idtasos

ΑΓΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΥΔΡΟΨΥΞΗ

Recommended Posts

Φίλε idtasos προσπάθησε να σεβαστείς αυτούς που θέλουν να σε βοηθήσουν και να σε συμβουλεύσουν...Ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω....;)

Στο θέμα σου, στο μηχάνημα που θες να στήσεις, την δουλειά την κάνει η κάρτα γραφικών και όχι

η δύναμη του επεξεργαστή....Επίσης όσες κάρτες και αν πάρεις δεν πρόκειται να φτάσεις σε επιδόσεις

μια tesla ή μια FireGL...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όσες κάρτες και αν πάρεις δεν πρόκειται να φτάσεις σε επιδόσεις

μια tesla ή μια FireGL...

:T:

Ορίστε και δύο HWBOX.gr reviews που το αποδεικνύουν:

1) http://www.hwbox.gr/reviews/4896-parousiasi-pny-nvidia-quadro-fx-4800-a.html

2) http://www.hwbox.gr/reviews/5806-pny-nvidia-quadro-fx-580-review.html

Δες ότι μια Quadro FX που βασίζεται στην GTX 260, ξεπερνά σε επαγγελματικές εφαρμογές ακόμα και δύο GTX 295 @ Quad SLI.

Link to comment
Share on other sites

οι τωρινες gtx480 έχουν το 25% του DP μιας tesla άρα μιλάμε πως 1 τεσλα=4 gtx480 περίπου

τώρα στο θέμα του cpu το να το κλοκάρεις δεν θα σου δώσει σχεδόν τίποτα, πέρα από ζεστη και watt.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε idtasos προσπάθησε να σεβαστείς αυτούς που θέλουν να σε βοηθήσουν και να σε συμβουλεύσουν...Ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω....;)

Στο θέμα σου, στο μηχάνημα που θες να στήσεις, την δουλειά την κάνει η κάρτα γραφικών και όχι

η δύναμη του επεξεργαστή....Επίσης όσες κάρτες και αν πάρεις δεν πρόκειται να φτάσεις σε επιδόσεις

μια tesla ή μια FireGL...

κοίταξε, δεν απαντάς σε κάποιον, ακόμη και αν δεν κατάλαβε κάτι με το <μπήκαν ή βγήκαν αυτά που σου είπα?>. Λοιπόν, εγώ ρώτησα κάποια πράγματα και δεν το έπαιξα ξερόλας, απλά έβγαλα κάποια συμπεράσματα από μετρήσεις σε reviews. Δυστυχώς εμείς οι έλληνες αυτήν την <μαγκιά> που πηγάζει από άλλες αιτίες, δεν την αποβάλλουμε εύκολα. Εγώ δεν πρόσβαλα κανέναν και δεν μίλησα σε κανέναν με τέτοιο τρόπο.

Όσο για τις quadro και τις tesla δεν διαφωνώ, αλλά είναι πολύ ακριβές -μόνο η fx4800 κάνει 1600 ευρώ- Για την fx580 ειναι τρομερο value for money και την έβαλα στο σύστημα

Πάντως επειδή έχω εμπειρία από τις quadro (εχω φορητο mobile workstation dell με quadro) ειναι τρομερές για συγκεκριμένες εφαρμογές. π.χ. για autocad, sketchup, και αρχιτεκτονικά προγράμματα σέρνονται!! Δεν είναι και πολλοί που κάνουν επαγγελματικό animation. Για αυτούς μάλιστα, οι κάρτες φυσάνε! (βέβαια οι συγκεκριμένες βασίζονται στο παλαιο chip και βγαίνουν καινούργιες)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now