racer

Q6600 και θερμοκρασίες

Recommended Posts

Το πρωί έκατσα να φτιάξω την υδρόψυξη.. Είχα απαράδεκτες θερμοκρασίες και σκέφτηκα ότι φταίει η αντλία (ίσως κάτι με τα πτερύγιά της, γιατί έβλεπα ότι το κύκλωμα δεν είχε καλή ροή) αλλά τελικά αλλού ήταν το πρόβλημα..

DSC_2467.jpg

DSC_2464.jpg

Και το εσωτερικό της MCP655, για όποιον δεν το έχει δει..

DSC_2458.jpg

DSC_2460.jpg

DSC_2461.jpg

DSC_2463.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mαρέσει που μας λες δεν είχες καλές θερμοκρασίες ..

Τι να φταίει άραγε?

Τι να φταίει? :hehe:

Πάπλωμα ολόκληρο έχει το ψυγείο δεν βλέπεις τα fins :P

Βάλτο κάτω από το νερό και πλύντο όπως είσαι.Αν δεν το έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τα έφτιαξα ρε :P

Πάντως δεν έφταιγε -τόσο- αυτό.. Για κάποιο λόγο δεν υπήρχε ροή στα blocks. Το ξεμπλόκαρα και είναι ΟΚ.

Τώρα ψάχνω για καμιά ρυθμισούλα γιατί δεν έχω τι να κάνω και έχω φτάσει εδώ..

q6600oc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν είχα ~60-65 σε idle και σε load 90+ (throttlαρε), τώρα ~40-45 σε idle και ~80-85 σε load. Μπορεί να ακούγονται λίγο ψηλές, αλλά ο συγκεκριμένος Q6600 είναι ~10 βαθμούς πιο ζεστός από τον παλιό.. :(

Link to comment
Share on other sites

Πριν είχα ~60-65 σε idle και σε load 90+ (throttlαρε), τώρα ~40-45 σε idle και ~80-85 σε load. Μπορεί να ακούγονται λίγο ψηλές, αλλά ο συγκεκριμένος Q6600 είναι ~10 βαθμούς πιο ζεστός από τον παλιό.. :(

wat

Ρε συ, με Q6600 πανω σε Abit IP35Pro και Tuniq 120 δεν ειχα ούτε τις πρώτες ούτε τις δεύτερες temps! :que:...Τι άλλο έχεις πάνω στο κύκλωμα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οντως οι θερμοκρασιες σου ειναι παρα πολυ υψηλες. Για να καταλαβεις, οταν ειχα Q6600 στα 3,6 χρειαζοταν 1,4625 βολτ και με την Noctua επιανα γυρω στους 80 (μεσο ορο, αναλογα με την θερμοκρασια δωματιου, ετσι?). Ψαξε λιγο καλυτερα το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο τίτλος :P.

Δε θυμάμαι ποιος, νομίζω ο ΑΝ7 ήταν, μου είχε πει ότι παίζει να έχει στραβό καπάκι ο επεξεργαστής. Και τι να κάνω; Να τον lappάρω και να χάσω εγγύηση; Ή να τον στείλω στο Πλαίσιο και να τους πω ότι αυτό το πράγμα ζεσταίνει όλο το δωμάτιο; :P

Βρήκα και ένα παλιό 2k6.. 1.6V και 4GHz. Πώς διάολο το έβγαλε;

2k6.jpg

Από την άλλη, τι μπορεί να πηγαίνει στραβά με την υδρόψυξη; Σήμερα την έστησα, με καθαρό απιονισμένο νερό.. Οι συνδέσεις είναι μια χαρά και δεν υπάρχει αέρας στο κύκλωμα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Εχ8ές πάλι σκεφτόμουν το να έχεις στραβό καπάκι που είναι πολύ πιθανό.Μία λύσει είναι να κάνεις κυρτό το block σου, η άλλη είναι να τον lappaρεις και η τελευταία είναι να βάζεις αρκετα περισσότερη πάστα.

Στο κύκλωμα μπορεί να παίζει και κανένα βούλωμα έτσι όπως είδα το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Μία λύσει είναι να κάνεις κυρτό το block σου

wat :que:...

Δεν το είχα ξανακούσει αυτό..

Στο κύκλωμα μπορεί να παίζει και κανένα βούλωμα έτσι όπως είδα το νερό.

Πριν όντως έπαιζε, αλλά τώρα είναι εντάξει :)

Καθάρισες και εσωτερικά τα parts του wc για να είσαι σίγουρος?

Τους σωλήνες ναι, blocks όμως δεν έβγαλα.

Έκανα μια δοκιμή με την 9800, με το Furmark. Μετά από ~12 λεπτά, από 43 σε idle έφτασε max 49. Θερμοκρασία δωματίου ~32 βαθμοί. Μια χαρά μου φαίνονται οι temps της.

Για να μη μπλέκω με lappαρίσματα, στραβά block κλπ, ξέρει κανείς αν το πλαίσιο δικαιολογεί rma για στραβό καπάκι;

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να καθαρίσεις ψυγεία και blocks με Viacal, για να φύγει η σκουριά!

+1 και αν γουστάρεις με "παπί" τουαλέτας ακόμα καλύτερα αλλά είναι παίδεμα το ξέπλυμα.

wat :que:...

Δεν το είχα ξανακούσει αυτό..

Πριν όντως έπαιζε, αλλά τώρα είναι εντάξει :)

Τους σωλήνες ναι, blocks όμως δεν έβγαλα.

Έκανα μια δοκιμή με την 9800, με το Furmark. Μετά από ~12 λεπτά, από 43 σε idle έφτασε max 49. Θερμοκρασία δωματίου ~32 βαθμοί. Μια χαρά μου φαίνονται οι temps της.

Για να μη μπλέκω με lappαρίσματα, στραβά block κλπ, ξέρει κανείς αν το πλαίσιο δικαιολογεί rma για στραβό καπάκι;

Είναι το λεγόμενο bowl όπως το έλεγαν στο XS αν θυμάμαι καλά.

Μπορεί με το νερό όπως ήταν πριν,αρκετές κυψέλες στο ψυγείο να έχουν βουλώσει.

Κανονικά, όχι, δεν δικαιολογεί,τώρα αν σου κάτσει η φάση και έχει τπτ κέφια ο τεχνικός μπορεί και να στο δικαιολογήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ στο service αλλά έπεσα σε μλκ τεχνικό. Τον ρώτησα αν δικαιολογείται αντικατάσταση για στραβό καπάκι, αλλά αυτός μου 'πε για στραβωμένα pins. Του εξήγησα ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής δεν έχει pins αλλά αυτός το χαβά του. Του είπα ότι τέτοιες θερμοκρασίες δε δικαιολογούνται με υδρόψυξη, ότι το κύκλωμα είναι μια χαρά κλπ, και μου είπε ότι τον στράβωσε το block, άρα φταίω εγώ :lol. Πρόσθεσε ότι όλοι οι επεξεργαστές είναι τέλειοι και κανένας δε βγαίνει χτυπημένος από το εργοστάσιο.

Μέσα στην εβδομάδα θα ξεστήσω το HTPC και θα βάλω τον Ε6300 για να δω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον Ε6300 του HTPC

e6300octmp.jpg

~40 σε idle, ~75 σε load στα 3150MHz.

Στο HTPC, στα 458x7, έχει ~50 σε idle και 80+ σε load, στο Silverstone Grandia με μια Scythe Ninja Mini. Θα μπορούσαν να είναι καλύτερες οι θερμοκρασίες..

Πάντως η θερμοκρασία της 9800 είναι μια χαρά, αυτό δε σημαίνει ότι το κύκλωμα δουλεύει; Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το EK Supreme;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now