crustytheclown

Γύρισε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς !

Recommended Posts

Γιαυτό υπάρχει και αυτό εδώ το φόρουμ και άλλα φόρουμ

για να μαθαίνει ο ένας από τον άλλον.

Σίγουρα κάποιος νέος στο χώρο θα μάθει από ένα πιο παλιό και έμπειρο, αλλά και

ο παλιός σίγουρα θα μάθει τα νέα κόλπα.

Θα πειραματιστείς μόνος, θα δεις τον φίλο σου να κάνει κάτι διαφορετικό(ειδικά στην Αθήνα

που είστε οι περισσότεροι), θα αντάλλαξετε

ιδέες και στο τέλος θα βγει το τέλειο σκορ, άσχετα αν δεν είναι wr.

Ανεβάστε κάνα σκορ όμως γιατί όντως πλησιάζει η ocx...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ποιος fredyama και λοιποί. Υπήρχαν παιδιά που ανακάλυπταν tweaks όπως ο hipro τις μόντες.

Ψάξε για Oppainter, ψάξε Digital Jesus, ShidokanJohn και πολλούς άλους που ξεχνάω.

Ήταν απο τους πρώτους που ασχολήθηκαν και έφτιαξαν Phase Change και μετά ενώσανε 2 και αρχίσανε τα Cascades.

Προσωπική μου άποψη, για να μην παρεξηγηθεί κανείς , είναι πώς πλέον, με ένα καλό CPU και μια καλή μητρική είναι έυκολο να κάνεις μεγάλα score. Πολύ μεγάλα και πολύ κοντά στα WRs, αλλά αυτά τα tweaks που χρειάζονται για να πάρεις τους τελευταίους 1000 πόντους στους 134000 του 3Dmark01, θέλει τρόπο, που δεν τον έχουν ούτε μπορούν να τον αποκτήσουν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ποιους λες. Από το 2007 που είμαι στο XS, ο hipro τους ανέφερε πολλές φορές, μαζί με τον JCViggen, oπότε από περιέργεια κάθισα και έψαξα και είδα τι κατάφεραν. Μιλάμε ότι ο OPPAINTER π.χ έχει τόσο καλά scores με κάτι GeForce 4, που πραγματικά είναι UNREAL ! :drool::T:

Τί τρόπο εννοείς Βασίλη; Αν κατάλαβα καλά μιλάς για το pattern που πρέπει να ακολουθήσει ένας για να βρει τα tweaks αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πώς ο hipro πιάνει μια μητρική την κοιτάει λίγο και ξέρει τι να μοντάρει και πώς, ενώ άλλοι καίνε 2-3-4 ρωτάνε εταιρίες και μετά μοντάρουνε, όχι πάντα με επιτυχία όμως.

Βασικά δεν έχω καταλάβει αυτό που ρωτάς για τον τρόπο :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλα και πολύ κοντά στα WRs, αλλά αυτά τα tweaks που χρειάζονται για να πάρεις τους τελευταίους 1000 πόντους στους 134000 του 3Dmark01, θέλει τρόπο, που δεν τον έχουν ούτε μπορούν να τον αποκτήσουν πολλοί.

Για τι πράγμα μιλάς; :confused: Aπ'τη στιγμή που κάποιος αφιερώνει ώρες στο να πειραματίζεται με διάφορα benchmarks, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις για να ανακαλύψεις tweaks ...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το εξής - αν ο Γιώργος κάνει κανα έξαλλο mod (μόνος του κιόλας, δε θα του πουν τίποτα οι εταιρείες) και καταφέρει με αυτό να σφίξει ακόμα περισσότερο τις μνήμες, ή κατεβάσει κι άλλο το CB, ή 1002 άλλα, τότε σίγουρα θα έχει πλεονέκτημα.

Δεν είναι μόνο τα tweaks το θέμα - αλλά πλέον, με την πληθώρα των α-tweak-άριστων αποτελεσμάτων που έχω δει στο bot, ένας καλός overclocker με πολύ δυνατές γνώσεις μπορεί άνετα να χτυπήσει υψηλές θέσεις.

Απλά ο συνδυασμός (tweaks + extreme modding) είναι αυτός που θα κρίνει τον πρωταθλητή (και τα κονέ βέβαια πλέον....)

Link to comment
Share on other sites

Για τι πράγμα μιλάς; :confused: Aπ'τη στιγμή που κάποιος αφιερώνει ώρες στο να πειραματίζεται με διάφορα benchmarks, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις για να ανακαλύψεις tweaks ...

Ρε George, το να κάνεις score μέσα στην 10άδα έιναι έυκολο με τις προϋποθέσεις που σου είπα πριν, για να κυνηγάς τις 3 πρώτες θέσεις δεν είναι έυκολο. Αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

Ok got it Bill :T:

Ζορζ να σου πω τι πιστεύω. Νομίζω ότι το tweaking είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σκέφτεται ένας overclocker, εκτός αν μιλάμε για το SuperPi. Σε αυτό, 3-4 βασικά tweaks κάνουν τρελή δουλειά με τους i7: Ram Timings/Sub-timings tweaking, LSC = 1, High Uncore (hardware tweak ας το πούμε :D) και CopyWaza. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες για τα τελευταία seconds ;) Αυτό που χρειάζεται ένας overclocker είναι να ξέρει πως θα συμπεριφερθεί στο hardware για να του πάνε όλα καλά. Να ξέρει να overclock-άρει, να ξέρει τι να πειράξει στο bios, να μπορεί να βρει γρήγορα τα VTT, Vcore sweetspots, να ξέρει πότε χρειάζεται παραπάνω VTT και γιατί, πώς να κλοκάρει μία κάρτα γραφικών, να ξέρει να μοντάρει και να αλλάζει τα voltages όταν και μόνο χρειάζεται. Αν ξέρει κανείς αυτά, τότε το tweaking είναι η "τελευταία πινελιά" για να γίνουν όλα στην εντέλεια.

Εγώ το παραδέχομαι πολλά από αυτά δεν τα ξέρω, κυρίως γιατί το hardware με το οποίο ασχολήθηκα μέχρι στιγμής δεν μου έδωσε την ευκαιρία να τα κοιτάξω. Για αυτό το λόγο έδωσα πολύ βάρος στο tweaking και ίσως έγινα υπερβολικός ορισμένες φορές. Ναι μπορώ να ανεβάσω ένα CPU σε υψηλά επίπεδα, αλλά αν κάτι πάει στραβά θα μου πάρει πολύ ώρα να το βρω κυρίως επειδή δεν έχω την απαιτούμενη εμπειρία να κάνω θαύματα μες στο BIOS ;) Αυτή την εμπειρία την έχουν ο gpr και ο hipro για αυτό χαίρομαι πολύ και για τους δύο. Θυμάστε που παραπονιόταν κόσμος και κοσμάκης για την BlackOps; Σίγουρα θα το θυμάστε ;) Θυμάστε ποιος έφερε το board στα μέτρα του μετά από πολυυυυυυυ ψάξιμο; ;) O hipro. Ποτέ δεν παραπονέθηκε, ποτέ δεν είπε ότι είναι χάλια board, πάντα ήταν πρόθυμος να αφιερώσει χρόνο. Αν δεν έχεις υπομονή, δεν πας μπροστά στο χώρο του o/c. Είτε οverclock-άρεις με αέρα / LN2, είτε tweak-άρεις. :T:

Link to comment
Share on other sites

γοριλα τα πρωτα μου ποστ δεν εγιναν ουτε στο φορουμ σου ουτε στο lab τα πρωτα μου ποστ εγιναν στο vr-zone το πρωτο μηχανημα που ασχοληθηκα ειχε amd k6-II 266 ουτε εσενα ηξερα ουτε κανεναν αλλο

απο τα φορουμ γνωρισα τον hipro απο το hacshop και ο hipro με εσπρωξε να μπω στην ομαδα και να ανεβασω τα σκορ που ειχα τοτε

στο hwbot

Link to comment
Share on other sites

Για το bot δεν νομίζω γιατί υπάρχουν τόσα άλλα members από πολλές άλλες ομάδες που θα αντιδράσουν όπως κάνουμε και έμεις οι Έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now