idtasos

ΑΓΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΥΔΡΟΨΥΞΗ

Recommended Posts

Τελος πάντων το θέμα είναι ότι η ανωριμότητα κάποιων απαντήσεων ξεφτίλισε το thread. Ζήτησα κάποιες συμβουλές για υδρόψυξη σε σύστημα με 3 gtx κάρτες και για το είδος των εξαρτημάτων που θα συνθέσουν το σύστημα και μόνο 3-4 άτομα απάντησαν. Οι υπόλοιποι κοροιδεύουν το γεγονός ότι το εν λόγω σύστημα ειναι σχετικά ακριβό και κάπως εξεζητημένο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα για πρώτη φορά το thread... Ειπώθηκαν πολλά, αλλά και εσύ ήσουν απίστευτα υπερβολικός. Μια σύνθεση σαν την παρακάτω νομίζω σε υπερκαλύπτει :) Ή τουλάχιστον δώσε παραπάνω για μια ακόμα καλύτερη Quadro και περισσότερη μνήμη RAM, ή κι άλλους σκληρούς δίσκους.

Corsair Obsidian 800D

CORSAIR CC800DW OBSIDIAN 800D - ΚΟΥΤΙΑ - CASES - E-SHOP.GR 292?

AMD Phenom II X6 X1055T 2.8GHz

AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - E-SHOP.GR 199?

Corsair H50

http://www.den-vriskw-link/apo-eshop/plasio.gr 75?

ASUS Crosshair IV Formula

ASUS CROSSHAIR IV FORMULA - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - E-SHOP.GR 229?

Thermaltake W0156 TOUGHPOWER 1200W

THERMALTAKE W0156 TOUGHPOWER 1200W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - E-SHOP.GR 139?

2 x 4GB G.Skill F3 1600MHz CL8 kits

G.SKILL F3-12800CL8D-4GBTD 4GB (2X2GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ TRIDENT SERIES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - E-SHOP.GR 180?

PNY QUADRO FX1800 768MB

PNY QUADRO FX1800 768MB PCI-E BULK - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - E-SHOP.GR 519?

Intel X25-M SSD 80GB

INTEL X25-M SSDSA2MH080G2R5 2.5'' SSD 80GB RETAIL - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - E-SHOP.GR 194?

3 x Western Digital 2TB Caviar Green

WESTERN DIGITAL WD20EADS 2TB CAVIAR GREEN SATA2 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - E-SHOP.GR 396?

ASUS External Slim BLU-RAY drive

ASUS SBC-06D1S-U EXTERNAL SLIM BLU-RAY DRIVE - BLU RAY ROM - E-SHOP.GR 161?

Μαζί με το λειτουργικό και κάμποσους ανεμιστήρες, το σύστημα θα βγει γύρω στα 2700?. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο μαν... Εξαπύρηνος επεξεργαστής, 8GB RAM, 6TB αποθηκευτικός χώρος, 80GB SSD, πανίσχυρη FX1800, USB 3.0, SATA 6.0 Gbps (SATA 3), πανέμορφο εξωτερικό BLU-RAY drive, Corsair H50 και το καλύτερο κουτί της αγοράς. Με 3000? γίνεται να έχεις 16GB μνήμης... ;)

:T:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την πρόταση αλλά σαν cpu θέλω κάτι πιο δυνατό. Η xeon 5640 X2 ή ι7-980x. Μάλλον την δεύτερη γιατι οι πρώτες δεν υπερχρονίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ποιός σου είπε ότι δεν υπερχρονίζονται οι Xeon.

Δεύτερον είσαι επαγγελματίας ? Γιατί η όλη υπόθεση μου θυμίζει είτε πιτσιρικά που την τραβάει σπάζοντας πλάκα στα forum με την δημιουργία τέτοιων thread είτε άνθρωπο που δεν ξέρει τι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ποιός σου είπε ότι δεν υπερχρονίζονται οι Xeon.

Δεύτερον είσαι επαγγελματίας ? Γιατί η όλη υπόθεση μου θυμίζει είτε πιτσιρικά που την τραβάει σπάζοντας πλάκα στα forum με την δημιουργία τέτοιων thread είτε άνθρωπο που δεν ξέρει τι θέλει.

Αυτο ελεγα και εγω χτες στα παιδια... θελει ενα μηχανημα για να κανει σοβαρη δουλεια αλλα και να το clockarei επισης... Εμενα κατι δεν μου παει καλα απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αφήνατε το παιδί να απαντήσει, κάποια στιγμή...?

Άμα γουστάρει να δώσει τόσο λεφτά, τι σας χαλάει εσάς...?

Το αν ξέρει ή όχι γιατί το θέλει το σουπερ ντουπερ pc είναι δικό του θέμα....

Εσείς απλά προσπαθείστε να τον συμβουλεύσετε όσο και να σας φαίνονται περίεργα τα λεγόμενα του....:)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ποιός σου είπε ότι δεν υπερχρονίζονται οι Xeon.

Δεύτερον είσαι επαγγελματίας ? Γιατί η όλη υπόθεση μου θυμίζει είτε πιτσιρικά που την τραβάει σπάζοντας πλάκα στα forum με την δημιουργία τέτοιων thread είτε άνθρωπο που δεν ξέρει τι θέλει.

Ειμαι μηχανικός με μεταπτυχιακό, για να μη λέμε παπαριές:funk:... Απλά δεν είμαι ειδικός στο στήσιμο μηχανημάτων. Η αγορά είναι πραγματική και από την άρχη ξεκαθάρισα τι ήθελα (είχα βάλει και πίνακα με στοιχεία αναλυτικά). Η ερώτηση μου ήταν αν γίνεται σύστημα με i7-980x και 3 gtx nvidia να αγορασθεί με υδρόψυξη για την αντιμετώπιση των θερμοκρασιών.

Τώρα αν ορισμένοι καλοπροαίρετα μου πρότειναν τροποποιήσεις στη σύνθεση αναφορικά με το κουτί ή την μητρική ή άλλα, με αποτέλεσμα να μπερδευτεί το αντικείμενο του post, αυτά συμβαίνουν.

Σε τελική ανάλυση αν δεν θέλεις να απαντήσεις δικαίωμα σου. Πρόσεχε όμως να μην προσβάλλεις άλλους με τυχαίες υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τους Χεον τους δικους μου με μοντα στο βιος τους εχω 3,3 ghz τον εναν,συνολο 8 πυρενες συνολικης ισχυος 6,6ghz,μην με τρελανεις δεν υπερσυνχρονιζονται,λες και πας για 3Δ 01'

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τους Χεον τους δικους μου με μοντα στο βιος τους εχω 3,8 ghz τον εναν,συνολο 8 πυρενες συνολικης ισχυος 7,6ghz,μην με τρελανεις δεν υπερσυνχρονιζονται,λες και πας για 3Δ 01'

4614bf7e655e2eb9.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω ότι άδικα ασχολούμαστε.

Αν έχει λεφτά και θέλει να τα σκάσει στο PC μαγκιά του και χαρά του.

Αλλά αν θέλει τις συμβουλές μας ας ξεκαθαρίσει τι θέλει να κάνει με το PC αλλιώς καλύτερα να αγνοήσουμε την ύπαρξη του παρόντως thread και να ησυχάσουμε.

Υπάρχουν και καλύτερα πράγματα από το να ασχολούμαστε με το "αυτό είναι καλύτερο όχι το άλλο είναι καλύτερο" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τους Χεον τους δικους μου με μοντα στο βιος τους εχω 3,8 ghz τον εναν,συνολο 8 πυρενες συνολικης ισχυος 7,6ghz,μην με τρελανεις δεν υπερσυνχρονιζονται,λες και πας για 3Δ 01'

διαβάζω στο ιντερνετ ότι δεν υπερχρονίζονται εύκολα ή πολύ. Ψάχνω για τον e5620 αν πουσάρεται και βρήκα αυτά

Xeon e5520 Vs. E5620 - XtremeSystems Forums

Creative COW

επειδη με ενδιαφέρει και η cpu αν τα 12Χ4.00ghz =48ghz του 980 υπολείπονται από μια υλοποίηση e5620+mb ASUS Z8PE-D18 (αν και δεν υποστηρίζει usb 3 και sataIII).

Mε τα ανεμιστηράκια του xeon τι παίζει? βάζεις ότι θές από 1366? ακόμη και NOCTUA NH-D14 ?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα. Η επεξεργαστική ισχύς δεν προκύπτει αν πολλαπλασιάσουμε την συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή με τον αριθμό πυρήνων ή τον αριθμό threads... Ένας 980X υπερχρονισμένος στα 4GHz, λειτουργεί στα 4GHz! Ούτε στα 24GHz, ούτε στα 48GHz...

Απλά με τον διπύρηνο/τετραπύρηνο/εξαπύρηνο η υπολογιστική δύναμη διαμοιράζεται και αυξάνονται οι δυνατότητες multi-tasking. Μην μπερδεύεστε :T:

//EDIT: Επίσης. Το CUDA δεν εκμεταλλεύεται παραπάνω από μία κάρτα. Οπότε είτε αγοράσεις δύο GTX 470, είτε τρεις, είτε τέσσερις, το CUDA θα δουλεύει ΜΟΝΟ σε μία κάρτα! Για αυτό σου λέμε όλοι να πας σε Quadro FX για Rendering.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Maxon Cinebench 11.5 Score Results

αν κρίνω από τα αποτελέσματα λαμβάνοντας υπόψη και το ΗΤ στη πράξη μάλλον έχω δίκιο. Δηλαδή η ισχύς = συχνότητα Χ threads (τουλάχιστον για rendering). Μόνο να παρατηρήσουμε σε ποια θέση είναι ο i7-980 στα 4.4 ghz σε σχεσή με διπλούς 4πύρηνους xeon

Link to comment
Share on other sites

Είδες τι έγραψα παραπάνω ή μπήκαν και βγήκαν; :o

To Cinebench εκμεταλλεύεται τους πολυπύρηνους επεξεργαστές, ειδικά αν υποστηρίζουν HyperThreading! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η συχνότητα του επεξεργαστή είναι 48GHz... Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Άρα ΠΡΑΚΤΙΚΑ έχω εγώ δίκιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Είδες τι έγραψα παραπάνω ή μπήκαν και βγήκαν; :o

To Cinebench εκμεταλλεύεται τους πολυπύρηνους επεξεργαστές, ειδικά αν υποστηρίζουν HyperThreading! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η συχνότητα του επεξεργαστή είναι 48GHz... Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Άρα ΠΡΑΚΤΙΚΑ έχω εγώ δίκιο ;)

ή μπήκαν και βγήκαν---> από τρόπους σκίζεις φίλε! τι να πω! προφανώς και ο επεξεργαστής δεν είναι 48ghz!! αλλά στα γραφικά το ΗΤ κάνει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now