stealth

Classified E762 & Phoenix-Award Bios Settings

Recommended Posts

Σε αυτα τα τεσσερα πηνια Χρηστο που εχω κυκλωσει, κυριως τα δυο στην μεση αλλα και το PCB κατω απο την ψυχτρα που ειναι πισω τους. Το PCB καιει μεχρι την πισω πλευρα της μητρικης. Για καποιο λογο ζεματαει ολο το κυκλωμα που δινει ρευμα στον επεξεργαστη.

DSCN1831.jpg

DSCN1833.jpg

DSCN1831.jpg

DSCN1833.jpg

DSCN1831.jpg

DSCN1833.jpg

DSCN1831.jpg.b8203bbb27e4b2d4817ff451842

DSCN1833.jpg.949558f272a1f5ba7f1bba47244

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Πάρε λίγο ασετόν σε μια χαρτοπετσέτα και καθάρισέ τα κεφάλια τους.Μήπως απο την πλαστικοποίηση αν και μου φαίνεται ψιλοαπίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω καθαρισει απο την ημερα που ελιωσε και κολλησε το αρμαφλεξ επανω τους αλλα δεν ειδα διαφορα. Αυτο που θελω να κανω ειναι να καθαρισω ολη την μητρικη απο την πλαστικοποιηση αλλα δεν το εχω ξανακανει και φοβαμαι μην μου παρει υγρασια σε τιποτα πηνια και τα διαλυσω ολα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Πάρε καθαρό ασετόν.Γέμισε μια λεκανίτσα στην οποία να χωρά όλη η μητρικη μέσα.

Βάλτην μέσα και άστην για λίγο.(5min) και μετά άρχισε να την κουνάς μέσα στη λεκάνη (ώστε να φύγει η πλαστικοποίηση).Μετά απο λίγο τη βγάζεις και με ένα πινέλο τα καθαρίζεις τα επίμαχα σημεία.Αλλά σου ξαναλέω.Δεν νομιζω ότι φταίει αυτό.Πόσες μητρικές REX έχω πλαστικοποιείσει.Καμία δεν τα έκανε αυτά που λες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου πει καποιος... το bios chip της Ε762 (4 Way SLI) ειναι σε socket? Και αν ναι που ακριβως βρισκεται? Μπορει να μου το δειξει καποιος στην φωτο?

stealth

Στο κουτάκι που είναι ακριβώς δίπλα στη μπαταρία. Έχει πάνω ένα λευκό αυτοκόλλητο χαρτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που δειχνω στην φωτο εννοεις?

Τωρα μολις παω να την ξεκινησω αναβει το λαμπακι του reset κιτρινο και δεν κανει τιποτα αλλο, στην lcd δεν

γραφει τιποτα πλεον και ο γιατρος λεει οτι ισως να μην παταει καλα το bios chip. Mπορω να το πιεσω προς τα

μεσα για να πατησει καλυτερα?

Edit: Ευχαριστω πολυ, τωρα ειδα την φωτο.:)

stealth

DSCN1577a.JPG

DSCN1577a.JPG

DSCN1577a.JPG

DSCN1577a.JPG.2c5a3f8b6d0d718867700b88ad

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι. Μπορεί να το έχεις βάλει λάθος. 180 μοίρες :)

Oχι βρε, δεν το εχω πειραξει καθολου... οπως ηταν απο την μαμα του ειναι και δουλευε τον Ιουλιο... απλα αφου δεν μπορω

να βρω γιατι δεν ξεκιναει ψαχνω μηπως ειναι καμια τετοια μαλ*κια.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει σφίξει πολύ το evap?

Εχω ξηλωσει τις μονωσεις... εχω βγαλει την γομα απο επανω και την εχω με την ψυχτρα του 950... δεν ξερω τι δια*λο επαθε... μου εχει σπασει τα νευρα, την τελευταια φορα που την δουλεψα ηταν τον Ιουλιο και την αφησα μια χαρα σκεπασμενη επανω στο benchtable. Μετα με επιασε η μεση μου και την επιασα στις 28 Οκτωβρη που δεν δουλευα, δεν ξεκινουσε και εγραφε στην lcd... F3...F6... και κολλαγε εκει. Τωρα πλεον δεν γραφει τιποτα μολις δοκιμαζω να την ξεκινησω, μονο το reset αναβει κιτρινο...:(

stealth

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτα όλα. βγάλε την μπαταρία και ας την κανα 10 λεπτο. βγάλε ρεύματα, δες τα πινάκια στο socket.

Δες μήπως κατά λάθος βραχυκυκλώνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πάρε ένα μπιστολάκι και βάλτο με τέρμα ζεστό αέρα να την φυσήξεις κάνα 5λεπτο μπρος πίσω. Ίσως βοηθήσει... Τουλάχιστον για μητρικές που είναι πολύ καιρό σε ακινησία, αυτό έχω ακούσει ότι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξηλωσει τις μονωσεις... εχω βγαλει την γομα απο επανω και την εχω με την ψυχτρα του 950... δεν ξερω τι δια*λο επαθε... μου εχει σπασει τα νευρα, την τελευταια φορα που την δουλεψα ηταν τον Ιουλιο και την αφησα μια χαρα σκεπασμενη επανω στο benchtable. Μετα με επιασε η μεση μου και την επιασα στις 28 Οκτωβρη που δεν δουλευα, δεν ξεκινουσε και εγραφε στην lcd... F3...F6... και κολλαγε εκει. Τωρα πλεον δεν γραφει τιποτα μολις δοκιμαζω να την ξεκινησω, μονο το reset αναβει κιτρινο...:(

stealth

Tι μου θυμιζει..τι μου θυμιζει......

Κατι τετοια ειχα με την δικια μου clasiffied.

Τσεκαρε τα πινακια του socket!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όντως πρέπει να λέγονται! Το θέμα είναι τι να την κάνεις τώρα με τα SandyBridge; :P

Βρε 435 ευρω ηταν αυτα γιατι να πανε χαμενα? Το πλαισιο δεν θα μου την αλλαζε... Ετσι και αλλιως θελω να κρατησω μια καλη μητρικη και μερικους επεξεργαστες απο καθε socket... ετσι για να υπαρχουν.:)

καλοδουλευτη Γιαννη.

Ευχαριστω.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα:)

Παιδια βοηθηστε πριν σκασω.:cussing:

Προσπαθω να παιξω με την Classified, τον 950 και κατι μνημες OCZ Blade series 2133MHz 9-9-9-X @ 1.65V. Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να βρω μεχρι που μπορουν να ανεβουν οι μνημες.

Με τα settings που βλεπεται στα attachments μπορω να τις ανεβασω μεχρι 1800MHz, οτι και να εχω δοκιμασει δεν τις καταφερνω να πανε παραπανω. Τι ρευμα τους εχω δωσει (απο 1.65~1.8V), τι το VTT ανεβοκατεβαζω (απο +125~+400mv) αυτες αρνουνται να δουλεψουν πανω απο 1800MHz.

Παιδευομαι εδω και 5-6 ωρες, πεστε μου αν εχω κανει κατι λαθος στις ρυθμισεις πριν εκραγω.

Edit: Ξεχασα να αναφερω οτι παιζω με αερα...

Ευχαριστω πολυ.:D

stealth

DSCN2438.jpg

DSCN2440.jpg

DSCN2438.jpg

DSCN2440.jpg

DSCN2438.jpg

DSCN2440.jpg

DSCN2438.jpg.d0ecdbbbd3a82b5032abed9f216

DSCN2440.jpg.4d09fa6af870453e5a7c5a6689c

Link to comment
Share on other sites

Μαμά vmem, χειροκίνητα timing (μήπως μπαίνει τίποτα τρελό από τα xmps) και μικρά bumps στο VTT. Και latest bios επίσης :)

Για ειδικότερες συμβουλές ...next! (δεν είχα τέτοιο board ποτέ :/)

Link to comment
Share on other sites

Ολα χειροκινητα τα εχω βαλει και το VTT το ανεβεκατεβασα βημα-βημα απο το +125~+400 αλλα τιποτα... κατι αλλο πρεπει να με κοβει. Ισως ο memory controller θελει κρυα για να ακουσει... αλλα παλι... ειναι πολυ χαμηλα. Να με εκοβε πανω απο τα 2000MHz θα το καταλαβαινα αλλα ατα 1816?

Στελιο τι λες?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now