George_o/c

Intel Core i7 930: Ήδη σε ορισμένα Ευρωπαϊκά καταστήματα, στην τιμή των 254?!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Core i7 930: Ήδη σε ορισμένα Ευρωπαϊκά καταστήματα, στην τιμή των 254?!]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Καλά διαβάσατε! Παρόλο που η Intel προγραμμάτισε το ντεμπούτο του Core i7 930 για τις 28 Φεβρουαρίου, ο εν λόγω επεξεργαστής ήδη εμφανίστηκε σε ορισμένα Ευρωπαϊκά καταστήματα. Για όσους δεν γνωρίζουν, με τον Core i7 930 θα αντικατασταθεί ο επιτυχημένος Core i7 920. Κατασκευάστηκε με βάση την λιθογραφική μέθοδο 45 νανομέτρων, ενώ διαθέτει τέσσερις πυρήνες χρονισμένους στα 2.8GHz, 8MB L3 Cache, ενσωματωμένο ελεγκτή triple channel DDR3 μνήμης. Χρησιμοποιεί την εξελιγμένη HyperThreading τεχνολογία της Intel (4 cores/8 threads) και τέλος το TDP του ανέρχεται στα 130W.

Μπορείτε να τον βρείτε στην τιμή των 254?, δηλαδή μόλις 25? παραπάνω σε σχέση με τον προκάτοχό του.

[img_ALT=Intel Core i7 930: Ήδη σε ορισμένα Ευρωπαϊκά καταστήματα, στην τιμή των 254?!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b880428b69d4.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλως να μας ερθει λοιπον.. Αν δουμε και κανενα αξιολογο review επιδοσεων φυσικα απο το HWBox ισως τον τιμησω και εγω που θελω να εγκαταλειψω την AMD ..

Link to comment
Share on other sites

παντως κριμα που ειναι 45nm εγω περιμενα ή μαλλον θα ηθελα να ειναι 32nm ωστε να αλλαζα τον 920. Τελος παντων ισως σε μερικους μηνες ερθει και καποια 32nm εκδοχη.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορες του με τον 920 γνωριζουμε ποιες ειναι??Εκτος του 2.8 που τους περισσοτερους δεν μας πολυενδιαφερει.Λειτουργει με 20 πολλαπλασιαστη και 21 στο turbo και αυτος??Παντως αν καποιος εχει 920 δεν νομιζω να αξιζει να παει σε 930..Εκτος ποια και αν χρειαζεται πολυ λιγοτερο ρευμα και ειναι πολυ πιο κρυος που θα το δουμε οταν δοκιμαστει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχει πολλαπλασιαστη 21 νομιζω ο οποιος με το turbo παει στα 23. Αρα για οσους εχουν προβλημα με υψηλα BCLK ειναι οτι πρεπει για την μικρη κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Το cpu είναι πιο ψηλά χρονισμένο από τον 920, έχει περισσότερο multi. Λογικό μου ακούγεται να είναι πιο ακριβός.

Εξάλλου και ο 920 στο εξωτερικό πιο φθηνός είναι απ'ότι εδώ :P

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχει πολλαπλασιαστη 21 νομιζω ο οποιος με το turbo παει στα 23. Αρα για οσους εχουν προβλημα με υψηλα BCLK ειναι οτι πρεπει για την μικρη κατηγορια.

21Χ ειναι το default και το turbo ειναι 22Χ .

Oμως , υπαρχει το θεμα των ζυγων πολλαπλασιαστων .Το 22Χ ειναι αχρηστο για o/c (Οπως και το 24Χ , 26Χ , 28Χ κλπ ) , οποτε παλι στο 21Χ θα μεινουν οι κατοχοι του 930 . Διαφορα μηδεν απο 920 , εκτος και εαν βρει κανεις το super cherry picked κομματι .

Link to comment
Share on other sites

21Χ ειναι το default και το turbo ειναι 22Χ .

Oμως , υπαρχει το θεμα των ζυγων πολλαπλασιαστων .Το 22Χ ειναι αχρηστο για o/c (Οπως και το 24Χ , 26Χ , 28Χ κλπ ) , οποτε παλι στο 21Χ θα μεινουν οι κατοχοι του 930 . Διαφορα μηδεν απο 920 , εκτος και εαν βρει κανεις το super cherry picked κομματι .

Απο το site της Intel.

Intel? Core? i7-930 Processor (8M Cache, 2.80 GHz, 4.80 GT/s Intel? QPI) with SPEC Code(s) SLBKP

ΜΑΧ Turbo Frequency 3.06GHz.

3060ΜΗz/133 (BCLK) = 23 Multi.

Link to comment
Share on other sites

και ο 920 χτυπάει χ22 κάποιες φορες από όσο έχω δει στα διάφορα sites αλλά μόνο με 1 core νομίζω ή κάτι τετοιο

20x=Default

21x=2/4 core Turbo Mode

22x=1 core Turbo Mode

έτσι πρέπει να έιναι του 920. άρα του 930 είναι όλα +1

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

21Χ ειναι το default και το turbo ειναι 22Χ .

Oμως , υπαρχει το θεμα των ζυγων πολλαπλασιαστων .Το 22Χ ειναι αχρηστο για o/c (Οπως και το 24Χ , 26Χ , 28Χ κλπ ) , οποτε παλι στο 21Χ θα μεινουν οι κατοχοι του 930 . Διαφορα μηδεν απο 920 , εκτος και εαν βρει κανεις το super cherry picked κομματι .

Απο το site της Intel.

Intel? Core? i7-930 Processor (8M Cache, 2.80 GHz, 4.80 GT/s Intel? QPI) with SPEC Code(s) SLBKP

ΜΑΧ Turbo Frequency 3.06GHz.

3060ΜΗz/133 (BCLK) = 23 Multi.

Edit: Τωρα το ειδα κι εγω. Οντως δεν παιζει Χ23. Αρα pipes λεει η Intel στο site?

Link to comment
Share on other sites

Απο το site της Intel.

Intel? Core? i7-930 Processor (8M Cache, 2.80 GHz, 4.80 GT/s Intel? QPI) with SPEC Code(s) SLBKP

ΜΑΧ Turbo Frequency 3.06GHz.

3060ΜΗz/133 (BCLK) = 23 Multi.

Ειναι max turbo . Σημαινει δηλαδη +2 multiplier . Ενεργοποιειται σε single thread (πραγμα πολυ δυσκολο πλεον , αφου απο μονα τους τα windows δουλευουν 2 πυρηνες ευκολα) .

Ο μονος τροπος να το καρφωσεις +2 ειναι εαν κλεισεις ολους τους πυρηνες (εκτος του πρωτου) απο το bios .

και ο 920 χτυπάει χ22 κάποιες φορες από όσο έχω δει στα διάφορα sites αλλά μόνο με 1 core νομίζω ή κάτι τετοιο

20x=Default

21x=2/4 core Turbo Mode

22x=1 core Turbo Mode

έτσι πρέπει να έιναι του 920. άρα του 930 είναι όλα +1

Σωστο.

Απο το site της Intel.

Intel? Core? i7-930 Processor (8M Cache, 2.80 GHz, 4.80 GT/s Intel? QPI) with SPEC Code(s) SLBKP

ΜΑΧ Turbo Frequency 3.06GHz.

3060ΜΗz/133 (BCLK) = 23 Multi.

Edit: Τωρα το ειδα κι εγω. Οντως δεν παιζει Χ23. Αρα pipes λεει η Intel στο site?

Το κλειδι ειναι η λεξη "max" .

Ζυγα multi πανω απο 20Χ και με 200 bclock και πανω , απλα δεν παιζουν . Δε μπορω να καταλαβω τι λαθος εχει κανει η intel.

Το ιδιο και με τον 950 . Eχει 24Χ turbo multi και μενει αχρηστο .Παλι καλα που βγηκε ο 960 με το 25Χ.

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το ζuγο multi το ακούω εδώ και 10 πλέον χρονια και δεν κατάλαβα ποτε τι συνέβαινε. και σήμερα ακόμα το ίδιο ισχύει?

το συνάντησα και πρόσφατα σε έναν AMD ΧΡ palomino (socket A) που έπαιζα :)

Link to comment
Share on other sites

Σε intel δε θυμαμαι να ξαναυπηρχε προβλημα . P1,P2,P3,P4 , C2D κλπ του διαβολου επαιζαν με ζυγο multi απροβληματιστα .

Για Amd δε βαζω το χερι μου στη φωτια .

Link to comment
Share on other sites

Για τους 960 μιλάω :P

Αααα ... Δηλαδη δε σου φτανει αυτος που εχεις και θελεις και αλλο . :(....

Που να παει το κακομοιρο δηλαδη ? Vantage στα 5800 θελεις ???:kiss:...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now