str1979

OC σε Q9550 και Θερμοκρασιες???

Recommended Posts

Καλησπερα

Εχω ανεβασει τον Q9550 στα 4080 με 8,5χ480

και ρευματα στο ΒΙΟΣ

cpu 1.275 με LLC on

FSB term 1.4v

NB 1.4v

ολα τα αλλα στο normal και οχι στο auto.

To συστημα ειναι σταθερο αλλα με προβληματιζουν οι θερμοκρασιες που ανεβαζει μετα απο 10 λεπτα Linx.

Eιναι φυσιολογικες-ασφαλης ή πρεπει να ριξω το ΟC για να πεσουν?

Υποψιν οτι ειμαι με υδροψυξη σε CPU & GPU.

4100 1600.jpg

4100 1600.jpg

4100 1600.jpg

57fd074a74a54_41001600.jpg.3d9029f1508ba

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν πατάει καλά το μπλοκ? Γιατί με τόσο λίγο ρεύμα δεν δικαιολογούνται τέτοιες θερμοκρασίες, αν βέβαια οι ενδείξεις από το πρόγραμμα είναι σωστές...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι δεν παταει καλα το μπλοκ.

Στο κυκλωμα ειναι σε σειρα CPU - GPU.

Σε idle κατασταση η θερμοκρασιες ειναι 44-47.

Που περιπου θα επρεπε να ειναι οι θερμοκρασιες με το setup που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Ο levelone είχε Q9550 με αέρα (TRUE120) στα 4 GHz και επιανε 85αρια στο full load, οι θερμοκρασιες που βλεπω μου θυμιζουν αερα και οχι νερο. Πρεπει να "φταιει" η GPU για το ολο θεμα, σε τι ψυγειο πανε αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, δεν μπορώ να σου πώ, αλλά η διαφορά μεταξύ idle και load είναι πολύ μεγάλη για υδρόξυξη. Εκτός βέβαια κι αν η υδρόψυξη είναι κανένα ready kit της TT, τότε μου φαίνεται λογικό...

Link to comment
Share on other sites

...χμμ...και τριπλό ψυγειο βλέπω...κανονικά θα έπρεπε να είσαι 70-75c σε full load εσύ είσαι 10 πάνω, μήπως έχεις αέρα στο ψυγείο σου?

Τα fan είναι push ή pull?

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

το ψυγειο το εχω κουνησει κ πιστευω οτι εχω βαλει ολο τον αερα.

επισης οταν ειχα βγαλει για να τσεκαρω το μπλοκ η παστα ειχε απλωθει ομοιομορφα.

οι ανεμιστηρες του ψυγειου ειναι 12αριδες 1200 στροφων και ειναι σε διαταξη πους.

τα ειχα βαλει παλαιοτερα σε πουλ αλλα δεν ειχε διαφορα.

ολα διχνουν να ειναι οκ.

τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Το full cover που έχεις στην κάρτα ρίχνει τρελή θερμότητα στο κύκλωμα.Βάλε όποτε μπορέσεις ένα temp probe στο swiftech v2 που έχεις να βλέπεις θερμοκρασία νερού. Επίσης το radiator που έχεις θέλει τουλάχιστον 1600άριδες ανεμιστήρες για να αποδώσει σωστά (και γύρνα τους σε pull). Αν το μπλοκ το έχεις πολύ καιρό άνοιξέ το για ένα καθάρισμα (οδοντόβουρτσα - οδοντόπαστα).Αν έχεις backplate στο μπλοκ μη φοβάσαι να σφίξεις:hehe: Επίσης μερικά βαθμάκια θα πέσεις και αναλόγως την πάστα που χρησιμοποιείς........IC Dianond και Zalman STG1 για μένα. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το full cover που έχεις στην κάρτα ρίχνει τρελή θερμότητα στο κύκλωμα.Βάλε όποτε μπορέσεις ένα temp probe στο swiftech v2 που έχεις να βλέπεις θερμοκρασία νερού. Επίσης το radiator που έχεις θέλει τουλάχιστον 1600άριδες ανεμιστήρες για να αποδώσει σωστά (και γύρνα τους σε pull). Αν το μπλοκ το έχεις πολύ καιρό άνοιξέ το για ένα καθάρισμα (οδοντόβουρτσα - οδοντόπαστα).Αν έχεις backplate στο μπλοκ μη φοβάσαι να σφίξεις:hehe: Επίσης μερικά βαθμάκια θα πέσεις και αναλόγως την πάστα που χρησιμοποιείς........IC Dianond και Zalman STG1 για μένα. Αυτά.

1)τους ανεμηστηρες οταν τους ειχα στο πουλ αν θυμαμαι καλα ειχα αυξηση θερμοκρασιας 1-2 βαθμους.

2) το μπλοκ εχει καθαριστει προσφατα

3) υπαρχει backplate και το εχω σφηξει τερμα

4) παστα χρησιμοποιω την AC MX-2

5) οι σωληνες ειναι 1/2"

Με βαση ολα τα παραπανω, τελικα οι θερμοκρασιες μου ειναι λογικες με βαση το συστημα μου και το πως εχω στημενη την ψυξη του ή ειναι υπερβολικες?

Μια λυση που εχουμε ως τωρα ειναι η αλλαγη των ανεμηστηρων με γρηγοροτερους (και πιο θορυβωδη)

Κατι αλλο?

Βαζω κ κανα2 εικονες ακομη,

qq.jpg

qq2.jpg

9800gtx_xspc_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

qq.jpg

qq2.jpg

9800gtx_xspc_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

qq.jpg

qq2.jpg

9800gtx_xspc_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

qq.jpg.304618ecae73a16249f75aebc9ef5fe0.

qq2.jpg.bb7888d3a6c65a86cede7956c54c65e5

9800gtx_xspc_www.kepfeltoltes.hu_.jpg.f2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η λυση που βρηκα ηταν να παρω το κουτι κατω απο το γραφειο και να το βαλω εξω.Το αποτελεσμα ηταν να πεσουν οι θερμοκρασιες 13 βαθμους!!!:lol

Επισης κατεβασα το FSB Term και το NBv απο 1,4ν στα 1,38ν.

Οποτε τωρα ειμαι καπως ετσι.

Καλα ειναι ή πρεπει να πεσουν και αλλο?:que:...

zzz.jpg

4100 1600 low.jpg

zzz.jpg

4100 1600 low.jpg

zzz.jpg

4100 1600 low.jpg

zzz.jpg.5bbfb389b479e30dc023c5b15a8ef74b

57fd074aa58e3_41001600low.jpg.bda21c5521

Link to comment
Share on other sites

Πω πω μου θύμισες μια περίοδο που ήμουν έτοιμος να ανοίξω τρύπες στον τοίχο και να έχω το radiator στη βεράντα:)... Φέρε απ'έξω αν μπορείς τους Yate Loon SM ή SΗ και δε θα το μετανιώσεις. Πάντως για 4G+ τώρα μου φαίνονται εντάξει οι θερμοκρασίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη είχα και γω το ιδιο setup στο ψυγείο, αντιμετώπισα τα εξής προβλήματα:

1) Εμφανιζόταν αέρας στο ψυγείο μετά από μερικές μέρες χρήση

2) Δεν μπορείς να καθαρίσεις τις ψυκτρες του ψυγείου εκτός και αν λύσεις την κατασκευή

Το εβαλα ορθιο, οπως βλεπεις το κουτι δεξια, με ταινία διπλής.

Τελος τα προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με αέρα και που έδωσα 1.300Volt για τα 3.820ΜΗζ έχω 40 default και 60 κάτι full load με thermalright 120. Εσύ με νερό και τέτοιες θερμοκρασίες κάτι παίζει. Ανάβεις full τον λέβητα? :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με Q9550 @4Ghz με 1.36v με Xigmatek Achilles και είμαι 40 idle και 83 full load με IBT.

Αν και οι θερμικές συμπεριφορές από επεξεργαστή σε επεξεργαστή αλλάζουν πιστεύω πως είναι σχετικά ψηλά με νερό.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΑ Κ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΔΕΝ ΥπΑΡΧΟΥΝ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ.ΕπΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΟ ΦΥΣΑΩ ΜΕ ΑΕΡΑ Κ ΔΕΝ ΥπΑΡΧΕΙ πΡΟΒΛΗΜΑ .ΑπΛΑ ΝΑ ΥπΕΝΘΗΜΙΣΩ ΟΤΙ ΥπΑΡΧΕΙ Κ ΜΙΑ 9800GTX ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ.πΟΣΟ πΙΟ ΚΑΤΩ ΘΑ ΕπΡΕπΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now