Recommended Posts

Ερώτηση προς πιο γνώστες.

Πέραν των μικροδιακοπών και δυσκολίας εκκίνησης τι άλλη επίδραση μπορεί να έχει νοθευμένη βενζίνη?

Η αυξημένη κατανάλωση παίζει ?(μου το είπε φίλος και με παραξένεψε)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς πιο γνώστες.

Πέραν των μικροδιακοπών και δυσκολίας εκκίνησης τι άλλη επίδραση μπορεί να έχει νοθευμένη βενζίνη?

Η αυξημένη κατανάλωση παίζει ?(μου το είπε φίλος και με παραξένεψε)

ναι εννοείται γιατί θα πετάει περισσότερο καύσιμο μέσα στον θάλαμο ώστε να βγει η ζητούμενη ενέργεια απ την καύση.

μπορεί και να σου δημιουργήσει πολύ σοβαρά προβλήματα στο μοτέρ και να χρειαστεί να πας για rebuild(σε τραγικές πολύ,περιπτώσεις και με συχνή χρήση της βενζίνης αυτής )

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψιλαπαρατηρήσει ότι ενω απο ένα βενζινάδικο με 25? έβγαλα μια βδομάδα ενώ απο άλλο 4 μέρες τα ίδια λεφτά.Αλλά είπα αρχικά ότι ήτανε ιδέα μου.....Προσοχή θέλει λοιπόν πολύ.

Πριν δύο μέρες έμαθα ότι γνωστό πρατήριο στο Αίγιο μάλλον έχει βενζίνη ζουπερ.Έβγαλε off τρόμπα απο Mercedes γνωστού και στο service του είπα λόγω κακής ποιότητας βενζίνης.

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοείται γιατί θα πετάει περισσότερο καύσιμο μέσα στον θάλαμο ώστε να βγει η ζητούμενη ενέργεια απ την καύση.

Η αλλιως, θα πατας περισσοτερο γκαζι για να παρεις την ενεργεια που θα σου εδινε ο κινητηρας, αν ειχε μια ωραια και καθαρη βενζινουλα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλιως, θα πατας περισσοτερο γκαζι για να παρεις την ενεργεια που θα σου εδινε ο κινητηρας, αν ειχε μια ωραια και καθαρη βενζινουλα.

Σωστός ;)

Το είχα ψιλαπαρατηρήσει ότι ενω απο ένα βενζινάδικο με 25? έβγαλα μια βδομάδα ενώ απο άλλο 4 μέρες τα ίδια λεφτά.Αλλά είπα αρχικά ότι ήτανε ιδέα μου.....Προσοχή θέλει λοιπόν πολύ.

Πριν δύο μέρες έμαθα ότι γνωστό πρατήριο στο Αίγιο μάλλον έχει βενζίνη ζουπερ.Έβγαλε off τρόμπα απο Mercedes γνωστού και στο service του είπα λόγω κακής ποιότητας βενζίνης.

μπαγλαμάκο έτσι δεν βγάζεις άκρη.

Υπάρχουν και μ@λ@κισμένα βενζινάδικα που κλέβουν αβέρτα σε ποσότητα.

Μια φορά σταντέ με έκλεψαν κατα 5? τουλάχιστο.Τι να του πώ όμως "Φίλε το trip computer μου λέει ότι αντί για 20 λίτρα μου έβαλες 15" φέρε να μετρήσω πόσα βγάζεις.Απλά τρώς 5? στον κώλο,το κάνεις βούκινο και πλέον σχεδόν κανένας Αγιο Παρασκευιώτης δεν πάει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Στο Tsi μου από μούφα βενζίνη, λογικά, κόλλησε η αντλία βενζίνης την οποία και άλλαξα....

Μια έρευνα θέλει για τα καλύτερο βενζινάδικο και μετά βάζεις συνέχεια από αυτό.....;)

Σε μας εδώ τα καλά είναι αυτά που δεν έχει πολύ πελατεία και έχουν και την βενζίνη πιο ακριβή σε

σχέση με τα άλλα, αλλά τι να κάνεις...για το καλό του αμαξιού...:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν βενζινάδικα στα Χανιά που σίγουρα έχουν νοθευμένη βενζίνη. Στο λόγο μου, η Honda πάει χειρότερα όταν της βάζω βενζίνη από συγκεκριμένα. Το ίδιο και το Corolla του αδερφού μου.

Αν έρθετε ποτέ προς τα μέρη μου, πάρτε με τηλέφωνο να σας πω ποια να μην πλησιάσετε καθόλου :P

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρη καθυστέρηση από πέρσι πήρε 3 άλογα :P

ΜΑΜΑ

dynoop0.jpg

Φιλτρο στον παππά - τελικό

scan0003wl1.jpg

Βαρελάκι - μεσαίο - τελικό

scan0023c.jpg

Σίγουρα με την χοάνη που είχα πριν ήταν κάτι τις παραπάνω ειδικά στα ψηλά.Αλλά από αξιοπιστία ήμασταν χάλια (από νερά και μπερδέματα στο σταθερό γκάζι)

Τώρα είμαστε έτοιμοι να υποδεχτούμε το προγραμματάκι με το καλό και να φτάσω τον στόχο που είχα από τότε που πήρα το αμάξι

120 αλογάκια και θα είμαι υπερ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρη καθυστέρηση από πέρσι πήρε 3 άλογα :P

******

Σίγουρα με την χοάνη που είχα πριν ήταν κάτι τις παραπάνω ειδικά στα ψηλά.Αλλά από αξιοπιστία ήμασταν χάλια (από νερά και μπερδέματα στο σταθερό γκάζι)

Τώρα είμαστε έτοιμοι να υποδεχτούμε το προγραμματάκι με το καλό και να φτάσω τον στόχο που είχα από τότε που πήρα το αμάξι

120 αλογάκια και θα είμαι υπερ ευχαριστημένος

126 ρα να χτυπάς και τα fiestάκια...

Αλήθεια πόσο πήγε το μαλί στο dyno? Σκέφτομαι να το πάω και εγώ μια βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση...

ενω ειμαι σε πορεια κινουμαι κανονικα συχνα ο κινητηρας ρεταρει...εχω δηλαδη διακοπη κιλυνδρου...αυτο γινεται και οταν το βαζω μπρος...οχι παντοτε...

τωρα αν ειμαι σσε πορεια και ρεταρει, αν σταματησω καπου δεξια το σβησω και το ξαναβαλω μπρος σταματαει να ρεταρει και μπορει να ξαναρχησει μετα απο λιγο...

Που μπορει να οφειλεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Mπουζι ειναι η πολλαπλασιαστης?

ρε τσιγκούνη.αφού δεν έχεις ιδέα από αμάξια,δώσε 20? και πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο.

Έχεις ρωτήσει το ίδιο πράγμα 4 φορές και τις 4 σου απαντήσαμε.

Μπορεί να είναι μπουζί,πολλαπλασιαστής,μπεκ,Λ,μαφ. η καμιά βαλβίδα υποπίεσης και ένα σωρό άλλα ηλεκτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρη καθυστέρηση από πέρσι πήρε 3 άλογα :P

Σίγουρα με την χοάνη που είχα πριν ήταν κάτι τις παραπάνω ειδικά στα ψηλά.Αλλά από αξιοπιστία ήμασταν χάλια (από νερά και μπερδέματα στο σταθερό γκάζι)

Τώρα είμαστε έτοιμοι να υποδεχτούμε το προγραμματάκι με το καλό και να φτάσω τον στόχο που είχα από τότε που πήρα το αμάξι

120 αλογάκια και θα είμαι υπερ ευχαριστημένος

Ακόμα του λείπουν πίσω καθίσματα, καθρέφτες, τιμόνι, τασάκια, πατάκια και βαλβίδες απο λάστιχα για να είναι πιο ελαφρυ΄? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now