Recommended Posts

Ζαχο, εχει διαφορα ο X25-E με τον Χ25-M, μην το ξεχνας και αυτο :P Εγω τις καταλαβαινω σε καμια "βαρια" εργασια, το ειδες και στα νουμερα, ορισμενες φορες φαινονται.

Εγω, οπως και εσυ, ειδα χοντρη διαφορα ακομα και με 4x Raptor-X vs 1x Intel X25-E: Ειναι σε ολα ανωτερος ο SSD.

Και θεωρω οτι δεν υπαρχει ΟΥΔΕΜΙΑ περιπτωση ο veloci αν τον καρφωνα στο Laptop, να πηγαινε καλυτερα απο τον X25-M που του εχω τωρα πανω.

Απλα οπως εχω γραψει πολλες φορες, ο SSD θελει να κανεις σοβαρη δουλεια, για να καταλαβεις τις μεγαλες διαφορες. Δεν μπορουσα να φανταστω τον εαυτο μου να "εκνευριζεται" απο το στιγμιαιο παγωμα ενος ταχυτατου HDD, κι ομως τελικα το παθαινω, εξαιτιας των SSD.

Αλλα δεν κανουν ολοι οσα κανω εγω ή ο καθε "μουρλος" στο PC του, εχοντας ανοιχτο το Dragon Age απο πισω και δουλευοντας σε Photoshop, Illustrator, Flash και Office ταυτοχρονα, ακουγoντας FLAC, εχοντας καμια 50αρια tabs στο Mozilla και γραφοντας και ενα DVD του Jack Bauer εκεινη την ωρα :hehe: - και ολα αυτα να θελω να γινονται ΑΜΕΣΑ, να κανω alt-tab στο game και να μπαινει ΜΠΑΜ μεσα, οχι να περιμενω να φορτωσει, ΜΠΑΜ να γυριζω στο MSN να μιλησω, να δω κατι που θελω και ΜΠΑΜ να ξαναμπω στο game.

Αυτο ειναι ο SSD και δεν ηταν οι 4 Raptor-X ουτε οι 3 Veloci. Αλλα ειμαι ενας μουρλος, το 'παμε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρα, main rig. Το XPS ειχε την τιμη να παιζει:

Corel DRAW / Photopaint / Adobe Photoshop / Flash / MS Word / Excel / Mozilla Firefox (~30 tabs) / FLAC player / MSN

με αρχεια εικονας καπου στα 5000x4000 px και Word αρχεια μεγεθους 500+ΜB.

Ολα επαιζαν σαν να ημουν σε desktop με velociraptor, το παλικαρι με το οποιο ειμασταν μαζι και τα καναμε ειχε μεινει με το στομα ανοιχτο (και την επομενη μερα αγορασε SSD :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Eμ, δεν βάζεις το main rig απο κάτω να βλέπουμε με τι παίζεις, να κάνουμε όνειρα και εμεις

edit1: To XPS πολυ power εεε ?? και έχει cpu μόνο στα 2.2 ? ?

edit2: έτοιμος ήμουν να βάλω φωτιά στον G0 G0 Q6600 G0 G0 μου.

edit3: Που ζω ο αρχαίος με 2 7.2K raid0 ???

Link to comment
Share on other sites

@Jax7480 μη το παιρνεις προσωπικα , το σχολιο μου δεν ειχε σκοπο να αμφισβητησει τα οσα λες , απλα περιεγραψα την εμπειρια μου. Και δεν ειμαι ο μονοδικος , σε διαφορα forums του εξωτερικου θα δεις τις ιδιες αποψεις , διασπαρτες βεβαια αλλα αυξανονται σταδιακα. Μακαρι να ειχα δει τις διαφορες που περιγραφετε γι'αυτο το λογο τον πηρα αλλωστε. Γι'αυτο το λογο και η απογοητευση μου.

Το συστημα μου αποτελειται απο q6600 στα 3,6ghz και μνημες 4gb στα 1080. Χρηισμοποιω windows 7 εδω και μηνες και το συστημα μου ειναι προσεγμενο , απαλλαγμενο απο περιττα προγραμματα. Το boot time μου (με τον velociraptor) ειναι 15sec μετρημενο με το boot timer ,επομενως καταλαβαινεις οτι κατι ξερω και εγω.

Γι'αυτο ειπα οτι σε συγχρονο συστημα με προσεγμενο λειτουργικο δεν φαινονται οι διαφορες. Αν εχεις δεκαδες αχρειαστα services να τρεχουν στο παρασκηνιο και κανενα "βαρυ" antivirus που "γονατιζει" εναν μηχανικο δισκο , τοτε ναι με τον ssd θα δεις διαφορα. Οπως επισης και σε laptops , η πλειοψηφια των οποιων εχει αργο δισκο.

Η περιγραφη μου ηταν συγκεκριμενη και αφορα την εμπειρια μου στο δικο μου συστημα και παντα σε σχεση με εναν velociraptor .

Αν θελεις , αφου μας εδωσες ενα αψογο review, μπορεις να το συμπληρωσεις με μετρησεις οπως ανοιγμα καθημερινων εφαρμογων (οπως αυτες που ανεφερα παραπανω). Ειμαι πολυ περιεργος να δω το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν εκανε ρε συ bill??

εβαλε ενα antivirus, winrar, games, και λιγο photoshop (σχεδον ολοι εχουν παιδευτει κ με δαυτο :D)

Ισως λειπει καποιο mainstrean RAID (οπως με 2x640 σε σπαστο κ μη) αλλα μεσα στο φορουμ υπαρχουν καποια reviewδακια με νουμερα απο σπαστα raid μηχανικων για να παρει καποιος μια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω http://www.hwbox.gr/reviews/7411-ssd-vs-hdd-alithines-metriseis-gia-pragmatika-simperasmata-23.html , νομιζω οτι τα συμπερασματα μου συμπιπτουν με αυτα του test.

Κατι ακομη που χρηζει προσοχης ειναι οτι διαφορες φαινονται οταν τα αρχεια που ανοιγουμε βρισκονται στον postville. Aν εχεις αρχεια video και φωτογραφιων σε αλλο δισκο (οπως εγω αφου τα 80gb δεν αρκουν για αποθηκευση) τοτε δεν υπαρχει διαφορα. Γι'αυτο μιλησα για ανοιγμα καθημεριων εφαρμογων , αυτες δειχνουν την αποκριση του συστηματος , αυτο το click@run που ολοι επιζητουμε. Και αυτο δεν υπαρχει με τον postville , τα προγραμματα θελουν αυτο το ρημαδι 1sec ανοιξουν , οσο ηθελαν και με τον velociraptor.

Και κατι offtopic , θα κοιταξω αυριο να κανω ενα σωστο Alignment μηπως και φταιει αυτο (αν και δεν νομιζω αφου ολα τα benchmarks που εχω κανει ειναι οπως πρεπει). Θα πρεπει να κανω alignment με το diskpart και στη συνεχεια format του partition (4096k) η' αρκει το diskpart ; H διαδικασια θα γινει με το recovery disk των windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Απίθανο!

Bravo Jax.

Χαρά στο κουράγιο σου.

Θα συμφωνήσω και γω οτι δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης μηχανικών-ssd, οι μηχανικοί δίσκοι πέθαναν...

Μόνο για "αποθήκη" θα υπάρχουν απο δω και πέρα.

Εδώ εγώ που έχω 2 g.skill 64gb @ raid 0, απο του πρώτους που είχαν βγεί, με jmicron λογικά και δεν γυρίζω πίσω με τίποτα...

Για μένα και μόνο που γλύτωσα απο τη φασαρία των μηχανικών μου φτάνει...

Link to comment
Share on other sites

περίμενα υπομονετικά να το διαβάσω όλο στο ρεπό μου προσεκτικά όπως του αξίζει... ομολογώ πως είναι απίθανο review, όχι γιατί έχει ΠΟΛΛΗ δουλειά και ΑΠΕΙΡΕΣ μετρήσεις, αλλά γιατί είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟ με πληροφορίες που χαρίζουν απαντήσεις και συμπεράσματα σε όλη την γκάμα των χρηστών...

thx για το χρόνο σου να μας δείξεις με πόσο κέφι το κάνεις, οπότε αναμενόμενο να το κάνεις κ καλά...

πριν δω τα αποτελέσματα παρακάλαγα ο ocz να μην τα πάει καλά (:hehe:) και χάρηκα που o veloci ακόμα και single σε κάποια τεστ πάει τόσο καλά διοτι το λέμε πολύ καιρό και το τόονισες κ εσύ, δεν είναι όλες οι λύσεις για όλους ούτε ένας ssd είναι πανάκεια... ένα σπαστό raid με veloci είναι ακόμα value για πολλά σενάρια χρήσεων... αρκεί βέβαια να τονιστεί και η διαφορά που υπάρχει στον θόρυβο στους μηχανικούς, μιας κ το silent των ssd αποτελεί πλεονέκτημα πριν καν ξεκινήσουμε τα benches...

ακόμα και μετά από τόσο καιρό οι 2 ίντελ παίζουν ακόμα μόνοι τους, με τον 80ρη είναι το απόλυτο value και τον -e να είναι το απόλυτο performance...

@ignatios... omfg... καμαρώνω το κουράγιο σου με τους jmicron...:P

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Vouda μια συνήθεια είναι όλα :D

Και πάλι δεν είμαι σίγουρος για τον controller που φοράνε οι συγκεκριμένοι...

Απ' τη στιγμη που τους πείρα έβαλα τα 7άρια και κολλήματα αντιμετώπισα ελάχιστα. Ακόμη και τώρα δηλ. αν τυχει ποτέ είναι για μερικά ms :)

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα και εγώ στο τέλος του review. Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα Ζάχο, τρομερή δουλειά που αντικατοπτρίζει πλήρως το μεράκι που έχεις για τον τομέα των σκληρών δίσκων :T:

Προσωπικά, έχω μείνει λιγάκι πίσω μιας και οι περισσότεροι μου δίσκοι είναι IDE, έχω όμως και μερικούς SATA/SATAII. Θυμάμαι ακόμα την διαφορά που είδα όταν κούμπωσα πάνω ένα Raptor, απίστευτο. Βλέποντας όμως τα νούμερα της καθημερινότητας που μας δίνεις στο review, φαντάζομαι πόσο διαφορετικά θα ήταν αν είχα SSD. Ειδικά στο τελευταίο κομμάτι, αυτά που γράφεις για την αίσθηση που νιώθεις με τους SSD, με έκαναν να ζηλέψω :D

Και πάλι μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα και πώς λειτουργούν οι ssd και σε τί πλεονεκτούν!!!Ευχαριστώ για το review πραγματικά!!Ήταν άψογο όπως και όλα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα!:)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του? :que:...

ας πούμε ότι έχουμε 3 σκληρούς

έναν HDD SATA II ΜΕ 10.000 rpm

έναν HDD SATA III ME 7.200 rpm

και έναν SSD SATA II

μπορεί κάποιος να μου τους κατατάξει από τον πιο γρήγορο στον πιο αργό

(όχι με τις φαινομενικές τους ταχύτητες άλλα με όποιες θα λειτουργούν στην καθημερινότητα)

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ. Ο SSD είναι σίγουρα ο πιο γρήγορος, ενώ ο hdd με το sataIII δεν νομίζω να κερδίζει κάτι παραπάνω σε ταχύτητα από αυτόν που λειτουργεί με sataII. Άρα λόγω των rpm καταλήγουμε στο παραπάνω συμπέρασμα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για να μην μπερδεύεστε sata ii και sata iii σε θέμα ονομασίας είναι το ίδιο....:P

Καλύτερα Sata 3Gb/s και Sata 6Gb/s....;)

Στην σύγκριση που κάνετε παραπάνω, μήπως ξεχνάτε την περίπτωση που η μητρική διαθέτει

controller για Sata 6Gb/s, οπότε παρόλο που θα έχει λιγότερες στροφές να είναι πιο γρήγορος στη

μεταφορά δεδομένων από τον sata 3gb/s....?

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην σας ευχαριστω ολους. 2ον ναι αναφερομαι σε motherboard με sata 6 gbits. σε αυτη θα ειναι πιο γρηγορος ο 3gbit των 10.000 rpm η ο 6gbit των 7.200 rpm?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now