτα από όσα λέμε οπότε δεν έχουν κ νόημα..

Στα 1600 φέυγα MHz τα timings ίσως να μην κάνουν καμία αισθητή διαφορά στο μάτι και σε every day use progs.

Αν μιλήσουμε για κάποιο συγκεκριμένο prog που επωφελείται απο σφιγκτά timings ίσως πάιζουν ρόλο . . .αλλά πιο πολύ σε benching φαίνεται η διαφορά .

Μην τον αποπαίρνεις τον Jim, για να μαθαίνουμε πράγματα είναι τα φόρουμ :)

Link to comment
Share on other sites

Μην τον αποπαίρνεις τον Jim, για να μαθαίνουμε πράγματα είναι τα φόρουμ

Αυτό πιστεύω κ εγώ.

Προσπαθώ να τον βοηθήσω να επιλέξει μνήμες βάση αυτών που πιστεύω πως είναι καλύτερα, δεν νομίζω πως είναι κακό να καταλάβω σε τι επίπεδο είναι ώστε να μας καταλαβαίνει όλους, όταν ξεκίνησες να αγοράζεις pc ήξερες τι είναι το Elpida Hyper ICs και PCB?

Σε καμία περίπτωση δεν κοροϊδεύω ούτε υπονομεύω τίποτα παραπάνω από αυτά που γράφω παιδιά.μην παρεξηγηθώ.

Αν μιλήσουμε για κάποιο συγκεκριμένο prog που επωφελείται απο σφιγκτά timings ίσως πάιζουν ρόλο

Στα πάντα παίζουν ρόλο κατά την γνώμη μου..γι αυτό κ τα πληρώνουμε αρκετά παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όταν ξεκίνησα δεν ήξερα καν πώς συνδέω floppy και δεν ήξερα καν πώς μπάινω σε bios.

Απλά στο έιπα έτσι επειδή ήσουν λίγο απότομος κατά την προσωπική μου γνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για αρχη να σας πω ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω που με βοη8ατε...Στην συνεχεια δεν ειμαι και τοσο ασχετος :P...εχω κατι ddr2 800 hyper X και τις εχω λιωσει 4-4-4-14 στα 1170....αλλα ακομα δεν ειμαι πολυ σχετικος...μα8αινω συνεχεια και γι αυτο σας ευχαριστω....μου αρεσει το α8λημα και ψαχνομαι πολυ...To κυριο που δεν ειπα ειναι το τωρινο μου pc....

q6600 3333mh,2χ1gb kingstone hyper X,4890 xfx, 650 psu hec,msi p35 platinoum...

Σκεφτικα να παω σε ι7 με 920 με το top mobo και καλες ram με case to silverstone raven και cpu cooler scythe mugen 2....Τωρα το 8εμα ειναι το mobo και οι ram οποτε πητε μ το best σετακι να μου μεινει στα 550 περιπου με 300+ το Mobo και γυρο στα 180 οι ram...Ti λετε???

Link to comment
Share on other sites

Στα πάντα παίζουν ρόλο κατά την γνώμη μου..γι αυτό κ τα πληρώνουμε αρκετά παραπάνω..
Εδώ διαφωνούμε για 2η φορά. Δείξε μου κάτι που να το τεκμηριώνει σωστά. Τρέξε το Crysis Benchmark, το FEAR Benchmark και ότι άλλο θες (που είναι in-game tests ας πούμε), παίξε παιχνίδια, κάνε Video Encoding, Photo Editing και δείξε μου αν βλέπεις διαφορές από CL9 σε CL7 ή ακόμα και σε CL6 από 1600MHz και πάνω. Ο λόγος που τα ακριβοπληρώνεις αυτά, είναι ότι τα ICs που τους βάζουν είναι καλύτερης διαλογής. Από όταν πρωτοξεκίνησε το εμπόριο, υπήρχαν τα προϊόντα πρώτης διαλογής που θεωρούνταν τα καλύτερα/ακριβότερα και από 'κει και πέρα όλα τα άλλα - με χαμηλότερη φυσικά τιμή. Όταν δηλαδή κυκλοφορούσαν οι μπλε Cellshock με τα handpicked D9GTR με CL8 @ 1800ΜHz και κόστιζαν 420?, γιατί υπήραν μνήμες με CL7 που κόστιζε το kit-άκι με ίδια ταχύτητα και χαμηλότερο cas ΤΑ ΜΙΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ? Γιατί είχε D9GTS που σταματούσε στα 1900MHz με CL7, ενώ το Cellshock με handpicked D9GTR έπαιζε στα 2000MHz+ με CL7 ... :eek::D;)

Είναι πολύ απλό. Εδώ σου λέω ότι in windows από 1080MHz με 4-4-4-4 σε 1280ΜΗz 4-4-4-4 σε 1360MHz με 5-4-4-4 δεν είδα καμία διαφορά. Ακόμα καλύτερο παράδειγμα. Όπως είσαι τώρα βάλε στις Corsair σου CL9 και παίξε ένα παιχνίδι. Μετά βγες, βάλε CL7 και ξαναπαίξε το. Διαφορά δεν θα δεις πίστεψέ με. Eπανέλαβε το ίδιο με ότι άλλο θες. Απειροελάχιστες διαφορές !

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Όντως, με τα CL βλέπαμε μεγάλες διαφορές επί AMD64 DDR1 εποχές, με τα 2-2-2-5 να σκοτώνουν σε σχέση με τα άλλα. Τώρα, πολύ δύσκολα θα δει κάποιος διαφορά επί της ουσίας, είναι πολύ μεγάλες οι ταχύτητες και δεν "μπουκώνουν" κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Στα παιχνίδια συμφωνώ ίσως δεν τ έθεσα σωστά..μιλάω για την απόκριση..πως αντιδράει το σύστημα όταν ανοίγεις 2-3 φακέλους μαζί τέτοια πράγματα..πόσο γρήγορα αντιδράει το pc, σ αυτό κολλάω ίσως γιατί δεν είμαι καθόλου υπομονετικός χρήστης..

Συχαίνομαι τα benchmark...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now