Hardcore Gamer

Asus Striker II Formula Full Specifications

Recommended Posts

Επιτελους ειρθε η "αποκαλυψη" του καινουργιου chipset της Nvidia 780i Sli για Intel CPU's υπο την υλοποιηση της ASUS, η οποια φυσικα θα υποστηριζει Triple Sli!!!:bows::crack:

Μια προχειρη photo:

asusstrikerikiformulafuiy7.jpg

Και τα specs:

asusstriker2spec9f1a378rt4.jpg

Πηγη: http://forums.vr-zone.com/showthread.php?t=214835

Υ.Γ. Πολλα υποσχομενη μητρικη αλλα να δουμε και απο πλευρας O/C πως θα τα πηγαινει γιατι ο προκατοχος της ειχε οσο να ναι μερικα προβληματακια!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι περίεργος να δω τι θα κάνει αυτό το MOBO. Φυσικά δεν πρόκειται να το αγοράσω πριν το δοκιμάσω, εκτός και αν το πάρω από Πλαίσιο, το δοκιμάσω και εντός 10 ημερών το γυρίσω πίσω. Δεν τη ξαναπατάω όπως με το πρώτο Striker!

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά εσύ το λες σαν να είναι κάτι κακό και κρυφό. Δεν είναι κάτι κακό, ούτε κάτι κρυφό. Είναι ένα δικαίωμα που έχει ο πελάτης και πρέπει να το μαθαίνει ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν είναι κρυφό αλλά ούτε και κακό εφόσον δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει ή δεν σε καλύπτει.

Το θέμα είναι ότι πολλοί δήθεν γνώστες του αθλήματος , κρίνουν μια μητρική ότι δεν τους κάνει επειδή δεν πιάνει 580fsb ή δεν ξεπερνάει τα 460fsb με Quad Core.

Εν συνεχεία την επιστρέφουν και πάιρνουν την ίδια ακριβώς...οι δοκιμές αυτές συνεχίζουν επ'αόριστον ή μέχρι να βρεθέι η "μαγική" μητρική...αφ'ότου όμως χαλάσει και η παλιά μητρική μια μέρα και πάρουν άλλη ίδια ή άλλο μοντέλο, εντοπίζουν πώς το σακουλάκι έιναι ανοιχτό...και μετά η χαρά του RMA και της άμεσης αλλαγής προϊόντος μετατρέπετε σε μίσος και αισχρολογίες για κάθε κατάστημα...

Δεν αναφέρομαι σε εσένα, προς θεού, μια ιστορία καθημερινότητας απλα σου λέω.

Με πιάνεις τι θέλω να πώ?

Ο συνηδητοποιημένος RMAς , δεν έχει και απαιτήσεις απο πάνω σε περιπτώσεις καθυστέρησεις η ανοιχτού προϊόντος κτλ κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

:P ναι έχεις δίκιο,

Αλλά γιατί οι συνηδητοποιημένοι aka gprhellas,elefsinaras,tsan, esdee ακόμα και εγώ....δεν έχουν κάνει ποτέ φασαρία για κάτι τέτοιο?

Όταν είχε έρθει ο fredyama εδώ στο event στο mall και του είχαμε πεί για το RMA που κάνουμε , του πέσανε τα σαγόνια και μας είπε ότι οι Ιάπωνες το θεωρούν ιεροσυλία να γυρίσεις πίσω μητρική για RMA αν δεν πιάνει κάποιο FSB ή να γυρίσεις πίσω μνήμες που δεν πάνε 2000MHZ με 6-6-6..απλά τις πουλάνε και μάλιστα στην μισή τιμή. Όπως και τα καλά CPU ,οι ευρωπαίοι τα πουλάνε 500-600? τα καλά κομμάτια, όσο δηλαδή είχανε καινούρια (επειδή πάνε καλά) και οι Ιάπωνες πουλάνε θείκά κομμάτια στην μισή τιμή επειδή είναι used και ταλαιπωρημένα.

Ο μόνος λόγος που κάνουνε RMA , CPU/VGA/RAM κτλ είναι ότι ήταν χαλασμένα απο την αρχή.

Είναι όλα θέμα νοοτροπίας...ΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

Ναι δίκιο έχεις απλα μιλάω για την πολιτική τους...

Εγώ συμβιβάζομαι με ότι μου τύχει..2 φορες εχω κανει rma αλλα οχι επειδη δεν μου εκανε το προιον...

Αλλα έχω χρυσό χεράκι μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι πολλοί δήθεν γνώστες του αθλήματος , κρίνουν μια μητρική ότι δεν τους κάνει επειδή δεν πιάνει 580fsb ή δεν ξεπερνάει τα 460fsb με Quad Core.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες και είμαι από αυτούς που το φωνάζω στα Forums. Συμφωνώ απόλυτα!

Εν συνεχεία την επιστρέφουν και πάιρνουν την ίδια ακριβώς...οι δοκιμές αυτές συνεχίζουν επ'αόριστον ή μέχρι να βρεθέι η "μαγική" μητρική...αφ'ότου όμως χαλάσει και η παλιά μητρική μια μέρα και πάρουν άλλη ίδια ή άλλο μοντέλο, εντοπίζουν πώς το σακουλάκι έιναι ανοιχτό...και μετά η χαρά του RMA και της άμεσης αλλαγής προϊόντος μετατρέπετε σε μίσος και αισχρολογίες για κάθε κατάστημα...

Hehehehehe... Έχεις απόλυτο δίκιο!

Όταν είχε έρθει ο fredyama εδώ στο event στο mall και του είχαμε πεί για το RMA που κάνουμε , του πέσανε τα σαγόνια και μας είπε ότι οι Ιάπωνες το θεωρούν ιεροσυλία να γυρίσεις πίσω μητρική για RMA αν δεν πιάνει κάποιο FSB ή να γυρίσεις πίσω μνήμες που δεν πάνε 2000MHZ με 6-6-6..απλά τις πουλάνε και μάλιστα στην μισή τιμή. Όπως και τα καλά CPU ,οι ευρωπαίοι τα πουλάνε 500-600? τα καλά κομμάτια, όσο δηλαδή είχανε καινούρια (επειδή πάνε καλά) και οι Ιάπωνες πουλάνε θείκά κομμάτια στην μισή τιμή επειδή είναι used και ταλαιπωρημένα.

Δεν μπορώ να πω ότι κανείς από τους δύο κάνει καλά. Είναι κάτι που συμβαίνει. Επειδή εμείς ευτυχώς ή δυστυχώς είμαστε στην Ευρώπη τα καλά κομμάτια τα πουλάμε ακριβά και εγώ σαν Νίκος δεν θα πουλήσω στη μισή το καλό κομμάτι Q6600 που έχω, καθώς και τη μητρική μου.

Ο μόνος λόγος που κάνουνε RMA , CPU/VGA/RAM κτλ είναι ότι ήταν χαλασμένα απο την αρχή.

Αυτό δεν με βρίσκει σύμφωνο. Ο πελάτης έχει δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος όχι μόνο όταν είναι χαλασμένο, αλλά και όταν δεν είναι ευχαριστημένος από αυτό. Αυτό δηλαδή που ισχύει στις Ευρωπαϊκές χώρες.

Και αν θες τη προσωπική μου γνώμη θα σου πω πως εκεί έξω γίνεται πόλεμος και είναι ότι προλάβεις και ότι φας, ναι είναι θέμα νοοτροπίας. Εγώ RMA, δεν κάνω για τους λόγους που ανέφερες και μάλιστα τους καταδικάζω. Φυσικά όμως και κάνω RMA όταν αγοράζω τη Striker με 270Ευρώ, νομίζω 300 όταν βγήκε και δεν πιάνει ούτε 400FSB με Dual Core! Και φυσικά αν αγοράσω το 780i και μου κάνει τα ίδια πάλι θα το πάω πίσω και θα τους πω να το αλλάξουν. Και ποιος είναι ο λόγος? Έδωσα μία περιουσία για μητρική, η οποία είναι ότι χειρότερο στο OC. Nα σημειώσω ότι με τη Striker o Ε6600 που είχα δεν πήγαινε ούτε μέχρι 3.4 και στη μητρική που έχω τώρα πήγε 3.8GHZ. Και όπως μπορείτε να δείτε πήγε 4GHZ με Quad και 500FSB.

Τέλος κανείς δεν είναι Άγιος. Ούτε οι πελάτες, ούτε φυσικά το Πλαίσιο και το κάθε Πλαίσιο. Να στα πάρουν θέλουν με διάφορες "κομπίνες" (Δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε αυτό, ο κόσμος ξέρει). Εμάς οι ασπίδα μας είναι οι διάφοροι τρόποι αντιμετώπισης.

Και για να μη κλείσω με κάποια υποψία ότι Πλαίσιο δεν είναι καλό και αξιόπιστο, να πω ότι είναι ίσως το καλύτερο κατάστημα σε εξυπηρέτηση και υπηρεσίες. Και όσοι παραπονούνται ότι πολλές φορές δίνει μεταχειρισμένα προϊόντα και μου έχει τύχει, να τους πω ότι από τη στιγμή που γίνεται τόσο εύκολα το RMA, τόσο εύκολο είναι να πάρει κάποιος μεταχειρισμένο προϊόν. Κλέφτες θα γίνουν αυτοί? Και πέρα από αυτό από τη στιγμή που είναι στην εγγύηση δεν υπάρχει θεωρώ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καιρος γαρ εγγυς που λεει και ο Λιακος..:hehe: :hehe:

Καλο ειναι να κανουμε λιγο καιρο υπομονη μεχρι να μας ερθει το εν λογω chipset στα χερια..Δεν ειναι η μονη υλοποιηση της ASUS που φενεται προσδοκιμη στο θεμα του O/C..Αναμενονται και αλλες μητρικες!!!:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ο καιρος γαρ εγγυς που λεει και ο Λιακος..:hehe: :hehe:

Καλο ειναι να κανουμε λιγο καιρο υπομονη μεχρι να μας ερθει το εν λογω chipset στα χερια..Δεν ειναι η μονη υλοποιηση της ASUS που φενεται προσδοκιμη στο θεμα του O/C..Αναμενονται και αλλες μητρικες!!!:whistling:

Όλες nVidia reference boards πρέπει να είναι, εκτός της ASUS(σίγουρα) και της Gigbayte?!?

Να στα πάρουν θέλουν με διάφορες "κομπίνες" (Δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε αυτό, ο κόσμος ξέρει)

Μόνο αυτό δεν κατάλαβα και θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς με την λέξη "κομπίνες"....

Στα υπόλοιπα με βρίσκεις 99.9% σύμφωνο....:T:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα μια πληροφορια αν ξερετε.εχω στο pc την Asus Striker II Formula.θελω να μαθω αν οι εξοδοι firewire που εχει αν ειναι texas instrument.θελω να συνδεσω μια καρτα ηχου επανω και θελει τετοια εξοδo.TEXAS INSTRUMENΤ λεγεται.προσπαθω να βρω αλλα δεν λεει κατι γι ακριβως firewire ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα γιατι χρειαζεται απαραιτητα να ειναι Texas Instruments? Η ΤΙ ειναι κατασκευαστικη εταιρεια chips και κυκλωματων, δεν εχει σχεση με το FireWire, το οποιο ειναι απλως ενα προτυπο για μεταφορα δεδομενων.

Ουσιαστικα δηλαδη, ειτε ειναι TI το FireWire ειτε Foxconn ειτε NEC ειτε οτιδηποτε αλλο, πρεπει να ειναι ιδια - δεν καταλαβαινω γιατι να σε περιοριζει. Ποια καρτα ηχου ειναι αυτη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα μια πληροφορια αν ξερετε.εχω στο pc την Asus Striker II Formula.θελω να μαθω αν οι εξοδοι firewire που εχει αν ειναι texas instrument.θελω να συνδεσω μια καρτα ηχου επανω και θελει τετοια εξοδo.TEXAS INSTRUMENΤ λεγεται.προσπαθω να βρω αλλα δεν λεει κατι γι ακριβως firewire ειναι.

Η Texas Ins. έιναι κατασκευαστική εταιρία.

Εσύ απλα FireWire θέλεις, δεν σε νοιάζει η μάρκα της :)

Link to comment
Share on other sites

θελώ να εχει texas instrument για θελω να αγορασω μια καρτα ηχου presonus kai digidesign,ειμαι ηχοληπτης και πρεπει να εχει texas instrument πανω το firewire δεν θα δουλευει καλα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now