WebHunter

Intel Core i7 980X Extreme Gulftown: Επιτέλους με σάρκα και οστά!

Recommended Posts

Όρεξη θέλει να ψάξεις λίγο το BIOS και να την μάθεις, γιατί έχουν τις ιδιοτροπίες τους.

Τα bios δεν έχουν και πολές ιδιοτροπίες, οι επεξεργαστές όμως........:gizmo:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω να δω και τι θα βγάλει η AMD, που τουλάχιστον δεν αλλάζει socket κάθε εξάμηνο-χρόνο, μπορεί να μην είναι ότι δυνατότερο υπάρχει, αλλά σίγουρα είναι η καλύτερη σε ότι αφορά το κλάσμα ---- απόδοση/τιμή.

Πάντως και σήμερα με τα μισά λεφτά σε σχέση με το 1336 παίρνεις phenom II x4 965 @ 3.4 , τον πας με αέρα 4,2-4,3 για πλάκα και έχεις και αναβαθμίζεις (λογικά) σε πολύ καλές τιμές σε εξαπύρηνο μέσα στο 2010. not bad σε σχέση με τα 999$ του 6 πύρηνου ι7 το Μάρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και σήμερα με τα μισά λεφτά σε σχέση με το 1336 παίρνεις phenom II x4 965 @ 3.4 , τον πας με αέρα 4,2-4,3 για πλάκα και έχεις και αναβαθμίζεις (λογικά) σε πολύ καλές τιμές σε εξαπύρηνο μέσα στο 2010. not bad σε σχέση με τα 999$ του 6 πύρηνου ι7 το Μάρτιο.

Για πλακα 4.3 ακομα και με το νεο rev του 965 δεν πας.:time:...

Μισα λεφτα παλι δεν ειναι.Π.χ ο 920 ξεκιναει στα 225 ενω ο 965 στα 170.

Στο θεμα μητρικων παλι υπαρχουν αξιοπρεπεστατες μητρικες x58 π.χ ecs/foxconn με κοστος καπου στα 120?.Τα 999? του 6πυρηνου ι7 ειναι ταριφα σε ολα τα μοντελα extreme απο εποχες P4.Συνολικα ενα αντιστοιχο μηχανημα i7 θα σου βγει περιπου +20% πανω και clock to clock επιδοσεις ο i7 overall ειναι αρκετα πανω.Αν απο οσα εγραψα σου περναει απο το μυαλο οτι ειμαι fanboy ξαναδες το nickname μου.:time:...

Link to comment
Share on other sites

Μισα λεφτα παλι δεν ειναι.Π.χ ο 920 ξεκιναει στα 225 ενω ο 965 στα 170.

Αν σκεφτείς πλατφόρμα, είναι σχεδόν μισά λεφτά.

Για πλακα 4.3 ακομα και με το νεο rev του 965 δεν πας.

Θες να πούμε 4-4,2 ?

Στο θεμα μητρικων παλι υπαρχουν αξιοπρεπεστατες μητρικες x58 π.χ ecs/foxconn με κοστος καπου στα 120?.

Ναι Ναι... Από αυτές που αγοράζουν όλοι εδώ μέσα, σωστά? Από αυτές που θα σου βγάλουν τα συκώτια με τις ιδιοτροπίες τους, το ελλιπές support, και το χαμηλό o/c σε σχέση με τις... άλλες.

Στα ίδια χρήματα που λες αγοράζεις πολύ καλή έως κορυφαία mobo για τον 965

Μου αρέσει που όλοι λέμε "υπάρχουν αξιοπρεπέστατες μητρικές από χχχ ευρώ", αλλά κανένας μας δε θα τις αγόραζε για τον εαυτό του.

Τα 999? του 6πυρηνου ι7 ειναι ταριφα σε ολα τα μοντελα extreme απο εποχες P4

Ε, και ? Είπα εγώ ότι δεν είναι ταρίφα? Είπα ότι θα σου βγει πολύ πιο φτηνά να βάλεις 6πύρηνο AMD

Συνολικα ενα αντιστοιχο μηχανημα i7 θα σου βγει περιπου +20% πανω και clock to clock επιδοσεις ο i7 overall ειναι αρκετα πανω

Διαφωνώ στο +20% . Πιστεύω ότι είναι παραπάνω. Συμφωνώ για το performance. Απλά ανέφερα ότι σε λίγους μήνες στο AM3 θα έχεις τη δυνατότητα για "φθηνό" 6πύρηνο, κάτι που δε θα ισχύει στο 1366

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς πλατφόρμα, είναι σχεδόν μισά λεφτά.
Για πλατφορμα μιλησα...Να το παμε παλι απο αρχη?

Intel setup:

Cpu: I7 920 235?

Mobo:πχ Foxconn Flaming Blade Gti* 130?

Συνολο 365?

Amd setup:

Cpu:Phenom II x4 965 165?

Mobo:Κατι σε Msi,Giga με 790 chipset (Για να βγουν τα ευκολα 4) 140?

Συνολο 305

Μνημες προφανως δε χρειαζετε να βαλω τιμες γιατι ενας θα βολευτει με 1χ3, αλλος με 2χ2, αλλος με 2χ3, και αλλος με 2χ4

*(δεν ειναι η καλυτερη μητρικη μαζι σου,δεν παυει ομως να ειναι αξιοπρεπεσταστη mobo και σε εξοπλισμο και σε oc.)

Τα μισα λεφτα απο που προκυπτουν?

Θες να πούμε 4-4,2 ?
Εχεις απωθημενα με την κολοκυθια απο τοτε που ειμασταν παιδια?;P..

Απλα λες ενα νουμερο μονος σου στην αρχη το οποιο και φυσικα δεν βγαινει ανετα, και το σχολιασα.

Ναι Ναι... Από αυτές που αγοράζουν όλοι εδώ μέσα, σωστά? Από αυτές που θα σου βγάλουν τα συκώτια με τις ιδιοτροπίες τους, το ελλιπές support, και το χαμηλό o/c σε σχέση με τις... άλλες.

Στα ίδια χρήματα που λες αγοράζεις πολύ καλή έως κορυφαία mobo για τον 965

Ναι ναι ναι ναι,για αυτα τα αισχη λεω.Τα συκωτια με τις ιδιοτροπιες μπορει να μου τα βγαλει ενας πελατης στη δουλεια,μια γκομενα ισως αλλα για ονομα του θεου με μια μητρικη των χχχ ευρω μπορω να συμβιβαστω στα 3.8-4.Επειδη ειμαι large ομως θα φρεναρω στα 3.5.Φερε μου εναν 965 στα 4.5gh,επειδη ειμαι παλι large να συγρινουμε επιδοσεις.
Μου αρέσει που όλοι λέμε "υπάρχουν αξιοπρεπέστατες μητρικές από χχχ ευρώ", αλλά κανένας μας δε θα τις αγόραζε για τον εαυτό του.
Δεν ξερω και δε με ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι,μιλησα για τον εαυτο μου.

Κανενας?Εχεις την εντυπωση οτι το 90% ακομα και εδω μεσα ειναι με EVGA X58 classified 4 way sli η P6T7 WS SC?Αντε και Foxconn πεφτει λιγη.Ας βαλουμε μια Asus P6T στα 210.Συνολο 445?(far far far away απο τα μισα λεφτα)

Ε, και ? Είπα εγώ ότι δεν είναι ταρίφα? Είπα ότι θα σου βγει πολύ πιο φτηνά να βάλεις 6πύρηνο AMD
Ε και τι?Μια προσθεση στο σχολιο σου εκανα δε διαφωνησα καπου.Προφανως και θα βγει πολυ πιο φθηνα μιας και η μονη επιλογη σε Intel οταν η amd θα εχει mainstream 6core cpu θα ειναι ο νεος της extreme.
Διαφωνώ στο +20% . Πιστεύω ότι είναι παραπάνω. Συμφωνώ για το performance. Απλά ανέφερα ότι σε λίγους μήνες στο AM3 θα έχεις τη δυνατότητα για "φθηνό" 6πύρηνο, κάτι που δε θα ισχύει στο 1366
Οπως και εγω διαφωνω στο -50% το δικο σου.Για το υπολοιπο σχολιο επαναλαμβανεσε στις ακριβως απο πανω γραμμες που εχεις γραψει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κατά πόσο θα ισχύει αυτό σε όλα τα κομμάτια. Υπάρχουν όμως μερικά που αντέχουν... :P Όπως επίσης υπάρχουν και Q3FE A0 samples που παίζουν 6.5GHz Vantage. Αλλά θα τα δούμε αυτά όταν έρθει η ώρα :hehe:

<s>ante 8a pw kati teleftaio kai elpizw na mhn me kynhghsoun me ta nda kai afta... Apo evrwph tha ginei to olo skhniko.</s>

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις οτι μολις φαγαμε μηνυση απο αυτο που ποσταρες ε?

ελπίζω να μην είναι μεγάλες οι κυρώσεις.

μου θυμίσατε την παροιμία "θέλει η ... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει"

όπως λέει και ο ποιητής:

"μακάρι ο ενθουσιασμός να έπνιγε τις σκέψεις και τις πράξεις μας σαν ένας τεράστιος ποταμός"

:)

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνει ο JC ωρέ :D

Η AMD πάντως έχει ήδη παίξει με υγρό ήλιο, κρατούσαν το CPU σταθερά στους -240*C ;)

http://www.hwbox.gr/news/4905-amd-phenom-ii-hardcore-overclocking-event-akoma-pio-konta-sta-7ghz.html

http://www.hwbox.gr/news/5241-excessively-hot-h-amd-espase-fragma-ton-7ghz.html

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now