ZulGa

"Προβλημα με την υδροψυξη"

Recommended Posts

Καλησπερα στην κοινοτητα διαβαζω αρκετο εδω (αλλα ειναι το πρωτο μου Post )και πιστευω οτι ειναι απο τα πιο αξιοπιστα τεχνολογικα forum για σοβαρες σηζητησεις.

Στο θεμα μας.

Παλιοτερα ειχα ενα κουτι smilondon

sdc10984.th.jpg

με custom υδροψυξη σε cpu gpu.Τα parts σηνεργαζοντουσαν αψογα μεταξι τους και ειχα ιδιετερα χαμηλες θερμοκρασιες

ειναι χαλια η αναληση της φοτο αλλα πλιροφοριακα σε idle καταστασεις δεν ξεπερναγα τους 27-30 βαθμους στους core

thermokrasies.th.png

Eτσι λοιπον την προηγουμεη πεμτη πειρα την αποφαση να παρω ενα cosmos S rc1100.

Ξεκιναω τα setup πανο του και τελειωνοντας εχω κατι τετοιο πλεον

sdc11002x.th.jpg

Το ντεποζιτο ξερω ειναι στραβο αλλα θα το αλλαξω θεση στο προσεχες μελλον.

Τεσπα το θεμα ειναι οτι τωρα πλεον εχω θερμοκρασιες στους core 38-40 σε idle κατασταση...Να προσθεσω οτι το ψηγειο μπικε απο μεσα και απο πανο του οι ανεμιστηρες οπου τα χωριζει η λαμαρινα (με τριπες) του cosmos.

Τι φταιει και δεν παει καλα?Ισως οτι αλλαξα την ροη του αερα στο εσωτερικο?Η θερμοκρασια που τραβαει η λαμαρινα που ειναι αναμεσα στο ψυγειο και τους ανεμηστηρες του?

Link to comment
Share on other sites

Να παραθεσω και συγνωμη για το spam οτι οι μετρισεις οι παλιες ηταν πριν κανα μηνα πριν πιασουν οι ζεστες

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να προσθεσω πως η θερμοκρασια νερου βγαινοντας απο το ψυγειο ειναι 29 σταθερα...Μιπως εχω προβλημα στην ψυξη?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια καλη και δοκιμασε να το ξανατοποθετησεις, ποτε δεν ξερεις.

Το δευτερο που παει ο νους μου ειναι σιγουρα οι ζεστες, ισως καποια ρυθμιση στο BIOS (ανεβασμενη ταση?) και μετα βεβαια, το πως εχει μπει η λουπα. Απλα αυτο, αστο για τελευταιο, ας αποκλεισουμε πρωτα τα αλλα, γιατι το να λυσεις την υδροψυξη, εχει το μεγαλυτερο κοπο απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της λουμπας με απασχολει οντως.ειναι καπως μεγαλη ερχομενη απο την εκσοδο του ψυγειου και καταληγοντας στην cpu.Απο την αλλη η gpu ειναι στις ιδιες θερμοκρασιες με το παλιοτερο setup. Αρκετα περιεργα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :T:

Με το μάτι και μόνο , νομίζω πώς τα λάστιχα και στο πρώτο setup και στο δέυτερο έχουν παρόμοιο μήκος. Οπότε το μέγεθος της λούπας δεν νομίζω να πάιζει ρόλο στην διαφορά θερμοκρασίας.

Συγχώρα με, αλλά στο 2ο Setup, το τριπλό ψυγείο έιναι μποστα στις 5.25" ή πάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου δειχνει να ειναι πατημα του μπλοκ και οχι θεμα case.

Σε ενα ιδιο συστημα απλα με διαφορετικο κουτι δεν μπορει να εχεις 10 βαθμους επανω.

Μπορει να ειναι και ενας συνδυασμος κακου πατηματος του μπλοκ μαζι με υπερβολικα λιγη ή υπερβολικα πολυ παστα.

Με το συγκεκριμενο μπλοκ που το ειχα κι εγω για ενα φεγγαρι ειχα το ιδιο προβλημα. Απο ξηλωμα του μπλοκ σε ξανατοποθετηση του

ετυχε να εχω 9 βαθμους διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω jax7480 για την διευκρινηση αν και ξανα τοποθετηθικε το block παλι στις ιδιες θερμοκρασιες ειμαι.Αυριο παντος θα το ξανα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Και θα αποβάλλεις την θερμότητα που υπάρχει στο εσωτερικό, αλλά και θα ψύχεις! Αν θα έχεις συνεχόμενη ροή, η διαφορά αυτού που θα αποβάλλεις από το περιβάλλον θα είναι ελάχιστη, συν ότι δεν θα θερμαίνεις περισσότερα τα εξαρτήματα του υπολογιστή από τις παραμένουσες αυξανόμενες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα δεν χανω κατι να δοκιμασω.

Παντος αξιζει να ανεφερω οτι το συστημα εχει ροη : rad-cpu block-gpc block-rez-αντλια-rad.

Πως γινεται συμφωνα με το gpu-z και το everest να εχω 35c στην gpc και 39-40 στην cpu?Θα με τρελανει αυτο το pc!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση απ'τις φωτό πριν και μετά (μπορεί να μη φαίνεται και καλά) ότι έχεις βάλει ανάποδα την είσοδο και έξοδο στο cpu block. Αν ναι για τσέκαρέ το και αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει απολητα αυτο varsos και gz για την παρατηριτικοτιτα.Το εχω γηρησει στην κανονικη του θεση τωρα πλεον δεν νομιζω να εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου πιστευω ειναι η εξαερωση διοτι τα κουτια που εχουν το ψυγειο ξαπλα δεν βοηθανε πολυ την εξαερωση εγκλωβιζεται αερας και εχεις προβλημα (θελει κουνημα με ανοιχτο τανκ) εκτος αυτου οταν ειναι ξαπλα και πανω το τανκ πρεπει να το πας πιο ψηλα απο το ψυγειο και να του κανεις την εξαερωση με κουνημα παλι για να φυγει ο αερας

Link to comment
Share on other sites

1)...το ψυγειο ειναι καλυτερα να τοποθετητε εξω....αλλα και παλι 9 βαθμοι....κατι δεν παει καλα

2)δοκιμασε να βαλεις την ΗΥΔΡΟ Λ3 πιο κατω απο οτι το ρεσερβουαρ

3)παρε 3 ανεμηστηρες ακομα....κατα προτιμηση nanoxia h scyte τους λεπτους

4)Ξανα λυστα ολα και κανε ενα leak test με αποιονισμενο και μετα με το υγρο σου αλη8εια την υγρο χρησημοποιεις,γιατι παιζει βασικο πολο......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ξανα και συγνωμη για την απουσια μου.Εγινε ενα update στο pc οποτε να ξεκινησω να αναφερω αναλιτηκα τι αλλαξε τι κερδισα κτλ.

Αρχικα προστεθικε ενα new tank

[media]http://www.modster-pc.co.nz/shop/images/U-6.jpg[/media]

new pump

Alphacool reservoir Eheim 600 station II 230V (15129) | Skinflint Price Comparison EU

(αρκετα αθοριβη :D)

3 new ανεμιστηρες στο ψυγειο 1500 στροφων

1 ανεμιστηρας για την εξοδο του θερμου αερα απο το εσωτερικο του κουτιου 2000 σροφων

Ακομα κοπηκε το σηδερενιο πλεγμα που ειχε απο πανο το κοσμος και ντηθηκε με ηχομονοτικο υλικο της akasa.

Αποτελεσμα.

4 βαθμοι κατω απο το παλιο setup δλδ 36 σε idle κατασταση (δεν ειμαι ικανοποιημενος αλλα κατι ειναι και αυτο)

Παραθετω τελικα το προβλημα που εντοπισα και δεν βρισκω λυση πλεον :D

sdc11009dasd.th.jpg

Oπως παρατηρουμε η αποσταση του επανο μερος απεχει 10 cm απο το γραφειο και δεν ειναι απο τους καλητερους αεριζομενους χορους.Δεν μπορω να κανω κατι για αυτο δυστηχος δεν θελω να χαλασω το γραφειο :handshake... Δουλεψε σε εξωτερικο χωρο και οι θερμοκρασιες ηταν 30c απολητα φυσιολογικες.

Παρολα αυτα αντιμετοπησα καποια προβληματα με την ταξηνομυση των καλωδιων αλλα στερεψα απο ιδεες για το πως να τα συμαζεψω λιγο

sdc11005k.th.jpg

Απο εμφανιση παντος σκιζουμε :P..

037t.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now