WebHunter

Thermaltake Element V: the new Full-Tower

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Thermaltake presents Element V]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649d20abf53e44.jpg[/NEWS_IMG]Η Thermaltake γνωστή εταιρεία παραγωγής cases και συστημάτων ψύξης παντός τύπου είναι έτοιμη να παρουσιάσει και άλλο ένα μέλος της οικογένειας Element, το Element V. Με προτίμηση στους gamers και τους enthusiasts users, το νέο Full-Tower έρχεται έτοιμο να αντιμετωπίσει τις πιο ακραίες συνθήκες συνδυάζοντας στιβαρή κατασκευή με βελτιστοποιημένο airflow. Παράλληλα προσφέρει αρκετό χώρο και πλεονεκτήματα για τους πιο απαιτητικούς σε ένα άνετο και καλοδουλεμένο εξωτερικό σκελετό.

Στον τομέα της ψύξης διαπρέπει μιας και είναι από τα λίγα κουτιά που έρχονται με προεγκατεστημένους πέντε ανεμιστήρες, αφήνοντας χώρο για άλλους τρείς, και ο καθένας διαθέτει διαφορετικά χαρακτηριστικά. Στην πρόσοψη θα βρούμε δυο των 120 mm να εφοδιάζουν το κουτί με αρκετό αέρα που αρχικά περνάει από το cage των σκληρών δίσκων και λίγο παραπάνω, με τον ένα να διαθέτει ColorShift. Στη συνέχεια, έρχεται ο ανεμιστήρας του πλαϊνού καλύμματος, διαμέτρου 230 mm, που ψύχει τις κάρτες και τον επεξεργαστή και διαθέτει το σύστημα ColorShift. Τέλος υπάρχουν δυο ανεμιστήρες 120 mm στην οροφή που αποβάλλουν την θερμότητα στο περιβάλλον και διαθέτουν ο ένας το σύστημα ColorShift και ο άλλος το TurboFan.

Μιας και ο κάθε χρήστης έχει διαφορετική αντίληψη για την χρωματική σύνθεση του υπολογιστή του, έτσι η Thermaltake φρόντισε οι ανεμιστήρες με το ColorShift να μπορούν να λειτουργούνε με 6 διαφορετικά χρώματα. Οι διάφοροι χρωματισμοί, καθώς και οι ταχύτητα λειτουργίας αλλάζουν από το πάνω panel. Στο panel αυτό βρίσκονται και τέσσερις θύρες USB 2.0, μια eSATA και μια υποδοχή για HD.

[img_ALT=Thermaltake Element V]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354aedb2222d265.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Thermaltake Element V: side]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354aedb222397f0.jpg[/img_ALT]

Το κουτί έχει διαστάσεις 532 (H) x 220 (W) x 537 (D) mm δίνοντας (όπως είπαμε και παραπάνω) αρκετό χώρο για κάθε περιφερειακό. Μπορεί να υποστηρίξει μητρικές Micro-ATX, ATX και E-ATX και πλήρους μεγέθους PS2 τροφοδοτικό, το οποίο πλέον τοποθετείτε στον πάτο. Για τους λάτρεις της υδρόψυξης, διαθέτει τρύπες για τους σωλήνες στο πίσω μέρος, καθώς και υποδοχή για την τοποθέτηση δεξαμενής υγρού στο πλαϊνό κάλυμμα.

Επιπρόσθετα, αξίζει να αναφέρουμε ότι διαθέτει πέντε υποδοχές για συσκευές 5.25”, έξι για 3.5” και μια για 2.5”, όπως δίσκοι Solid State. Η ημερομηνία διάθεσης του ακόμα παραμένει άγνωστη, ωστόσο η ενδεικτική του τιμή ανέρχεται στα $169. Ένα αρντηικό που πρέπει να σημειωθεί, είναι πως δεν διαθέτει βαμμένο εσωτερικό, πράγμα που είναι ένα κριτήριο επιλογής στις μέρες μας.

[img_ALT=Thermaltake Element V: inside]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354aedb22245b45.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Thermaltake Element V: back]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354aedb22251f3e.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ερωτεύτηκα :

Thermaltakeusa»Chassis»Full Tower»Element Series»Element V : Element V VL20001W2Z

Το μέγιστο πλεονέκτημά του είναι ότι -αν δεν κάνω λάθος- μπορείς να του βάλεις γομαροψήκτρα χωρίς να χτυπάει πάνω στον 230άρη ανεμιστήρα, όπως συμβαίνει με το cosmos και το Armor +

edit : άκυρο. Με πρώτη ματιά μου φαινόταν ότι δεν ήταν το cpu cooler στην ευθεία με τον 230άρη. Τελικά απ' ό,τι βλέπω στο faq μέχρι 155mm μπορείς να βάλεις...

Link to comment
Share on other sites

και κοψίματα-οδεύσεις για το καλωδιομάνι να περνάει από πίσω και να μην φαίνεται...ειδικά το 24απινο της μητρικής καθώς και τα καλωδισ για τις διεπαφές usb/fw/ηχος στο μπροστινό πάνελ.... το τελευταίο πρέπει να πηγαίνει διαγωνια πάνω απ'ολα (το μήκος του συνήθως είναι μικρό για να το περάσεις από πίσω και να φθάνει στους αντίστοιχους connectors της μητρικής...

Link to comment
Share on other sites

η ποιοτητα της tt ειναι απλα για κλαμματα..by far η πιο fail εταιρεια παρολο που πουλαει..τουλαχιστον μεχρι πριν κανα χρονο που ειχα το armor+.. ειχα δοκιμασει και αλλα κουτια της..η ultra 120 extreme στο armor+ χωραει μια χαρα και δεν χρειαζεται να αφαιρεσεις τιποτα..απο κει και περα το πλαστικο ναναι καλα και ο μη σωστα κατανεμημενος χωρος..

υσ:και αυτο που εχω εχει πανω του πλαστικο αλλα καμια σχεση με ταλλο σε ολους τους τομεις..

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθει στα 160 ευρώ Ελλάδα και βάση των επιλογών που υπάρχουν δε μπορώ παρά να το χαρακτηρίσω 'ακριβή παπάτζα'.

Το μόνο που το σώζει είναι το παγούρι-holder (αν και όπσιοναλ) το οποίο είναι μια εργονομική καινοτομία αιώνων μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ήμουν Thermaltake fan (είχα ένα Soprano και τώρα ένα Kandalf). Σίγουρα το επόμενο κουτί μου θα είναι Coolermaster (εκτός απροόπτου) γιατί μου φαίνονται πιο ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι τα ίδια "λάθη" κάναμε :hehe:

Από Thermaltake σε Coolermaster και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε κανά Silverstone TJ-09/07.

Και μετά σε Lian Li.

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

...μερικά πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ :hehe: τα ίδια μουφα κουτια έχει τοσο καιρό απλά αλλαζει την πλαστικούρα απ᾽εξω !!

Όλοι τα ίδια "λάθη" κάναμε :hehe:

Από Thermaltake σε Coolermaster και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε κανά Silverstone TJ-09/07.

Και μετά σε Lian Li.

:hehe:

...ετσιι.. μ᾽αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :D

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνατε ρε.

Ο κοσμος θελει μαυρο εσωτερικο και ας ειναι και λιγο πιο ακριβο.

Εμένα μου αρέσει πολύ το εσωτερικό του. Βάζεις πάνω και καμιά εξαλλιάρικη Sapphire motherboard με άσπρο PCB, κόλαση. ocx0930.gif

Αυτή τη μαυρίλα την βαρέθηκα... ocx0941.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ήμουν Thermaltake fan (είχα ένα Soprano και τώρα ένα Kandalf). Σίγουρα το επόμενο κουτί μου θα είναι Coolermaster (εκτός απροόπτου) γιατί μου φαίνονται πιο ποιοτικά.

Μια απο τα ιδια και εδω. Χρονια αγοραζα Tt κουτια, τροφοδοτικα, γενικως οτι εβγαζε. Τα τελευταια 2 χρονια ομως μονο με CoolerMaster την βγαζω (εκτος απο PSU το οποιο ειναι ακομα Tt)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε για την TT. Έχω ακόμα το Shark και είμαι πολύ ευτυχής, είναι πολύ ελάφρύ και γενικά πολύ ωραίο, και είναι το κουτί που θα το κρατήσω μέχρι τέλους, άσχετο αν θα του αλλάξω τα φώτα (το έχω κάνει ήδη, αλλά τέλοσπαντων).

Ως προς το element, αρκετούς καλούς χώρους έχει. Ποιοτική κατασκευή (πέρα από τα πλαστικά), χώρο για υδρόψυξη (ψήκτρες δε με απασχολούν εδώ και πολύ καιρό)...άρα μια χαρά. Έχει και θέση για σκληρό SSD. Τι άλλο θέλετε? Α, και δεν κάνει 300-500-1000?, όπως τα στυλάτα silverston, lian li (όχι πως υποβιβάζω τα συγκεκριμένα). Έχει και αυτό τη θέση του στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ήμουν Thermaltake fan (είχα ένα Soprano και τώρα ένα Kandalf). Σίγουρα το επόμενο κουτί μου θα είναι Coolermaster (εκτός απροόπτου) γιατί μου φαίνονται πιο ποιοτικά.

So true (κατοχος Cosmos RC-1000).

Τα TT φαινονται σαν ψευτικα. Αν οχι ολα τοτε μεγαλο ποσοστο.

Μεγαλο ρολο παιζουν τα πλαστικα τους που ειναι...χαλια μαυρα

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι από τα ομορφότερα κουτιά που υπάρχουν εκεί έξω είναι τα Stacker (833 και σια ΟΕ ). Τα Tt μονίμως τα θεωρούσα bad showoff. Έχει ένας φίλος το Xaser 3 και είναι πραγματικά άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

Structure5.jpg

Νομίζω ότι η παραπάνω εικόνα τα λέει όλα....:'(....

Το πιο σωστό είναι αυτό που είπε ο JC_Denton.

Όλοι τα ίδια "λάθη" κάναμε :hehe:

Από Thermaltake σε Coolermaster και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε Lian Li.

Και μετά σε κανά Silverstone TJ-09/07.

Και μετά σε Lian Li.

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now