Bolt

Megahalems και θερμοκρασίες

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να βάλεις έναν ανεμιστήρα που να τραβάει δυνατά προς τα έξω...Ετσι θ δημιουργήται ρεύμα και δεν θα έχεις πρόβλημα...

Τώρα για τα άλλα δεν ξέρω νασου απαντήσω...

Link to comment
Share on other sites

Για την ψύκτρα μπορείς να βάλεις άλλον ένα noctua ή βάζεις τον noctua να βγάζει από πίσω και

στην ψύκτρα βάζεις 2 τέτοιους: SCYTHE SY1225SL12SH SLIP STREAM 120MM CASE FAN - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ - E-SHOP.GR

Κανονικά δεν θα έπρεπε να είχες πρόβλημα....

Πάστα δοκίμασες να αλλάξεις...?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αλλαξε παστα....αλλα θα ηθελα να σου πω οτι δεν εχει μεγαλες θερμοκρασιες.

Αυτες εχουμε οι περισσοτεροι σε O/C με αερα.

Τις Θερμοκρασιες αυτες τις ειχα και εγω πανω κατω το καλοκαιρι αλλα με αλλαγη παστας πηγαν μεσο ορο στα 78.

Εμενα με προβληματισε οτι παιζει να μην παταει καλα η ψυχτρα.

Παντως βαλε και εναν δευτερο ανεμηστηρα θα δεις μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@ no name. Pιστεύω ότι το ρεύμα είναι πολύ σημαντικό. Απλά επειδή ο exhaust θα είναι πολύ κοντά σε αυτόν που κάνει pull αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να είναι πιο δυνατός απ' όλους.

Δηλαδή: exhaust>pull>push

@Boton. Αποδίδει το να έχεις 2 ίδιους ανεμιστήρες για push pull;

Κι εγώ σκεφτόμουν να προσθέσω ένα noctua αλλά είναι πολύ ακριβός γι ανεμιστήρας και με βάση αυτόν που έχω δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν θα είναι καλή αγορά.

Από την άλλη έχω διαβάσει αρκετά για τους scythe αυτούς αλλά απ' όσο ξέρω κάνουν και πολλή φασαρία κάτι που δεν θέλω σε καμία περίπτωση.

Πάστα έχω βάλει 3 φορές αλλά δεν έχω αλλάξει μάρκα. Έβαζα αυτή της prolimatech. Λογικά θα βάλω την as5 κάποια στιγμή, απλά δεν την έβρισκα.

@Jden. Εγώ όμως πιάνω 90 για πλάκα σε full load και είναι και χειμώνας (αν και ήταν αρκετά ζεστό το δωμάτιο εκείνη τη στιγμή).

Το κουτί βέβαια δεν έχει πολλούς ανεμιστήρες και μπορεί να παίζει ρόλο κι αυτό.

Ακόμα και τα αχρησιμοποίητα disk trays έβγαλα για καλύτερη ροή (έπεσε 1-2 βαθμούς)

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το πως πατάει η ψύχτρα. Οι βίδες τερμάτισαν αλλά ίσως να θέλει κι άλλη πίεση. Θα δω μήπως κάνω καμιά πατέντα.

Προς το παρόν είμαι με stock ρυθμίσεις (41c- 68c) αλλά όταν έχω κάτι νεότερο θα το ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη έχω διαβάσει αρκετά για τους scythe αυτούς αλλά απ' όσο ξέρω κάνουν και πολλή φασαρία κάτι που δεν θέλω σε καμία περίπτωση.

Πάστα έχω βάλει 3 φορές αλλά δεν έχω αλλάξει μάρκα. Έβαζα αυτή της prolimatech. Λογικά θα βάλω την as5 κάποια στιγμή, απλά δεν την έβρισκα.

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το πως πατάει η ψύχτρα. Οι βίδες τερμάτισαν αλλά ίσως να θέλει κι άλλη πίεση. Θα δω μήπως κάνω καμιά πατέντα.

Έχω δύο Scythe Slipstream (1900RPM | 110CFM | Plaisio @ 4.6?) και κάνουν καταπληκτική δουλειά. Από φασαρία δε, μην φανταστείς και πολύ. Όχι ότι δεν ακούγονται καθόλου, αλλά υποφερτός θόρυβος.

, μπες να τους ακούσεις.

Οπωσδήποτε άλλαξε πάστα. Πολλές φορές οι διαφορές είναι μεγαλύτερες των 4-5 βαθμών Κελσίου :)

Όσο για την ψύκτρα, αφού μου λες ότι όταν την πιέσεις με το χέρι σου η θερμοκρασία πέφτει ~4 βαθμούς, νομίζω θέλει λίγο σφίξιμο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

αυτοι οι ανεμιστηρες ειναι οντως καταπληκτικοι σε σχεση με τον θορυβο που κανουν αλλα και την τιμη τους. ομως Γιωργο τους εχεις βαλει push-pull αν και εχουν το ιδιο cfm?

Link to comment
Share on other sites

@Boton. Αποδίδει το να έχεις 2 ίδιους ανεμιστήρες για push pull;

Κι εγώ σκεφτόμουν να προσθέσω ένα noctua αλλά είναι πολύ ακριβός γι ανεμιστήρας και με βάση αυτόν που έχω δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν θα είναι καλή αγορά.

Από την άλλη έχω διαβάσει αρκετά για τους scythe αυτούς αλλά απ' όσο ξέρω κάνουν και πολλή φασαρία κάτι που δεν θέλω σε καμία περίπτωση.

Πάστα έχω βάλει 3 φορές αλλά δεν έχω αλλάξει μάρκα. Έβαζα αυτή της prolimatech. Λογικά θα βάλω την as5 κάποια στιγμή, απλά δεν την έβρισκα.

Εδώ με την rev b και έναν 860 έχω δυο ίδιους, ότι να ναι όμως, και με τους 2 μαζί

έχει καλύτερες θερμοκρασίες...;)

Τώρα για τις πάστες που δίνουν μαζί με τις ψύκτρες δεν τις εμπιστεύομαι...

Ceramique ή AS5....

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι σε push pull ο καλύτερος συνδυασμός είναι 2 ίδιοι ανεμιστήρες... και καλή δουλειά κάνουν και λιγότερο θόρυβο απ' ότι 2 ανόμοιοι...

Τώρα, για την ψύκτρα, δεν νομίζω αν έχει τοποθετηθεί σωστά να μην πατάει και να χρειάζεται πατέντα. Τουλάχιστον στην δικιά μου megahalems σηκώνω όλη την μητρική κρατώντας την από την ψύκτρα και δεν καταλαβαίνει τπτ, σφίγγει πολύ καλά πάνω στο socket. Μήπως βάζεις πολύ πάστα, ή μήπως η θερμοκρασία πέφτει όταν πιέζεις την ψύκτρα επειδή έχεις ανοιχτό το κουτι...?

Link to comment
Share on other sites

O scythe μου φαίνεται θορυβώδης στο βίντεο αλλά αν τον φέρουν στο πλαίσιο μπορεί να τον δοκιμάσω. Γιατί όμως τέτοια διαφορά τιμής με τον noctua;

Όπως είπα η ψύχτρα δεν σφίγγει άλλο, είναι τέρμα. Και σε μένα σηκώνει όλη τη μητρική αλλά μπορεί να μην εφαρμόζει τέλεια. Η πάστα είναι νορμάλ ποσότητα.

Διαφορά θερμοκρασίας υπάρχει με ανοιχτό κουτί. Αυτό όμως που είπα με την πίεση είναι ότι όταν σε full load την πίεσα αρκετά μειώθηκε λίγο η θερμοκρασία και μόλις την άφησα επανήλθε εκεί που ήταν. Άρα μπορεί να εφαρμόσει και λίγο καλύτερα.

Μήπως τελικά έχω πέσει σε ζεστή cpu; Γιατί και κάτω από 1,400 "έτρωγα" μαύρη οθόνη συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι στο 1.4V@ 4 Gz τοτε λογικο δεν ειναι να εχεις τετοια θερμοκρασια φιλε μου?

Εγω που επεσε και σε καλο κοματι στα 4GZ με 1,28 ρευμα και ειχα σε full load 78 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου.

1)αλλαξε παστα πρωτον εγω αλλαξα την παστα της black shadow με as5 και ειδα 2 βαθμους κατω περιπου σε full load.

2)1.376 ειναι παρα πολυ για 4.Δοκιμασε με ht on απο 1.28-130 με κλειστο 1.25-126 και παιξε για να δεις και τι ζηταει το κομματι σου.

3)Λογικα εχεις HT on.Αν δεν ασχολησε με επεξεργασιες video και τα σχετικα και χρησιμοποιεις το Pc για games νετ και τα σχετικα θα προτεινα να το κλεισεις και θα δεις πολυ μεγαλες διαφορες se full load και οχι ιδιατερες διαφορες σε επιδοσεις.

4)Εγω εχω 2 slipstream στην black shadow και κανουν πολυ δουλεια.Αν στην σπαει ο θορυβος(γιατι κανουν αρκετο) με 3 ευρω παιρνεις ενα κοντρολακι της zalman και τους βαζεις και τους 2 πανω σε ενα κοντρολακι και τους ρυθμιζεις ταυτοχρονα αναλογα με τι εργασια κανεις στο pc.

5)Ελεγξε το πως παταει η ψυχτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το review που υπάρχει εδώ για τις gigabyte λέει για 1,4 και 69 βαθμούς.

Η πάστα θα αλλαχτεί κάποια στιγμή αν και για 2 βαθμούς δεν νομίζω ότι αξίζει. Τότε θα δω και πως πατάει η ψύχτρα αν και νομίζω πως είναι εντάξει.

Εγώ αν κατέβω από το 1,4 έχω bsod σε prime95. Μόνο εκεί δουλεύει. Εκτός κι αν χρειάζεται και κάποια άλλη ρύθμιση μιας και δεν κατέχω τα περί o/c.

Θόρυβο δεν θέλω σε καμία περίπτωση. Καλύτερα με stock ρυθμίσεις δηλαδή. Αλλά θα δοκιμάσω ένα αρχικά και βλέπουμε.

Ειλικρινά πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύετε όλοι κάτω από 1,4 κι εγώ δεν μπορώ.

Μήπως είναι ελαττωματικός ο επεξεργαστής;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το review που υπάρχει εδώ για τις gigabyte λέει για 1,4 και 69 βαθμούς.

Με DELTA ομως!! :D

Και δεν εχει ο επεξεργαστης σου τιποτα, απλα πρεπει ΟΛΟΙ οι χρηστες να καταλαβουν το εξης απλό :D

Δεν - ειναι - ολα - τα - συστηματα - ιδια.

Αλλη θερμοκρασια χωρου εχεις εσυ, αλλο κουτι, αλλο airflow στο κουτι αυτο, αλλον επεξεργαστη, αλλο PSU, αλλη μητρικη, αλλιως κουμπωσε η ψυκτρα, αλλιως παταει ο πατος της, αλλιως ειναι το καπακι του CPU, υπαρχουν 1002 παραγοντες που επηρρεαζουν!

Αν δινεις 1.4 ρευμα για τα 4GHz εσυ, ενω αλλοι δινουν 1.25, τοτε απλα δεν σου εκατσε καλο κομματι, ή μπορει σε αλλη μητρικη να παιζει με 1.3V - ποτε δεν ξερεις!

Μην αγχωνεσαι :D

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν αγχώνομαι. Εξάλλου έχω περάσει απίστευτη γκαντεμιά με αυτό το pc που δεν μου κάνει κάτι εντύπωση πλέον. :)

Ξέχασα να πω ότι χρειάζομαι το HT on γιατί δουλεύω σε 3d εφαρμογές.

Δεν είναι αυτοσκοπός τα 4ghz απλά θα με βοηθούσε σε κάποιες περιπτώσεις.

Προς το παρόν δουλεύω με stock ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω κατι για αρχη.

Επειδη τα 1.376 μου φαινονται παρα πολλα για τα 4G, κανε μια απλη δοκιμη.

Αλλαξε πολλαπλασιαστη στον επεξεργαστη απο 20 σε 21(turbo mode enabled) αφου πρωτα κατεβασεις το BCLK στα 190 περιπου.

Λογικα αλλη αλλαγη δεν χρειαζεται να κανεις.

Αφου λοιπον κατεβασεις το BCLK δοκιμασε σιγα-σιγα να κατεβαζεις το Vcore.

Επισης αν θελεις stress tool για τον επεξεργαστη το καλυτερο πιστευω ειναι το OCCT 3.0 στο linpack test για 2-3 ωρες περιπου.

Το uncore στα ποσα το δουλευεις? μνημες τι εχεις? VTT ποσο δινεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αυτό που λες φίλε μου.

Το uncore είναι διπλάσιο από τις μνήμες και vtt νομίζω ήταν 1,515.

Οι μνήμες είναι 12gb corsair xms 1600 8-8-8-24

Link to comment
Share on other sites

Το vtt γενικά βοηθάει στην συνολική σταθερότητα του συστήματος....;)

Σε μεγάλες τιμές bclk και συχνότητα μνημών εννοείται πως βοηθάει πολύ....;)

Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω κατι για αρχη.

Επειδη τα 1.376 μου φαινονται παρα πολλα για τα 4G, κανε μια απλη δοκιμη.

Αλλαξε πολλαπλασιαστη στον επεξεργαστη απο 20 σε 21(turbo mode enabled) αφου πρωτα κατεβασεις το BCLK στα 190 περιπου.

Λογικα αλλη αλλαγη δεν χρειαζεται να κανεις.

Αφου λοιπον κατεβασεις το BCLK δοκιμασε σιγα-σιγα να κατεβαζεις το Vcore.

Επισης αν θελεις stress tool για τον επεξεργαστη το καλυτερο πιστευω ειναι το OCCT 3.0 στο linpack test για 2-3 ωρες περιπου.

Έκανα αυτό που είπες και οι θερμοκρασίες φαίνεται να έπεσαν σε 80+.

Αλλά μετά από λίγο στο linpack μου έβγαλε error. :que:...

2010-02-20-01h25-CPU1.png

2010-02-20-01h25-CPU2.png

2010-02-20-01h25-CPU3.png

2010-02-20-01h25-CPU4.png

2010-02-20-01h25-VCore.png

2010-02-20-01h25-Volt3.png

2010-02-20-01h25-Volt5.png

2010-02-20-01h25-Volt12.png

2010-02-20-01h25-CPU1.png

2010-02-20-01h25-CPU2.png

2010-02-20-01h25-CPU3.png

2010-02-20-01h25-CPU4.png

2010-02-20-01h25-VCore.png

2010-02-20-01h25-Volt3.png

2010-02-20-01h25-Volt5.png

2010-02-20-01h25-Volt12.png

2010-02-20-01h25-CPU1.png

2010-02-20-01h25-CPU2.png

2010-02-20-01h25-CPU3.png

2010-02-20-01h25-CPU4.png

2010-02-20-01h25-VCore.png

2010-02-20-01h25-Volt3.png

2010-02-20-01h25-Volt5.png

2010-02-20-01h25-Volt12.png

2010-02-20-01h25-CPU1.png.b4715f11eeac21

2010-02-20-01h25-CPU2.png.dce4960f4f0d09

2010-02-20-01h25-CPU3.png.3b8c4eb89293da

2010-02-20-01h25-CPU4.png.2b0c0124511b46

2010-02-20-01h25-VCore.png.df472cd9dd048

2010-02-20-01h25-Volt3.png.14a0567019587

2010-02-20-01h25-Volt5.png.b2dbc4ecb9386

2010-02-20-01h25-Volt12.png.e3dfec40a5a7

Link to comment
Share on other sites

το Linpack είναι υπερβολή για μένα, και οι θερμοκρασίες που δίνει είναι πάντα υπερβολικά ψηλές.

Στρεσάρει το σύστημα τόσο που ένας απλός χρήστης δεν πρόκειται το πετύχει να τα καταφέρει μόνος του, ούτε ακόμα και αν ανοίξει όλες τις εφαρμογές στο pc του.

Εγώ προσωπικά θεωρώ το σύστημα stable, όταν αντέξει prime για 1 ώρα, χωρίς restart.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now