panos444

αποριες για νεα υδροψυξη!!!

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.. ειμαι νεος στην υδροψυξη,συγκεντρωσα ολα τα υλικα που απαιτουνται για να την συναρμολογησω και εχω 2-3 αποριες ερωτησεις..

-Ποιο ειναι το καλυτερο υγρο για μια υδροψυξη?

-Ποια ειναι η πιο σωστη πορεια που θα ακολουθει το υγρο?

τα υλικα ειναι 2 διπλα ψυγεια ενα χοντρο ενα λεπτο),αντλια swiftech mc-655, τανκ που χωραει σε θυρα 5,25 , λαστιχο 1/2 μεσα 3/4 εξω, και ek supreme block επεξεργαστη. ολα τα ρακορ ειναι μισης ιντσας! προς το παρον λεω να ψυξω μονο τον επεξεργαστη. αν γινεται με την αγορα αντιστοιχου λαστιχου να ψυξω το υπαρχον μπλοκ της μητρικης θα ηταν καλα,αλλα αυτο δεν θα μου κοβει ροη? χρειαζονται και τα 2 ψυγεια απο την στιγμη που δεν θα προσθεσω ακομα μπλοκ στην καρτα γραφικων?

συγγνωμη για το κουραστικα μεγαλο ποστ μου!

εαν κρινετε βαλτε το μαζι με το παλιοτερο ερωτημα μου..!το υπολοιπο πισι ειναι αυτο της υπογραφης!

Link to comment
Share on other sites

Για υγρό ποικίλλουν οι απόψεις...Κάποια πιθανά υγρά είναι το feser, απιονισμένο, wfi, παραφλού κλπ...

Η σειρά της λούπας και πάλι εξαρτάται από το πως θα τα τοποθετήσεις μέσα στο κούτι..;)

Με ένα ψυγείο: αντλία-cpu-ψυγείο-τανκ-αντλια

Mε δυο ψυγεία: αντλία-cpu-ψυγείο-ψυγείο-τανκ-αντλία...

Λογικά με το ένα 2πλο χοντρό θα είσαι κομπλέ για αρχή οπότε όταν βάλεις και στην γραφικών

βάζεις και το 2ο....;)

Link to comment
Share on other sites

Για υγρό μόνο απιονισμένο νερό. Τα υπόλοιπα είναι μπούρδες...

Για την διαδρομή ακολούθησε την μικρότερη, με την μόνη απαίτηση το res να είναι πριν από την αντλία...

Link to comment
Share on other sites

την mobo αν δεν της αλλαξω μπλοκ αξιζει να την προσθεσω στην λουπα?το διπλο ψυγειο λεω να το βαλω εκει που ειναι ο ανεμιστηρας πανω απο το τροφοδοτικο μου και την αντλια διπλα στο τροφοδοτικο κατω..τα υπολοιπα κλασσικα πανω..

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου με το απιονισμενο νερο ειχε αλατα,πολλα...

ομως το νερο ειναι πιο θερμοαγωγιμο και πιο φθηνο απο τα αλλα υγρα.

θελεις να φαινετε το υγρο η θα βαλεις μαυρους σοληνες?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι σε περίπτωση που θα χρειαστεί να βάλεις και δεύτερο ψυγείο δεν θα ήταν ποίο σωστό να σπάσεις το loop σε δύο sub loop με δικό του ψυγείο και αντλία στην κάθε τροφοδοσία?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι σε περίπτωση που θα χρειαστεί να βάλεις και δεύτερο ψυγείο δεν θα ήταν ποίο σωστό να σπάσεις το loop σε δύο sub loop με δικό του ψυγείο και αντλία στην κάθε τροφοδοσία?

οχι γιατι?επιπλεον εξοδα θα βαλω χωρις λογο νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

εκείνο το πράσινο "παραφλού?" που είναι και για τις μηχανές του αυτοκινητου δεν είναι καλύτερο?

Οχι δεν ειναι.

Αφηνει πολλα καταλοιπα.

Το ultimate liquid για υδροψυξη ειναι το Water For Injection απο το φαρμακειο της γειτονιας.

1000% απεσταγμενο.

(Προσοχη!!! Οχι ορρος!!!! Ο ορρος εχει μπλε εττικετα, και το WFI εχει κοκκινη.)

Απλα το βαζεις μεσα, και το ξεχνας.

Με μια σταγονα οινοπνευμα καθαρο δεν εχεις ποτε ουτε βακτηριδια, ουτε αλγη μεσα στο νερο σου!!!;)

Link to comment
Share on other sites

bravo Nίκο!

άλλο απεσταγμένο και άλλο απιονισμένο, έτσι?

έχω ακούσει τα χειρότερα για το απιονισμένο.

από τιμές τι λέει? φαρμακείο? :D

Link to comment
Share on other sites

αυτο το υγρο καπου ειχα διαβασει οτι θελει 2-3 σταγονες betadine,ισχυει?θελει μια μιξη απο καθαρτικα?!!

τελος μηπως γνωριζετε τι λαστιχο (διαμετρο) θα πρεπει να παρω για την μητρικη που εχει προεγκατεστημενο waterblock?εψαξα στο manual και δεν βρηκα τιποτα..

θα τα βαλω ολα πανω και θα τελειωνει η ιστορια μαλλον..

Link to comment
Share on other sites

bravo Nίκο!

άλλο απεσταγμένο και άλλο απιονισμένο, έτσι?

έχω ακούσει τα χειρότερα για το απιονισμένο.

από τιμές τι λέει? φαρμακείο? :D

απιονισμενο εχει απλα λιγοτερα αλλατα.νομιζω ειναι θαλασινο νερο αφαλατομενο.

το απιονισμενο ειναι πεντακαθαρο Η2Ο.

οντως το καλυτερο γτ εχει μεγαλυτερη αγωγιμοτητα απο τα αλλα υγρα και δεν προκαλει φθορες.

NIKOSE ξερεις ποσο κοστιζει?

Link to comment
Share on other sites

απιονισμενο εχει απλα λιγοτερα αλλατα.νομιζω ειναι θαλασινο νερο αφαλατομενο.

το απιονισμενο ειναι πεντακαθαρο Η2Ο.

οντως το καλυτερο γτ εχει μεγαλυτερη αγωγιμοτητα απο τα αλλα υγρα και δεν προκαλει φθορες.

NIKOSE ξερεις ποσο κοστιζει?

ειναι τσιμπημενη η τιμη του μου ειπε ενας φιλος στο μσν.. κανα 10ευρω περιπου αναλογα και ποσο θελουμε βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

χθες που δοκίμασα την custom υδρόψυξη με anltia, waterblock και παγκάκια μονο παρατήρησα αρκετό νερό (υγροποίηση) πάνω και κάτω από το block και ας το φύσαγε ανεμιστήρας. ευτυχώς που είχα βάλει γύρω από τη CPU μονωτική ταινία και οι σταγόνες δεν άγγιξαν το mobo. μάλλον όμως θα πρέπει να βάλω και γwμα πάνω από την ταινία.

φαντάζομαι ότι ο κίνδυνος είναι μονο από την υγροποίηση στο block και όχι κάτι άλλο πάνω στη mobo ή από κάτω της.

και μιλώντας για AMD δεν χρειάζεται και γwμα στο κέντρο του socket όπως στα INTEL.

να βάλω και απορροφητικό χαρτί ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το υγρο καπου ειχα διαβασει οτι θελει 2-3 σταγονες betadine,ισχυει?θελει μια μιξη απο καθαρτικα?!!

τελος μηπως γνωριζετε τι λαστιχο (διαμετρο) θα πρεπει να παρω για την μητρικη που εχει προεγκατεστημενο waterblock?εψαξα στο manual και δεν βρηκα τιποτα..

θα τα βαλω ολα πανω και θα τελειωνει η ιστορια μαλλον..

3/8 θέλεις! Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό και να μην αλλάξεις το block?

Link to comment
Share on other sites

3/8 θέλεις! Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό και να μην αλλάξεις το block?

γιατί δεν διαθέτω 100+ ευρώ και έψαχνα μία πιο οικονομική λύση..σε μία παρουσίαση είδα πως με ένα ρακόρ σαν αυτό γίνεται να βάλω και 1/2 στην μόμπο!ακόμα δεν την έχω βάλει την υδρόψυξη από τότε, περιμένω την νέα κάρτα γραφικών να τα βάλω όλα μαζί να τελειώνω..!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να κάνεις και κάτι τέτοιο, αλλά πρώτον θα δείχνει άσχημο, και δεύτερον δεν είναι αποδοτικό. Έχω και εγώ 2 τέτοια, περίπου 5? τα είχα πάρει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να κάνεις και κάτι τέτοιο, αλλά πρώτον θα δείχνει άσχημο, και δεύτερον δεν είναι αποδοτικό. Έχω και εγώ 2 τέτοια, περίπου 5? τα είχα πάρει!

το έχω σκεφτεί και εγώ και λέω να μην την βάλω καθόλου στο μόμπο και να βάλω μόνο στο cpu και vga..δεν ήξερα καθόλου από w/c και διαβάζοντας άρθρα και βλέποντας φωτό διαπίστωσα πως θέλω να αλλάξω και ρακόρ (την πήρα μεταχειρ.) και να βάλω τα μικρά που δεν θέλουν σφικτήρες (έχω πάρει ήδη αυτούς αλλά μπρος τα κάλη..!) ξέρεις αν υπάρχουν άλλοι αντάπτορες για την μόμπο που να μην δείχνει άσχημα? γενικά όσο διαβάζω απελπίζομαι γιατί ούτε το κουτί με χωράει..

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα θα επιμείνω να το αλλάξεις, μιας και δεν είναι και η καλύτερη κατασκευή!

για τα μεμονομένα τι θα έλεγες? να πάρω δηλαδή ένα για το northbridge ένα για το southbridge κτλ..και πάλι θα ξεφύγει σε τιμή φοβάμαι..γιατί πιο πολύ για ομορφιά θα γίνει παρά από το πολύ o/c..αν χρησιμοποιούσα εκείνο το σημείο σωλήνα 3/8 και στο υπόλοιπο 1/2?

edit: με ένα τέτοιο:http://www.aquatuning.co.uk/product_info.php/info/p9085_MIPS-GIGABYTE-X58-UD7-Dual-Mosfet-POM.html και ένα μπλοκ στην θέση του παλιού θα ήταν καλό?σε ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now