Spirosssss

Τελικα ειναι καλο το V-Sync??

Recommended Posts

Μπακαλιστικα στο μυαλο μου εχω το v-sync σαν την εξισωση των hz ανανεωσης της οθονης με τα fps ενος παιχνιδιου! Δηλαδη αν η ταπεινη 2232bw που εχω, εχει ρυθμο ανανεωσης 60hz τοτε αν επιλεξω σε ενα παιχνιδι το V-sync αυτο θα παιζει σταθερα (οσο αυτο ειναι δυνατο) στα 60fps. Σωστος μεχρι εδω?

Ως γνωστων ομως περισσοτερα fps=καλυτερη αισθηση οποτε το V-sync ισως αποτελει φρενο για τις επιδοσεις σε καποιο παιχνιδι αν η καρτα σου μπορει να δωσει κ αλλα fps

Το λεω αυτο γιατι συνεβη το εξης παραξενο με το PES 9 και την 4890. Σε στιγμες με "πολυ" γραφικο, σε κορνερ, στο κεντρο του αγων. χωρου που μαζευονται πολυ παιχτες το παιχνιδι κολλαγε. Το v-sync το ειχα κλειστο γιατι θεωρουσα οτι η καρτα θα εδινε αρκετα παραπανω απο 60fps στο παιχνιδι αυτο και απογοητευτηκα οταν ειδα το τελικο αποτελεσμα! Το παραξενο ειναι οτι τελικα με το v-sync ενεργοποιημενο το παιχνιδι τρεχει αψογα κ χωρις το παραμικρο κολλημα!

Οποτε????? Γενικα, το χρησιμοποιουμε η οχι τελικα?????

Link to comment
Share on other sites

To Vsync μπηκε για να κοβει το φαινομενο του tearing της εικονας. Γι αυτο παιζει κοντα στα 60 FPS, για να παιζει σωστος συγχρονισμος με τα Hz της οθόνης. Οι επαγγελματιες gamers, που με 60 FPS απλα ΔΕΝ παιζουν, το κλεινουν και πανε για 125, 250, 333, κτλ κτλ.

Τωρα, εσυ ειδες αυτο το φαινομενο γιατι προφανως η καρτα χωρις το Vsync, εδινε τρελα FPS σε ενα σημειο και καπως "throttlαρε" στο κορνερ - τωρα που ειναι παντα στα 60, δεν εχει σκαμπανευασματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Με παραξενεψε γιατι ετρωγε ζορι οταν μαζευοταν πολυ γραφικο, πολλοι παιχτες μαζι, και λεω οχι ρε γμτ τσαμπα η αγορα!! Nvidia optimized το PES :hehe::hehe:

Γενικα να το αφηνω η να το βγαζω? Σε ποιο παλια παιχνιδια ας πουμε που σιγουρα θα ειναι παραπανω frames? (οσα εχουν V-sync εννοειται ;))

Link to comment
Share on other sites

αν η καρτα σου το αντεχει βαλτο. δεν ειναι πολυ σπαστικο να κοβετε η εικονα? ειδικα στο PES

ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΟΙ ΕΠΕΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ GAMERS ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΤΟ V-SYNC? ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψες ωρε Dark.. Αφου κοβει fps το V-sync γιατι θελει δυνατη καρτα? δηλαδη σε πολυ καινουρια παιχνιδια να μην το βαζω?? Μαλλον δεν εχω καταλαβει καλα την λειτουργια του!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν εχεις δει επαγγελματιες να παιζουν ;)

Τα παραπανω fps τα "νιωθουν" στο χερι, γι αυτο θελουν περισσοτερα. Ειναι πιο smooth το παιχνιδι ετσι και τους βοηθαει εξαιρετικα. Αν δουν vsync on απλα κοιτανε με απορια :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εγω 8α σου ελεγα αν δεν παιζεις παιχνιδια πρωτου προσωπου να το βαζεις σε αλλα παιχνιδια πιστευω δεν σου χρειαζονται τοσα fps!!! τωρα αν παιζει FPS και 8ες πολλα fps κατεβαζεις τα γραφικα ωστε να ανεβουν τα fps!!! Αν εχεις καλα fps βλεπεις τρελες διαφορες σε κινιση του παιχτη!!! με μεγαλητερα jumps και καλυτερη ανταποκριση του παιχτη...αλλα για να δεις και τετοιες διαφορες πρεπει να ειναι και στα8ερα! που αυτο στα νεα παιχνιδια ειναι απο πολυ ως απι8ανο να εχεις στα8ερα fps...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καλα fps βλεπεις τρελες διαφορες σε κινιση του παιχτη!!! με μεγαλητερα jumps και καλυτερη ανταποκριση του παιχτη...

Πλήν ενός - δύο παλιών παιχνιδιών, που είχαν και ηλίθιο engine άλλωστε σε ΚΑΝΕΝΑ άλλο παιχνίδι δεν ισχύει αυτό ( και πάλι καλά, γιατί πρόκειται για μεγάλη λαμακία ).

υ.γ.1. Το Vsync ουδεμία σχέση έχει με τα γραφικά, είτε on είτε off τα γραφικά παραμένουν ολόιδια.

υ.γ.2. Το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς σε παιχνίδια που του εμφανίζουν image tearing ή αδικαιολόγητα σπασίματα στην κίνηση ( αυτό δεν ισχύει προφανώς αν μιλάμε για θέμα επιδόσεων όπου έχεις χαμηλά FPS ή Multi-GPU κάρτα/ες γραφικών ) είναι να ενεργοποιείτε μόνο το Triple Buffering και όχι το Vsync.

Link to comment
Share on other sites

εκανα πολλα τεστ σε διαφορα παιχνιδια... με το vsync on παντα υπαρχει μειωση των fps.

(τα παιδια εδω δεν ξερω τι εκαναν http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3275&p=4

στο resident evil 5 πχ ειχα 45 fps κ με το vsync πηγαινε 43 αλλα η εικονα εφτιαχνε. (με το triple buffer δεν τεσταρα το ειχα off) αρα εδω καλο ειναι να θησιασεις 2-3 fps για να μην εχεις (σπασμενη) εικονα

βεβαια σε καποια αλλα τεστ η διαφορα ηταν μεγαλη απο 95 επεφτε στα 75

ur choice

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κολλάτε με τον αριθμό των frames? Σημασία έχει να παίζεις ομαλά. Αφου μετα 30 frames το μάτι δεν τα βλέπει. Το δικό μου σύστημα το έχω συνδεδεμενο με μια 40αρα samsung lcd. Το vsync το έχω πάντα ενεργοποιημένο για να μην έχει σπασίματα η εικόνα. Αν το απενεργοποιησω σε όλα τα παιχνίδια κάνει σπασίματα στην εικόνα ανεξάρτητα απο την ανάλυση και τα εφε που χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταλάβετέ το - ο "καμμένος" FPSάς καταλαβαίνει πολύ εύκολα από την αίσθηση του παιχνιδιού, αν αυτό τρέχει σε 30, 60, 120 κτλ FPS. Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερο γι αυτόν, γιατί οι γρήγορες κινήσεις εκτελούνται άψογα, ακριβώς όπως τις θέλει ;)

Ένας απλός gamer, τι του τρέχει στα 24 FPS τι στα 524 FPS, το ίδιο του κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οσοι εχουν ασχοληθει με Fps ξερουν...και ειδικα σε Multiplayer.

Fps και vsync on δεν πανε πακετο,ασχετα αν τα βλεπει το ματι η οχι.

Στα αλλα games προσωπικα το θεωρω καλο να το εχω το vsync on για να μην μου κανει σπασιματα η οθονη.

Αλλα στα fps το εχω παντα off,εχει αλλη αισθηση το game,το νιωθεις πιο γρηγορο και αυτο ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλάβετέ το - ο "καμμένος" FPSάς καταλαβαίνει πολύ εύκολα από την αίσθηση του παιχνιδιού, αν αυτό τρέχει σε 30, 60, 120 κτλ FPS. Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερο γι αυτόν, γιατί οι γρήγορες κινήσεις εκτελούνται άψογα, ακριβώς όπως τις θέλει ;)

Ένας απλός gamer, τι του τρέχει στα 24 FPS τι στα 524 FPS, το ίδιο του κάνει.

Συμφωνω!! αν εισαι εξειδικευμενος σε κατι καταλαβαινεις κ την πιο μικρη λεπτομερεια.. Ειναι το feeling, πως να το κανουμε!

Εγω σκαλωσα στο αφου δεν επηρεαζει γραφικα, και αφου "ριχνει" τα fps γιατι πρεπει να εχω δυνατο μηχανημα για να το ενεργοποιω? Ή απλα ηταν λαθος τοποθετηση??

Οποτε το V-Sync το αντιλαμβανομαι πλεον σαν ενα μεσο "εξομαλυνσης" ας πουμε των γραφικων???του gameplay γενικοτερα?

FPS και Racing παιζω κυριως, οοοοοοοοταν παιζω πλεον και παντα Pro ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταλάβετέ το - ο "καμμένος" FPSάς καταλαβαίνει πολύ εύκολα από την αίσθηση του παιχνιδιού, αν αυτό τρέχει σε 30, 60, 120 κτλ FPS. Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερο γι αυτόν, γιατί οι γρήγορες κινήσεις εκτελούνται άψογα, ακριβώς όπως τις θέλει ;)

Ένας απλός gamer, τι του τρέχει στα 24 FPS τι στα 524 FPS, το ίδιο του κάνει.

Εχει τίποτα ειδικά μάτια αυτός ο τυπάκος που λές και βλέπει την διαφορά? Οταν κανει σπασίματα η εικόνα πως μπορεί και παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Εχει τίποτα ειδικά μάτια αυτός ο τυπάκος που λές και βλέπει την διαφορά? Οταν κανει σπασίματα η εικόνα πως μπορεί και παίζει?

Αυτοί (a.ka. "They") παίζουν με CRT...:)...

Πάντως πέρα από την πλάκα αρκετοί "φανατικοί" gamers δεν αλλάζουν τις καλές τους CRT για χάριν μιας flat.

P.S. Γιώργο τι θα έλεγες για ένα review - documentary "Vsync - What lies beneath..." με διάφορες οθόνες;

Link to comment
Share on other sites

Εχει τίποτα ειδικά μάτια αυτός ο τυπάκος που λές και βλέπει την διαφορά? Οταν κανει σπασίματα η εικόνα πως μπορεί και παίζει?
1) Δεν πρέπει να είσαι Pro ή έστω αρκετά "καμένος" FPS Gamer, οπότε και εσύ όπως και η πληθώρα όσων δεν είναι, δεν μπορούν να αντιληφθούν τι εννοώ :D Αρκετοί αναρρωτιούνται αν αυτά τα παιδιά είναι cheaters :hehe:

Στο λέω όσο πιο απλά μπορώ: Δεν-έχει-την-ίδια-αίσθηση. Δεν βλέπει το μάτι τους περισσότερα FPS από το δικό σου, το χέρι τους καταλαβαίνει περισσότερα όμως από το δικό σου. Αυτό είναι το όλο θέμα, γι αυτό θέλουν άπειρα FPS. Και δεν κάνει σπασίματα ούτε σε CRT, ούτε στα 125-250-333-κτλ FPS ;)

Αυτοί (a.ka. "They") παίζουν με CRT...:)...

Πάντως πέρα από την πλάκα αρκετοί "φανατικοί" gamers δεν αλλάζουν τις καλές τους CRT για χάριν μιας flat.

P.S. Γιώργο τι θα έλεγες για ένα review - documentary "Vsync - What lies beneath..." με διάφορες οθόνες;

Δεν την δίνω την CRT, όσα και να δινεται:)...

Πολλά θα μπορούσαν να υποθούν όταν τεθεί σύγκριση CRT Vs LCD

Εγώ παίδες, αν μου βρείτε χρόνο, ότι θέτε! :D

Link to comment
Share on other sites

H μαι αλλη αποψη γιατι δεν μου σχολιασατε την προηγουμενη..

Το V-Sync δημιουργηθηκε για να φρεναρει τις επιδοσεις των συγχρονων καρτων σε παλιοτερα παιχνιδια? Οι καρτες ειναι πλεον τοσο ισχυρες που "σκαλωνουν" τα παιχνιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ο Denton έχει 100% δίκιο για τα FPS.

Σαν παλιό καίδι του Quake 3 ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ διαφορά...

Εδώ τότε νιώθαμε την διαφορά όταν καπάραμε από 125 σε 333 με το hardware όπως εξελισσότανε.

Ναι στο wow παίζω με vsync στα φρύδια μου, αλλά αν ήταν να πιάσω πάλι το Q3 με το τώρα πι-σι θα το κάπαρα στα 600 FPS να γουστάρω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now