zen3

1005HA Overclocking

Recommended Posts

Μάλλον θα προχωρήσω στην αγορά του Asus Eee-pc 1005ha.

Έχω δει πολλά άρθρα, βίντεο κτλ σχετικά με τις δυνατότητες overclocking που προσφέρει, όχι μόνο αυτό, ολόκληρη η eee-pc σειρά.

Συγκεκριμένα, έχω δει πως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τα eeectl, eeeclock και setfsb.

Εγώ θέλω να σας ρωτήσω τα εξής:

1)να μου εξηγήσετε λίγο τί είναι το FSB, ξέρω χονδρικά πως είναι η ταχύτητα με την οποία επικοινωνέι η RAM με την CPU.

2)Αν αυτά τα προγράμματα είναι αληθινά, εννοώ πως μου φαίνεται λίγο απίθανο να γίνεται overclocking μέσω προγραμμάτων. Και αν είναι αληθινά, να μου πείτε αν θα μείνει το overclocking αν αλλάξω λειτουργικό και αν το βγάλω απ'την τροφοδοσία ρεύματος και μείνει με την μπαταρία (διότι έχω διαβάσει πως γυρίζει στην αρχική/μαμά συχνότητα όταν του βγάζεις την πρίζα, και το αφήνει με μπαταρία).

3)Ποιά προγραμματα να χρησιμοποιήσω μετά το επιτυχές overclocking, για να βεβαιωθώ πως cpu και ram λειτουργούν ομαλά;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ Θα βοηθούσε η αντικατάσταση του 1GB ram που διαθέτει με 2GB;

Υ.Γ1 Links: 1 (το πρώτο post λέει τίποτα χρήσιμο; Στο τελευταίο post μιλάνε για overclocking της ... μητρικής; ), 2 (specs)

Υ.Γ2 Ξέρω ότι δεν θα υπάρξουν δραματικές αυξήσεις στις επιδόσεις, πιο πολύ για χαβαλέ το/θα το κάνω

Υ.Γ3 Έχει μεγάλη διαφορά ο N270 που έχει το παρών απ'τον N280 που έχει το 1005HA-Ρ (σε μερικά benchamrks που τους είδα δεν είχαν και τρελές διαφορές);

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα προχωρήσω στην αγορά του Asus Eee-pc 1005ha.

Έχω δει πολλά άρθρα, βίντεο κτλ σχετικά με τις δυνατότητες overclocking που προσφέρει, όχι μόνο αυτό, ολόκληρη η eee-pc σειρά.

Συγκεκριμένα, έχω δει πως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τα eeectl, eeeclock και setfsb.

Εγώ θέλω να σας ρωτήσω τα εξής:

1)να μου εξηγήσετε λίγο τί είναι το FSB, ξέρω χονδρικά πως είναι η ταχύτητα με την οποία επικοινωνέι η RAM με την CPU.

2)Αν αυτά τα προγράμματα είναι αληθινά, εννοώ πως μου φαίνεται λίγο απίθανο να γίνεται overclocking μέσω προγραμμάτων. Και αν είναι αληθινά, να μου πείτε αν θα μείνει το overclocking αν αλλάξω λειτουργικό και αν το βγάλω απ'την τροφοδοσία ρεύματος και μείνει με την μπαταρία (διότι έχω διαβάσει πως γυρίζει στην αρχική/μαμά συχνότητα όταν του βγάζεις την πρίζα, και το αφήνει με μπαταρία).

3)Ποιά προγραμματα να χρησιμοποιήσω μετά το επιτυχές overclocking, για να βεβαιωθώ πως cpu και ram λειτουργούν ομαλά;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ Θα βοηθούσε η αντικατάσταση του 1GB ram που διαθέτει με 2GB;

Υ.Γ1 Links: 1 (το πρώτο post λέει τίποτα χρήσιμο; Στο τελευταίο post μιλάνε για overclocking της ... μητρικής; ), 2 (specs)

Υ.Γ2 Ξέρω ότι δεν θα υπάρξουν δραματικές αυξήσεις στις επιδόσεις, πιο πολύ για χαβαλέ το/θα το κάνω

Υ.Γ3 Έχει μεγάλη διαφορά ο N270 που έχει το παρών απ'τον N280 που έχει το 1005HA-Ρ (σε μερικά benchamrks που τους είδα δεν είχαν και τρελές διαφορές);

Καλώς ήρθες φίλε μου. Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι όταν πρωτοείδα τον τίτλο μπερδεύτηκα, γιατί δεν πήγε το μυαλό μου σε ASUS Eee. Από το ύφος του post σου φάνηκε ότι είσαι αρχάριος στο overclocking, για αυτό και έχεις μπερδευτεί λιγάκι. Καταρχάς, αμαρτία είναι το καημένο το netbook να κάθεσαι να το overclock-άρεις, γιατί άδικα θα το ζορίζεις. Αν θέλεις να προπονηθείς στο overclocking, θα βρεις ένα παλιό συστηματάκι - μεταχειρισμένο φυσικά από αγγελίες και θα κάνεις την δουλειά σωστά. :T:

Πάμε όμως στις απορίες σου. FSB (Front Side Bus) ονομάζεται το Bus που μεταφέρει πληροφορίες μεταξύ του επεξεργαστή (CPU) και του NorthBridge. Για να μην μπαίνουμε σε τεχνικούς όρους που ούτε εγώ γνωρίζω, να σου εξηγήσω για ποιο λόγο μας ενδιαφέρει το FSB (ή bclk στους καινούριους Core i3/i5/i7/i9) στο overclocking: Παίρνουμε το FSB, το πολλαπλασιάζουμε με τον πολλαπλασιαστή (multiplier) του CPU και προκύπτει η συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή (CPU Frequency). Οπότε

FSB x Multiplier = CPU Frequency. Για παράδειγμα ο Ε5300 λειτουργεί στα 2.6GHz με πολλαπλασιαστή 13x. Άρα:

200MHz FSB x 13 = 2600MHz = 2.6GHz.

Τι κάνουμε τώρα με το overclocking; Παίρνουμε το FSB και το αυξάνουμε, για παράδειγμα στα 230MHz. Έτσι ο επεξεργαστής μας τώρα λειτουργεί στα:

230MHz FSB x 13 = 2990MHz = 2.99GHz

2) Τα προγράμματα αυτά είναι αληθινά, υφίστανται. Το θέμα ποιο είναι. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν είναι καλό να κάνουμε overclocking μέσω software. ΠΑΝΤΑ μπαίνουμε στο BIOS και αλλάζουμε από εκεί τις οποιεσδήποτε ρυθμίσεις. Το BIOS δεν χρειάζεται να σε φοβίζει, μην το βλέπεις έτσι με το αυστηρό μπλε και το ότι δεν λειτουργεί το ποντίκι. Πρέπει να γίνει ο υπ' αριθμόν 1 φίλος σου, για να μάθεις να overclock-άρεις ΣΩΣΤΑ ;) Βέβαια υπάρχει ένα πρόβλημα. Τα διάφορα Notebooks/netbooks, σπάνια διαθέτουν μελετημένα BIOSes για να διευκολύνουν το overclocking, πράγμα 100% φυσιολογικό... Και αυτό γιατί, δεν κατασκευάστηκαν για να overclock-άρονται... Συνήθως οι χρήστες που τα επιλέγουν, τα επιλέγουν για λόγους φορητότητας, μικρού μεγέθους και λόγω του ότι είναι πρακτικά. Οπότε για ακόμα μία φορά σου εφιστώ την προσοχή. Καλύτερα να πας σε ένα μεταχειρισμένο μηχανηματάκι και με τη βοήθειά μας να το ανεβάσεις σιγά-σιγά, παρά να μπλεχτείς με τέτοια netbook overclocking.

Παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιοι πυροβολημένοι σαν τον γράφοντα, που τους αρέσει να overclock-άρουν οτιδήποτε. Οπότε αν ανεβάσεις την συχνότητα του ASUS eee σου και αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα, το βγάζεις από το ρεύμα, αφαιρείς την μπαταρία για λίγο, την ξαναβάζεις και voila, όλα είναι όπως πριν. ;)

3) Τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται για να test-άρουμε την σταθερότητα του συστήματος μετά από ένα overclock είναι πολλά και διάφορα.

Orthos, prime95, OCCT, LinX, Memtest 86+, Memtest, HyperPi και διάφορα άλλα.

Πριν όμως γράψω παραπάνω, θέλω να μου πεις αν συμφωνείς με αυτά που λέω στο 2) :) Αυτό είναι που πρέπει να διευθετήσουμε τώρα.

Υ.Γ. Όχι δεν θα σε βοηθήσει ένα dimm-άκι των 2GB παραπάνω από ένα του 1GB, στο overclocking. Θα δώσει όμως μια άλλη πνοή στο netbook σου πιστεύω, εγώ θα του το έβαζα. Όχι όμως για το overclocking, αλλά για το γενικότερο καλό. :)

Υ.Γ.2 Όχι μόνο δεν θα δεις διαφορές στις επιδόσεις ενός netbook overclock-άροντάς το, αλλά θα το ταλαιπωρήσεις κιόλλας.

Υ.Γ.3 Όχι δεν έχει :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Κάποιες γενικές απορίες.

Ουσιαστικά, κατά το overclocking, τί προσπαθούμε να ανεβάσουμε;

FSB και συνεπώς core speed; Μόνο Core Speed; Ή αυτά είναι ανάλογα;

Μετά, ποιός ο ρόλος των RAM στο overclocking;

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι γενικά το Overclocking και ποιος ο ρόλος της ψύξης σε αυτό, μπορείς να το μάθεις διαβάζοντας το HWBOX | O/C on first boot σελίδα 14 ;) Κατά την διαδικασία του overclocking ανεβάζουμε τα ρολόγια του επεξεργαστή, της μητρικής κάρτας και των μνημών RAM (απλοποιημένα). Τα τρία αυτά στο 90% των περιπτώσεων είναι αλληλένδετα (εκτός αν διαθέτες μητρική με NVIDIA 6xx/7xx SLI chipset που μπορούσες να παίξεις τις μνήμες unlinked - αυτό όμως δεν μας απασχολεί τώρα), δηλαδή ανεβάζοντας τον χρονισμό του ενός ανεβαίνει και του άλλου.

Ας πούμε για παράδειγμα ότι έχεις ένα σύστημα με E5300 επεξεργαστή (200MHz FSB stock, 13x multi) και μνήμες DDR2 με 1:1 διαιρέτη. Ανεβάζεις το FSB στα 300MHz. Οπότε.

300MHz FSB x 13 = 3900MHz. Ο διαιρέτης 1:1 δείχνει ότι α αναλογία μεταξύ FSB και RAM clocks (FSB:DRAM) είναι 1:1. Άρα οι μνήμες τρέχουν τώρα στα 300MHz (600MHz DDR). Αν ο διαιρέτης ήταν 1:2, τότε η αναλογία ταχύτητα των μνημών θα ήταν διπλάσια από αυτή του FSB, άρα οι μνήμες θα έτρεχαν στα 600MHz (1200MHz DDR. Αν ο διαιρέτης ήταν 2:3 τότε η ταχύτητα των μνημών θα ήταν (3/2)*FSB δηλαδή 450MHz (900MHz DDR). Αν ήταν 4:5, τότε οι μνήμες θα έτρεχαν στα (4/5)*FSB δηλαδή 375ΜΗz ) και ούτω καθ' εξής. Καταλαβαίνεις λοιπόν για ποιο λόγο είπα ότι FSB (μητρική κάρτα), CPU και RAM είναι αλληλοεξαρτόμενα; :)

Τώρα. Πολλοί είναι οι επίδοξοι amateur overclockers που δεν γνωρίζουν την σημασία των μνημών. Οι μνήμες είναι ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι κι αυτό γιατί η maximum συχνότητα λειτουργία τους εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Από το τι chips φοράνε, σε τι timings δουλεύουν, πόσο ρεύμα τους δίνουμε κ.τ.λ. Συνήθως σε απλά overclocks με συστήματα που διαθέτουν DDR2 μνήμες, πηγαίνουμε στο BIOS πριν καν ξεκινήσουμε και βάζουμε τα CAS# Latency (CL), RAS# to CAS# Delay (tRCD), RAS# Precharge (tRP), Cycle Time (tRAS) και Refresh Cycle Time (tRFC) στα 5-5-5-15-52 ή ακόμα καλύτερα 5-5-5-20-60 ή ακόμα καλύτερα 5-6-6-20-72. Χαλαρώνουμε τα timings με λίγα λόγια. Τους δίνουμε μεγάλες τιμές, ώστε η μνήμη να μην αποτελέσει περιοριστικό παράγοντα στην προσπάθειά μας να ανεβάσουμε τον επεξεργαστή. Αν τους δίναμε timings 3-3-3-4-28, ναι μεν θα αυξανόταν το memory bandwidth κατά πολύ, όμως το overclocking adventure μας θα τελείωνε γρήγορα με συνεχείς μπλε οθόνες.

Αυξάνουμε και λιγάκι το DRAM Voltage, στα 2.0V ας πούμε και ξεκινάμε να ανεβάζουμε FSB.

Δες τι πρέπει να προσέξεις στο CPU-Z ;)

4614b2676e6c390c.jpg

Bus Speed (FSB) x 12 (Multiplier) = 1995MHz (Core Speed - CPU Frequency).

Bus Speed (FSB) x 4 = Rated FSB.

Ο διαιρέτης FSB:DRAM είναι στο 1:2, οπότε DRAM Frequency = 2 x Bus Speed = 2 x 166 = 333MHz.

Και επειδή με ρώτησες ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο bench-άρω και στο overclock-άρω... Πρώτα μαθαίνουμε το overclocking και μετά συνεχίζουμε. One step at a time.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ποιά προγράμματα προτείνετε ώστε να εξατάζουμε απόδοση των:

α)CPU

β)GPU,

γ)HDD, και

δ)όλων των παραπάνων μαζί, (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο).

Ποιά προγράμματα προτείνετε ώστε να εξατάζουμε σταθερότητα των:

α)CPU

β)GPU,

γ)HDD, και

δ)όλων των παραπάνων μαζί, (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο).

Υ.Γ Για χρήση netbook + σταθερού.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά προγράμματα προτείνετε ώστε να εξατάζουμε απόδοση των:

α)CPU

β)GPU,

γ)HDD, και

δ)όλων των παραπάνων μαζί, (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο).

Ποιά προγράμματα προτείνετε ώστε να εξατάζουμε σταθερότητα των:

α)CPU

β)GPU,

γ)HDD, και

δ)όλων των παραπάνων μαζί, (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο).

Υ.Γ Για χρήση netbook + σταθερού.

Αποδοση

α)wPrime,superPi

β)3dmark01/03/06,vantage,aquamark

γ)hdtune

δ)pcmark

Σταθεροτητα

α)Intel burn Test,orthos/prime

β)furmark

Link to comment
Share on other sites

Απο άποψη ηλεκτρολογίας δεν ειναι βλαβερο να αυξάνουμε την τάση σε κάποιες συσκευες? (πχ στις RAM)

Δηλαδή αν αυτές ειναι κατασκευασμένες να δέχονται παροχη 1.6V (τυχαια το λεω) δεν ειναι βλαβερο να τις βάλουμε υπο 2.0V ταση? Εχω μια υποψία οτι αυτό μικραίνει τον χρόνο ζωής της συσκευής...

Μιας και ειμαι αρκετα αρχάριος (οπως ενιωσα μετα απο αυτο το ποστ) που μπορώ να μάθω για το τι συμβολίζουν αυτά τα 5-5-5-15-52 ? Και σχετικά με τα FSB και τα multiplriers? Τι ακριβως κανω οταν τα πειράζω? Τι "χάνω" με το τιμημα της αυξημενης συχνοτητας? Και τι σημαινει οτι καποιες μητρικες/επεξεργαστές εχουν κλειδωμενους πολλαπλασιαστές? Και γιατι η συχνοτητα των μνημων γινεται επι 2 οταν μιλαμε για DDR? Εχει να κανει με διαφορες αναμεσα σε sdram,ddr,ddr2,ddr3?

Πάντως φίλε George_o/c ήταν πολυ διαφωτιστικές οι "εξισώσεις" σου στα παραπάνω ποστ!

(πχ FSB*Multiplier=Συχνοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε μία-μία τις ερωτήσεις σου γιατί είναι πολλές :D

Απο άποψη ηλεκτρολογίας δεν ειναι βλαβερο να αυξάνουμε την τάση σε κάποιες συσκευες? (πχ στις RAM)

Δηλαδή αν αυτές ειναι κατασκευασμένες να δέχονται παροχη 1.6V (τυχαια το λεω) δεν ειναι βλαβερο να τις βάλουμε υπο 2.0V ταση? Εχω μια υποψία οτι αυτό μικραίνει τον χρόνο ζωής της συσκευής...

Βεβαίως και μειώνεται η διάρκεια ζωής τους. Ας πάρουμε για παράδειγμα ένα απλό kit-άκι DDR2 μνήμες που λειτουργεί από το εργοστάσιο στα 400MHz (800MHz DDR) @ 5-5-5-15 @ 1.8V. Αν τα κρατήσεις σε stock voltage, ας πούμε θα σου κρατήσουν 10 χρόνια. Αν τους δώσεις 2.1V για 24/7 θα σου κρατήσουν λέμε 6 χρόνια. Τι να τα κάνεις όμως τα 6, πόσο μάλλον τα 10 χρόνια; ;) Ο μέσος άνθρωπος κάνει αναβάθμιση κάθε 3-4 χρόνια... :)

Όμως να ξέρεις και το voltage έχει τα ανεκτά του όρια. Τα ανεκτά όρια των DDR για 24/7 είναι ας πούμε 3 - 3.2V, για DDR2 τα 2.2V, για DDR3 με D9GTR chips τα 1.9-2.0V, για DDR3 με Elpida Hyper Chips τα 1.65V, για Wolfdale CPUs τα 1.4V περίπου και ούτω καθεξής. Όταν ξεπεράσουμε αυτά τα όρια είναι που μειώνουμε δραματικά την διάρκεια ζωής των υποσυστημάτων και επέρχεται το λεγόμενο degrade. Εκεί που δηλαδή οι μνήμες με 2.45V πήγαιναν στα 620MHz @ 4-4-4-4, μπορεί αν υποστούν degrade να χρειάζονται 2.5V για την ίδια συχνότητα - πράγμα που μειώνει σιγά-σιγά το lifespan ;)

Μιας και ειμαι αρκετα αρχάριος (οπως ενιωσα μετα απο αυτο το ποστ) που μπορώ να μάθω για το τι συμβολίζουν αυτά τα 5-5-5-15-52 ?

Με την σειρά που τα αναφέρεις, τα timings μεταφράζονται ως εξής:

CAS Latency (CL) - RAS to CAS Delay (tRCD) - RAS Precharge (tRP) - Cycle Time (tRAS) - Refresh Cycle Time (tRFC) ;) Για να μάθεις πάνω-κάτω τι αναπαριστά το καθένα, here you go!

Και σχετικά με τα FSB και τα multiplriers? Τι ακριβως κανω οταν τα πειράζω? Τι "χάνω" με το τιμημα της αυξημενης συχνοτητας?

Tο FSB συνδέει τον επεξεργαστή του συστήματός μας με την μνήμη και διάφορα άλλα components (chipset, PCI devices, AGP card - σε παλιότερες mobos κ.α) πάνω στην μητρική κάρτα. Ανεβάζοντάς το αυξάνεται η συχνότητα του επεξεργαστή, των μνημών, των PCI devices, του AGP, ανάλογα τους διαιρέτες που έχεις επιλέξει. Βέβαια επειδή το PCI και το AGP είναι ευαίσθητα, επιλέγουμε πάντα στο BIOS την επιλογή PCI/AGP Lock ή αλλιώς PCI/AGP @ 33/66, γιατί αλλιώς χάνεται τελείως η σταθερότητα του συστήματος και το overclocking δεν πετυχαίνει. Όσο πιο απλά μπορούσα τα ανέφερα.

Και τι σημαινει οτι καποιες μητρικες/επεξεργαστές εχουν κλειδωμενους πολλαπλασιαστές? Και γιατι η συχνοτητα των μνημων γινεται επι 2 οταν μιλαμε για DDR? Εχει να κανει με διαφορες αναμεσα σε sdram,ddr,ddr2,ddr3?

Αν όντως εννοείς το multiplier, τότε αυτό ανήκει στον επεξεργαστή. Όσο πιο μεγάλο πολλαπλασιαστή έχει ένα CPU τόσο πιο εύκολα overclock-άρεται γιατί το FSB δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση περιοριστικό λόγο (ορισμένες μητρικές αδυνατούν να ανεβάσουν ψηλά το FSB). Για αυτό το λόγο οι επεξεργαστές υψηλών επιδόσεων με ξεκλείδωτο multi είναι πανάκριβοι!

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Βοήθησες γιατι κατάλαβα κάποια πραγματάκια! Το πρωτο απο αυτα που κατάλαβα ειναι οτι εχω πολλά ακόμα να καταλάβω :P αλλα ντάξ θα το παλέψω :D

Βεβαια δεν εχω καταλάβει πλήρως την τεχνική... Δηλαδη την σειρά των πράξεων!

Πχ πρώτα αυξάνουμε τον FSB? Μετά τον πολλαπλασιαστή? Μετά τις μνήμες? Ή ξερω γω πρώτα χαλαρώνουμε τα timings στις ραμ και μετα πειράζουμε τα άλλα? Και μετα ξανα στρεσάρουμε τις ραμ? Και ποσο τις στρεσάρουμε? Μεχρι τα αρχικά όρια? Η μεχρι να φάμε bsod στα τεστς? Και με ποια μέθοδο? Πχ λιγο λιγο καθε φορά και ελεγχο με τα προγράμματα ελέγχου σταθερότητας που αναφέρθηκαν πιο πάνω και μετα παλι λιγο περισσότερο o/c και μετα πάλι έλεγχο? Και τέλος αυξάνουμε την τάση? Και πως ξέρουμε αν χρειάζεται και πόσο να αυξηθεί η τάση?

Και πως ξέρουμε οτι ειναι καλό για το συστημα μας να δουλευει σε 24/7 overclocked? Αν μπορέσει πιχι και τρέξει κάποια becnmarks (διαφορετικα απο τα προγραμματα ελεγχου της σταθεροτητας?) τοτε θα αντεχει να ειναι ετσι και καθημερινα/ολημερις?

Και ενα τελευταίο πράγμα μόνο ακομη :D :

Τι ειναι η μέθοδο της απαλοιφής ?

(ελπίζω να μην κουράζω με τις πολλές απορίες... :/)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που θέλουμε να βρούμε είναι πόσο ψηλά δύναται να φτάσει το FSB. Βάζουμε τις μνήμες λοιπόν στο 1:1 που είναι ο μικρότερος διαιρέτης μην τυχόν και μας κόψουν, timings @ 5-5-5-15, tRFC = 52, Command Rate = 2T, επιλέγουμε το μικρότερο multi του επεξεργαστή μας (6) και ξεκινάμε να ανεβάζουμε FSB. 5-10ΜΗz FSB είναι αρκετά καλά για κάθε φορά. Μπαίνουμε windows, restart και πάλι τα ίδια. Σε κάποια φάση θα πάμε να μπούμε windows και το σύστημα θα κολλήσει.

Τότε είναι που ξεκινάμε να σκαλίζουμε τα ρεύματα. Αυτά που συνήθως μας απασχολούν σε τέτοιες περιπτώσεις είναι τα Vnb, Vcore και Vdram. Τα αυξάνουμε λιγάκι και δοκιμάζουμε ξανά. Αν όλα είναι ok, επαναλαμβάνουμε ξανά το πρώτο βήμα. Αν όχι, αυξάνουμε λίγο ακόμα το ρεύμα. Κατά όλη τη διάρκεια της διαδικασίας προσέχουμε πολύ τις θερμοκρασίες να μην ξεφύγουν. Eventually λοιπόν, φτάνουμε σε ένα σημείο που το FSB δεν θα ανεβαίνει περισσότερο. Ας πούμε για παράδειγμα ότι έχουμε φτάσει με 6άρι multi, στα 600MHz FSB και δεν πάει παραπάνω.

Κατεβάζουμε το FSB στα 400MHz FSB, αυξάνουμε το multi στo 9x και δοκιμάζουμε να boot-άρουμε. Επαναλαμβάνουμε πάλι την ίδια διαδικασία, μέχρι να φτάσουμε σε μια συχνότητα που οι θερμοκρασίες είναι ανεκτές. Πες λοιπόν ότι φτάνουμε στα 450 x 9 που είμαστε full stable (4050MHz). Μετά ασχολούμαστε λιγάκι με τις μνήμες. Για να αυξηθούν ακόμα οι επιδόσεις του συστήματός μας και με ανεκτά ρεύματα, τις βάζουμε να λειτουργούν στα 4-4-4-12-38-1Τ με τον 1:1 διαιρέτη. Γενικά από 'κει και πέρα είναι θέμα πειραματισμού.

Για να ελέγξουμε την σταθερότητα χρησιμοποιούμε τα Orthos (Blend Stress με priority 9), prime95, OCCT ή LinX. Ότι προγράμματα χρειάζονται για ένα επιτυχές overclocking, τα έχω μαζέψει ήδη σε ένα package το οποίο θα βρεις εδώ: http://www.hwbox.gr/hwbox-2d-team/5679-h-o-t-60-overclocking-benchmarking-stressing-tools-pou-den-prepei-na-xasete.html

Πάντως να ξέρεις, ότι το overclocking είναι περισσότερο θέμα πειραματισμού. Αυτή είναι η γενική του φιλοσοφία, όμως δεν θα σε βοηθήσω και άλλο αν μιλάω θεωρητικά. Βρες ελεύθερο χρόνο και ξεκίνα να ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΣΑΙ! :):T:

P.S. Πολύ χρήσιμες πληροφορίες πάνω στο Max FSB αλλά και το overclocking in general, θα βρεις και σε αυτό το thread.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Οκ νομίζω οτι έχεις απόλυτο δίκιο, ειναι θέμα πειραματισμού και στα λόγια δεν μαθαίνει κανεις! Πρέπει να χαθείς μεσα στο BIOS και να μπουχτήσεις restarts για να μάθεις ;)

Θα ψάξω να βρω χρόνο (που μεσα στην εξεταστική? :/) και θα πειραματιστω!

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μεθαύριο γράφω Μάκρο και την Τρίτη γράφω Οικονομετρία :D

Αλλά το addiction παραμένει addiction :hehe:

Εμένα μου λες!! Τη προηγούμενη Δευτέρα έγραφα μάθημα και την Κυριακή μπέντσαρα για το cheap διαγωνισμό.

Τελικά και τα σκορ βγήκανε και πέρασα και το μάθημα. χεχε Συνεπέστατος φοιτητής

Link to comment
Share on other sites

Εγω την τρίτη γράφω Μαθηματικη Ανάλυση Ι και δεν εχω πατήσει ολo το εξάμηνο καθόλου, και τωρα βρίσκομαι σε τραγικη κατάσταση! Παλευω ΜΠΑΣ ΚΑΙ παρω κανα 5αρακι :P

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γράφω την Τρίτη Οικονομική Θαλασσίων Μεταφορών Ι, αλλά έπρεπε να το δοκιμάσω....:D

Σε σχέση με το Hybrid που τρέχει max στα 1.6 GHz, καλά τα πήγε, ακόμα και σε αυτά τα Win!

Asus_2000Mhz.jpg

pi s.JPG

Asus_2000Mhz.jpg

pi s.JPG

Asus_2000Mhz.jpg

pi s.JPG

Asus_2000Mhz.jpg.0e49938824baf1c8d5d0f94

57fd0769856dd_pis.JPG.095889997311c04b9e

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now