Pastelidis.n.s.

Nέα επερχόμενη μείωση τιμών στην σειρά 4800 της ATI !

Recommended Posts

[NEWS_IMG=ATi cuts prices]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649ca4ed5efe58.jpg[/NEWS_IMG]Eδω και πολυ καιρό γίνεται έντονη συζήτηση γύρω από το θέμα των νέων καρτών γραφικών οι οποίες θα διαθέτουν υποστήριξη του DirectX 11, σε αυτό ρυθμιστικός παράγοντας είναι οι νέοι πυρήνες. Δύο είναι οι μεγαλύτερες εταιρίες οι οποίες κάθε φορά πρωταγωνιστούν στον τομέα των καρτών γραφικών και δεν είναι άλλες από τις ATI και NVIDIA. Σύμφωνα με τα τελευταία νέα του techpowerup η πρώτη αναμένεται να μειώσει για άλλη μια φορά τις τιμές των καρτών γραφικών που ανήκουν στην σειρά 4800.

Οι μειώσεις των τιμών αναμένεται να φθάνουν και τα 50$ ανάλογα το μοντέλο. Θα αναρωτηθείται βέβαια σε αυτό το σημείο, ποιός ο λόγος μείωσης των τιμών, που όπως βλέπουμε δεν είναι και μικρή. Η απάντηση κρύβεται στο DirectX 11 και γενικότερα στην εισαγωγή νέων καρτών γραφικών στην αγορά. Οι νέες μειώσεις τιμών δρομολογούνται να γίνουν το Q3 του έτους που διανύουμε αυτή τη στιγμή, λίγο πριν την επίσημη κυκλοφορία του νέου λογισμικού της Microsoft, των Windows 7.

Πιο αναλυτικά, να σας αναφέρουμε ότι η νέα HD Radeon 4890 αναμένεται να κοστίζει 199$ και όχι 249$ και η Radeon HD 4870 149$ σε αντίθεση με τα 199$ που την αγοράζουμε αυτή τη στιγμη (θα υπάρχει μια μικρή διαφορά τιμής ανάμεσα σε αυτή με 1GB και 512ΜΒ μνήμη). Επίσης να σας γνωστοποίησουμε ότι και η HD Radeon δεν θα απέχει από την επερχόμενη μείωση τιμών, έχοντας ως νέα τιμή αυτή των 100$, μία τιμή η οποία αναμένεται να ταρακουνήσει την HD Radeon 4770 που πάσχει από αποθέματα.

Link to comment
Share on other sites

@Sofos To usd πριν μία εβδομάδα είχε 1.30 και τώρα κοντά στο 1.40. Προφανώς οι τιμές δεν μπορούν να αλλάζουν με την αστραπιαία ταχύτητa που θέλουμε, εκτός αν υπάρχει μηδενικό απόθεμα και ξαναγίνετε restock.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, gor και pastel.....Εγώ μιλάω για την ισοτιμία όχι την πραγματική, αλλά του ηλεκτρονικού κόσμου όπου το $=Ε, πιστεύω το έχετε παρατηρήσει....

Link to comment
Share on other sites

Nαι, gor και pastel.....Εγώ μιλάω για την ισοτιμία όχι την πραγματική, αλλά του ηλεκτρονικού κόσμου όπου το $=Ε, πιστεύω το έχετε παρατηρήσει....

Δεκτο αλλα προφανως δεν παιζει κατι τετοιο στην συγκεκριμενη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Nαι, gor και pastel.....Εγώ μιλάω για την ισοτιμία όχι την πραγματική, αλλά του ηλεκτρονικού κόσμου όπου το $=Ε, πιστεύω το έχετε παρατηρήσει....

Ναι.... Τα τσακάλια όταν πρόκειται για τιμές πώλησης προτιμούν το $=?.

Όταν μιλάμε όμως για μειώσεις τιμών, τότε χρησιμοποιούν την κανονική ισοτιμία. Έτσι για να γουστάρουμε.... Είναι κάτι σαν τη βενζίνη ένα πράγμα : Όταν ανέβαινε το βαρέλι την άλλη μέρα είχε ανέβει η τιμή στο βενζινάδικο. Όταν έπεφτε, στο βενζινάδικο είχαν απόθεμα με παλιές τιμές βεβαίως για 2 μήνες.... Τώρα βέβαια δε χρειάζονται καν άνοδο του βαρελιού.. Την πουλάνε 1 ευρώ γιατί έτσι.... γουστάρουν.

Φτύστε τους. ΌΛΟΥΣ

Nέα επερχόμενη μείωση τιμών στην σειρά 4800 της ATI !

Αν δε φτιάξουν σωστούς drivers για linux, τα ευρώ μου δε θα τα δουν ποτέ όσες μειώσεις και να κάνουν.

Φτύστε τους.

Link to comment
Share on other sites

Φτύνε και μη μιλάς :@....
σκ@τα έγινε η οθόνη μου, γέμισε καφέδες.

!!! Προσοχή !!! προσοχη !!!

όταν φτύνετε να μην έχετε στο στόμα φαγητα/ποτα/τσιγάρα

:loveliness:..:loveliness:..:loveliness:..:loveliness:..:loveliness:..

Link to comment
Share on other sites

Ωρέα news όλα αυτά....σκέφτομαι να αγοράσω 4870 me 1gb όπως αυτή εδώ http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1165585&CHIPSET=ATI&page=3&category=69977735&catalog=20

Τί λέτε θα την παλέβει ένα μηχάνημα με C2D 8600 και μια τέτοια σε games επιπέδου crysis και όλα τάλλα ή δέν λέει.Ρωτάω γιατί μέχρι τώρα δέν έχω ασχοληθεί καθόλου με την σειρά 48.. της ATI πρώτη φορά θα βάλω σε μηχανηματάκι αν είναι

Link to comment
Share on other sites

γιατί να τους φτύσει κάποιος που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει ποτέ του linux?

δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες ξέρεις

Ένας καλύτερος ψηφιακός κόσμος

Ειδικά το σημείο που αναφέρει :

#

Μπορείτε να αγοράζετε hardware που έχετε προηγουμένως ελέγξει ότι υποστηρίζει linux. Δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιείτε linux ή όχι. Πρέπει επιτέλους να πείτε ΟΧΙ στις εταιρείες που σας φτύνουν κατάμουτρα ως καταναλωτές εφόσον δε σας διευκολύνουν αν θέλετε να τρέξετε κάποιο OS της επιλογής σας και δεν παρέχουν drivers παρά μόνο για win OS, μετατρέποντάς σας αναγκαστικά σε υποχείρια της M$. Τέτοιες εταιρείες είναι αυτές που κατά κανόνα δε θα κυκλοφορήσουν και drivers για την επόμενη έκδοση win, αναγκάζοντάς σας να αγοράσετε νέο hardware. Αν όλοι λειτουργούμε με αυτό τον τρόπο, οι εταιρείες που δε σέβονται τις επιλογές σας, θα το σκεφτούν διπλά με όλες τις ευεργετικές συνέπειες που προαναφέρθηκαν (στο σημείο 1) .

Όσο για τις ανάγκες σου, ποτέ μη λες ποτέ. Πού ξέρεις μπορεί να εξαπλωθεί ένας ιός αύριο που να κάνει αδύνατη την εργασία σε windows, μπορεί να αποκαλυφθεί ότι όλα σου τα δεδομένα παρακολουθούνται , μπορεί να κλείσει η Μ$ μπορεί χίλια δυο...

Είναι κοντόφθαλμο να μη σκεφτόμαστε και τους άλλους.

Επίσης κανένα δεν εξυπηρετεί να έχει οικολογική συμπεριφορά (γιατί να τον νοιάξει ; ) αλλά καλό είναι να έχουμε όλοι ...

Link to comment
Share on other sites

επίσης μπορεί να πεθάνουμε και να μην χρειαστεί να αγοράσουμε τπτ...

Εγώ πάντως, στο πέρασμα μου από τούτη τη ζωή ωχαδερφιστής, παρτάκιας και απαθής δε θα γίνω ποτέ. Αφήνω τα "προνόμια" αυτά για τις μάζες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now