voudas

HTC HD vs IPHONE 3G S

Recommended Posts

Όποιος λέει κάτι τέτοιο "...όταν ο ανταγωνισμός προσφέρει amoled capacitive οθόνες και 1ghz επεξεργαστές..." φαίνεται από χιλιόμετρα ότι δεν έχει πιάσει ποτέ στα χέρια του iPhone...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείς το hd2 χειρότερο από το Iphone ή να στο πω και αλλιώς το Iphone καλύτερο από το hd2?Η και κινητά που δεν έχουν βγει ακόμα αλλά αναμένονται σύντομα με αυτά τα χαρακτηριστικά?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το iPhone 2/3G ή για το 3GS ;

Με το τελευταίο, δεν τα συγκρίνω καν, ούτε αυτά που κυκλοφορούν και πιθανώς ούτε με αυτά που θα, εκτός από κάποια Android 2.0

Με τα 2/3G θα μπορούσα να συγκρίνω κάποια, αλλά και πάλι ανώφελο. Η αίσθηση που σου δίνει το iPhone δε στη δίνουν τα υπόλοιπα ούτε με 2GHz επεξεργαστές. Η οθόνη του και η μέθοδος αφής είναι απίστευτη. Το Browsing? Μαγεία. Το ΒΤ όντως δεν υπάρχει, αλλά μεταξύ άλλων τηλεφώνων. Μεταξύ iPhone, παίζει κανονικά. Πληθώρα εφαρμογών; Σε 1.5 χρόνο, από το άνοιγμα του AppStore, έχει περισσότερες από 115.000 εφαρμογές με 2α και καταϊδρωμένα τα WM που δεν ξεπερνάνε τις 40.000 μετά από 6 χρόνια κυκλοφορίας.

Backup? Syncronize? Firmware update? Δε θα σε απασχολήσουν ποτέ. Νομίζω πως είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ τηλέφωνο που σου κάνει backup τα πάντα, ακόμα και τις εφαρμογές σου και μετά από format/update fw το συνδέεις στον υπολογιστή και στα φτιάχνει ΟΛΑ όπως ήταν. Ούτε εγκαταστάσεις, ούτε ρυθμίσεις, τίποτα!

Εσύ πως το κρίνεις το "καλλίτερο"; Στα χαρτιά; Γιατί μόνο στα χαρτιά μπορούν να το περάσουν, εκεί όπου δε φαίνεται το πόσο καλή και optimized δουλειά έχει γίνει στο OSX. Άλλωστε αν δεν ήταν το κορυφαίο δε θα προσπαθούσαν όλοι να το αντιγράψουν, ούτε θα είχε πουλήσει >17.000.000 συσκευές (Μάρτιος 2009), νούμερο ρεκόρ για μοντέλο κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σίγουρα δεν αμφιβάλω τα windows mobile δεν μπορούν με τίποτα να συγκριθούν με το appstore και το OSx που κατάφεραν πράγματα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα που οι άλλοι δεν τα κατάφεραν σε πολύ μεγαλύτερο και όντως τους έπιασαν στον ύπνο.Και εκει εκτός από τα android και το maemo δεν πρόκειται να το συγκρίνω σαν υπεροχή λογισμικού σε σχέση με τα windows mobile που το ένα χρειάζεται σχεδόν διπλάσιο επεξεργαστή και με πόσες παραμετροποιήσεις της htc για να επιτύχει αυτά που προσέφερε standard για πάνω από ένα χρόνο τώρα. Απλά ο funboyσμός και οι υποθέσεις όπως φαίνεται από χιλιόμετρα ότι δεν έχει πιάσει ποτέ στα χέρια του iPhone δεν μου αρέσουν και τώρα μην μου λες για το 3g/gs που δεν είδα τεράστιες διαφορές ούτε καν εξωτερικές. Optimize δουλειά και σε πολύ μεγάλο βαθμό έχει γίνει με το htc sence και κατά την γνώμη μου υπερτερεί το htc.

Edit

Ας μην ξεχνάμε και το n900 με την linux να μπαίνει επιτέλους και αυτή τελευταία στο παιχνίδι με πράγματα που σίγουρα αυτή και η google,η μία με το maemo και η άλλη με το android πρόκειται να αλλάξουν τα δεδομένα που μέχρι τώρα γνωρίζαμε.Και ας μην ξεχνάμε και την αποκλειστική συμβατότητα με το itunes που κατά πολλούς είναι δεσμευτικό...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις πόσο λάθος είσαι...;

Δεν είμαι funboy της Apple και αυτό το γνωρίζουν όσοι με ξέρουν, αλλά υπάρχουν και οι haters ξέρεις... Είχα παράλληλα HTC και το iPhone για 1 μήνα πριν αποφασίσω ποιό θα κρατήσω. To ότι εσύ δεν το έχεις χρησιμοποιήσει, τουλάχιστον αρκετά για να αποκτήσεις γνώμη φαίνεται από τα γραφόμενά σου. Επίσης, δε γνωρίζεις τις επιδόσεις του 3GS που είναι πολύ καλύτερες από του 3G γιατί έχει διπλάσια μνήμη, σε μεγαλύτερη ταχύτητα και διπλάσιας ταχύτητας επεξεργαστή... Μπορείς να δεις και τις υπόλοιπες διαφορές εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά όταν λέει χ2 δεν νομίζω ότι απαραίτητα ισχύει τέλος πάντων επειδή μια κόντρα πρόκειται να πάρει πολύ και είμαστε και offtopic φένεται πως απλά δεν συμφωνούμε.Tέλος θέλω να πιστεύω ότι για να αναφέρω ότι δεν έχει ουσιαστικές διαφορές νομίζω πως αν δεν είχα γνώσεις δεν θα το έκανα και το να μου παραθέσεις λες και είμαι ανίδεος τις ""αναλυτικές"" διαφορές από το site της ίδιας της apple δεν είναι και τόσο πειστικό και έρχεσε και σε αντίθεση με αυτά που είπες πιο πάνω για χαρτιά και ότι είναι η αίσθηση και όχι η επεξεργαστική ισχύ

Link to comment
Share on other sites

ήμουν από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές των win mobile κινητών έχοντας δοκιμάσει πάνω από 10 από όλες τις μάρκες hp, qtek, htc, O2, toshiba κλπ κλπ... συνέχισα με wm και αφού είχαμε δοκιμάσει εδώ τα πρώτα πρώτα iphone που είχαν έρθει Ελλάδα το καλοκαίρι του 2008 και το είχα "θάψει"... ειδικά το τελευταίο που είχα (diamond) το είχα κάνει φτέλι, με άπειρα addons, firmware, radio εκδόσεις, mods, παραmods... οτιδήποτε να το φέρω στα μέτρα μου και να μου δουλεύει απροβλημάτιστα...@@... δεν μου έλειπε επεξεργαστική ισχύς για να πάρω πχ το ΗD αλλά λειτουργικότητα και απλά πράματα...

εδώ και 2 μήνες έχω το 3GS (καμία σχέση με την μπούρδα το 1ο πουχα δοκιμάσει) και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ΗΜΟΥΝ ΤΥΦΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΦΩΣ ΜΟΥ... δεν μπορώ να βρω άλλα λόγια... ήμουν wm funboy δηλωμένο και όμως ήμουν μαλάκας τόσο καιρό που το έβριζα... so simple...

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά όταν λέει χ2 δεν νομίζω ότι απαραίτητα ισχύει...

Ισχύει, ο επεξεργαστής είναι ακριβώς στη διπλή ταχύτητα και νομίζω και η μνήμη.

...διαφορές από το site της ίδιας της apple δεν είναι και τόσο πειστικό και έρχεσε και σε αντίθεση με αυτά που είπες πιο πάνω για χαρτιά και ότι είναι η αίσθηση και όχι η επεξεργαστική ισχύ

Ισχύει η αντιπαράθεση στα χαρτιά, όταν μιλάμε για το ίδιο τηλέφωνο, με το ίδιο λειτουργικό. ΔΕΝ ισχύει αν μιλάς για επεξεργαστή 1GHz με WM και 500MHz με OSX/Android/Linux...

(τα Nokia/symbian δεν τα σχολιάζω καν...)

Link to comment
Share on other sites

To diamond ειναι πραγματικα τυχερο που ειναι ομορφο και δεν εχει φυγει σε τοιχο. Φταιει κατα πολυ η Vodiafone και τα αθλια WinMo που του εχει περασμενα (ναι, δεν εχω χρονο για να ψαχτω για BlackPearl κτλ).

Θελω πραγματικα πολυ να παρω το HD2 αλλα...φοβαμαι. Φοβαμαι οτι θα μου σπασει τα νευρα και αυτο, με ηλιθια κολληματα και αηδιες που δυστυχως...τα Windows τα κανουν και οχι ο SnapDragon. Android δε θελω προς το παρον, οποτε το διλημμα ειναι 3GS ή HD2.

Οσο κι αν δε γουσταρω το iPhone (εμφανισιακα / ναι το θεωρω αθλιο, ιδεολογικα / τα παντα κλειδωμενα + ειναι ενα App Phone και τπτ αλλο), μπορει να παω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Σκεφτομαι οτι το HD2 ισως να ειναι υποφερτο με το Sense και να μπορεσω να κανω υπομονη μεχρι το τελος 2010, αλλα και παλι δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα περιμένεις για το 2010 μπορεί τα android 2.1 και κάποιες καινούριες συσκευές που εμένα τουλάχιστον με έχουν τραβήξει την προσοχή να σου αλλάξουν τη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είναι τα iphone μόνο και τα macbook τζάμπα τα βλέπω.. είναι οκ το σαιτ? δεν το βρίσκω λογικό..

edit

από ότι βλέπω στο google και άλλοι την ίδια απορία έχουν.. αν είναι scam...

για scam πάντως βρωμάει

Link to comment
Share on other sites

Βρε αφηστε τα scams :hehe:

Γενικα εγω ξερω και λεω το εξης - τι κανει καποιος με ενα τετοιο "multimedia" κινητο?

1) Τηλεφωνο (προφανως)

2) Μουσικη

3) Φωτογραφιες + Video

4) Αναπαραγωγη ταινιων

5) GPS

6) Internet + mail

7) "κατι για να περναμε την ωρα μας"

8) Δουλεια (office stuff)

Σε ολα το HD2 ειναι jet εκτος απο το 7, οπου το iPhone το σκιζει. Ασε που αν μπεις μεσα στα WinMo ακομα και extremας να εισαι, λες τι στον πεο καναν και ειναι τοσο χαλια. Σε hardcore χρηστες βεβαια, το iPhone χανει υπερβολικα σε ηχο, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα (για το 1% των χρηστων του).

Γενικα, το HD2 μπορει να κανει out of the box οτι και το iPhone, ΧΩΡΙΣ ομως να εχει την αφανταστη ευκολια του "θελω κατι - το εχω μπαμ-μπαμ".

Καθοτι ομως εμενα ΕΛΑΧΙΣΤΑ με νοιαζουν οι Apps (κατι που θα αλλαζε αρδην αν εμενα Αμερικη γιατι οι Apps εκει ειναι 4000000000000000000000000000000000000000000000000 φορες καλυτερες/χρησιμοτερες), παμε στο εξης:

1) Το HD2 μ' αρεσει ΠΟΛΥ περισσοτερο εμφανισιακα

2) Δεν παω την Apple σαν "κουλτουρα" - το "εγω στα προσφερω ολα μη ζητας παραπανω" με εκνευριζει

Δεδομενων ολων αυτων, μαλλον θα παω στο HD2, περνωντας τον περισσοτερο χρονο μου ακουγοντας μουσικη και διαβαζοντας βιβλια σε PDF. Αν κανω μλκια, θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Να μαστε!

Μετα απο πανω-κατω μια εβδομαδα με το HD2 - Τι ειναι "ευκολα" το τηλεφωνο:

1) Το καλυτερο Windows Mobile που εχω πιασει ποτε στα χερια μου και μαλλον το καλυτερο WinMo αυτη τη στιγμη.

2) Το κινητο με την πιο απολαυστικη οθονη ever :hehe:

3) Εξαιρετικα ποιοτικα κατασκευασμενο

4) Οντως, αστραπιαια γρηγορο σε σχεση με πολλα πολλα αλλα

5) Ειναι ενα κινητο με τα Windows Mobile πανω :hehe:

---

Παμε στα πιο αναλυτικα:

1α) Δεν - υπαρχει - κανενα - αλλο. Που να πηγαινει ετσι τουλαχιστον. Μονο iPhone μπορει να συγκριθει μαζι του (και σιγουρα, εν τελει θα κερδισει στα σημεια λογω του OSX). Κανενα WinMo δεν ειναι τοσο γρηγορο.

1β) Απο πλευρας ταχυτητας σε αλλα πραγματα, θα πουμε παρακατω.

2α) Χωραει ενα iPhone μεσα της. Σχεδον δλδ, αλλα ειναι με-γα-λη. Δεν ειναι ασχημα μεγαλη, σιγουρα ειναι ενα χερι γεματο - me likes a lot.

2β) Εκπληκτικη ποιοτητα σε σχεση με αλλα κινητα. Εκει που το iPhone τα κανει ολα μπλε μολις το στριβεις λιγο (ξερουν οσοι εχουν πως γινεται το μαυρο), εδω απλα ακολουθει την κλιμακα του γκρι. Απο χρωματα ειναι εντονα εκει που πρεπει και καθαρα (ΟΣΟ καθαρα μπορουν να ειναι με τα....65Κ χρωματα των μουφοWin - τεσπα). Νομιζω οτι αυτη η οθονη αν εχει 16.7M χρωματα, θα ειναι killer αν βγει ενα σοβαρο OS.

2γ) Ειναι οντως ενα κλικ υπερευαισθητο, αλλα ενα κλικ. Οχι κατι ασχημο, το συνηθιζεις νομιζω. Εμενα μου αρεσε πολυ, ευχαριστη αλλαγη απο το πενακι. Ειναι ΟΝΤΩΣ μια μικρη ταλαιπωρια τα Windows Mobile, αλλα με λιγη ακριβεια ολα γινονται.

Για το υπερευαισθητο μαλιστα να πω οτι αν εισαι και λιγο "φορτισμενος", πιανει και στον αερα :hehe: - οχι παντα βεβαια, 1-2 φορες το παρατηρησα.

3α) Βουρτσισμενο Αλουμινιο - me adores

3β) Μυριζει δερμα :hehe: - η θηκη της HTC φταιει που δινουν δωρο, μυριζει απο χιλιομετρα

3γ) Στιβαρα ολα, πολυ καλα κουμπια, sleek παντου, ΕΚΤΟΣ απο ενα σημειο - την καμερα. Ο τροπος που "πεταγεται" και ειναι "κοφτερες" οι ακρες της ισως να ξενισει καποιους, αλλα δεν με χαλασε ιδιαιτερα - καθεται πιο ευκολα και σε επιφανειες με κλιση :hehe:

4α) Εχω δουλεψει Samsung Omnia, Touch HD, Diamond I/II, για κανενα λογο δεν μπορουν να συγκριθουν - μονο το iPhone λογω του OS του ειναι τοσο "fluid"

4β) Το CoPilot που εχει μεσα για GPS software ειναι...σφεντονα? Μιλαμε πατας διευθυνση και του λες οκ - ΖΑΠ - ετοιμο. Δεν ξερω αν το 1GHz το κανει αυτο η το προγραμμα ειναι ελαφρυ, παντως ειχε πλακα να βλεπω τον Ακη με το Ο_ο βλεμμα :hehe:

4γ) Πολυ γρηγορο το Sense στο 95+% των περιπτωσεων. Παρα πολυ σβελτα ολα

4δ) Internet - απολαυστικο αρχικα, ξενερωνεις χωρις Flash (Opera - IE δεν ανοιξα), αλλα μετα λες, οκ - το Safari ειναι καλυτερο. Οχι υπερβολικα, αλλα ειναι.

5α) Κολλησε ηδη μια φορα και ηθελε hard reset - Go figure

5β) Χαζο HTC που μου εδιωξε τον Task Manager και πρεπει να ψαχνω

5γ) Νταξει, τα WinMo 6.5 ειναι σαν τα Win 3.11

5δ) Αν δεν ηταν τοσο μεγαλη η οθονη ετσι ωστε να μπορεις να πλοηγηθεις μεσα στα WinMo, θα το πετουσες στον τοιχο - ευτυχως δε θελει τοσο μεγαλη ακριβεια για να κανεις τη δουλεια σου

5ε) Εχει κοψει ΑΡΚΕΤΑ πραγματα η HTC, που ισως να ξενισουν καποιους που ειχαν συνηθισει τα "κλασικα" WinMo

---

Πολλα ειπα - μ'αρεσει παρα πολυ. Σιγουρα χαιρομαι, σιγουρα νιωθω καπως οταν βλεπω και το iPhone να ειναι τοσο fluid και easy-to-use εχοντας τη μιση δυναμη απο μενα, χαιρομαι που η μπαταρια κραταει 1-3 μερες με ανεση (αναλογα με τη χρηση), νιωθω ΠΟΛΥ καλυτερα σε σχεση με τα αλλα WinMo που ειχα, του βαλα και πακετο με Unlimited Internet και ειμαι happy :D

Γιατι τελικα αυτο και οχι iPhone?

Γιατι δε μου αρεσει το iPhone πρωτον (ενω αυτο ειναι πολυ πιο ομορφο κατ' εμε), δευτερον γιατι απλα οπως ειπα, δεν μου δινει κατι που να χρειαζομαι πραγματικα, τριτον γιατι δεν παω την κουλτουρα του και τεταρτον γιατι στον ηχο δεν τα παει και τοσο καλα και εχω κολλημα :P

(το HD2 btw ειναι και σε αυτον τον τομεα really really good σε σχεση με το Diamond)

Edited by JC_Denton
Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο JC!! :D

Οντως το κιν ειναι θηριακι, ειδικα η οθονη μπορω να την πω.. τρομακτικη!!

Και εμενα μου τη δινει το limitation με τα χρωματα λογω windows mobile αλλα επειδη πηγα να το σχολιασω αυτο σε φορουμ που ειδικευεται στα κινητα για το Xperia πεσαν να με φανε.. Οτι και καλα παιζει η ποιοτητα της οθονης ρολο κ οχι τα χρωματα.. μπλα μπλα μπλα!

Σε γενικες γραμμες για μενα ειναι best buy αλλα θα επερνα το Touch Pro 2 γιατι ειμαι keyboard fetichist :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now