dRaGm3n

Gigabyte X58-UD5

Recommended Posts

Παίδες, εμπρόκητο να αγοράσω την συγκεκριμένη motherboard τελικά.Πώς την κόβετε? θα μπορέσω να την φτάσω στα 4,0Ghz με αέρα? ή θα πρέπει να πέσει καμία w/c λύση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαίνουν όλοι οι επεξεργαστές σε μια X συχνότητα το ίδιο εύκολα. Μπορεί ας πούμε ένα κομμάτι να φτάνει τα 4.3GHz 24/7 με εξαιρετικά χαμηλό ρεύμα, ένα άλλο να τα φθάνει αλλά με πολύ περισσότερο ρεύμα και ένα άλλο να μην τα φτάνει με την καμία. ;)

Όσο για το "4 με αέρα, 5 με νερό" δεν είναι έτσι το overclocking :D Γιατί για να φθάσεις στα 5GHz χρειάζεσαι τόσο ρεύμα, που το CPU δεν θα το "ακούσει" με θερμοκρασίες αερόψυξης/υδρόψυξης. Για τόσο ψηλά, χρειάζεσαι ξηρό πάγο/cascade/υγρό άζωτο και γενικότερα θερμοκρασίες υπό του μηδενός. Ο JC_Denton έχει γράψει ένα φοβερό οδηγό που σου δείχνει βήμα βήμα πως να πας τον i7 σου στα 4GHz (με αερόψυξη), ρίξε του μια ματιά, σίγουρα θα σε βοηθήσει πολύ.

Αναφορικά με τον ρόλο της ψύξης στο overclocking του επεξεργαστή, ξεφύλλισε το online περιοδικό μας και διάβασε την σελίδα 14. Νομίζω θα καταλάβεις τα βασικά :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό του JC_Denton δέν μπορώ να μπώ. Μου λέει οτι δέν έχω τιν δυνατότητα αυτή περιμένω έγκριση ενεργοποίησης λογαριασμού απο τον admin

και κατι τέτοια........

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό του JC_Denton δέν μπορώ να μπώ. Μου λέει οτι δέν έχω τιν δυνατότητα αυτή περιμένω έγκριση ενεργοποίησης λογαριασμού απο τον admin

και κατι τέτοια........

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω......?????

NIKOSE, you do not have δικαίωμα to access this page. This could be due to one of several reasons:

  1. Your user account may not have sufficient privileges to access this page. Are you trying to edit someone else's post, access administrative features or some other privileged system?
  2. If you are trying to post, the administrator may have disabled your account, or it may be awaiting activation.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγα να πρωτο-φτιάξω λογαριασμό στο box, τον Απρίλη του 2007 - αν δεν κάνω λάθος, είχα και εγώ κάτι περίεργα προβλήματα. Τότε βασικά, ενώ με έδειχνε logged in, δεν μπορούσα να μπω πουθενά... :confused: Το άφησα λίγο και τον Μάιο που ξαναδοκίμασα να φτιάξω ξανά (ο πρώτος ήταν με George_o/c πάλι) με το MoS, όλα ok. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δύο και σήμερα για να έρθει!! Δέν μπορώ άλλο!!!!! Αααα και μία ήλίθια ερώτηση πάλι. Θα υποστηρίζει Corsair Dominators (OXI GT) τις μπλέ.Γιατί δέν τις βλέπω στης υποστηρηζόμενες μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Το περιεργο θα ειναι να μην τις υποστηριζει...

Το ram support link που εχουν οι κατασκευαστριες εταιρειες ειναι απλα ενδεικτικο

και σε καμια περιπτωση δεν ειναι πληρες. Κυκλοφορουν τοσα πολλα τσιπακια, που

καθε τρεις και λιγο θα επρεπε να τα αγοραζουν και να τεσταρουν καθε μια μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now