WebHunter

Intel Core i7 980X Extreme Gulftown: Επιτέλους με σάρκα και οστά!

Recommended Posts

Sorry for the triple post. Έκανα λίγο χούμορ... :D

Subzero, νομίζω πως όλοι retail που έχουν βγει μέχρι στιγμής παίζουν το ίδιο πάνω κάτω.

Λογικά θα βγει κάποια στιγμή νέο revision όπως έγινε και με τους πρώτους i7. Το πότε θα γίνει αυτό δεν ξέρω... Πάντως άτομα που έχουν δοκιμάσει πολλούς retail λένε τα ίδια, είναι εξαιρετικά δύσκολο να πέσεις σε κομμάτι που έστω να τρέχει 1Μ @ 5,9-6GHz.

Σε σύγκριση πάντα με τους ES που σκοτώνουν.

Link to comment
Share on other sites

mixed bags Στέλιο.

Οι retail φαίνεται να πηγαίνουνε κατά μέσο όρο καλύτερα on air σε σύγκριση με τους ES ( Q3FE, Q3QP, Q3NP, Q4VE ).

Πάντως τα 5GHz benchable on air τα έχουνε οι περισσότεροι retail σε αντίθεση με τους ES που πολλοί δεν περνάνε τα 4.7-4.8GHz on air bench.

Αλλά δυστυχώς στα κρύα που μας ενδιαφέρουν εμάς οι retail πρός το παρών τουλάχιστον τον Πουλόπουλο...

Και δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος για το B2 stepping που πρίν αρχές Ιουνίου δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

mixed bags Στέλιο.

Οι retail φαίνεται να πηγαίνουνε κατά μέσο όρο καλύτερα on air σε σύγκριση με τους ES ( Q3FE, Q3QP, Q3NP, Q4VE ).

Πάντως τα 5GHz benchable on air τα έχουνε οι περισσότεροι retail σε αντίθεση με τους ES που πολλοί δεν περνάνε τα 4.7-4.8GHz on air bench.

Αλλά δυστυχώς στα κρύα που μας ενδιαφέρουν εμάς οι retail πρός το παρών τουλάχιστον τον Πουλόπουλο...

Και δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος για το B2 stepping που πρίν αρχές Ιουνίου δεν το βλέπω.

Κι εμείς περιμένουμε όλοι το Β2...φαξ. Λίγο αργά δεν είναι αρχές Ιούνη?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο όμως 4 και άλλο 6 πυρήνες...

Το σκεπτικο μου ηταν οτι μιλαμε για 200 mhz μονο διαφορα .Εχουμε και τα νανομετρα που ειναι βελτιωμενα .

Με αυτα που εχουμε συνηθισει απο τους ES , περιμενω να δω εναν καλος 980 με 5300 mhz σε αερα .

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικο μου ηταν οτι μιλαμε για 200 mhz μονο διαφορα .Εχουμε και τα νανομετρα που ειναι βελτιωμενα .

Με αυτα που εχουμε συνηθισει απο τους ES , περιμενω να δω εναν καλος 980 με 5300 mhz σε αερα .

Εξαρτάται τι εννοείς Στέλιο. 5300 σε αέρα να βγάζει Vantage, 06, 32m το θεωρώ απίθανο ακόμα και από ES.

Από ότι έχω καταλάβει οι Gulftown έχουν μεγαλύτερη ανεκτικότητα σε μεγάλες θερμοκρασίες και με μια καλή ψύκτρα, ίσως και το 1,6+ να το δεχθούν με αέρα αλλά εκεί θα χτυπήσουν κάτι 90άρες κατευθείαν με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται όλο το σύστημα. Ειδικά η classified παίρνει φωτιά κανονικότατα...

Αυτοί οι επεξεργαστές είναι η χαρά της υδρόψυξης (για mainstream καταστάσεις). Όποιος έχει μια καλή υδρόψυξη έχει πολλές ελπίδες να παίζει κοντά στα 5GHz 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , ομως οι ΕS το ολο τους πλεονεκτημα το εχουν λογω μη cold bug .

Σκεψου να επαιζαν μεχρι τους -120C και να εφταναν 6300mhz 3dmark εκει ....

Με αερα τοτε δε θα ηταν στα 5300 περιπου ? :D

Νεα stepping πρεπει να βγουν ... αλλα ποτε ? Οταν θα εχει πηξει το bot σε gulftown ?

Το θεμα ειναι να το χαρεις και λιγακι τωρα που ειναι αρχη . :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε αλλά σίγουρα όχι σύντομα. Συμφωνώ με τον peppas. Ήδη έχουν κοπεί και έχουν διατεθεί πόσα κομμάτια στην αγορά και δεν μιλάμε για επεξεργαστές των 200-300 ευρώ.

Μέχρι να φύγει το στοκ δεν βλέπω να γίνεται κάτι...

Link to comment
Share on other sites

αν η intel θελει να πουλήσει, καλό θα ήταν να μπλοκάρουν στο bot τα scores που εχουν γίνει με τους ES :hehe:

Από ότι έχω καταλάβει, 3-4 άτομα μέσα από την Intel και την "νΤΕΛΛ" πρέπει να βγάζουν τρελό χαρτζιλίκι κάθε φορά που βγαίνει νέος επεξεργαστής στην αγορά...

Link to comment
Share on other sites

αν η intel θελει να πουλήσει, καλό θα ήταν να μπλοκάρουν στο bot τα scores που εχουν γίνει με τους ES :hehe:

Δεν θα ήταν άδικο.....Αυτοί που παίζουν με ES συνήθως παίζουν και με retail, oπότε το σωστότερο θα ήταν αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, 3-4 άτομα μέσα από την Intel και την "νΤΕΛΛ" πρέπει να βγάζουν τρελό χαρτζιλίκι κάθε φορά που βγαίνει νέος επεξεργαστής στην αγορά...

Σωστός ;) Όταν λοιπόν η μπλε ψάχνει να τσακώσει επιτήδειους που εμπορεύονται ES CPUs στο eBay, καλά θα κάνει:

1) Να μάθει ποιοι από τα ενδότερά της, τους δίνουν παραέξω

2) Ποιοι από τους OEM κατασκευαστές που τους παίρνουν 2 μήνες πριν, τους πουλάνε σε trays δέκα-δέκα

και όχι να κυνηγάει έναν overclocker που πήρε sample από καμιά Foxconn, ASUS, etc etc και επειδή δεν πήγαινε καλά, τον έδωσε...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ;) Όταν λοιπόν η μπλε ψάχνει να τσακώσει επιτήδειους που εμπορεύονται ES CPUs στο eBay, καλά θα κάνει:

1) Να μάθει ποιοι από τα ενδότερά της, τους δίνουν παραέξω

2) Ποιοι από τους OEM κατασκευαστές που τους παίρνουν 2 μήνες πριν, τους πουλάνε σε trays δέκα-δέκα

και όχι να κυνηγάει έναν overclocker που πήρε sample από καμιά Foxconn, ASUS, etc etc και επειδή δεν πήγαινε καλά, τον έδωσε...

+1 αυτο ειναι το σωστο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now