jax7480

Προβλημα με rar απο rapidshare.com

Recommended Posts

Το προβλημα εχει εμφανιστει εδω και 2-2.5 μηνες και δυστυχως δεν εχω βρει τι μπορει να φταιει.

Εχω premium account στο rapidshare.com εδω και 2 χρονια.

Ποτε δεν αντιμετωπισα το παραμικρο προβλημα.

Για τα downloads μου χρησιμοποιουσα τον Internet Download Manager.

Τους τελευταιους 2-2.5 μηνες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

Κατεβαζω καποια rar αρχεια και κατα την αποσυμπιεση με το winrar μου βγαζει οτι μερικα απο αυτα ειναι corrupted.

To θεμα ειναι οτι αν τα ξανακατεβασω το αρχειο αποσυμπιεζεται σωστα.

Εχει τυχει να χρειαστει να κατεβασω 3 και 4 φορες το ιδιο rar για να γινει σωστα η αποσυμπιεση.

Εχω δοκιμασει να κανω την αποθηκευση σε αλλο δισκο και μου παρουσιαζει το ιδιο προβλημα.

Εχω δοκιμασει εκτος απο τον Internet Download Manager και το Cryptload αλλα και τον JDownloader. Με το ιδιο ακριβως προβλημα.

Σκεφτηκα και το ενδεχομενο να φταιει η συνδεση του Internet. Εβαλα και limit στο οριο του download στα 8Mbps παλι με τα ιδια αποτελεσματα.

Δοκιμασα και εγκατεστησα και νεα εκδοση του winrar με καμια αλλαγη στο αποτελεσμα.

Αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο προβλημα? εχει γινει εκνευριστικο να κατεβαζω και να ξανακατεβαζω τα ιδια αρχεια.

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν στο ξανακάνει αυτό, κράτα και το αρχικά κατεβασμένο αρχείο αλλά και το δεύτερο και κάνε τους ένα fc ( file compare ).

Εγω πιστεύω πως θα υπάρχουν διαφορές, πράγμα που σημαίνει πως υπάρχουνε transmission errors που δημιουργούνται είτε από την σύνδεση σου είτε από bug / αδυναμία του download manager.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω αυτο με το file compare. το μηνυμα που βγαζει το winrar ειναι CRC error, the file ...... is corrupted.

@spirosssss. Εχω δοκιμασει και με 3-4 και με 1 μονο. Κανει ακριβως το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα το κανει αυτο, εγω εχω 7 μηνες premium στο RS, το προβλημα ηταν οτι κατεβαζα μεσω προγραματος (ξερεις- download manager) και δεν κατεβαιναν σωστα. Μετα ολα που κατεβαζα απο Firefox ηταν ΟΚ και απο τοτε δεν ξανακατεβασα με download manager ;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα να κατεβασω και με τον RS manager αλλα και με τον mozilla.

Και με τους 2 εμφανισε προβλημα με τα rar.

Εγκατεστησα και 7zip και αποσυμπιεζοντας το μου εμφανισε μηνυμα οτι το ενα αρχειο rar εχει προβλημα ΑΛΛΑ την αποσυμπιεση την τελειωσε κανονικα.

Απεγκατεστησα το winrar x64 που ειχα και εβαλα το τελευταιο 3.92 νομιζω σε final εκδοση 32bit.

Απο τοτε κατεβασα περιπου 3 GB αρχεια και δεν μου εμφανισε προβλημα.

Ελπιζω να τελειωσα με το θεμα.

Θα ενημερωσω τις επομενες μερες για το τι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα να κατεβασω και με τον RS manager αλλα και με τον mozilla.

Και με τους 2 εμφανισε προβλημα με τα rar.

Εγκατεστησα και 7zip και αποσυμπιεζοντας το μου εμφανισε μηνυμα οτι το ενα αρχειο rar εχει προβλημα ΑΛΛΑ την αποσυμπιεση την τελειωσε κανονικα.

Απεγκατεστησα το winrar x64 που ειχα και εβαλα το τελευταιο 3.92 νομιζω σε final εκδοση 32bit.

Απο τοτε κατεβασα περιπου 3 GB αρχεια και δεν μου εμφανισε προβλημα.

Ελπιζω να τελειωσα με το θεμα.

Θα ενημερωσω τις επομενες μερες για το τι εγινε.

Man, σε multipart RARs μπορείς να έχεις ένα corrupted volume και να τελειώσει κανονικά το extraction αλλά θα λείπουνε τα αρχεία που εμπεριέχονταν στο corrupted RAR.

Link to comment
Share on other sites

Man, σε multipart RARs μπορείς να έχεις ένα corrupted volume και να τελειώσει κανονικά το extraction αλλά θα λείπουνε τα αρχεία που εμπεριέχονταν στο corrupted RAR.

Οταν ομως το αρχειο ειναι ΕΝΑ και δουλευει κανονικα τι συμπερασμα βγαινει?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβασεις ταινια πχ, ή τραγουδι και καποιο rar ειναι corrupted το πολυ πολυ να σου πηδηξει κανα-δυο δευτερολεπτα ή να χαλασει σε καποια φαση η εικονα (θα παιξει ομως) οποτε μικρο το κακο. Αν ομως κατεβασεις παιχνιδι ή προγραμμα και λειπει αρχειο, υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ομως το αρχειο ειναι ΕΝΑ και δουλευει κανονικα τι συμπερασμα βγαινει?

Αυτό θα είναι όντως περίεργο αν είναι ένα single RAR file με περιεχόμενα 1 αρχείο.

Αν είναι 1 RAR με πολλά περιεχόμενα τότε μπορεί να κάνει extract όσα αρχεία είναι ok.

Αν είναι το πρώτο τότε μάλλον θα είναι κάποιο bug.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now