JC_Denton

ATi Radeon HD 5870 - Total Ownage ?

Recommended Posts

Η ATI υποστηρίζει HAVOC, οπότε εξαρτάται από τον τίτλο. Κάποιοι τίτλοι υποστηρίζουν physX , κάποιοι άλλο HAVOC.

Από 'κει και πέρα, το μέλλον φαίνεται να είναι το OpenCL, που φαίνεται να παίζει καλύτερα με ATI λόγω της πιο ένθερμης υποστήριξης του από την εταιρεία. (H nvidia νομίζει ότι έχει πιάσει τον πάπα από τα @ και το παίζει δύσκολη).

Link to comment
Share on other sites

Τότε να ρωτησω κάτι;

Γιατί κάποιος να πάρει πχ 5870 και να μην περιμένει

να βγει nvidia να παίζει και physx ειδικά αν έχει μια GTX 295;

Αν υποθέσουμε ότι το οικονομικό δεν είναι θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που εχει 295 κουταμαρα ειναι να κανει κινηση τωρα, drivers κορυφαιους εχεις και physics....δηλαδη να δωσει καμια 300αρα την 295 και να βαλει αλλα 500 για να παρει 2 κομματια 5870 που θα εχουν 800 ευρω!!!!

Απο την στιγμη οπου η μια καρτα δεν εχει διαφορα σε 1920χ1200 απο 295 και μαλιστα στα κρισημα παιχνιδια crysis, far cry engine η 5870 χανει , τι να λεμε!!!!

Επισης δεν ξερουμε εαν η καρτα που δοκιμασε η ΑΤΙ με την 295 ειναι η 2GB τοτε μιλαμε για 449 ευρω!!!! Μαλλον αυτη ειναι γιατι δειχνει οτι σε 2560χ1600 την χτυπαει....

Εγω το ειπα θα παρω 2 καρτες απο τη νεα γενια nvidia οr ati για να δω διαφορα .... αλλα σε εκδοση 395 or 5870x2 για θεμα κοστους!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ προσωπικά περιμένω να βγουν οι nVIDIA

μια και πραγματικά πιστεύω θα υπάρχει διαφορά και από GTX 295 αλλά και από 5870

Απλά πιστεύω ότι γενικά αν δεν είναι το οικονομικό στην μέση, δεν αξίζει αγορά ATI γιατί δεν έχει physx...

Αν και να πω την αμαρτία μου, ένα φιλαράκι θέλει να μου αγοράσει την GTX 295 για 300

και το σκέφτομαι γιατί από την μια δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο αλλά από την άλλη

μέχρι πότε θα μπορεί κάποιος να πουλήσει την 295 300;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ειναι λογικη πουλαω τωρα και θα μεινω 2-3 μηνες χωρις καρτα για να δω....Οταν ερθει η ωρα, βεβαια σε 2-3 μηνες θα ξερουμε και για το larabee .....

Πιστευω εμεις οι 295 Owners αξιζει να περιμενουμε να βγουν ολα τα οπλα στην αγορα και στο τελος να επιλεξουμε!!!

Δεν βλεπω λογο βιασυνης....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου, αν και τώρα εχω σταματήσει να παίζω

λόγο χρόνου οπότε δεν θα με πείραζε να την δώσω και να πάρω μια με 10 ευρώ για να bootάρω

Πάντως η GTX 295 ειδικά αν την clockάρεις @ 720/1552/1200 που την έχω, δεν πετάει απλά,

εκτοξεύεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε ενα Multiquote SPECIAL!! :hehe:

Αυτος που εχει 295 κουταμαρα ειναι να κανει κινηση τωρα, drivers κορυφαιους εχεις και physics....δηλαδη να δωσει καμια 300αρα την 295 και να βαλει αλλα 500 για να παρει 2 κομματια 5870 που θα εχουν 800 ευρω!!!!

Κι αν βγάλουν ρε Seb προτεινόμενη τιμη σε ? στα 300 για την 5870, τι θα γίνει? ;)

Και σιγά τους drivers ρε Seb, για ρώτα και μένα που την έπιασε η μαλακια και μου πεταξε το Aero στα 7 επειδη ετσι απλα γουσταρε (σημειωση ε, με το που εβαλα τη 285 πανω ολα στρωσανε).

Απο την στιγμη οπου η μια καρτα δεν εχει διαφορα σε 1920χ1200 απο 295 και μαλιστα στα κρισημα παιχνιδια crysis, far cry engine η 5870 χανει , τι να λεμε!!!!

ΣΙΓΑ το καλσόν :hehe: Ποια κρισιμα παιχνιδια, ποιος παιζει Crysis πλεον και Far Cry 2? Τα μισα παιχνιδια που βγαινουν ειναι σε Unreal Engine 3.0, ο Carmack εχει κλασικα OpenGL, ποιος νοιαζεται για το Crysis πλεον, εκτος απο την nVIDIA?

Πάντως εγώ προσωπικά περιμένω να βγουν οι nVIDIA

μια και πραγματικά πιστεύω θα υπάρχει διαφορά και από GTX 295 αλλά και από 5870

Μακαρι τα οσα ακουγονται να ειναι λανθασμενα. Γιατι αν ειναι σωστα, τοτε την εχει κατσει ασχημα η nVIDIA. Το GT300 (λενε) οτι εντοπιζεται μεταξυ 285 και 295, κατι που για μονοπυρηνη δεν ειναι καθολου ασχημο, αλλα μαλλον θα ειναι χειροτερο απο την 5870...Θα δειξει.

Απλά πιστεύω ότι γενικά αν δεν είναι το οικονομικό στην μέση, δεν αξίζει αγορά ATI γιατί δεν έχει physx...

Να το κανεις ΤΙ βρε το PhysX? Να παιζεις το Mirror's Edge και να βλεπεις τα νάυλον να σκιζονται και τα τζάμια να σπάνε σε κομματάκια? Πάρε μια 9600GT και θα εισαι αρχοντας, δε χρειαζεται να εχεις κοτζαμ 295 για αυτα :D

Πιστευω εμεις οι 295 Owners αξιζει να περιμενουμε να βγουν ολα τα οπλα στην αγορα και στο τελος να επιλεξουμε!!!

Δεν βλεπω λογο βιασυνης....

Εδω εχεις δικιο - απλα εγω ειμαι 30αρης :hehe: και δεν μπορω με μια 295 (ουτε με δυο ουστ)

Noptrim η καρτα μας ειναι killer....

Ναι, ωραιο Killer εχουμε ρε! Να τον χαιρομαι!

Αλλα ξεχασα, αν αρχισω και σου λεω για το STALKER στα 2560 θα μου λες οτι ειναι για τα μπαζα, οχι οτι η καρτα ειναι για πεταμα :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Kατσε ρε denton για να δεις το ΧΑΛΙ STALKER να πεταει εισαι αναγκασμενος να παρεις 4χ5870 ? γιατι τοσες θα θες!

Kοιτα στο ΒΑΤΜΑΝ δεν ειναι δυο ΒΡΑΚΙΑ να κουνιουνται τα physics!!!!!

Οσο για το crysis ασχολουμε ακομα , ειναι τρελα με τα modakia.....

Βασικα οτι αγορασω θα πρεπει να ειναι χ2 και οχι μια καρτα για να δω διαφορα.

Επισης στα τεστ με την 295 ειναι 5870 2gb οr 1gb ? Eχει διαφορα!

Εαν πεσει στα 299 θα ειναι μια πολυ δελεαστικη τιμη μετα....

Δεν θα αλλαξω καρτα για να ΤΡΕΧΩ ΠΟΤΑΜΙ την unreal engine που την τρεχω ΝΕΡΑΚΙ!!!!

Βασικα να βγουν τα επισημα bench και οχι την ati....περιμενω απο guru3d, anandtech, xbit labs να δω bench και μετα θα μιλησουμε πιο καθαρα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Sebastian είσαι και λίγο τσιτεράκος :P.

Στο quad sli έχεις γλυτώσει 230400 πιξελς. Το τρέχεις σε 1920*1080 αντί 1920*1200 της μονής. Ασε που η μονή είναι με Χ9650@3799 και το σλι με 920@3.838

Το θέμα είναι, ασχέτως κάρτας, να ανέβουν τα μινιμουν φρειμς. Και στο παράδειγμά σου μπορεί να ανέβηκαν τα average αλλά τα μινιμουν απο 23.χ πηγαν 27... 3 περίπου φρειμς. Δεν ειναι κατι τραγικο....

Link to comment
Share on other sites

Να το κανεις ΤΙ βρε το PhysX? Να παιζεις το Mirror's Edge και να βλεπεις τα νάυλον να σκιζονται και τα τζάμια να σπάνε σε κομματάκια? Πάρε μια 9600GT και θα εισαι αρχοντας, δε χρειαζεται να εχεις κοτζαμ 295 για αυτα :D

+1.Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο το κόλημα με το PhysX σας.Επειδή δεν έχει PhysX δηλαδή αποκλείουμε την ατι.Αφου λύσεις υπάρχουν γιατί πρέπει να προτιμήσουμε ντε και καλά την 290....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Sebastian είσαι και λίγο τσιτεράκος :P.

Στο quad sli έχεις γλυτώσει 230400 πιξελς. Το τρέχεις σε 1920*1080 αντί 1920*1200 της μονής. Ασε που η μονή είναι με Χ9650@3799 και το σλι με 920@3.838

Το θέμα είναι, ασχέτως κάρτας, να ανέβουν τα μινιμουν φρειμς. Και στο παράδειγμά σου μπορεί να ανέβηκαν τα average αλλά τα μινιμουν απο 23.χ πηγαν 27... 3 περίπου φρειμς. Δεν ειναι κατι τραγικο....

nodsl ολοι γνωριζουμε οτι τα Minimum frames ειναι οταν ξεκιναει το bench ...ειδικα στο bench μετα δεν επεσε κατω απο τα 50 fps ετσι ωστε να καταφερει να βγαλει το 60αρι average!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι... και το Batman δεν έχει physx; και λένε όλοι ότι τα σπάει με τα physx ενεργοποιημένα; μπορεί να ξεκίνησε το physx με 2 κουρτίνες και 2 βρακιά να κουνιούνται

αλλά σε λίγο θα είναι πολύ ρεαλιστικά τα παιχνίδια με physx...

Link to comment
Share on other sites

Και το sc2 θα υποστηρίζει havoc (aka ATI) και θα το παίζει ο μισός πλανήτης...

Κάποιοι τα παίρνουν από την nvidia για να υποστηρίξουν physX και κάποιοι από την AMD για havoc. Μην πέφτετε στην παγίδα τους, κόλπα του marketing είναι όλα... Κοιτάτε προσεκτικά τα reviews και με βάση αυτά και τις ανάγκες σας αποφασίζετε.

Υ.Γ. Άντε να καθιερωθεί το openCL να γλιτώσουμε από τις μαμακίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου απίθανες οι επιδόσεις που δείχνουν ότι έχει η 5870. Μου φαίνονται απολύτως λογικά τα νούμερα δεδομένων των specs της κάρτας. Όσο για 5870Χ2 και GTX395 δεν ξέρω αν μπορούν καν να κατασκευαστούν τέτοιες κάρτες αν δε βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος ψύξης. Λένε ότι η 5870Χ2 θα έχει TDP 376W. Ακόμα και δύο 5850 να έβαζαν στην ίδια πλακέτα γλιτώνουν μόνο 36W συνολικά. Τι ψύκτρα θα πρέπει να έχει αυτό το πράγμα για να μη φτάνει 110 βαθμούς ο κάθε πυρήνας? Αφήστε ότι μάλλον θα χρειάζονται πλέον παραπάνω από δύο παροχές ρεύματος για τον pci express. Τρελά πράγματα. Καλύτερα δύο μονοπύρηνες πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έλεγα "καλύτερα", αλλά σίγουρα έχει φοβερές δυνατότητες. Το RAGE που ετοιμάζει ο Carmack θα είναι καταπληκτικό λένε - μην περιμένεις Crysis καταστάσεις βέβαια, αλλά σίγουρα κάτι πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now