savvasound

Καλωδιο τηλεφωνου 20 μετρα.

Recommended Posts

καλησπερα,θελω να μου απαντηση καποιος που ξερει!!!

παιζει ρολο εαν το τηλεψωνικο καλωδιο απο τον τοιχο στο modem θα ειναι 20-30 ή και 40 μετρα στην ποιοτητα της συνδεσης??? δημιουργει προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω: χρησιμοποιουσα καλωδιο γυρω στα 10 μετρα επειδη καποτε η πριζα μοθ ηταν χαλασμενη κ πηγαινα σε αλλο δωματιο. Καποιοα στιγμη την εφτιαξα αλλα δεν κοντυνα το καλωδιο. Ολο αυτο το διαστημα ειχα συνεχεια αποσυνδεσεις, ενω για να συγχρονισει το μοντεμ επρεπε να του κανω 2-3 ρεσταρτ και αν εχανε την συνδεση οσο δουλευαν ολα επρεπε να κανω ρεσταρτ στον υπολογιστη και στο μοντεμ μαζι!!! Οταν εφτιαξα το καλωδιο (περι τα 2.5μ) πλεον το μοντεμακι ειναι βραχος (αρκετες μερες online) και πιανει κ καλυτερες ταχυτητες!! Δεν ξερω ισως να ηταν περιεργο κ το μοντεμ σε αυτο το θεμα (το Siemens CL-110 που δινει η Forthnet)

Αυτα απο εμενα, απλα ενημερωτικα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε απολυτα δικιο! στον explorer δεν εχω προβλημα αλλα σε online game ολο αποσυνδεσεις μου κανει! τηλεφωνικη μπριζα ομως ρε παιδια εχω μονο σε ενα σημειο του σπιτιου (και για κακη μου τυχη εινα πολυ μακρυα απο το δωματιο μου!) τι να κανω?

δειτε και τα νουμερα που γραφει το router μου να μου πειτε εαν ειναι καλα...56218416.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και λιγο αργα, εστω για τους επομενους:

1) Μπορουσες να φτιαξεις 2 καλωδια 10μετρα και να τα ενωσεις με μουφα.

2) Αυτο που εκανες. Καλωδιο ethernet και εισαι comple.

Επισης πρεπει να τσεκαρεις και για φιλτρα στα τηλεφωνα και splitter στο router.

Link to comment
Share on other sites

Αν και λιγο αργα, εστω για τους επομενους:

1) Μπορουσες να φτιαξεις 2 καλωδια 10μετρα και να τα ενωσεις με μουφα.

2) Αυτο που εκανες. Καλωδιο ethernet και εισαι comple.

Επισης πρεπει να τσεκαρεις και για φιλτρα στα τηλεφωνα και splitter στο router.

Η μουφα τι ακριβως ειναι?;P..

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία.Το καλώδιο που είναι μέσα στον τοίχο δεν είναι το ίδιο με αυτό που παίρνουμε και λέτε 20μέτρα στην συγκεκριμένη περίπτωση?Αν ναι τότε γιατί να υπάρχουν αποσυνδέσεις και πτώση της ταχύτητας?

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο που βρίσκεται πίσω από την μπρίζα του τηλεφώνου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συνδέουμε εμείς ανάμεσα στην μπρίζα και το μοντεμ. Είναι από καθαρό χαλκό και πολύ πιο χοντρό. Η καλύτερη λύση σε περίπτωση που χρειάζεται προέκταση είναι το καλώδιο δικτύου!

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 5 χρόνια οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι περνάνε UTP στους τοίχους γιατί είναι και φθηνότερο, αλλά και λόγω εσωτερικής διάταξης, επιτρέπει πολύ μεγαλύτερα μήκη χωρίς πρόβλημα και επίσης μέχρι 4 γραμμές ή 1 γραμμή και ένα δίκτυο 100άρι.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να γνωρίζουμε ότι αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε σε δίκτυο μεταφοράς δεδομένων μεγάλο μήκος καλωδίου για να επιτύχουμε οποιαδήποτε σύνδεση, το καλώδιο αυτό να είναι UDP του δικτύου, και όχι τηλεφωνικό.

Για παράδειγμα, έστω ότι κάποιος έχει μια ''τηλεφωνική αναμονή'' στο σπίτι του, και πρέπει να εξυπηρετήσει 2 pc σε άλλα δωμάτια. Αντί να πάρει 20 μέτρα τηλεφωνικό καλώδιο για να συνδέσει το modem/router, θα μεταφέρει το εν λόγο modem/router κοντά στην ''τηλεφωνική αναμονή'' και θα το συνδέσει σε μια αναμονή. 'Επειτα θα προμηθευτεί 20 μέτρα UDP καλώδιο, το οποίο θα το συνδέσει στο modem/router και στο pc. Η μόνη προσοχή που πρέπει να δωθεί είναι το αυτονόητο, δηλ να μην τσακίσει πουθενά το καλώδιο.

Το τηλεφωνικό καλώδιο για χρηση ως μεταφορά δεδομένων είναι χρήσιμο μόνο για το άπλωμα της μπουγάδας απο τις νοικοκυρές. Καμιά επαφή με το καλώδιο δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια. Συνήθως ο ηλεκτρολόγος περνά χαλκό 1.2mm για τηλέφωνα. Έχεις δεί τα έτοιμα καλώδια τηλεφώνου με τα βυσματάκια τι καλώδιο έχουν μέσα ??

Βασικα ναι αφού όταν πας και παίρνεις στο κάνουν εκείνη την ώρα ανάλογα με το πόσα μέτρα θες!Απλά επειδή μου την δίνουν κάποια άτομα που υποστηρίζουν αυτό το λανθασμένο που διατύπωσα και σε μια φάση και εγώ έπιασα τον εαυτό μου να αναρωτιέμαι τελικά.Ευχαριστώ για την εξακρίβωση και την επαλήθευση

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now